Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 [2] 3  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Fotoaparati  (Pročitano 12284 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #25 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Alane ne slazem se. Pre svega algoritam koj se koristi za reskaliranje slika u recimo PhotoShopu je sigurno mnogo mocniji od onog koriscenog u digitalnoj kameri (a kako i ne bi kad aima mnog jaci racunar i resurse na raspolaganju). Fotografisanje vecom rezolucijom omogucava da fotografija iam vise detalja koji se smanjianjem naravno mogu izgubiti. Takodje, omoguceno je da se slika moze malo opseci po potrebi pre nego sto ce se smanjiti i trece, ak se fotografise neka tekstura, veca rezoluciaj obezbedjuje manje sanse da se pojavi moare ili slican efekat.

REzolucija se ne gubi. ak je fotografija velicine 640x480 onda je ona te velicine. Nebitno je d ali je prvo bila recimo 1280x920 pa je smanjena ili je direktno slikano na tu velicinu. Rezolucija je u svakom slucaju ista, i to za digitalne kamere je obicno 72 piksela po incu.

Takodje se ne slazem ni sto se tice JPEG-a. Naravno, kvalitet kompresije u JPEG zavisi od kvalitete programa ugradjenog u kameru. Ako ti nesto nije u redu sa JPEG slikama onda najpre krivi los program u kameri. JPEG visoke rezolucije moze vrlo lepo da se kompresuje a da se ne primeti razlika u kvalitetu. Koriscenje TIFF-a je neprakticno, jer duzina takvih fotografija je ogromna u odnosu na JPEG i cesto kamere imaju taman memorije da mogu da naprave jednu jedinu TIFF fotografiju.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #26 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Alane ne slazem se. Pre svega algoritam koj se koristi za reskaliranje slika u recimo PhotoShopu je sigurno mnogo mocniji od onog koriscenog u digitalnoj kameri (a kako i ne bi kad aima mnog jaci racunar i resurse na raspolaganju). Fotografisanje vecom rezolucijom omogucava da fotografija iam vise detalja koji se smanjianjem naravno mogu izgubiti. Takodje, omoguceno je da se slika moze malo opseci po potrebi pre nego sto ce se smanjiti i trece, ak se fotografise neka tekstura, veca rezoluciaj obezbedjuje manje sanse da se pojavi moare ili slican efekat.

REzolucija se ne gubi. ak je fotografija velicine 640x480 onda je ona te velicine. Nebitno je d ali je prvo bila recimo 1280x920 pa je smanjena ili je direktno slikano na tu velicinu. Rezolucija je u svakom slucaju ista, i to za digitalne kamere je obicno 72 piksela po incu.

Takodje se ne slazem ni sto se tice JPEG-a. Naravno, kvalitet kompresije u JPEG zavisi od kvalitete programa ugradjenog u kameru. Ako ti nesto nije u redu sa JPEG slikama onda najpre krivi los program u kameri. JPEG visoke rezolucije moze vrlo lepo da se kompresuje a da se ne primeti razlika u kvalitetu. Koriscenje TIFF-a je neprakticno, jer duzina takvih fotografija je ogromna u odnosu na JPEG i cesto kamere imaju taman memorije da mogu da naprave jednu jedinu TIFF fotografiju.
Sačuvana

Alan Ford
Gost
« Odgovor #27 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

ovaj nikon je jedna od glavnih kamera u klasi pa sumnjam da ima hardverski ili softverski neke bitnije nedostatke.
E sad kako nisam ni upola dovoljno obrazovan cak ni za amaterske potrebe, ovo sto pisem je cisto moje iskustvo.
Citao sam recimo za jpeg i tiff formate- ako se dobro secam jpeg ima svoje pravougoane elemente od kojih je svaki jednobojan, pa zajedno cine sliku, dok kod tifova pravougaonik ima neke nijanse sto doprinosi vecoj rezoluciji.
Moze biti da sam skroz pobrkao stvari...
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #28 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Tacno je. JPEG je format koji kopresiju izvodi tako sto izbacuje neke informacije iz slike koje oko i inace ne primecuje. Ako se pretera sa izbacivanjem onda se naravno primeti i ostecenje u slici... Medjutim ako se ne juri maksimalna kompresija onda je JPG sasvim ok format.
Sačuvana

