Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Krompir pire  (Pročitano 13839 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 03.03.2003. 05:29:17 »

Ovo je jedan od najjednostavnijih priloga obično uz kuvano ili prženo meso. Za samce idealno samo treba voditi računa o kalorijama. Može se pripremati od krompira ili od već pripremljenog pirea iz kesice (koji je isto tako veoma ukusan).

Postupak je sledeći:

Oljuštiti potrebnu količinu krompira. Staviti u posudu za kuvanje i kuvati dok voda ne proključa a krompiri postanu mekani (kad se ubode viljuškom da ona bez otpora ulazi duboko u krompir).

Skuvane krompire izvaditi i staviti u odgovarajuću posudu za mućenje. Ja volim da to bude okrugla plastična široka i duboka posuda ovalnog dna. Izdrobiti krompir posebnim priborom ili bilo čime što može da posluži.

U krompir staviti komad margarina, dodati soli (po potrebi ali bolje sotaviti malo neslanije jer svako može da dosoli po potrebi). U ovo sipati šolju toplog ili vrućeg mleka i mutiti mikserom. Ako je masa "suva" ili suviše stegnuta, dodavati mleko ali po malo da se ne pretera. Dobro umućen pire je čvrst ali ne previše. Ako se pretera s mleko postane kašast pa iako ne gubi na ukusu nezgodno ga je jesti.

Ko voli može da doda začine, biber, začin C ili bilo koji drugi.

Služi se u istoj posudi sa mesom, preliven sokom ostalim od prženja ili kufanja mesa.

Kada se nema dovoljno vremena, može se pripremati pire iz kesice. Procedura je slična samo što nema čišćenja i kuvanja krompira. Uputstvo o spremanju je dato na samojkesici a otpriliek to ide ovako:

Staviti pola litra vode da provri, presuti to u sud za mućenje pirea, Dodati parče margarina i jednu šolju toplog ili vrućeg mleka. Posoloiti i začiniti po volji. U to sipati smesu iz kesice. Bez odugovlačenja izmutiti mikserom. Po pravilu, masa bude suva ili suviše čvrsta te treba dodavati mleko po malo dok se ne postigne jestiva čvrstina mase.
Sačuvana

Pamela
Gost
« Odgovor #1 poslato: 03.03.2003. 05:53:47 »

Citat: "Broker"
(kad se ubode viljuškom da ona bez otpora ulazi duboko u krompir).


Šta ako je krompir otporaš? roll


Citat: "Broker"
Skuvane krompire izvaditi i staviti u odgovarajuću posudu za mučenje.
 :mrgreen:
Sačuvana
Charna
Gost
« Odgovor #2 poslato: 03.03.2003. 07:20:35 »

Meni je sa margarinom bez veze, puter je bolji. I nikada ne mutim mikserom, vec posle pasiranja dohvatim kashiku, pa sa njom. Ali, za tu radnju treba da si jak u ruke  :mrgreen:  Krompir iz kesice mi uopshte ne lichi na domaci pire, tako da ga (osim prvi put)  nikada i ne koristim.
Sačuvana
Ana
Gost
« Odgovor #3 poslato: 03.03.2003. 07:29:54 »

Citat: "Broker"
Može se pripremati od krompira ili od već pripremljenog pirea iz kesice (koji je isto tako veoma ukusan).


Iz kesice?! Ni prici... Shocked
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #4 poslato: 03.03.2003. 07:33:32 »

Redovno koristim pire iz "kesice". Kada ga u vrelom melku razmutim, zatim dodam zagrejan puter... kada se malo prohladi jedno celo jaje... i jednu kasiku majoneza. Mislim, ako me ne lazu, da su zadovoljni kada ga tako zbrljam za rucak. Mikser za sve koristim (nisam jaka u ruke)... :wink:
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #5 poslato: 03.03.2003. 07:43:20 »

I ne samo pire... sve sto moze da se smesti u kesicu - redovno koristim. Spanac, zamrznut vec lepo obaren, ociscen i iseckan, na klasican nacin pripremljen sa mlekom, dodatkom belog luka (opet u prahu) i blazom zaprskom... mljac.

