Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Kuvanje zrnevlja  (Pročitano 11794 puta)
Charna
Gost
« poslato: 05.03.2003. 09:28:41 »

Citat: "Zu"
... pa tako kupila (na oko) divan pasulj. Kuvala sam ga cetiri sata, a on nikako da bude gotov... :evil: ... na kraju sam odustala od kuvanja a rezultat je bio: jedno zrno raskuvano, jedno prekuvano, jedno zivo i tvrdo.

Slicna stvar sa graskom, ko' da je pretekao iz paleolita, nikad BRE da se skuva a o slasti ni de ne pricam. Ninasta to nije licilo.



E to sa pasuljem mi nikada nece biti jasno. Kako se raspoznaje 'jestiv' pasulj? Shto se mene tiche to je prava lutrija. Mogu da ga gledam i gledam, a onda da kupim nekakav koji ce da se skuva kao u Zujkinom sluchaju. I zato uvek kupujem na pola kile, pa ako se pokaze dobrim, onda kupim josh (ako se setim na kojoj tezgi beshe)  :mrgreen:

Ma i grashak moze da bude bash takav kako Zujka reche,  tako da i ja volim onaj duboko zamrznut, a ima tu i josh jedna prednost - ne moram da lomim nokte dok ga chistim.  I spanac volim da kupim kada je ochishcen, a na nashim tezgama sve cheshce moze da se nadje i grashak i spanac koje su dokone prodavachice lepo ochistile.
Sačuvana
DINČI
Gost
« Odgovor #1 poslato: 05.03.2003. 09:53:25 »

Pasulj je dobro pokiseliti u vodu da tako odstoji, npr par sati a najbolje preko noći, pa ga onda pripremati u expres-loncu....tako će se brže skuvati.Ako i pored toga neko zrno ostane tvrdo a neko se totalno raspadne to znači da je star(iz prošlogodišnje berbe),tj prodavačica te zeznula :wink:
     A što se tiče raspoznavanja dobrog pasulja od lošeg, metod koji koristiš ti je i   najsigurniji :!:
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #2 poslato: 05.03.2003. 10:36:28 »

Express-lonac??  Shocked   To je, tek katastrofa....

Sta god da turis u njega, ispadne isto.
Sačuvana
Namigusa
Gost
« Odgovor #3 poslato: 05.03.2003. 12:25:14 »

Citat
Express-lonac?? icon_eek.gif To je, tek katastrofa....

Sta god da turis u njega, ispadne isto.


Apsolutno se slazem sa Mirom. Sve ima isti ukus, i meso i krompir i kukuruz;)
I ne volim ga nikako, a sto ga se bojim sineeeee  roll
Jednom davno sam sa drugaricom nesto ceprkala oko klope i kao kuhacemo supu ali u express loncu bas kako njena mama pravi. I tako sjeckale mi sjeckale , turile onako svega u supu, mesa i cuda i pistalo to pistalo. E sad kaze ona meni ajde vidi da li se ohladilo i ako ne cujes vise da pisti kada dignes pipak malo nozem..mozes ga otvoriti . I ja to  i uradim. Kad ono..strasno. SVa nasa supa je SRECOM zavrsila na plafonu mamine kuhinje, sve sa mesom na lusteru, lukom na zavjesama i mrkvicom umjesto mustre na tapetama smile
Mnogo sam se prepala tada, od pomisli da je sve to moglo zavrisiti na mome licu .
Dakle DOLE pretis lonac, brza i opasna kuhanja smile

Mig Mig
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #4 poslato: 05.03.2003. 15:27:15 »

Moja baka je dosta upotrebljavala ekspres lonac za supu kada je i rinflais na meniju, za pasulj i za sarmu, kiseli ili sladak kupus, zito, mlad kukuruz.  A bila je starinska, dobra domacica sa naglaskom na gurmanski nacin pripremanja hrane. Mislim da ga mi u kuci tradicionalno upotrebljavamo vise od trideset godina.