mercedes
Gost
« Odgovor #29 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Evo primjera radi
fotografija napravljena kamerom koju ima sneki (sneki tu su ti i dobri manuali a i Stivijeva ocjena kamere)



http://www.steves-digicams.com/2002_reviews/nikon2500/samples/DSCN0124.JPG




a ovdje je fotografija Brokerove kamere

http://www.steves-digicams.com/2001_reviews/c700uz/samples/P5110020.JPG






Broker meni su rekli ovdje, kada se radi o digitalnoj kameri sa velikim zoomom uvijek se izgubi na kvaliteti slike...jednostavno izgleda da nije jos uvijek usavrsena tehnika da se postignu zadovoljavajuci rezultati za obe komponenete.



sorry
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #30 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Mercedes, mogla si dati linkove na fotke a ne ovako, urnisala si temu... vidi kako se sve raskrecilo... mozes li da izeditujes pa stavis manje fotke ili samo stavi linkove...

Inace sto se tice zuma, to je tacno. Svaki zuum objektiv po definiciji ima losije karakteristike od klasicnog objektiva iste klase. To je sasvim normalno jer se na zumu mnogo teze usaglasavaju svi parametri u konstrukciji objektiva a koji uticu na izoblicenja. To je i razlog zasto su kvalitetni objektivi mnogo skupi.

Sto se prilozenih fotografija tice, cini mi se da je razlika posledica pre svega u razlicitom osvetljenju.
Sačuvana

cesa
Gost
« Odgovor #31 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Ja sam juce napravio tri slike jedne iste stvrai, jednu 1600, jednu 1200 i jednu 640. I onda ih sve smanjio na 640. I ne vidim neku bitnu razliku. Moguce je da je ova originalna najbolja.

Ja nemam i ne znam kako da koristim nikakve programe za poboljsavanje slika. Ovo je bilo cisto slikaj i smanji.

Ova originalna je velicine 130KB, aove druge dve, smanjene su 80-90kB. Ne znam kako velicina utice.
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #32 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Ako ces sliku da ispisujes bilo na stampacu ili u nekoj prof. labaratoriji bolje da je slika veca znaci ima vise materijala, informacija, ako ces sliku samo za net bolje da je manja, brze se lada.
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #33 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Prvo sto se uporedjenja snekinog i brokerovog aparata tice, tamo nema nikakve razlike.
Razlika jeste u osvetljenju ali kada im se u Photoshopu zadaju isti svetlosni parametri te dve slike postaju potpuno iste.
E, sad, mozda snekin radi automatski veci kontrast, ali to zapravo nije dobro, jeste dobro na prvi pogled, ali kod dalje obrade kontrasna fotografija je vec pogubila dosta podataka i ne mogu se vise povratiti.

Ceso, ako imas mogucnosti, ne smanjuj nista, vec snimaj u NAJVECOJ rezoluciji i cuvaj u takvom obliku.
Lako je od velikog fajla napraviti mali, ali ako ti posle ikada zatreba veliki, povratni proces nije moguc.
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #34 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

verovatno si u pravu. ne za kvalitet nego za postupak. nmada ja i kad smanjim, zadrzim prvu verziju.

imam 64MB karticu, na koju moze da stane skoro 70, 1600x1200 slika, sto i nije lose. ako putujem negde, pa nemam mogucnosti da ih transferujem na kompjuter, mnogu da sisjem na 1200, mi daje preko 100 slika.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #35 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Kad pomenu kartiu, jel' mogu negde da se pazare povoljno 64MB SmartMedia? Hteo bih da nabavim jednu...
Sačuvana

