Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Punjači i baterije  (Pročitano 19392 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 21.05.2004. 22:53:04 »

Za digitalne fotoaparate i kamere najvaznije je imati dobre i pune baterije.

Najekonomicnije su punjive baterije. Sada su najpopularnije NiMH baterije koje imaju najbolji odnos cene, kapaciteta i kvaliteta.

Problem sa NiMH baterijama je rezim punjenja jer su one osetljive pa ih i najkrace prepunjavanje brzo ostecuje. NiMH baterije se mogu puniti i punjacima za NiCd ali uz veliku opreznost i paznju. Ako baterije ostanu duze na punjenju sigurno ce biti ostecene.

Dobro resenje je dobar punjac koji je predvidjen bas za punjenje NiMH baterija. Nazalost, na trzistu se mogu naci punjaci koji su u stvari prepravljeni NiCd punjaci koji naoko rade posao ali u stvari baterije u njima brze propadaju. Dobar punjac j epo pravilu skup.

Kod nas se na trzistu pojavila firma GP za koju kazu da se bavi iskljucivo proizvodnjom bagterija i propratne opreme. Za GP baterije vazi da su dobrog kvaliteta i dugotrajne. Medjutim ono sto je meni privuklo paznju to su GP punjaci i to serija PowerBank.

Postoji nekoliko modela punjaca u ovoj seriji namenjeni za razlicite kapacitete baterija ali i razlicitog trajanja punjenja. Medjutim ono sto je bitno to je da se radi o pravim NiMH punjacima koji zaista rade posao kako treba. Ovi punjaci imaju tri parametra kojima kontrolisu stanje napunjenosti baterija: detekciju signala napunjenosti koji daje baterija, sigurnosni tajmer, i temperaturu baterija. Ovo su upravo tri parametra za koje proizvodjaci batreijapreporucuju da ih treba pratiti da bi se utvrdilo kada je baterija napunjena i da punjenje treba prekinuti. Nisma otvarao urejaj ali po svemu sudeci radi se o ozbiljnoj elektronici koja se nalazi u uredjaju. Sam uredjaj se inace napaja iz zasebnog ispravljaca koji nije integrisan u sam punjac cime je ostavljena mogucnost da se pored napajanja iz mreze, moze korsititi i napajanje sa akumulatora automobila na primer. Uz uredjaj je prilozen ispravljac za napajanje iz mreze 110-200V.

Uz svaku uredjaj je dato kratko uputstvo u komeje naznaceno vreme punjenja za razlicite kapacitete baterija a uopste uzev mozete izabrati izmedju punjaca kome je potrebno 30 minuta da napuni baterije kapaciteta 2100 mAh pa do punjaca koji to rade za 6 sati.

Punjaci imaju predvidjeno postolje za punjenje do 4 baterija AA ili AAA formata. Svaka baterija se puni zasebno. Interesantno je da punjac prepoznaje neispravne baterije ili baterije koje nisu NiMh ili NiCd i njih ne puni.

Cene ovih punjaca se krecu od 3600 do nesto manje od 5000 dinara u kompletu sa cetiri baterije sto nije bas jeftino ali mi se cini da jednom treba prelomiti i resiti se problema punjenja baterija jednom za svagda.

Ono sto je meni posebno bitno je da u istom punjacu mogu da punim starije baterije manjehg kapaciteta ali i novije kod kojih je kapaciet sve vecii veci. Ovi punjaci, zahvaljujuci rezimu provere napunjenosti napunice bateriju i zavrsitipunjenje kada je ona puna, bez obzira na njen kapacitet. Obicni punjaci ce ispravno puniti samo baterije kapaciteta za koji su predvidjeni a ostale ce ili prepunjavati ili nece moci da napune.



Mozete potraziti i punjac Sanyo Quick charger predvidjen za cetiri baterije do 2100mAh koje puni za 230 minuta, takodje je pametan sto znaci d aume da puni postujuci potreban rezim. Cena mu je oko 2400 dinara.
Sačuvana

Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 21.05.2004. 23:07:57 »

koje baterije koristiti.

