Forum: Oreska - Užice (see the full version of Oreska - Užice)
Board: Naše Užice (see the full version of Naše Užice)
Oreska - Užice : Aerodrom Ponikve - forum Uzicana - mesta: Uzice, Pozega, Arilje, Ivanjica, Kosjeric, Bajina Basta, Priboj, Prijepolje, Zlatibor - Cajetina, Nova Varos, Sjenica
Pages: 1234

Subject: Aerodrom Ponikve

By: Pedja
Date: 20.03.2006. 10:59:56
http://www.danas.co.yu/20060316/ekonomija2.html#1

Promotivni let sa aerodroma Ponikve kod Užica zakazan za 17. maj

Dva aviona i velika fešta

Užice - Ivan Živadinović, narodni poslanik G17 Plus iz Užica, izjavio je za Danas da je za 17. maj ove godine zakazan promotivni let dva aviona Jata na realciji Beograd-Ponikve-Beograd.

- To je obećao direktor Aerodorma Beograd Nebojša Nedeljković- rekao je Živadinović i dodao da će to biti veliko slavlje za Užičane i stanovnike užičkog regioina. On nije mogao da precizira koji će tipovi aviona biti korišćeni na ovom promotivnom letu.

Pre nekoliko godina, pokrenuta je inicijativa da se ovaj aerodrom, osim u vojne, koristi i u civilne namene, jer za to postoje opravdani razlozi privrede užičkog regiona. Poslednji skup na tu temu, i na inicijativu Živadinovića održan je pre mesec dana u RPK Užice. Na tom skupu, direktor Aerodroma Beograd Nebojša Nedeljković obećao je da će stručnjaci tog preduzeća izraditi studiju opravdanosti korišćenja Ponikava u civilne svrhe, i ponuditi neophodnu tehničku pomoć.

- Stručni timovi Aerodroma Beograd trebalo bi da za dva meseca izrade studiju izvodljivosti. Pored toga, Aerodrom Beograd finansiraće i uklanjanje pet neeksplodiranih projektila sa aerodromske piste, koja je uništena tokom Nato bombardovanja 1999. godine, rekao je Danasu Živadinović i dodao da će deo novca za funkcionisanje Ponikava u civilne namene biti obezbeđen i projektom "Milijarda evra za Srbiju" koji je nedavno promovisao minsitar finansija Mlađan Dinkić. Pomoć je najavilo Ministarstvo poljoprivrede kako bi se kargo letovima omogućio izvoz svežeg voća i povrća iz užičkog kraja.

- Vojska je dala svoju ponudu za vađenje projektila, ali su u međuvremenu povećali cenu, pa će Aerodrom Beograd raspisati tender, odabrati najpovoljnije ponude i finansirati ceo posao. Bombe će biti izvađene za 30 do 50 dana, nakon toga će Aerodrom Beograd obaviti tehničke pripreme piste, koja će biti spremna za promotivni let - zaključio je Živadinović.

Inače, tokom Nato bombardovanja aerodromska pista na Ponikvama dužine 3.150 metara potpuno je uništena. Do sada je sanirano oko 2.400 metara, pa bi trebalo obezbediti novac i za sanaciju ostatka piste.

N. Kovačević

Subject: Odg: Aerodrom Ponikve

By: speed-girl
Date: 20.03.2006. 11:42:12
weee... mozemo avionom na more Tongue hahaha...
Nije lose sve ovo sto se desava.. ali koliko je zagadjenje?!  roll

By: DJ_Uro_UE
Date: 20.03.2006. 14:16:29
Zagadjenje je u ovom trenutku verovatno nebitna tema. smile Shto se tiche Uzica, ne verujem da moze biti zagadjenije od onoga shto smo videli ove zime.

Valjda cje aerodrom profunkcionisati. Valjalo bi smile

By: PSY-GIRL
Date: 20.03.2006. 14:47:12
Pa lepa ideja samo da se ostvari pa onda moze i da se planira i pricha hehehhe Cheesy

By: Andragon
Date: 20.03.2006. 15:30:02
A neka hvala ne seda se meni u avion Wink

By: velika
Date: 20.03.2006. 15:32:11
Ja bih bash volela da to zazhivi... Na moru za 1/2 sata! U Bgd-u za 1/2 sata! Taman sednesh i namestish se... a vec si stigao... Joj, kako bi to bilo lepo...