Alan Ford
Gost
« Odgovor #36 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

zasto ne kupujete 128MB kartice. Razlika u ceni je mozda oko 20 dolara ako i toliko, a dobijate dvostruko vise prostora.
Inace ja sam mislio da cu sa 128MB biti miran. Prvi put kada sam otisao na par dana izlet sam vec istog dana popunio karticu. Mogucnost slikanja svega i svacega bez da trosis i 'bacas' film barem trostruko poveca broj fotografija.
Inace za kamere i komponente pogledajte yahoo.com ili epinions.com gde postoje listinzi raznih USA prodavnica preko kojih mozete kupiti sta hocete. Ja sam svoju ultra fast 128MB karticu kupio za 60 dolara.
Sačuvana
Pijanista
Gost
« Odgovor #37 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Citat: "Alan Ford"
.... Mogucnost slikanja svega i svacega bez da trosis i 'bacas' film ....


znam, znam, dosadan sam...
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #38 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

sto volim kada nesto napisem a bez da me konstano ispravljaju... Cheesy


p.s. zasto?
Sačuvana
Pijanista
Gost
« Odgovor #39 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Alane, bez da je u srpskom nepravilna konstrukcija (mislim da je uvezena iz englekog). Zar ti ne para usi (oci, kad je napisano)?

Nepravilno:
   .... Mogucnost slikanja svega i svacega bez da trosis ....

Pravilno:
   .... Mogucnost slikanja svega i svacega a da ne trosis ....
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #40 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Alane uzeo bih ja 128mb ali moj aparat prima do 64mb. Osim toga, vise mi se svidja ideja da imam nekoliko kartica. Sada imam tri komada (dve od 8MB i jednu od 16) i sto se tice ukupnog kapaciteta nisam nezadovoljan. Cak mi je i zigodno da kad napunim jednu, mogu da je izvadim i stavim drugu a ovu odnesem da ispraznim... Samo bi mi pasovalo da su nesto veceg kapaciteta tako d ane moram bas cesto da ih menjam. Inace, mislim da je granica od 64 mb logicna i sa stanovista da optilike toliko mogu da ispucam fotografija pre nego sto se potrose baterije.
Sačuvana

cesa
Gost
« Odgovor #41 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

sta se radi kad se baterije potrose?
znam naravno da se onda pune, nego sta sa karticom. u mom uputstvu pise da kartica mora da se izvadi kad baterije nisu u aparatu. ja ne vidim tu nikakvu logiku. meni tesko da baterije mogu da istarju za 100-tinak slika
Sačuvana
sneki
Gost
« Odgovor #42 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

odlicno pitanje ceso.
ja nisam svoju karticu vadila, uopste.

i kako si re-aktivirao novu karticu, jel komplikovan proces?

gospodo b&b moja kamera je mnogo kvalitetnija, svidjalo se to vama ili ne, uostalom 'slika vredi 1000 reci' a i design je vrlo vrlo neobican, moj se objektiv okrece 360o  ne verujem da vi imate tu opciju.

a?

sony ima kameru koja dolazi uz dodatak za podvodno snimanje / kao futrola da se ne ukvasi objektiv i kamera i fenomenalno izgleda , samo ta futrola kosta (at)$150 , to je bio moj prvi izbor , medjutim kupila sam ovu jer mi se vise svidjao design.
mada se sada nesto mislim da li da ovu vratim i kupim tu sony?

jel imao neko iskustva sa tim podvodnim snimanjem i da li mi bas to toliko treba u zivotu da snimam korale i ribe.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #43 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Naravno da ne moras da vadis baterije, samo iskljuci kameru kada hoces da izvadis karticu.

Sto se tice 360 stepeni... sneki, radio sam sa takvom kamerom i nisam bas video veliku prednost. ume da bude zgodno ali to svakako nije parametar koji bi me ubedio da kupim neku kameru.

