Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Mikrotalasna  (Pročitano 16790 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 17.11.2003. 22:41:04 »

Kao svez vlasnik mikrotalasne pecnice koja je simbol pripremanja hrane na brzinu pokusavam da saznam kako se to uopste koristi.

Iskopao sam nesto malo uputstava koja mogu biti od koristi a pozivam i vas da prilozite sugestije.

-------------------------------

Mikrotalasne pecnice

Kuvanje u mikrotalasnoj pecnici sasvim se razlikuje od uobicajenog kuvanja. Morate se pridrzavati drugih pravila. Vecina ljudi koristi mikrotalasnu pecnicu samo za podgrevanje i odmrzavanje namirnica. Ako i vi planirate da je koristite u te svrhe, kupite neki jednostavni model koji ima jedan ili dva nivoa zagrevanja. Ako imate manjak prostora, uzmite u obzir kombinaciju mikrotalasne i pecnice sa odvodom vazduha koja omogucava spremanje jela na bilo koji od ova dva nacina.


Kako ovo radi

Svaka mikrotalasna pecnica ima energetsku kutiju, takozvani magnetron koji proizvodi mikrotalase (od struje). Ovi mikrotalasi prolaze kroz materijale kao sto su staklo, papir, porcelan i plastika, a kada dodju u dodir sa hranom, pocinju da je zagrevaju. Mikrotalasi cine da molekuli vode koji se nalaze u hrani pocnu da kruze toliko brzo, usled cega dolazi do vibracija, trenja i zagrevanja.

Opste misljenje je da sa hrana u mikrotalasnoj pecnici priprema iznutra. Nije tako. Mikrotalasi prolaze kroz povrsinu i ne prodiru dublje od 5 cm unutar namirnice. Toplota se provodjenjem siri na ostatak hrane.

Mikrotalasi ne prodiru kroz metal, tako da ne mozete da kuvate u uobicajenom posudju. Morate da koristite vatrostalno staklo, neku plastiku, porcelan, otporan papir, keramiku i plasticne vrecice za kuvanje. U nekim mikrotalasnim pecnicama posuda u kojoj se kuva, moze se prekriti aluminijumskom folijom da ne izgori, ali sve to pod uslovom da folija ne dodiruje zidove pecnice ili temperaturnu sondu. U uputstvu za upotrebu proverite da li smete da koristite foliju u vasoj mikrotalasnoj pecnici. Posudje koje se stavi u mikrotalasnu pecnicu ne bi trebalo da se zagreje. Ako se ipak zagreje, to najverovatnije znaci da ne propusta mikrotalase.

Mikrotalasna pecnica nije zamena za uobicajeno kuvanje ili pecenje mesa, hleba, torti, kolaca i ostalih jela koja treba da se zapeku, sem ukoliko nema tu osobinu. Mikrotalasnu pecnicu treba da koristite za ono sto ona najbolje radi i u kombinaciji sa ostalim uredjajima. Ne primer, piletinu mozete najpre da malo skuvate u mikrotalasnoj pecnici i da je zatim dovrsite na rostilju. Evo nekih saveta koji se ticu mikrotalasne pecnice:

Jela koja zahtevaju puno vode, na primer testenina, umanjuju efikasnost mikrotalasne pecnice i verovatno cete ih brze spremiti na stednjaku.
Sastojke morate da rasporedite pravilno da bi se ravnomerno skuvali. Najdeblje delove, na primer sredinu karfiola, postavite blize zidovima pecnice. Namirnice iste velicine i oblika, kao sto je krompir, rasporedite ukrug ili kvadratno, sa prostorom izmedju, ali u sredinu nemojte stavljati nista.

Pokrivanje posudja skracuje vreme spremanja i sprecava prskanje. Cesto mesanje i okretanje jela omogucava ravnomerno rasporedjivanje toplote.

Kao i pri klasicnom kuvanju, sastojci iseceni na sitne komade bice brze gotovi.

Sastojke koji imaju ljusku ili omot, kao krompir, virsle i kobasice, najpre probusite viljuskom kako bi para koja moze da dovede do pucanja, mogla da se oslobadja.

Vreme pripremanja koje propisuje recept zavisi od brojnih faktora, medju kojima je i vrsta mikrotalasne pecnice koju imate, pa zbog toga proverite da li je namirnica gotova kada istekne preporuceno minimalno vreme kuvanja. Hranu uvek mozete da kuvate nesto duze nego sto je preporuceno. Obratite paznju na to koliko jelo treba da "odstoji" jer namirnice u mikrotalasnoj pecnici nastavljaju da se kuvaju i nakon sto ih izvadite iz nje.