By: filler
Date: 20.03.2006. 15:34:47
Jes i za tih pola sata puknes 70 eura, neka pre cu ja da gegam sa ETC-om do BG-a za 240 dinara...

By: velika
Date: 20.03.2006. 15:36:19
Ne znam, ali imam informaciju da je proshle godine povratna Bgd-Tivat bila 110 evrica (drugarica putovala poslovno)... A ti vidi koliko ti benzina i vremena treba za taj put... Isplativo 100%

By: pega
Date: 20.03.2006. 18:22:40
Pre bombardovanja 99' mislim da su postojale linije za Tivat sa Ponikava , samo sto su avioni bili poluprazni pa su ukinuli zbog troskova , mada sada mislim da se planiraju neki cargo letovi sto bi trebalo da ima prodju.

By: daffy
Date: 20.03.2006. 20:59:11
aerodrom je mnogo skup a gore imaju samo pistu ito do pola unistenu

cisto sumnjam da ovde ima dovoljno ljudi koji bi putovali preko tog aerodroma

po onome sto sam ja cuo to gore treba da bude rezervna pista za ovaj beogradski aerodrom u slucaju neke nesrece ili ako avion nemoze da sleti u bg to je po nekim standardima valjda nem pojma a prave ga na ponikvama zato sto taj rezervi aerodrom za beograd se trenutno nalazi u bugarskoj a prelazak granice avionom se napalcuje 5000 eura
pa su ovi nasi sracunali da im je jeftinije da srede ponikve kolko tolko nego da placaju bugarima kad je magla ili nevreme a cisto sumnjam da ce imati bilo kakvu drugu namenu nego cisto da stoji i verovatno ce toranj samo da radi sto nije vishe od 10-20 radnika a za ceo aerodrom treba preko 100 radnika

al sta ja znam : )

By: Top
Date: 20.03.2006. 21:31:41
Zashto bi aerodrom morao da koristi samo u te svrhe ...
Zar nije logichno da se upotrebi i za neshto drugo ...
Kao npr. trgovinu..
Lichno mislim da bi osposobljavanje aerodroma bio pun pogodak ... I da bi ceo region koliko toliko zivnuo ..
Mnogo ljudi iz ovog regiona ..koje posao obavezuje da putuju avionom.. mora da ide u Beograd da bi otputovali negde ... Zar ne bi bilo lakshe kada bi uzeli taxi ili lichnim kolima i za pola sata se nashli gore smile A i mislim da bi frekvencija turista kroz grad znatno porasla ...
A to znachi da ce se ovaj uchmali grad bar koliko toliko probuditi ... i postati dinamichniji ..

By: daffy
Date: 20.03.2006. 22:16:53
pa jednostavno ne ispalti im se da zidaju gimilu zgrada i da srede put i celu pistu za 1000 putnika godisnje

By: doreta
Date: 20.03.2006. 23:48:09
: "Top_Gun"
Zashto bi aerodrom morao da koristi samo u te svrhe ...
Zar nije logichno da se upotrebi i za neshto drugo ...
Kao npr. trgovinu..
Lichno mislim da bi osposobljavanje aerodroma bio pun pogodak ... I da bi ceo region koliko toliko zivnuo ..
Mnogo ljudi iz ovog regiona ..koje posao obavezuje da putuju avionom.. mora da ide u Beograd da bi otputovali negde ... Zar ne bi bilo lakshe kada bi uzeli taxi ili lichnim kolima i za pola sata se nashli gore smile A i mislim da bi frekvencija turista kroz grad znatno porasla ...
A to znachi da ce se ovaj uchmali grad bar koliko toliko probuditi ... i postati dinamichniji ..

U potpunosti se slazem....

By: mcusin
Date: 02.04.2006. 12:05:30
koliko ja znam, on ce prvenstveno biti korishcen za transport, trgovina itd...
i teshko da neko razmishlja o putnicima.. josh uvek je to teshko da zazhivi, ali ako se uvedu oni niskobudzetni letovi... npr 20e do bgd... to ce biit puno.

