Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 2 [3]  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Nismo svi isti, pazi.....  (Pročitano 20729 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #50 poslato: 26.06.2006. 08:29:54 »

Citat: "Andragon"
ovo mi nije malo jasno,okay da su bioloshki isti,i istina da ih religija cini razlicim,ali kako je nebitno  koje je vere???Pa u tome i jeste poenta,vera podstice na to da ljudi razmisljaju razlicito,tj razlicito shvataju zivot


Rekao sam da ih vera ne cini razlicitima u bioloskom smislu.

Stvar je u tome da postoji mnogo drugih razloga za nekompatibilnost koji cak mogu biti znacajno jaci od religije. Ja sam to sve nazvao terminom "kulturni milje". U njega spada i religija ali mislim da je mnogo bitnija razlika da li je neko sa sela ili iz grada, da li je neko iz radnicke porodice ili porodice intelektualaca, da li je neko obrazovan ili nije i slicno.

Svako za sebe shvata zivot i po samoj sustini smo mi svi razliciti.

Ako uzmes da sve religije u osnovi propagiraju isti sistem vrednosti (gledajuci one bitne elemente a ne one koji se odnose na doktrinu same religije) tu i nema neke razlicitosti. Na razlicit pogled na zivot vise uticu oni drugi elementi "kulturnog miljea" koje sam pomenuo.

To se inace ne odnosi samo na brak, vec na sve aspekte kontakta i komunikacije medju ljudima. Siguran sam da ce neka devojka pre da "odbije" negog muskarca zato sto se on drugima obraca sa "slusaj bre" nego zato sto misli drugacije ili ima drugacije religiozne afinitete.

Cela ta ujdruma sa religijama i zabranama brakova izmedju osoba koje pripadaju razlicitih religija je deo doktrine tih religija, kojima je jedini i iskljucivi cilj da se omasove, a to samo po sebi znaci da prisiljavaju da osoba koja zeli u brak mora da prihvati i religiju, odnosno, da zabranom mesovitih brakova sprecavaju "odliv" vernika.

Stvari stoje ovako: svako od nas se krece u nekom krugu ljudi koji odgovaraju njegovom "kulturnom miljeu". Medju tim ljudima stice prijatelje i zauzima nekakvu ulogu. Sasvim je ocekivano da medju njima nalazi i ljubav pa i zivotnog saputnika. Tako nesto sigurno nece traziti medju totalnim strancima, zar ne?

E sad, ono sto ja vidim kao problem je sto ti pricas o potencijalnoj supruzi druge vere kao o nekom potpunom strancu o kome i ne znas nista vise nego to da je druge vere.

Zamisli sad ovakvu situaciju: u krugu ljudi u kome se kreces pojavi se devojka koja ti se dopadne, vremenom se usemis sa njom i to ode toliko daleko da pocnete ozbiljno da razmisljate o braku... (zamisli da je to upravo devojka sa kojom si sada) i onda saznas da je ona druge vere.

Da li bi tada rekao tako iskljucivo ne ili bi bio u jednoj velikoj dilemi zbog, s jedne strane svojih osecanja a s druge strane, onoga cemu te tvoja religija naucila? Na toj temi su romani pisani i po pravilu se dilema zavrsava tako sto je zakljucak da je ucenje religije ono s kojim nesto nije u redu.

Da li stvarno mislis da je od vase (istinske, zrele i ozbiljne) ljubavi bitnije to ko ce vas vencati? Da li bi se ti zaista odrekao (istinske, zrele i ozbiljne) ljubavi zarad religije? Ako bi, onda ili ta ljubav i nije ona prava ili si ti previse indoktrinran religijom.
Sačuvana

Andragon
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Jarac
Poruke: 1137



« Odgovor #51 poslato: 26.06.2006. 08:43:22 »

Pa ja ne mogu da kazem kako je to,jer nikad nisam bio u takvoj situaciji da budem u vezi sa osobom koja je druge vere a i nadam se da necu biti,i ta ideja se meni jednostavno ne svidja,rekao sam vec razloge i  ne zelim da mislim i da pricam vishe o tome...
Sačuvana
bBrankica
keep smilin'
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Lokacija: peta ulica od pumpe, peta kuca od kraja, levo :p
Poruke: 949


zambaladumbica


« Odgovor #52 poslato: 26.06.2006. 20:08:51 »

Nije ovo sad OFF, ali ima veze sa temom...... Da li neko zna da li jednom srpskom bracnom paru kuma moze da bude muslimanka?? Mislim..... zbog srpske vere, muslimanske, zbog njenog ulaska u crkvu, i da li uopste sme da udje u crkvu? Ako ne moze u crkvu.... jel to stvar vere ili volja popa? Ja ne znam, a zanima me...  roll
Sačuvana