Dodatakza podvodni snimanje od 150 dolara je neki mnogo kvalitetan dodatak, mozda cak i za prilicne dubine... ne znam koliko ti to treba.. osim ako se aktivno ne bavis ronjenjem. Ja jurim vrecicu za protiv vode, jer kada idem negde na camac nije mi bas svejedno. Prosli put kada sam bio na raftingu, nisam smeo da nosim fotoaparat je rnisam imao tu vrecicu. Nazalost, ovde nema da se kupi a ja se opet spremam za splavarenje Sad
Sačuvana

mercedes
Gost
« Odgovor #44 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

I ja sam razmisljala o podvodnoj fotografiji, cak planirala proljetos da odem na Tailand, poznajem jedan par koji su ucitelji ronenja i mislila da to odradim naucim da ronim sa opremom. Cula sam od nekih koji snimaju pod vodom da moras zaista da budes u dobroj kondiciji i da si siguran dok si pod vodom..to sto ja znam je, da je pod vodom problem svjetlo i da moras biti na oprezu i imati osjecaj kada je dobro svjetlo, prirodno i da koristis blic obavezno, uz dugo exponiranje od pola sec do 2sec.

prije no sto ulozis u opremu pokusaj sa jednokratnim podvodnim kamerama da vidis kakav je osjecaj..nije bogzna neki kvalitet slike ali mozes da ucis na tome.
Sačuvana
David
Gost
« Odgovor #45 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Izvinjavam se na diverziji, ali ja sam ocekivao fotografiju nekoga drugog, umjesto nekakvih igracaka...
Sačuvana
cesa
Gost
« Odgovor #46 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

ne, ne brokeru, pitanje je bilo drugacije.

recimo kartica ti je prazna, transferovao si sve slike. i baterija ti je prazna. ja punim baterije chargerom koji nije deo kamere, pa moram da izvadim baterije. u uputstvu pise da kad baterije nisu u kameri, ne bi trebala ni kartica. u cemu ja ne vidim nikakvu logiku.
Sačuvana
sneki
Gost
« Odgovor #47 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

brokeru, i ja imam isti problem,  vec mi se dva puta skvasila od talasa, zato sam i razmisljala o ideji da kupim waterproof cameru i plus taj dodatak za podvodno snimanje kada ronis.

pogotovu odavde, jednodnevni odlasci ili za vreme weekenda do bahamas ili bermudas ili bilo koje karibsko ostrvo pa i costa ricu ili puerto rico su prilicno jeftini i tamo se ide, pored ostalog na gnjuranje , ronjenje i td...mnogi imaju, videla sam, bas te kamere i kazu da su slike odlicne.

mercedes, ja nisam ovladala ni ovom a kamoli za podvodni lov i ribolov, ali ima fantasticnih korala i riba i steta je da se to ne zabelezi, posebno na destinacijama koje su inace predvidjene za taj tzv, scuba-diving i snorkeling.

brokeru, evo ti sajt za te vrecice, ja sam porucila jednu i nije skupa, moze i preko UK :

www.sailGB.com  to je jedino sto sam nasla da je najjeftinije i izgleda kao solidno.

sta ti mislis?
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #48 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

kartica mu dodje kao hard disk, ove manjeg kapaciteta sa cipovima dok vece cak imaju i mali disk. Bez obzira o kojoj je rec ne vidim kakve veze ima kartica sa baterijama. Ja bateriju izvadim pa punim, mada mogu i bez vadjenja, karticu ne diram.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #49 poslato: 13.08.2002. 06:28:47 »

Cesa a koju vrstu kartice koristis u svom aparatu? Ne vidim razloga da napajanje ikao utice na karticu...


Sneki, pogledao sam sajt, zaista intesantne torbice... samo malo skupe, onakoja bi meni pasovala je 48 EUR i jos na to idu troskovi transporta a nisam nasao koliki su i da li uopste isporucuju u yu...
Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.323 sekundi sa 36 upita.