Za pire od krompira, takodje kao i za spanac ako se pravi na nas "klasican" nacin, najmanje tri suda je potrebo da se upotrebi i isprlja... o trudu "lupkanja" i "seckanja" i da ne pricam, a rezultat isti. Ne podnosim kada u nekom krompir pireu naletim na palamare od nedovoljno rendisanog, ispasiranog krompira, sto u slucaju "kesice" nije moguce.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 03.03.2003. 07:43:31 »

MOra da nesto ne radite kako treba sa tim pireom iz kesice. Meni uvek ispadne isti kao da ga pravim s krompirom. Ni najzahtevnije degustatorke mu nisu nasle manu smile
Sačuvana

Zu
Gost
« Odgovor #7 poslato: 03.03.2003. 07:45:04 »

Verovao ili ne, ni ja ne bih, Broker... Cheesy
Sačuvana
Charna
Gost
« Odgovor #8 poslato: 03.03.2003. 07:53:36 »

Citat: "Zu"
I ne samo pire... sve sto moze da se smesti u kesicu - redovno koristim. Spanac, zamrznut vec lepo obaren, ociscen i iseckan, na klasican nacin pripremljen sa mlekom, dodatkom belog luka (opet u prahu) i blazom zaprskom... mljac.

Za pire od krompira, takodje kao i za spanac ako se pravi na nas "klasican" nacin, najmanje tri suda je potrebo da se upotrebi i isprlja... o trudu "lupkanja" i "seckanja" i da ne pricam, a rezultat isti. Ne podnosim kada u nekom krompir pireu naletim na palamare od nedovoljno rendisanog, ispasiranog krompira, sto u slucaju "kesice" nije moguce.


Ma daj, pa nema palamara ako se fino ispasira. I otkud tri suda? Ako je krompir prethodno ochishcen, samo osedim vodu i u istoj sherpi pasiram, dodajem ostalo i mutim. A taj pire iz kesice sam probala josh jednom na jednoj vecheri i nisam uopshte promenila mishljenje.
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #9 poslato: 03.03.2003. 07:55:23 »

Kakva zamerka?!  Nista lepse (i lakse) od pire krompira iz kesice.  Ako moramo da se davimo sa sarmama, gulasima, perkeltima, punjenim paprikama, pire krompir je idealno resenje jer je, a) podjednako ukusno i b) savrseno lako.

I ja koristim sve iz 'kesice' sto moze da bude adekvatna i ukusna zamena za duuuuuugotrajno pripremanje.

Nije ni mene moja majka nasla na bunjistu  :wink:
Sačuvana
Frutak
Gost
« Odgovor #10 poslato: 03.03.2003. 08:14:20 »

Miro,
otkud ti da setas kuhinjom? Shocked
Sačuvana
Charna
Gost
« Odgovor #11 poslato: 03.03.2003. 08:18:16 »

Ja kad kuvam, onda kuvam. A kad me mrzi, onda naruchim klopu, ili turim pasulj, sochivo ili tako neshto gde ne treba mnogo da se stoji, muti, prlja. Cool
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #12 poslato: 03.03.2003. 08:23:22 »

Frutak, trenutak slabosti  :oops:   Trudicu se da se ovo ne ponavlja cesto  :wink:
Sačuvana
Frutak
Gost
« Odgovor #13 poslato: 03.03.2003. 08:41:52 »

Nisam sovinista al' ja volem, al bas volem kad vidim zenu u kuhinji. Cheesy
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #14 poslato: 03.03.2003. 08:51:22 »

Dobro, ja se ponekad foliram, ali sam vrlo cesto u kujni  Cheesy

Sto je potpuno normalno.  Mislim da zene sada samo redje govore o kujni, nego sto u njoj (opravdano) borave  :wink:   Da istreses svaku od 'lokalnih' opajdara ovde, dobio bi divne recepte  Cheesy
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #15 poslato: 03.03.2003. 17:21:48 »

I ja sam na pocetku boravka u tudjini... :wink: ... prvo sve kupovala po pijacama, pa tako kupila (na oko) divan pasulj. Kuvala sam ga cetiri sata, a on nikako da bude gotov... :evil: ... na kraju sam odustala od kuvanja a rezultat je bio: jedno zrno raskuvano, jedno prekuvano, jedno zivo i tvrdo.

