Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: U Hrvatskoj i Bosni zabranjen uvoz goriva iz Srbije zbog loseg kvaliteta  (Pročitano 1627 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 24.05.2007. 22:50:03 »

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=29179

Стоп за гориво из Србије

Уредба о забрани увоза деривата мора бити укинута уколико Србија жели да има конкурентно тржиште, поручују из Ине и МОЛ-а

Од нашег специјалног извештача

Сарајево, 23. мај – Гориво из Србије које се до сада продавало на тржишту Босне и Херцеговине, убудуће више неће моћи да се извози у ову бившу југословенску републику. Бар док не достигне стандард квалитета „еуро четири”, какав је прописала Влада БиХ, а према коме ниво сумпора у гориву мора бити сведен на минимум.

Ово је, између осталог, у разговору с новинарима потврдио Томислав Драгићевић, председник Управног одбора хрватске нафтне компаније ИНА, која је заједно са мађарским МОЛ-ом постала власник 67 одсто босанске компаније „Енергопетрол”.

Будући да су на тај начин добили и 65 бензинских пумпи „Енергопетрола”, ни хрватска ни мађарска нафтна компанија неће дозволити да се у БиХ више точи гориво које не задовољава ове стандарде. Тим пре што и рафинерије у Хрватској и Мађарској одавно производе европски квалитетно гориво, којим ће сада снабдевати и БиХ.

Интересантно је да истовремено извозници горива из Србије имају проблема да домаћу робу пласирају и на Космет, јер је привремена влада крајем априла и тамо пооштрила прописе о квалитету горива. Тако да сада од свих бивших југословенских република једино Хрватска може да пласира своју робу и на Космет.

На питање новинара – да ли је случајно да се баш уочи приватизације НИС-а забрањује продаја горива из Србије и да ли се тиме покушава да се снизи цена националној нафтној компанији, Драгићевић категорично тврди да „НИС-у нико не може да обори цену”.

– НИС је као државна компанија толико заштићен на српском тржишту да му је тешко на било који начин снизити вредност. Самим тим што у Србији још важи Уредба о забрани увоза деривата па гориво нико не може увозити – истиче Драгићевић.

Ласло Гести, виши потпредседник МОЛ-а задужен за малопродају, истакао је да је мађарска нафтна компанија заинтересована за приватизацију НИС-а, што се потврдило и отварањем МОЛ-ових пумпи по Србији. Уколико, међутим, Србија жели да развија тржиште, неопходно је да се што пре укине Уредба о забрани увоза горива.

Упитан колико ће продужење Уредбе или високе царине на увоз горива утицати на одлуку МОЛ-а да учествује у куповини НИС-а, Гести каже да је НИС врло интересантан за МОЛ, као и да верује да  српска влада неће још дуго остати при одлуци да задржи Уредбу.  Поготово после потписивања уговора ЦЕФТА. Уколико, ипак, Уредба потраје, како бисмо достигли европски стандард квалитета неопходно је да Србија што пре крене у модернизацију својих рафинерија.

Гести истиче да, уколико МОЛ купи НИС који иначе има 25 одсто власништва у Ини, српске рафинерије не могу бити конкуренција хрватским у Ријеци и Сиску, јер оне укупно могу да покрију 60 одсто тржишта, док преостале количине горива морају да се увозе.

ИНА је заинтересована да одмах по укидању Уредбе о забрани увоза деривата крене у отварање својих пумпи по Србији. Као и да чека да чује одлуку Трговинског суда у Београду, где се води спор око „Беопетрола”, који је сада у власништву руског „Лукоила”.

Према речима Драгићевића, ИНА и МОЛ неће заједнички учествовати у приватизацији НИС-а. Он је напоменуо да је веома добро што се српска влада одлучила за вертикалну приватизацију српске компаније, где се предвиђа продаја удела у компанији. Тако ће се у првом кругу на тендеру наћи 25 одсто вредности компаније. То је модел по коме је приватизована и ИНА, што се показало као добро. А као потврда тога наводи се и чињеница да је ИНА први пут у својој историји после изношења акција на берзу почела да исплаћује дивиденде.

Јасна Петровић
[објављено: 24.05.2007.]
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #1 poslato: 25.05.2007. 05:14:37 »

Mislim da ovo ide u poslovne vesti! Inace mi smo jedina zemlja u Evropi koja ima zabrane na uvoz goriva i naftnih derivata - da li iko ima ideju koliko se novca ovako slije u drzavnu kasu?!? I onda kukakju kako nemaju od cega da modernizuju svoje rafinerije.. uzasno
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 25.05.2007. 18:01:19 »

Dobra stvar je sto ce ovako bitiprinudjeni da poboljsaju kavlitet goriva. DOmace proizvodjace bi prvo trebalo da spopsadnu nadlezno ministarstvo za ekologiju i mnogobrojne ekoloske organizacije. Izduvni gasovi vozila su sigurno u vrhu izvora zagadjenja.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.013 sekundi sa 35 upita.