Kada odmrzavate hranu, pazite da mikrotalasnu pecnicu podesite pravilno (30 do 40 % od ukupne snage) kako bi se namirnice odmrzavale lagano i ujednaceno; inace, moze da se desi da spolja pocnu da se kuvaju dok su unutra jos uvek zaledjene.

Namirnice i jela koji se dobro pripremaju u mikrotalasnoj pecnici

Slanina: brzo i bez prevelike paznje, slanina postaje hrskava. Pokrijte je salvetom koja ce pokupiti masnocu koja prska.

Kremovi i na pari kuvani nadevi za pite i vocne kolace: ako ih spremate na uobicajen nacin, onda je najbolje na pari.

Ribe i skoljke: zadrzavaju svoje sokove, strukturu i ukus. Pazite samo da ih ne prekuvate. Da biste otvorili skoljke za paprikase i supe, ostavite ih otkrivene u mikrotalasnoj pecnici ili dok se delimicno ne otvore; zatim ih nozem potpuno otvorite.

Topljena cokolada: vecina recepata zahteva da se otopi na pari kako ne bi zagorela. To se prilikom spremanja u mikrotalasnoj pecnici nece dogoditi s obzirom da se posudje ne zagreva previse.

Vecina povrca: za spremanje povrca u mikrotalasnoj pecnici potrebno je manje vode, a povrce zadrzava vitamine, boju i strukturu.

Krompiri: krompir tezak oko 250 grama (krupan) spremajte na visokoj temperaturi 6 do 8 minuta. Za dva krompira potrebno je 6 do 10 minuta; za cetiri 14 do 16 minuta. Neka odstoje bar 5 minuta pre nego sto ih posluzite.

Rizoto i palenta: ova mediteranska jela zahtevaju stalno mesanje i nadgledanje kada ih spremate na stednjaku, sto traje 20 do 30 minuta. U mikrotalasnoj pecnici nije potrebno toliko vremena.

------------------- iz knjige: Kuvanje za neupucene (Mikro Knjiga) ------
Sačuvana

Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #1 poslato: 18.11.2003. 14:42:39 »

zbas sta?
nisam procitala ceo taj tekst koji si postavio, jednostavno cu ti reci svoje (20-godisnje) iskustvo.
nije da nisam i ja probala da kuvam u mikrotalasnoj, ali nije to to. mislim, bez veze je, sem, recimo, za brzo kuvanje pirinca, sve ostalo mi se nije dopalo, i bilo mi je komplikovanije nego spremanje na klasicni nacin.
medjutim, nezamenljiva je za podgrevanje i odmrzavanje, i vredi svakog ulozenog centa u tom smislu.
lepi su i vruci sendvici...al' goje smile
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 19.11.2003. 00:27:05 »

I gornji tekst se u sustini slaze s tim. Ja sam i kupio mikrotalasnu pre svega zbog podgrevanja. Dok podgrejem supu ili pasulj napravi haos ukuhinji. Ovako, samo naspem koliko mi treba u tanjir pustim trideset sekundi i gotovo... odmah moze da se jede a od sufova se prlja samo tanjir iz kog se jede smile

Dobro je i za kuvanje cajeva. Stavis solju vode, pustis minut i po i voda je provrela. Samo oddas caj po volji. Nema sta da se misli a ako zaboravis nema veze, samo se ovd ohladi. Kad se samo setim koliko puta sam lonce za kafu zavario za ringlu jer sam zaboravio da se kuva voda...

Pravio saa i kokice. Treba oko minut i trideset sekundi da se lepo iskokaju. Mali jeproblem sto treba imati odgovarajucu plasticnu posudu sa poklopcem i niakko ne sme da se stavi previse kukuruza inace se sve kokice ispresuju.

Kuvao sam virsle i nisam bas odusevljen. Treba ih kuvati na slaboj "vatri" duze vreme da bi bile skuvane kako treba. Nisam mnogo probavao. Iz drugog pokusaja sam dobio nesto nalik kuvanim virslama u vodi ali nekako su mi cudne. Doduse, sad sam prehladjen pa mi culo ukusa i ne radi najbolje.

Probao sam da prepecem bjat hleb i nije mi uspelo. Ne znam kako to treba da se radi ali sam siguran da moze.
Sačuvana

Urbana
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 613


« Odgovor #3 poslato: 20.11.2003. 03:23:29 »

dobro, sva ta kuvanja koja spominjes (caj, virsle), to ja ne racunam u kuvanje. meni je "kuvanje" - paprikas, recimo.
ono sto nikad ne smes da probas je - da skuvas jaja. ja sam se jednom zaboravila, pa je bilo veselo: cetiri jajeta su eksplodirala i izvalila vrata, a cela kujna je bila tapacirana smile
bajat hleb, brate, ne moze bolje da se prepece nego u obicnoj rerni.  mikrotalasna ne moze da napravi koricu.
da, za kokice je isto odlicna. ja sam ih pravila u posudi od vatrostalnog stakla. plastika moze da se otopi.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 20.11.2003. 20:45:42 »

Hm, to za jaja sam procitao da se ne preporucuje da se kuvaju je rmogu da eksplodiraju ali nsam pretpsotavljao da se misli d abukvalno ekslodiraju smile.