Slicna stvar sa graskom, ko' da je pretekao iz paleolita, nikad BRE da se skuva a o slasti ni de ne pricam. Ninasta to nije licilo.

Kad god sam kupila zamrznuto u kesama ili u konzervi vec polu obareno, nisam pogresila. Verovatno se biraju najbolje vrste za preradu i dugostrajno zamrzavanje. Uopste nije stvar lenjosti, sve mi je jedno da li idem na pijacu ili u samoposlugu po konzerve, ali mi je brate bitno da jedem ukusno, a ne samo "sveze" i nikakvo.
Sačuvana
Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #16 poslato: 04.03.2003. 00:09:39 »

aaaaaaaaaaaaaa, ufacene ste, lencuge jedneeee!
pire iz kesice je najukusniji, aaaa? smile

xexe, saljim, saljim...
moj brat od ujaka ne bi ni u ludilu jeo pravi, domaci pire (iako bi mogao da se svrsta u gurmane), a kad jede onaj iz kesice, davi se kao mahnit!
tako daaaa...de gustibus... smile

kod mene ljuskice iz kesice vec dugo vremena ne prolaze, a svi vole pire, rekla bih da je to najupotrebljavaniji prilog, tako da sam osudjena na robiju. probala sam sve da ih namamim na onaj instant, ostavljala im palamare (koje mrze) u ovom pravom, hvalila glatkocu instanta, al' nije pomoglo!
ovde ima vise vrsta krompira (da li ste znali da je kanada najveci svetski proizvodjac krompira?), pa sam otkrila da se jedan vrlo lepo i lako gnjechi, tako da ne mora da se bude bas prejak u ruke smile
da, sa puterom ga pravim, svakako, i malo umiksam na kraju.
e sad, kako ipak ne zelim da izgubim titulu mrzitelja kuvanja, ciscenje krompira sam ostavila za kraj. drugim recima, dobro operem krompir, isecem na polovine ako je krupan, skuvam (u cepteru, sa pola solje vode), pa ga onda skuvanog oljustim, sto je mnogo brze nego kad se presan cisti.

a ako mi slucajno preostane pirea, kao prakticna zena, ubacim unutra koje jaje, malo brasna, i ispecem to kao ustipke za vekeru. da s' ne baci Wink
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #17 poslato: 04.03.2003. 01:36:55 »

U pire krompir domaci (ovo samo za neki praznik kada sam kuci ili preko vikenda) ili iz kesice..ja stavim ribanu svjezu mrkvu a kao zacin muskatni orscic.
Sačuvana
G
Gost
« Odgovor #18 poslato: 04.03.2003. 04:20:43 »

mozda ga nisam znala napraviti to jedanput kad probah taj iz kesice, ali - ma sta vam je - ni nalik PRAVOM!   Tongue  

i ja ga gulim poslije kuvanja  :mrgreen:
i stavim malo putera i malo mlijeka (osim soli)

Urb, koji ti je to najmeksi?
(ja uzimam Yukon Gold - iskljucivo i za sve  roll )

a za eventualne ostatke... kad se jako sitno iscjece crni luk, pa umijesa sa pireom, doda biber i zacini po zelji, pa se naprave male 'pljeskavice' i proprzi na ulju/maslacu - odlicno za dorucak kao prilog isjecenom paradajzu i jajetu na 'okce':-)), umjesto tosta...
Sačuvana
Namigusa
Gost
« Odgovor #19 poslato: 04.03.2003. 04:39:06 »

Ee razlika izmedju onog iz kesice i onog koji ja smutim Wink je more drasticna. Onaj prvi nit mirise nit ima ukus kao krompir..eventualno izgleda isto;)

A yukon gold i ja G koristim za sve i sigurna sam da je najbolji.
A sad da vas pitam ..kako vam nije tesko guliti vreo krompir? Ja ga brate slatki ogulim prije kuhanja za pire, nasjecem na ploske sto tanje, stavim vode da samo ogrezne i na jaku vatru 10 min i to je to . Posolim vodu da;)
Onda uzmem onu rucnu starinsku spravu za mucenje istog, dodam malo butera i mlijeka , posolim jos ako treba i izgnjecim...i sve to traje 2 min( sto li se to vi mucite toliko;)? Moda da gnjecite polovice odjednom;)

