Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Emigrantska kuhinja  (Pročitano 4803 puta)
mercedes
Gost
« poslato: 18.01.2003. 20:49:29 »

Ne bi bilo lose da malo pisemo sta jedemo u emigraciji.
Recimo, Svedjani najvise kuhaju krompir u ljusci sa puno kopra, ..uz to se jedu kuglice od mesa sa dzemom od lingona ( lingon ne znam kako se zove na nasem), onda jedu dosta sirovu ribu u raznim sosovima sa senfom ili pradajz pireom, ili bijelim lukom, najgore od svega im je fermentirana riba koja uzasno smrdi i nesto sto se zove krvavi puding (blod puding) to je krompirovo brasno pomijesano sa svinjskom krvi..izgleda kao salama i to prze i jedu uz opet kuvani krompir i lingon.
Sav hljeb im je tanak i u vecini slucajeva tvrd tako da oni sa losim zubima ne mogu ni da ga jedu, uz to jedu sir tip edamer i na to stave malo kavijara.

Od ribe najvise volim svjezeg laxa koji bude jako tanko narezan gotovo providne listice podsjeca na sushi, koji stavim na jedan specijalno tanak hljeb u kojem nema nikakvih masnoca  pecen je u specijalnim pecima i sos od kopra i senfa preko toga...Svidjaju mi se i razne vrste  dimljene ribe.

Inace razlog zasto imaju takav hljeb je da se nekada davno 1x godisnje pekao hljeb i to je trajalo danima i na pocetku zime tako da su mogli da ga zamrznu a poslije kada je tako tanak da ga brze odmrznu..
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #1 poslato: 18.01.2003. 20:52:47 »

Broker zasto nema opcija izmeni imam greski koje ne mogu da ispravim?
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #2 poslato: 19.01.2003. 15:49:59 »

U kujni izgleda nema emigranata. :mrgreen:
Sačuvana
LV
Gost
« Odgovor #3 poslato: 19.01.2003. 16:03:40 »

Ma evo citam po drugi put ovaj prvi post u emigrantskoj kuhinji, ali nikako mi nije jasno sta je sos od kopra. Mozes li me obasjati? Inace je rökt lax i moj apsolutni emigrantski favorit. Yam!
Sačuvana
Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #4 poslato: 19.01.2003. 16:06:43 »

Citat: "mercedes"
U kujni izgleda nema emigranata. :mrgreen:


tako nekako.
bar kad sam ja u pitanju.
brate slatki, nikako mi ovo sto si napisala o svedskoj kujni, ne pashe. posebno ono krvavo, pa zivo meso, uf, uf...

lv: sos od kopra - sos od mirodjije ("beli sos").
Sačuvana
LV
Gost
« Odgovor #5 poslato: 19.01.2003. 17:35:17 »

Citat: "Urbana"

lv: sos od kopra - sos od mirodjije ("beli sos").


Hvala!  Cheesy
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #6 poslato: 19.01.2003. 18:11:02 »

Urb, nije samo svedska kuhinja emigrantska ima i drugih, eto kanadska npr...  izgleda nije zanimljivo, nego ove odvratne stvari sa krvi, brasnom i onda nesto slicno nasim knedlama sa sljivama iako u to stavljaju slaninu su jele najvise svedska drvosjece koje su radile i po velikim minusima pa im je trebala jaka hrana i to se zadrzalo i kod obicnog naroda.

LV, ako znas za rökt lax onda znas i za dill=kopar, a ja nisam znala da je mirodjija kopar.
Sačuvana
LV
Gost
« Odgovor #7 poslato: 19.01.2003. 19:22:35 »

Mercedes, slabo baratam ja sa nasim (jezikom). Treba se ponovo nauciti.

Nego sam imala jos jedno pitanje za tebe. Ja sam citala da se hleb ovde (u Svedskoj) sece na tanke kriske zato sto ima tako jak ukus da bi bio neukusan da je deblji, ali mi je zvucao interesantan taj istorijski pogled: da se hleb pravio jednom godisnje i rezao na tanke kriske zbog jednostavnijeg zamrzavanja i odmrzavanja. Odakle dolazi to objasnjenje?

Nazad na temu emigrantske kuhinje: najgore sto sam do sada okusila je bila britanska kuhinja. Dva ili tri jela su bila ukusna, poneko jestivo i ostalo malte ne nejestivo. Cudni zacini, kao sirce na cipsu i pomfritu, povrce iskuvano do raspada, i ulje i margarin kao osnovni sastojci u svemu. Eh, preporucujem, u svakom slucaju, Yorkshire Pudding - nesto kao suva palacinka iz rerne, sa telecim mesom i prelivena braon sosom. Prste da pojedes! I naravno, najbritanskije od britanskih jela - Curry!  :mrgreen:
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #8 poslato: 21.01.2003. 14:23:53 »

Tako su objasnili kada sam bila u jednom muzeju na sjeveru, cijeli gradic je muzej iz 1700 i neke cini mi se..ovo o cemu ti pises je limpa (?) i zaista nije ukusna.
Sačuvana
David
Gost
« Odgovor #9 poslato: 23.01.2003. 04:31:14 »

Citat: "mercedes"

Recimo, Svedjani najvise kuhaju krompir u ljusci sa puno kopra, ..uz to se jedu kuglice od mesa...


E, da, 'kuglice sa mesom' iz Merdzaninog posta se, inace, strucno zovu köttbullar, a prevod im je (doslovno) vec napisan.
Radi se, otprilike, o svedskom pandanu nasim cufticama, sa 50/50% ucesca juneceg i praseceg mesa. Inace, nisu lose sa pireom i nekim prilogom od povrca, graskom recimo.
Taj grasak, naravno, ne bi trebao biti lose spremljen, ali samo u slucaju ako u svedskim restoranima ne naletite na njega, brokole, karfiol i sl. pomijesane sa ananasom, kajsijama ili kupinama.  roll Radi se o reliktu 'tradicije kulinarstva' iz '70., kada su pokusali napraviti kuhinju 'mastovitijom' i poceli mijesati povrce i voce, slatko i slano.
Sačuvana
Charna
Gost
« Odgovor #10 poslato: 23.01.2003. 19:13:43 »

Najodvratniji recept koji sam prochitala, a potseti me ovo, gore narecheno, bio je 'srednjovekovni krem od svinjske krvi'. To je slatkish, inache.
Sačuvana
zbunjena
Gost
« Odgovor #11 poslato: 02.02.2003. 11:12:36 »

kad sve ovo procitam, sramota me da priznam sta jedem u emigraciji  lol
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.795 sekundi sa 35 upita.