Ako imate fotoaparat sa namenskim baterijama nemate neki izbor, morate koristiti baterije koje propisuje proizvodjac. Cesto postoji nekoliko modela razlicitog kapaciteta. Uz njih obicno dobijate i odgovarajuci punjac.

Ako fotoaparat prima standardne baerije, obicno AA, onda mozete koristiti NiCd ili NiMH. Prakticno treba koristiti NiMH, koje imaju povoljnije karakteristike i to: veci kapacitet na istoj zapremini i smanjen memorijski efekat (o tome cemo kasnije).

Kapacitet baterija po pravilu treba da bude sto veci. Sada na trzistu ima baterija i do 2200 mAh sto obezbedjuje stotine snimaka. Vazno je imati u vidu kakav punjac imate jer ako je punajc slab i namenjen za baterije menjeg kapaciteta, punjenje baterija veceg kapaciteta moze da traje i vise od 24 casa a neke i ne mogu da se napune.

Kako puniti baterije

Nacin punjenja baterija zavisi od vrste baterija.

Kod NiCd i NiMH baterija postoji sporedni memorijski efekat koji se pokazuje tako da baterija koju cesto dopunjavate a nije potpuno ispraznjena, ona pocne da se ponasa kao da ima smanjeni kapacitet. Ovo se izbegava time sto se baterija uvek isprazni do kraja pa punu do kraja i tako u krug. Kod NiMH je ovaj efekat znacajno smanjen ali i dalje postoji. Kod LiIon ovog problema nema.

Takodje, nove NiCd i NiMH baterije treba formirati da bi imale pun kapacitet. To se radi tako sto se najmanje tri puta baterija napuni do kraja i isprazni do kraja. Ukoliko ovo ne uradite baterija ce se ponasati kao da ima manji kapacitet i pre ce prestati da radi.

Izmedju NiCd i NiMH baterija postoji bitna razlika u nacinu punjenja, odnosno, sam tok punjenja je isti ali je veoma razlicit nacin zavrsetka punjenja. Univerzalno pravilo je da se baterije ne smeju prepunjavati jer prepunjavanje izaziva promenu strukture materijala u bateriji i prakticno joj smanjuje kapacitet i radni vek.

NiCd baterije su tolerante na prepunjavanje, sto znaci da ako zaboravite da izvadite bateriju iz punjaca njima to nece mnogo smetati (mada ce smetati) i to je razlog zasto je uvedeno pravilo da se punjenje baterija vrsi strujom koja ima isti iznos kao nazivni kapacitet baterije podeljen sa 10. Takva struja, prilikom prepunjavanja nece izazvati veliku stetu.

Kod NiMH baterija, stvari stoje sasvim drugacije. Ove baterije su veoma osetljive na prepunjavanje i nekoliko minuta je dovoljno da ih unisti. Zbog toga, ne treba koristiti punjace za NiCd baterije za punjenje NiMH. NiCd punjaci ne umeju da zavrse punjenje NiMH vec ih unistavaju ako zaboravite da ih iskljucite. S druge strane, ako stopujete vreme, mozete korsititi NiCd punjac ali morate prekinuti punjenje na vreme. Na zalost, tesko je proceniti potrebno vreme punjenja jer se ono menja kako se baterije trose.

Za punjenje NiMH baterije koristiti punjace za NiMH ali ne jeftine nego one skuplje koji obicno imaju oznaku Smart, a koji koriste vise parametara da prepoznaju kada je baterija puna kako bi prekinuli punjenje. To su na primer punjaci koji su pominjani u ovoj temi. Jeftini NiMH punjaci rade na prostom principu sto se za odredjeni kapacitet baterija moze izracunati vreme punjenja i punjaci su tako podeseni. Oni nakon izracunatog vremena prekidaju punjenje. Medjutim, punjac ne ume da izracuna vreme, ono se izracunava unapred i punjac se samo podesi da odredjeno vreme vrsi punjenje odredjenom jacinom struje. Ti punjaci mogu korektno da pune samo baterije onog kapaciteta za koji su predvidjeni.


Kako koristiti baterije

Dobro je da imate dve kako bi ste dok je jedna puna u aparatu drugi imali u rezervi napunjenu ili ako je prazna na punjenju.

