Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: fotografija za pocetnike  (Pročitano 13358 puta)
Alan Ford
Gost
« poslato: 06.10.2002. 02:04:56 »

Vidim da vas se ovde dosta skupilo koji se bavite fotografijom i dosta znate o tome pa sam mislio da bi bilo lepo kada bi mozda podelili to vase znanje sa nama pocetnicima.
Ja sam oduvek isao okolo sa aparatom, slikao razne meni interesantne stvari (razne ulice, kuce, zivotinje, ljude, zalaske sunca...) ali nikada mi slika nije ispadala onako kako sam ja golim okom video to sto sam slikao, ili barem kako sam zamisljao i kako sam se nadao da ce ispasti.
Sada sam se unapredio sa digitalnom kamerom, tako da slike samo izlecu ali sa slicnim rezultatom.
Recimo neki dan sam pravio kebab, raznjic sa red mesa rednekog povrca i sve je bilo zaista veoma sareno a opet slike su nekako 'flat' bez mirisa i ukusa. Ne bih da predjem u profesionalce, niti bih da pocnem da kupujem raznu dodatnu opremu (merace svetla, razne opticke sprave i dodatke i sl.) niti bi da umacem raznjice u terpentin i vodu ali nekako bih da mogu da napravim sliku koja bi mi delovala ne potpuno svakodnevno i obicno.
Ima li dobrovoljaca, da podeli iskustvo i znanje?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 06.10.2002. 02:41:08 »

Ve
Sačuvana

Alan Ford
Gost
« Odgovor #2 poslato: 06.10.2002. 22:05:06 »

onaj sajt jos nema bog zna sta...vidim da je tek u povoju.

Nego pominju "pri fotografisanju srednjih planova (ameriken, grupni snimci i sl.)." ...sta je to ameriken? Kakav je to plan?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 06.10.2002. 22:14:52 »

Ameriken, to ti je ono kd je uhvacna figura osobe od malo iznad kolena pa navise.
Sačuvana

Alan Ford
Gost
« Odgovor #4 poslato: 06.10.2002. 22:22:56 »

hmmm, interesantno, nisam znao taj detalj.
Sačuvana
Demo
Gost
« Odgovor #5 poslato: 06.10.2002. 22:50:45 »

Citat: "Alan Ford"
Ja sam oduvek isao okolo sa aparatom, slikao razne meni interesantne stvari (razne ulice, kuce, zivotinje, ljude, zalaske sunca...) ali nikada mi slika nije ispadala onako kako sam ja golim okom video to sto sam slikao, ili barem kako sam zamisljao i kako sam se nadao da ce ispasti.
Sada sam se unapredio sa digitalnom kamerom, tako da slike samo izlecu ali sa slicnim rezultatom.



Ja imam nemacki aparat iz kasnih '60-ih i/ili ranih '70-ih i ne bi ga menjao za 4 digitalna niti za 2ipo savremenija... Digitalnu kameru koristim (pa sa nje, kao, i 'nepokretne' slike) za zezanja a kad se slika(mo) onda se slika(mo) ovim nemackim bajatim.

Sklon sam da (po)verujem da je sve u vezi fotografije (a sasvim nenamerno) rekao Njegos - ono 'A u ruke Mandushica Vuka...'.
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #6 poslato: 06.10.2002. 22:56:20 »

digitalna kamera je genijalna stvar jer mozes da ides okolo, opalis 30-ak slika pokusavajuci da uslikas recimo stepeniste ili neki slican glupavi detalj a da ti ne bude zao filma....I ako ne uspe, ti opalis jos 30.

Ja se slazem za da je za sliku potreban da imas i 'osecaj za feeling' ali isto tako verujem da je i Mandusicu Vuku neko prvo lepo pokazao kako se rukuje puskom.
Kod mene je to hobi, sto bi se reklo ' I'll keep my day job'.
Sačuvana
Demo
Gost
« Odgovor #7 poslato: 06.10.2002. 23:32:59 »

Citat: "Alan Ford"
digitalna kamera je genijalna stvar jer mozes da ides okolo, opalis 30-ak slika pokusavajuci da uslikas recimo stepeniste ili neki slican glupavi detalj a da ti ne bude zao filma....I ako ne uspe, ti opalis jos 30.