Ja sam za svaku vrstu pomagala koja u biti ne menjaju ukus, oblik i boju hrane.
Sačuvana
Charna
Gost
« Odgovor #5 poslato: 05.03.2003. 19:54:14 »

Znam da bi trebalo da potopim pasulj, samo shto ja retko kada unapred znam shta cu da kuvam. To mi je stvar trenutne inspiracije i nadahnuca  smile A cenim da bi onakav pasulj (kazesh proshlogodishnja berba) jednako ispao i da stoji dva dana potopljen u vodi. Zato cheshce kuvam sochivo, koje po nachinu pripreme i ukusom jako potseca na pasulj, a skuva se k'o bog.

Ekspres lonac imam, ali kao da ga nemam, eno ga, 'vata prashinu negde u ostavi.  Iskreno, plashim se kada rukujem tom napravom.
Sačuvana
DINČI
Gost
« Odgovor #6 poslato: 05.03.2003. 23:49:09 »

Ma nema tu neke velike filozofije po pitanju rukovanja expres-loncem: važno je da uvijek provjeriš jesu li ventili čisti(ne smiju biti začepljeni masnoćom od ranije upotrebe), a prije nego što otvoriš lonac staviš ga pod mlaz hladne vode i kad čuješ da je ona zaptivna guma (nalazi se na rubu poklopca) otpustila-možeh bez ikakvog straha otvoriti lonac!
   Inače, uz svaki lonac dođe uputstvo o korištenju(koliko se koja hrana dugo u njemu kuva i sl.)
Sačuvana
Namigusa
Gost
« Odgovor #7 poslato: 05.03.2003. 23:54:43 »

Uputstvo ne uputstvo ja sam jednom napravila tapete od mrkvice i persuna Wink..i to bi bilo sve od mene sto se tice express lonca smile

Moja svekrva me stalno "kritikuje" zasto se mucim sa dinstanjem satima, krckanjem i mjesanjem kada je bog izmislio expresni lonac, turis, poklopis, i zaboravis.
Ali ona ima 4 sina, 1 muza i posao ljekara .. a ja sam za sada stala na jednom muzu, ni jednom sinu a ljekar necu nikada biti smile

Mig Mig
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #8 poslato: 05.03.2003. 23:57:07 »

Ja sam to dobila za svadbu.  Usudim se, posle izvesnog vremena, a najvise zato sto sam bila totalno, ali totalno nevesta u kuvanju, da ga i u upotrebim.  Secam se da sam prvih nekoliko puta, posto bih cudo stavila na sporet, zatvarala vrata od kuhinje, i povremeno gvirila da vidim sta se dogadja.  Kad bi poceo da pisti, srce bi mi silazilo u pete.  Iz najvece moguce daljine bih, dugackom varjacom, dizala ventil, lica okrenuta od sporeta.

I onda sam definitivno digla ruke od cudovista.  Zakljucila sam da mi, umesto da mi pomaze, samo stvara srcane probleme.  :mrgreen:
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 06.03.2003. 00:15:23 »

Hm.. pa ako bi ste se malo uputile u princip rada express lonca, ne bi vam bilo problem da ga kosistite smile

Hint: sve dok sisti, to je dobro. Ne valja ako ne sisti smile
Sačuvana

LV
Gost
« Odgovor #10 poslato: 06.03.2003. 15:50:34 »

Sta je ekspres lonac? :?
Sačuvana
DINČI
Gost
« Odgovor #11 poslato: 06.03.2003. 21:35:43 »

Citat: "LV"
Sta je ekspres lonac? :?

   
            Super pomagalo za one što ga vole, znaju koristiti i što ga se ne boje-za sve ostale to je tempirana bomba :wink: A kad ne šišti.......e to znači da se u njemu stvarno nešto 'kuva' :twisted:
Sačuvana
Zu
Gost
« Odgovor #12 poslato: 07.03.2003. 05:13:36 »

By DINCI:
Citat
Super pomagalo za one što ga vole, znaju koristiti i što ga se ne boje-za sve ostale to je tempirana bomba  A kad ne šišti.......e to znači da se u njemu stvarno nešto 'kuva'... :twisted:


Eto kompletnog odgovor sa svim - dodacima... Cheesy
Sačuvana
lanica
Gost
« Odgovor #13 poslato: 07.03.2003. 05:53:31 »

Dozivela sam ga i kao bombu predproslog leta ! No, bilo i proslo, sad se nastavlja kuvanje jer zaista se u njemu najbrze skuva svako jelo.
Sačuvana
Ana
Gost
« Odgovor #14 poslato: 07.03.2003. 07:48:52 »