By: Pedja
Date: 06.04.2006. 12:37:20
http://www.blic.co.yu/arhiva/2006-04-05/strane/srbija.htm

Užičani tvrde da će aerodrom biti adaptiran

Jeftiniji letovi idu na Ponikve

UŽICE - Aerodrom „Ponikve“ kod Užica neće trpeti zbog kraljevačkog aerodroma „Lađevci“ jer su to dve nezavisne investicije. Adaptacija „Ponikava“, koji je sada vojni objekat, za potrebe civilnog saobraćaja veoma je izvesna jer od Vlade Srbije i Aerodroma „Beograd“ imamo čvrsta obećanja da će finansirati ovaj projekat - kaže za „Blic“ poslanik Ivan Živadinović (G17 plus).

Uprkos izjavi ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića da „ne želi da se jedan promotivni let pusti iz političkih razloga“ i da je „u Užicu trenutno nestabilna politička situacija i da oni mnogo žure sa osposobljavanjem ‘Ponikava’ u civilne svrhe“, Ivan Živadinović ostaje pri tvrdnji da će promotivni let Beograd – Ponikve – Beograd biti izveden 17. maja. Živadinović podržava inicijativu da se i kraljevački „Lađevci“ osposobe za putnički saobraćaj.

- Direktor Aerodroma „Beograd“ Nebojša Nedeljković potpisao je 31. marta ugovor sa Vojskom SCG o vađenju preostalih NATO bombi koje se nalaze u zemlji pod pistom „Ponikava“. Video sam deo studije izvodljivosti iskoristivosti aerodroma, koji je do sada završen, i na njoj je uočljiva zgrada novog terminala za prijem putnika i roba. Još uvek se ne zna koliko će novca biti potrebno za investiranje u potrebe aerodroma, ali je izvesno da će novac obezbediti Vlada Srbije. Očekujemo i donaciju od Vlade Norveške - napominje Ivan Živadinović.

- U američkoj „Letačkoj reviji“ nedavno je izašao tekst o razvoju regionalnog aerodroma „Ponikve“ u Srbiji. Već smo uspostavili prve kontakte sa loukost kompanijama koje avio-saobraćaj vrše po niskim cenama, i oni su pokazali interesovanje za saradnju u perspektivi. Aerodrom „Beograd“ planira da mu „Ponikve“ budu rezervna varijanta za prijem jeftinijih letova - kaže Ivan Živadinović, ne dovodeći u sumnju da će užički aerodrom biti isplativ poduhvat.

Plan je da „Ponikve“ budu vojno-civilni aerodrom koji će poslovati kao akcionarsko društvo. Pored Aerodroma „Beograd“, koji bi bio većinski vlasnik, i Vojske, akcionari bi bile neke od opština Zlatiborskog okruga i zainteresovani privrednici užičkog kraja. Ekonomski efekti ove investicije, čulo se to u više navrata na skupovima opštinara i preduzetnika, bili bi veoma pozitivni.

Predsednik opštine Užice Miroslav Martić nedavno je kazao za ‘’Blic’’ da postoje četiri bitna razloga zbog kojih je aerodrom potreban ovog gradu, ali i Zlatiborskom okrugu.

- U ovom delu Srbije nalaze se veliki turistički centri. Zatim, za malinu iz našeg kraja veliko interesovanje pokazuju Amerikanci, i „Ponikve“ bi bile idealno mesto za izvoz ovog voća u svežem stanju. Dalje, naša privreda je ostvarila najbolje rezultate u poslovanju od svih regiona u Srbiji, izvoz je veći od uvoza. Na kraju, formiranjem pratećih službi na aerodromu i investicionim ulaganjima otvorila bi se nova radna mesta - objasnio je Martić.

„Ponikve“ su strateški važne i za Čajetinu, pre svega zbog razvoja turizma na Zlatiboru. Ova planina boluje od manjka stranih gostiju, a razlog je upravo loša saobraćajna komunikacija od Beograda do Zlatibora. Strancima je nepojmljivo da posle leta do Beograda „klackaju“ još 250 kilometara do Zlatibora drumskim prevozom.

- Osposobljavanjem „Ponikava“ za civilni saobraćaj bio bi rešen najveći problem Zlatibora kao turističkog centra, a to bi iniciralo nova ulaganja kod nas - objasnio je Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.

Vladimir Lojanica