Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: DNS host?  (Pročitano 2894 puta)
dr4g0n
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dragutin Cirkovic
Mesto: Sabac
Lokacija: Bare
Država: Srbija
Poruke: 3


« poslato: 18.04.2008. 22:08:17 »

Pozdravljam ideju da ljudi dobiju besplatno poddomen, ali mi se ne svidjaju sledece stvari:
1. Koriscenje freedns servisa
Zar nije bilo bolje/moguce imati svoj registrator za "iz.rs" koji ce da redirektuje razresavanja domena na DNS servere? Da li je problem bio nemogucnost saradnje sa ljudima koji su zaduzeni za rs TLD? (u kom slucaju razumem o cemu se radi)
2. Mogucnost zloupotrebe (koja je prilicno velika - neko moze da registuje stotine domena relativno lako, cak i pored provere).
3. Nisam bas siguran, ali izgleda da je moguce otvoriti domen bez zavrsavanje zahteva za registraciju. Za domen koji sam otvorio (berza.iz.rs) nisam zavrsio registraciju (nisam dobio mail, itd..) a domen je aktivan? Na www.iz.rs sajtu pokazuje da je domen slobodan, a na freedns da je zauzet? Sta se tacno desilo?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 18.04.2008. 22:51:43 »

1. FreeDNS koristimo kao privremeno resenje da bi smo sto pre omogucili ljudima da registruju domene. Vec je u izradi softver za sopstveni registar Kada to bude pusteno u radi bice otklonjeni mnogi problemi koji su posledica koriscenja FreeDNS servisa

2. Naravno, uvek postoji mogucnost zlouptrebe, medjutim zbog toga i postoje pravila o registraciji besplatnih domena. Ukoliko mi ne utvrdimo u toku postupka registracije da se ne postuje neko pravilo, uvek postoji mogucnost da se to utvrdi naknadno na bilo koji nacin, i da domen bude "oduzet" onome ko ga koristi protivno pravilima.

Takodje, postoji klauzula o orocenoj registraciji. Na isti nacin kako se registruju placeni domeni, tako se i besplatni domeni registruju na godinu dana, a kada taj rok istekne, registracija domena mora biti obnovljena (takodje besplatno). U postupku obnove registracije, moze da se izvrsi i provera da li domen jos uvek postuje pravila.

U svakom slucaju, nasa je namera da obebedimo da ovi besplatni domeni budu svima dostupni i da budu korisceni na korektan nacin i preduzecemo sve sto je moguce da predupredimo njihovo bilo kakvo zlonamerno koriscenje.

3. U stvari nije moguce registrovati domen, a da se ne otvori nalog na FreeDNS, nego je nacin kako FreeDNS radi takav da ako se reistracija ne zavrsi, taj domen ostaje neko krace vreme blokiran. Treba samo malo sacekati, jer ako sistem sam ne oslobodi domne, to mi svakako uradimo u narednih nekoliko casova.

Kada budemo pustili u rad nas registar, onda ovih problema nece biti jer ce softver biti namenski napravljen da sve obavlja u najboljem mogucem maniru.
« Poslednja izmena: 19.04.2008. 00:09:52 Pedja » Sačuvana

dr4g0n
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dragutin Cirkovic
Mesto: Sabac
Lokacija: Bare
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #2 poslato: 18.04.2008. 23:04:18 »

1. Hvala na objasnjenu, i mislio sam da je to u pitanju ali nisam bio siguran.
2. Vise verujem u automatski sistem nego u manuelni. Zasto ne zabraniti ovakve delatnosti na drugi nacin (recimo, proverom ip-a sa koga se vrsi registracija, ima puno nacina).
3. Jasno mi je, medjutim, meni i dalje prijavljuje za pomenuti domen da je slobodan a na freedns-u da nije. Zapravo treba da bude zauzet (domen je otvoren i radi, kao sto mozes da proveris).

Hvala na odgovoru.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 19.04.2008. 00:16:44 »

Za domen berza.iz.rs, postupak registracije je obavljen. Domen je registrovan 10. aprila i pridruzen nalogu koji je otvoren na FreeDNS. To sto www.iz.rs prijavljuje da je domen slobodan je bug. Provericu.

Sto se zloupotreba tice, nazalost neomguce je napraviti automatsku proveru. Neke stvarise mogu proveriti progrmski ali vecinom ipak mora ziv covek da pogleda o cemu se radi. Na primer, ne znam kako bi softer mgao da utvrdida se sajt korsiti za aktivnosti koje su zabranjene zakonom.
Sačuvana

dr4g0n
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dragutin Cirkovic
Mesto: Sabac
Lokacija: Bare
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #4 poslato: 21.04.2008. 15:42:06 »

Pod zloupotrebom sam vise mislio na problem koji si komentarisao vezan za to da neko registruje puno domena i da ih ne koristi, a ne za zabranjeni sadrzaj i slicno (mada bi teorijski mogao da napravis mali crawler koji proverava neke od nedozvoljenih reci na sajtu i tako nalazi sumnjiv sadrzaj).
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 21.04.2008. 17:33:42 »

Resenje alavosti je prilicno jednostavno. Za svaki domen je rok 15 dana da pocne njegovo aktivno koriscenje. Onaj ko krene redom da regisruje domene, nece moci da ispostuje taj rok.

Upravo ovih dana istice 15 dana kako su prvi domeni registrovani.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 5.554 sekundi sa 35 upita.