Ja obozavam ekspres lonac... I planiram da kupim jos jedan, veci, sa resetkom za kuvanje na pari smile
Sačuvana
DINČI
Gost
« Odgovor #15 poslato: 07.03.2003. 09:03:40 »

E baš sam danas jela grašak spremljen u EXPRES LONCU i bio je njam....njam....
Sačuvana
Senka
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 20


« Odgovor #16 poslato: 07.03.2003. 10:24:44 »

Za mene su jela u EXPRES LONCU bez ukusa,ali on je dobro pomagalo za zene koje nemaju vremena za kuhinju. :wink:  :mrgreen:

Za kratko vreme gotov ruchak. Cheesy
Sačuvana

b] Zene su kao orasi - nishta vam ne vredi da ih mazite.[/b]
G
Gost
« Odgovor #17 poslato: 07.03.2003. 12:10:08 »

spadam u one koje se boje ekspres lonca   roll  

ne volim ni okus tako 'zbrzanih' jela

ovdje ponekad koristim 'slow-cooker'
kako se to kaze na nasem? ('serpa' koja se direktno ukljucuje na struju)
i to samo za neka jela, npr. sarma; i tako je conjam 16-tak sati... Cool

inace je vrlo prakticna (ko ne mari za specifican okus):  stavis npr, meso i povrce (ili naknadno dodas povrce), ukljucis, odes na posao, vratis se - gotov rucak i topao ceka
Sačuvana
Ana
Gost
« Odgovor #18 poslato: 07.03.2003. 20:58:58 »

Citat: "G"

ovdje ponekad koristim 'slow-cooker'
kako se to kaze na nasem?


Sporokuvalo? smile Mislim da na nasem trzistu toga nema, nisam sigurna.
Sačuvana
G
Gost
« Odgovor #19 poslato: 08.03.2003. 13:21:30 »

tako sam i ja znala prevesti   Cheesy

e, kad dodje na trziste, obavezno kupi(te)

sad cekam uvoz sa australijskog trzista, tj. Jelencetovu serpu za kuvanje u kolima   :wink:   vozam se 2-3 sata dnevno, pa da ne dangubim  roll
Sačuvana
kornjaca
Gost
« Odgovor #20 poslato: 09.03.2003. 03:01:48 »

sad cekam uvoz sa australijskog trzista, tj. Jelencetovu serpu za kuvanje u kolima   :wink:   vozam se 2-3 sata dnevno, pa da ne dangubim  roll[/quote]
 lol
I ja se plasiom ekspres lonca. Jos kao dete sam razrogacenih ociju gledala u to cudo sto sisti i ispusta paru.
Sačuvana
DINČI
Gost
« Odgovor #21 poslato: 11.03.2003. 09:18:14 »

Citat: "kornjaca"

 
I ja se plasiom ekspres lonca. Jos kao dete sam razrogacenih ociju gledala u to cudo sto sisti i ispusta paru.


Pa ljudi, ne radi se o parnom kotlu, parnoj lokomotivi ili kakvom zmaju-u pitanju je samo obična šerpa s dihtovanim poklopcem i parom ventila! lol
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #22 poslato: 11.03.2003. 19:15:14 »

E ali ako domaćica ne čisti ventil kako treba pa se začepi, to je mala parna bomba smile Doduše konstrukcija lonca je obično takva da se uglavnom desi da ispali sam ventil ali nije ni to bezazleno ako rikošetira.

U svakom slučaju, manje je opasno od bojlera. Taj kad pukne, izvaljuje zidove.
Sačuvana

lanica
Gost
« Odgovor #23 poslato: 12.03.2003. 05:28:54 »

Citat: "Broker"
E ali ako domaćica ne čisti ventil kako treba pa se začepi, to je mala parna bomba smile Doduše konstrukcija lonca je obično takva da se uglavnom desi da ispali sam ventil ali nije ni to bezazleno ako rikošetira.

U svakom slučaju, manje je opasno od bojlera. Taj kad pukne, izvaljuje zidove.


Ne mora ventil da bude kriv za doticnu exploziju :?  ,moze i kompjuter da se okrivi roll  a i ciganski gulas u zaboravljenom loncu! :oops:
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.984 sekundi sa 35 upita.