Medjutim na jednom sajtu sam nasao uputstvo da se kuvaju na 60% snage 40 sec i da je to to. Mozda je u tome stvar, vreme kuvanja jaja je vrlo kratko pa se zbog toga mnogi prevare i naprave dzumbus
Sačuvana

elmed
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 50


« Odgovor #5 poslato: 07.12.2003. 19:53:01 »

Najgore nesto sto sam probala bila je komplet lepinja spremljena u mikrotalasnoj.UA mikrotalasna,ziveo SULJAGA!!
Sačuvana

aja
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 08.12.2003. 01:16:02 »

Uh, mogu misliti kako je to imalo ukus smile
Sačuvana

elmed
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 50


« Odgovor #7 poslato: 11.12.2003. 01:37:01 »

Kao veliki ljubitelj "kompletusa",ne zamisljivo mi je da neko ne zna sta je to!!Trenutno na zalost nisam u prilici da ih jedem.Volela bih neki sajt o njima,o uputstvu kako se jedu,prave,gde su najbolje..
Sačuvana

aja
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 12.12.2003. 06:20:03 »

Ma naravno da znam sta je komplet lepinja, nego rekoh ne mogu da zamislim kako bi to izgledalo u mikrotalasnoj smile

Bice isajt. u planu je, samo da se vremena uhvati...
Sačuvana

velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #9 poslato: 19.01.2006. 21:42:56 »

Dajte neke recepte za spremanje klope u mikrotalasnoj! Kao prava online domacica, nabavljam si mikrotalasnu, da ne gubim dragoceno vreme. Znam da postoji poseban kuvar za jela koja se spremaju na taj nachin, ali ne znam gde da potrazhim.
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
jelenica_ue
urednik
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #10 poslato: 20.01.2006. 02:12:19 »

hmmm ja je imam ceo zivot chini mi se i josh nikada nisam napravila ni jedno jedino jelo ... koristim je da podgrejem i odledim hranu ... e da dobra je za spanac , i karfiol ... ne morash da kuvash bacash vodu ... operesh stavish u mikro posle iseckash i zachinish ... eto to dvoje moze smile
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 20.01.2006. 04:19:46 »

Hm, da, mikrotalasna je za podgrevaje, eventualno za kuvanej vode za caj ili tako nesto, za brzo odmrzavanje...

Doduse, mozda moze da prodje da se nesto "skuva", neko zelje ili tako nesto.
Sačuvana

losmi
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Država: Cyprus
Horoskop: Škorpija
Poruke: 160



« Odgovor #12 poslato: 30.08.2006. 04:18:21 »

Основне карактеристике

Корисна запремина - простор у коме се припрема храна - се креће у просеку око 20 литара а снага пећи је око 1000 вати (W). Кључна компонента микроталасне пећи је магнетрон који емитује микроталасе у унутрашњости пећи. С обзиром да је зрачење усмерено лако долази до локалног прегравања. То се најлакше избегава тако што се подлога са намирницама окреће и тако се сви делови равномерно излажу зрачењу. Током рада магнетрон се форсирано хлади те је око пећи увек потребно оставити довољно простора за слободну циркулацију ваздуха. Пошто магнетрон зрачи увек истом снагом то се регулација постиже повременим укључивањем и искључивањем магнетрона. Пећ има тајмер којим се одабира аутоматско искључивање пећи после одређеног времена али највише до 60 минута. Окно пећи на предњим вратима прекривено је металном мрежицом која са осталим металним зидовима образује Фарадејев кавез. Тиме се, у великој мери, спречава 'цурење' зрачења ван пећи и омогућава безбедна употреба пећи.

Историја

Кување хране помоћу микроталаса је открио Перси Спенсер током изградње једног радарског постројења. Док је радио са укљученим радаром приметио је нешто веома чудно. Кикирики слаткиш у његовом џепу је почео да се топи. Пошто је био човек од акције и већ је имао 120 патената, брзо је схватио могућности. Прво јело које је намерно грејано микроталасима су биле кокице а потом јаје (које је експлодирало експериментаторима у лице). Тренутно се кокице у Северној Америци скоро искључиво спремају у микроталасној пећници, чак имају и посебно "кокице" дугме које служи за посебно припремљене кесице кукуруза кокичара. Старе методе са врућим ваздухом и кокичањем су већ заборављене.