Da, da...
To je, fakat, prednost.
Sačuvana
Jelence
Gost
« Odgovor #8 poslato: 07.10.2002. 00:15:40 »

Citat: "Alan Ford"

Ima li dobrovoljaca, da podeli iskustvo i znanje?


Ima, ali ih nesto nema u poslednje vreme, if ju nou vot aj min  :wink:
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #9 poslato: 07.10.2002. 01:18:54 »

Alane, ja kao ni Demo ne volim digitalnu kameru, ovu koju imam gotovo nikada ne koristim (nisam dobila tako dobre rezultate).najvise volim film i sistem kamere..imam jednu mamiyu koja je moja ljubav cmokcmokcmok moja  mamiya i ya i jednog nikona.. lol

sto se tice problema o kojem pises, ovako..mozes da vidis koje sve mogucnosti ima tvoja kamera, to ima negdje u manualima i sta se kada koristi..a ovo drugo je po meni vaznije a to je da pazis na svjetlo, prirodno/vjestacko odakle dolazi... kako pada na motiv pa da tako trazis i ugao iz kojeg ces da okidas..e onda gdje ti je tacka izostravanja.. jos da gledas kompziciju, boje..ako je taj tvoj kebab tako saren sa svim povrcem bio na nekom mjestu gdje su sve slicne boje okolo on ni ne moze da izdvoji..znaci boja pozadine po mogucnosti da je kontrastna..itd. Meni je vazna atmosfera koja se ulovi.. sta ja znam mozda nekim sporednim detaljem..
Nedavno sam radila portet .... opet jedne crnkinje..predivan primjerak za velikim bjelim zubima sva velika i crna i sjana i sa milion pletenica i tako za fotografisanje je izabrala neku veliku tuniku koja je imala oko vrata neko zeleno lisce pa nesto nalik na paradjz pa kolutve krastavca i td. mene to odmah asociralo na ogromnu zdjelu salate sto sam joj ja i predlozila da probamo..otisla sam kupila ogromnu zdjelu ikoju smo napunile salatom koja je stajala ispred nje a ona je mjesala i imala ogroman smajli lol ....meni se mnogo dopala a i njoj..eto tako, sta ja znam vazno je imati ideje i volju da naucis..ja uvijek nosim kameru sa sobom, osjecam se ko lovac.. mnogo je dobro slikati prijepodne i predvece kada je sunce nisko onda sve dobija onaj 3d..probaj, testiraj, eksperimentisi..tako su i meni rekli..
Sačuvana
Jelence
Gost
« Odgovor #10 poslato: 07.10.2002. 02:53:27 »

Sklona sam da poverujem da je ovde neke pregazilo vreme...

To kao kad je meni keva rekla a sta ce ti kceri masina za sudove, pa to nit opere nit ispere ljudski... Bolje je rucno prati sudove, lepse se operu.

Dobro de, mama mi je vremesna zena i od nje ocekivati navikavanje na tehniku, tehnologiju i uputstva, mnogo bi bilo.

No, cini se da i mi ovde penzionere za trku imamo...  :mrgreen:  Makar za domine...  Tongue

Mislim, porediti aparate od starog shloga i one najsavremenije i to u korist ovih prvih malo mi je... kako da kazem...

"Read the fucking manual", lepo kaze poslovica  :mrgreen:
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 07.10.2002. 03:07:21 »

U asortimanu imam fotoaparate jos tamo negde iz šezdesetih godina pa do najsavremenijeg digitalnog. Svaki mi je dobar, čak šta više, čini mi se da su oni stariji kvalitetniji.

Potpuno se slažem sa tezom da je za dobru fotografiju pre svega bitno znanje i to nemislim na neko visoko akademsko znanje o fotografiji kao umetničkoj formi, nego pre svga o tehnici fotografisanja.

Svako, držeći nekoliko pravila može da korsiti fotoaparat za porodične svrhe  ida ima kvalitetne fotogrfije i što se tiče tehnike i što se tiče umetničkog utiska.