A krompir u ljusci kuham za salate razne. KAd smo vec kod krompira sinoc smo se naklopali istog pecenog samo na resetkama rerne ne guljen..pa posoljen gore, pa se uvatila korica pa sa sirom i pavlakom ..mljac;)

Odo u frizider;)
Sačuvana
G
Gost
« Odgovor #20 poslato: 04.03.2003. 04:50:17 »

e ja ga tako sjecem ili kad jako zurim pa da se prije skuva (u pravu si, mnogo lakse se gnjeci), ili kad hocu da ga, vjerovali ili ne - przim!
(skuvam ga skoro skroz ali da je jos dovoljno cvrst... pa onda samo da porumeni fino na vrelom ulju...)
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #21 poslato: 04.03.2003. 04:52:11 »

Oljusten i tako baren krompir u vodi, jednostavno se natopi vode i meni se vise ne dopada. Krompir kada barim za nesto (krompir salatu ili za paradaiz sos) obavezno ga barim u ljusci i tako stitim da postane vodnjikav i BLJAK. Da li je teze ili lakse ljuscenje zivog ili barenog, ne ulazim, krajnji cilj je, da bude UKUSAN.
Sačuvana
Namigusa
Gost
« Odgovor #22 poslato: 04.03.2003. 05:03:30 »

O zujka;)
Kuhan u ljusci kao sto rekoh se ne natopi vodom , istina ziva Wink i takav koristim za salate, za restani krompir itd. ali za pire probaj da ga sto tanje isjeces na ploske, stavis u kjucalu vodu, posolis malo, poklopis i kuhas ne vise od 10 minuta ( vode samo da ogrezne ne vise). Kada je skuhan ODMAH procijedis preostalu vodu ( ja onda tu vodu iskoristim za supu..dodam povrca, vegete i jos jedan krompir na kockice sjecen i eto supica;)
I u tom slucaju se nece natopiti vodom a mnogo se lakse gnjeci, i pire bude sav pjenast i vazdusast.
Eto;)

mig mig
Sačuvana
Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #23 poslato: 04.03.2003. 05:12:26 »

ja najvise koristim onaj krompir sa debelom korom, ne znam kako se zove, onaj sto je dusu dao za pecenje u rerni. a prvo ga malo cetkicom izribam, jer deluje "zemljano" smile
a nije mi tesko da ocistim kuvani krompir. kad ga skinem s vatre, malo ga 'ladnem pod vodom, samo da se gornji sloj prohladi, pa na viljusku, pa cepaj! smile
inace se slazem da kuvani oljusteni krompir malo izgubi od ukusa.


danas nema rucka u mom toplom domu smile
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #24 poslato: 04.03.2003. 05:37:21 »

By Migi:
Citat
O zujka;)
Kuhan u ljusci kao sto rekoh se ne natopi vodom , istina ziva  i takav koristim za salate, za restani krompir itd. ali za pire probaj da ga sto tanje isjeces na ploske, stavis u kjucalu vodu, posolis malo, poklopis i kuhas ne vise od 10 minuta ( vode samo da ogrezne ne vise). Kada je skuhan ODMAH procijedis preostalu vodu ( ja onda tu vodu iskoristim za supu..dodam povrca, vegete i jos jedan krompir na kockice sjecen i eto supica;)
I u tom slucaju se nece natopiti vodom a mnogo se lakse gnjeci, i pire bude sav pjenast i vazdusast.
Eto;)

mig mig


Obecavam. Probacu. Ako ne bude valjalo, saljem ti ga DHL-om za rucak... :wink:

JAO Urb! Polutke NE LJUSTENE, pecene u rerni sa malo slanine (moze i ne mora), ili putera... a ako je vec "trpeza bogata" onda sa malo kajmaka... Cheesy

Omiljena hrana u zimskim, dugim nocima na Savskim splavovima spravljena u "Smederecac" sporetu ispod koga se lenjo proteze neki macak... Cheesy
Sačuvana
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.931 sekundi sa 35 upita.