"Ljubav dugo trpi,malokrvna je; ljubav ne zavidi; ne veliča se,ne nadima se,ne čini ono što ne valja,ne traži svoje,ne srdi se,ne misli o zlu,ne raduje se nepravdi,a raduje se istini. Sve snosi,sve veruje,svemu se nada,sve trpi. Ljubav nikad ne prestaje."
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #53 poslato: 26.06.2006. 22:05:32 »

U principu pop ce da trazi da u obredu ucestvuju samo krsteni, ali kada zagusti, sve se svodi na onu da je bog samo jedan i da su svi u jednom stadu ma koje vere bili.
Sačuvana

Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #54 poslato: 27.06.2006. 01:23:15 »

Интересантна тема...
Конретно, око религије... однос сваког од нас према Богу (а и хришћани и муслимани се слажу да исти постоји, и да је један) не сме да буде регулисан и профилисан на основу религије, већ је један лични, дубоко интимни однос, који не сме да буде тумачен на основу тога да ли се крстимо с десна на лево, или контра, или клањамо...

Специфичност ислама као религије је у томе што Куран, можда због своје нејсноће или метафоричности може тумачити и на један екстреман начин, који муслиманску заједницу чини прилично затвореном за "невернике".

Такође, један од проблема може да буде и то што ислам, као религија, почива и на неким регулама шеријатског права, које обилује прилично конзервативним елеметима. У принципу, доследно придржавање Курана води у екстреме, као што су вехабизам, са незаобилазном мржњом према Хришћанима и Јеврејима... Можда ће деловати ружно са моје стране (вероватно и јесте), и свакако да делује као етикетирање целе религије изјава да "не постоји умерени ислам, већ само умерени муслимани".

Истини за вољу, ислам је у Србији већином флексибилан, тако да није неуобичајено да муслимани конзумирају алкохол, нпр, иако су у последње време забележене неке појаве које забрињавају (вехабије које су спречиле концерт Балканике у Н. Пазару).

Но, да се коначно вратим на тему... Све се може свести на ово... Или си добар човек или ниси. А шта је добро а шта не, то је регулисано неким моралним нормама, на којима почивају скоро па све светске религије.

Или си ОК, или ниси...  :?
Sačuvana

gorillaz
Just visiting...
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Boris Pjevčević
Mesto: Užice
Lokacija: The Hood
Država: Srbija
Horoskop: Jarac
Poruke: 1558


21-18-19-26-10-7


« Odgovor #55 poslato: 19.08.2006. 03:27:36 »

ma ljudi ako postoji ljubav sve ostalo su problemi zasnovani na psiholoshkom nivou...jer ako se dvoje vole spremni su na kompenzacije i svaki problem je reshiv
Sačuvana

What would U do if someone looked up in your future and told U there is no tomorrow ?
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #56 poslato: 29.09.2006. 07:33:01 »

"All we need is love"... nije bas tako jednostavno.

Ono sto si ti nije ono sto vidis u ogledalu svaki dan, niti ono kako sebe mislis da dozivljavas, i ono sto mislis da mislis. Konfuzno? Pokusacu da pojasnim.

Ono sto tebe cini je citav niz elemenata... moral, etika, estetika... a svaki taj element je uklopljen pod uticajima okruzenja, vaspitanja, porodice, istorijskih okolnosti.

Evo konkretnog primera. Srpkinja pravoslavne veroispovesti se zabavlja sa muslimanom. Neko ce reci "jupi", neko ce reci "buuu", no to je nebitno. Rese da se vencaju. Kako ce da se vencaju? Po kom obredu? Tu je kompromis nemoguc. Ili ce ici po muslimanskom, ili po pravoslavnom. Ili u opstini. Ali pazi, time obe strane prave ustupak, i odustaju od nekih religijskih i duhovnih regula koje su im usadjene, i prema svome okruzenju ce uvek osecati odredjenu krivicu, jer su "izdali svoje".

Ako cak i preguraju tu fazu, sta kada se rodi dete? Hoce li da ga krste? Da ga obrezuju kada treba? Hoce li da slave Bozic i Uskrs ili Ramazan?

Razlika je mnogo... Poenta je u tome da ti brakovi, ma kolika ljubav bila, sa sobom nose ogromnu kolicinu odricanja i otudjivanja od svojih korena, a sve to vodi jednom osecaju nezadovoljstva.

Pa cak i ako Srpkinja resi da predje u islam, ili musliman u hriscanstvo, to nece biti zbog nekog teoloskog ubedjenja i duhovnosti, vec iz ljubavi. A veza u kojoj samo jedna strana pravi kompromis, zrtvuje se i popushta nije zasnovana na jednakosti.

Sačuvana

Stranice: 1 2 [3]  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.972 sekundi sa 34 upita.