No kada su digitalni fotoaparati na tapetu, mogu samo da kažem da sam i ja primetio da su mušičavi. Naprosto to je druga tehnologija koja drugačije reaguje na svetlo. Treba neko vreme da se čovek navikne, ali i kasnije uvek nekako više grešaka (neočekivanih rezultata) bude sa digitalnim fotoaparatom.
Sačuvana

Alan Ford
Gost
« Odgovor #12 poslato: 07.10.2002. 04:39:39 »

Mercedes, hvala na savetima. Probacu to sa pozadinom, mada pozadina je takva kakva je u vecini slucajeva (rostilj sto mi je rucak, stepeniste, neka oronula supa...). Pominjes da su bitni uglovi iz kojih se slika i senke. Da li mozes malo da dodas na tu temu? Sta si primetila da valja, kakve senke, male vece, jako kose ili nesto trece.

Meni se dopadaju one slike iz sumraka. Nedavno sam opalio jednu (sliku) onako u sumrak, sa potpuno drugom namerom a slika je ispala bozanstveno. Nije licila na moju.

Vec nekoliko dana pokusavam da slikam neke dve ikone u stanu. Zapravo jednu sliku i jednu ikonu. Nikako da mi ispadne pristojno. Prvo nalaze se u uglu tako da je prosto nemoguce slikati ih direktno vec sve nesto pod uglom sto se vidi i sto mi se ne dopada. Onda svetlo...ili ga je suvise, ako je dan, pa se vidi odbljesak o ikonu koja je od srebra, ili nema dovoljno svetla pa je sve suvise tamno i slika se jedva vidi.Probao sam i sa blicem, i sa svetlom kroz roletne, i da pokrijem blic pausom ali nista...Za sada.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 07.10.2002. 08:23:57 »

Sa svetlommoras malo da eksprimentises. Bitna je senka, ona daje dubinu fotogrfiji, odnosno osecaj trodimenzionalnosti. Kolika senka ti treba to je stvar situacije.

Baci pogled na ovo.

http://www.datavoyage.com/foto/steki2-13.jpg
http://www.datavoyage.com/foto/steki2-14.jpg
Sačuvana

Mirabella
Gost
« Odgovor #14 poslato: 07.10.2002. 08:55:35 »

Jelence, jes ti cula za fotoaparat marke 'Hasselblatt' ?  Profesionalni fotografi se, pored - recimo - Mamiye, kunu u njega.  A ima mu, sele, 100 miliJona godina.

Kvalitet je kvalitet, nema veze sa vremenom...

So to speak  :oops:
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #15 poslato: 07.10.2002. 11:49:29 »

ono otvara apetit.

okacicu par slika ovih dana cisto da vidim sta mislite...
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #16 poslato: 07.10.2002. 14:26:17 »

Citat: "Alan Ford"

Vec nekoliko dana pokusavam da slikam neke dve ikone u stanu. Zapravo jednu sliku i jednu ikonu. Nikako da mi ispadne pristojno. Prvo nalaze se u uglu tako da je prosto nemoguce slikati ih direktno vec sve nesto pod uglom sto se vidi i sto mi se ne dopada. Onda svetlo...ili ga je suvise, ako je dan, pa se vidi odbljesak o ikonu koja je od srebra, ili nema dovoljno svetla pa je sve suvise tamno i slika se jedva vidi.Probao sam i sa blicem, i sa svetlom kroz roletne, i da pokrijem blic pausom ali nista...Za sada.


A zasto ne skines slike sa tog zida i postavis ih negdje gdje mozes da ih slikas direktno?? To sa odsjajem svjetla i blicem moze da bude nezgodno,  mozes da ih odneses na balkon kada je fin, suncan dan i da ih postavis u sjenu i slikas bez blica, ja bih tako napravila..dovoljno ces imati svjetla i izbjeci refleks od blica.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #17 poslato: 07.10.2002. 21:15:33 »

I obavezno slikaj te ikone teleobjektivom...
Sačuvana

e-m0ti0n
Gost
« Odgovor #18 poslato: 08.10.2002. 06:39:38 »

Koji ste vi profesionalci. Veze nemam o cemu pricate, al' sam uporan.

Evo, pokusavam da savladam gradivo, al' mi teze ide.