Патент за микроталасно кување је 1946. године пријавио Рејтеон, а 1947. је направљена прва пећница. Димензије су биле импозантне. Висине скоро 2 метра и тежине око 340 kg, трошио је око 3 kW. Први примерци који су се нашли у радњама 1954. године су били снаге 1600 W, а коштали су 2000$ до 3000$.

Први велики продор на тржиште је забележен у САД 1975. години када је продато милион комада и од тада се микроталасна пећница све више виђа у кухињама. Процењује се да тренутно 95% америчких домаћинстава има микроталасну пећницу.

Физичке основе

Микроталаси су елетромагнетни таласи, попут радио таласа или светлости. Име су добили по томе што су им таласне дужине знатно краће од оних код радио таласа - у микроталасним пећима 12,45 цм - што је микро у односу на десетине и стотине метара колико износе таласне дужине радио таласа. У пећи фреквенција таласа је 2450 мегахерца (или 2,450 гигахерца). То значи да у извесној тачки у простору електрично поље промени оријентацију око две милијарде пута у секунди. Ове фреквенције су истог реда величине као и ротационе фреквенције малих молекула у течности што је кључна особина за њихову примену у пећима.

Микроталасна пећ ради на принципу диелектричког загревања. Поларни молекули, попут воде, настоје да се оријентишу у правцу локалног електричног поља (јер тако смањују потенцијалну енергију), и ако електрично поље осцилује, молекули ће га следити. У том праћењу молекули воде преузимају енергију од променљивог електричног поља и предају је околини преко унутрашњег трења у течности. Дакле, енергију микроталаса могу да апсорбују само поларни молекули. Другим речима, микроталаси делују на молекуле воде, убрзавајући њихову ротацију, што резултира повишењем температуре. Неполарни или слабо поларни молекули, рецимо уље, не маре за промене електричног поља па отуда не могу ни да апсорбују микроталасе те не доприносе активно у процесу кувања. Зато се намирнице у којима нема воде не могу кувати у МТ пећи.

Кување

Пошто већина намирница у себи садржи воду, молекули воде апсорпцијом микроталаса постају локални извори топлотне енергије. Тако, за разлику од кувања у термичким пећима (на дрва, струју или плин) где топлота споља продире у материјал, овде се топлота ствара у материјалу.

С тиме у вези постоје две занимљивости. У леду молекули воде имају врло ограничену могућност за ротацију па лед слабо апсорбује микроталасе. Зато одлеђивање намирница мора да се изводи полако јер би се у слоју на површини који се делимично отопио све увелико кувало пре него што се средина намирнице одледи. Други куриозитет је изванредна ефикасност микроталасних пећи за прављење кокица. Кукурузно зрно за кокице има јаку и непропусну опну кроз коју водена пара не може да прође па када вода у зрну, под утицајем микроталаса, испари у зрну долази до пораста притиска под којим зрно експлодира. Међутим, ѕбог огромене вискозности садржаја, зрно се не разлети него остаје у једном пенушавом комаду - кокици. (Док би се рецимо цео кестен или јаје у љусци разлетео на све стране што би могло да буде последње што је дотична пећ кувала.)

Добре стране микроталасних пећи су што штеде енергију (јер се ова не расипа на грејање лонаца и шерпи), и што је кување много брже јер се топлота ствара у самом објекту. Лоше особина је да не може да се обезбеди равномерно загревање и да не може да угреје намирнице изнад тачке кључања воде (100 °С). Иако се справа зове пећ (или рерна) у њој се храна кува (дакле битно је присуство воде), а не пече. То је главна заблуда (очекивање да пећ пече) због које микроталасне пећи код нас наилазе на неоправдано велики отпор.

Врата микоталасне пећи морају увек бити добро затворена, јер је микроталасно зрачење опасно по људско здравље

Додатна примена

Пошто микроталасна пећ ипак зрачи, и у спољни простор, постоје идеје да се та енергија искористи. Већ су реализовани пуњачи батерија мобилних телефона који се поставе близу микроталасне пећи и који користе микроталасну енергију која је ипак "побегла" из пећи. Наравно и они раде само док је пећ укључена.
Sačuvana
Alma 86
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Poruke: 156



« Odgovor #13 poslato: 31.08.2006. 00:41:40 »

Ispekao sam komad tikve u mikrotalasnoj, predivno.
Sačuvana

ovom korisniku je zabranjen pristup na forum zbog nepristojnosti i vredjanja.
Sugarlips
provereni korisnici
početnik
*
Poruke: 12



« Odgovor #14 poslato: 19.09.2006. 23:33:27 »

generalno sam protiv tih spravica...i glooposti koje mi samo smetaju u kuhinji....
mikrovalna ili mikrotalasna mi je samo onako za podgrijat nesto....
dakle kuvanje nikako.....mada za samce idealno...pogotovo za muskarce heheh sala mala....
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.843 sekundi sa 36 upita.