Ko 'oce da vidi pokusaje --> http://e-m0ti0n.tripod.com/new.htm
Sačuvana
zabic
Gost
« Odgovor #19 poslato: 08.10.2002. 07:23:49 »

fetis i manastiri. odusevio si me... Jel' taj grudnjak tvoj? A ruz?
Sačuvana
JLZ
Gost
« Odgovor #20 poslato: 08.10.2002. 07:33:44 »

Dobro, razumem #3, krastavac, asocijacija na ... ahm, na kozu, ten, masku za lice ...
Ne razbiram sta je ono na #4 zamenilo krastavac?  :?  :mrgreen:

#3 + #4 = Asocijacija na otudjenost civilizacije, bekstvo od prirode ka
vestackom, plasticnom i nezadovoljavajucem, kao takvom?   Tongue
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #21 poslato: 08.10.2002. 11:09:08 »

3 stranice sa slikama.
Nisam ih nasao sve sto sam hteo da okacim, ali ima ih par pomenutih. Slike rostilja, i jela bez dubine. Ikone ili pretamne zbog vece slike, ili sa odbleskom od male ikone.

http://groups.msn.com/AFord
Sačuvana
e-m0ti0n
Gost
« Odgovor #22 poslato: 08.10.2002. 14:50:15 »

Zabicu,

Jes', bre. Moj je kurwin, a i bruswalterbranibarajevo.

Ince, teme nisu povezane. Jednostavno, mrzelo me da pravim posebnu stranicu za manastire, a posebnu za lajsne.

JLZ,

ONO sto mislis da jeste ONO, nije ONO. ONO je nesto za astmaticare, rasprsuje neki prah ili tako nesto. A da podseca, podseca. Zato je tu.

Ovaj, nisam imao nikakvu posebnu ideju da pravim kompoziciju koja ima poruku. Pregledao sam par italijanskih casopisa koji reklamiraju te neke lajsne za slike, cisto da vidim kako oni to rade. Suvo cvece sam marnuo sa koleginicinog stola, a ostali delici su iz nekog kompleta za "kicenje".
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #23 poslato: 08.10.2002. 17:10:26 »

Alane mislim da je stvar samo u uglu iz kogo fotografises. Onu "odozgo" neću mnogo komentarisati. Iz onog ugla sve izgleda pljosnato smile

A ovu


recimo da si samo uradio


već je velika razlika.

Mada ja bih se spustio niže i pronašao ugao iz kog se dobija na dramatici. To znači širokougaoni objektiv, slikanje iz veće blizine tako da je perspektiva naglašena, recimo da su pljeskavice u prednjem planu. Izbegavanjem celog roštilja u kadru ističeš oblike same hrane.

Kolorit je ispao malo slabašan, pretpostavljam da je bilo manje svetla a i slikao si u kontrasvetlu.
Sačuvana

JLZ
Gost
« Odgovor #24 poslato: 08.10.2002. 22:58:12 »

e-mo,
znam da ono nije ONO, mada podseca, sto je i bila namera.  Uocio da pored glitz & sljastecih stvari poput karmina i brusa upalo
ono od jeftine plastike, tako da lici na ONO kupljeno negde u Temisvaru.
Inace, ovde u trgovinama mazu voce i povrce nekim voskom tako
da sljasti, da izgleda prirodno, kao sa slike. Mozda bi i krastavcu sa #3
godio takav tretman. Definitivno svetli brus, crnog je pojeo mrak
sopstvenog crnila. Ne znam da li se ima ista boja (crna), ali u sjajnoj varijanti?

Sto se tice manastira, verovatno se nije imalo vremena da se saceka
kosiji zraci sunca, ovako izgleda pomalo ravno.

Uf, nadam se da ne zvucim kao znas-vec-ko.  :wink:

Nego, kada smo kod teleobjektiva:

Zna li neko kvalitativnu razliku izmedju Nikkor objektiva, recimo 75-300 i
75-300 ED? Ovo ED (Extra low Dispersion) dodaje nekih $150-200
a nisam siguran da razlika u kvalitetu fotografija moze da opravda,
bar meni, razliku u ceni.
Sačuvana
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.024 sekundi sa 36 upita.