Ako koristite standardne baterije, one se koriste u paketima. To znaci da izaberete par ili cetiri baterije koje se korsite u fotoaparatu zajedno i UVEK ih koristite zajedno, dakle formirate ih zajedno, punite ih zajedno, stavljate ih i praznite u fotoaparatu zajedno i ponovo punite zajedno.

Nemojte mesati baterije iz jednog paketa sa baterijama druge vrste ili baterijama iste vrste ali iz drugog paketa. Obelezite baterije tako da uvek znate koje su u istom paketu kako ih ne biste pomesali. Baterije formirane u paketu i koriscene zajedno trose se zajedno i uvek odgovaraju jedna drugoj. Ako izmesate baterije, stvarate uslove da one brze propadnu. Dovoljno je da ubacite jednu bateriju sa strane i ona ce zbog razlicitog tretmana koji je ranije imala imati razlicit napon od ostalih proizvodeci sporedne negativne efekte koji izazivaju unistavanje baterija.

Punjenje baterije po pravilu traje krace nego sto vam treba da je ispraznite tako da cete uvek imati bar jednu punu. Dobro je i da imate vise baterija radi sigurnosti. U svakom slucaju dobro je da baterije korsitite naizmenicno odnosno u krug ako ih imate vise od dve tako da se ravnomerno trose. Bateriju drzite u aparatu sve dok se ne isprazni (fotoaparat ce vas o tome obavesiti) i tek je tada izvadite i zamenite drugom a nju stavite na punjenje. Tako cete obezbediti dugotrajnost svih baterija, narocito ako su NiCd ili NiMH.

Kod LiIon baterija punjenje mozete vrsiti u bilo kom momentu kada vam to zatreba.

Pogresno je misljenje da bateriji smeta da bude ispraznjena do kraja. Ne smeta joj. Ono sto joj smeta to je da se puni negativnim naponom. Ako korsitite samo jednu bateriju mozete je slobodno isprazniti do kraja, nista joj nece smetati, cak je i zdravo.

Medjutim, retko kada se koristi samo jedna baterija uvek je to par ili vise komada. Baterije veceg napona od 1.2V u stvari u sebi sadrze vise elemenata vezanih na red. Cak i specijalne baterije koje dobijate uz fotoaparat iako su u jednom kucistu u stvari unutra sadrze vise baterija. Dakle, vi u stvari uvek koristite paket baterija, na ovaj ili onaj nacin.

E kada su baterije u paketu onda nije dobro isprazniti paket do kraja. U paketu ce se uvek naci neka baterija koja ima razlicit napon od drugih. Kada se paket isprazni do kraja, moze se desiti da neka od abterija ne bude sasvim prazna i onda ce tada funkcionisati kao generator negativnog napone u odnosu na druge baterije a rekosmo, negativni napon unistava baterije. Tako ce ta jedna baterija u stvari da unistava ostale.

Zbog toga paket nikada ne treba isprazniti do kraja. Kada vam fotoaparat prijavi da je baterija prazna smatrajte je praznom iako ona jos uvek ima nesto energije u sebi. To je normalan nacin koriscenja baterija.

Skladistenje baterija

Uopste uzev, baterije treba drzati u suvom. Vlaga moze da napravi kontakt ili cak kratki spoj sto ce vrlo brzo ne samo da ih isprazni nego i da ih unisti. Treba izbegavati mehanicke udare na baterije jer to moze da izazove krivljenje caure i materijala u njemu i time do unistenja baterije. Izbegavjte drzanje baterija na toplom mestu, blizu izvora visoke temperature ili na suncu. Visoka tempreratura unistava baterije. Za NiMH baterije mislim da je rizicno sve preko 70 stepeni.

Baterije cuvajte u plasticnim kutijama za tu namenu ili plasticnim kesicama. Odlicno mogu da vam posluze plastine kesice u kojima se dobijaju zavrtnji uz kucista racunara. U njih taman mogu da stanu cetiri baterije AA velicine. Ja sam ih tako nosio i na splavarenje i odlicno su posluzile.

Bitan momenat u skladistenju baterija je efekat samopraznjenja. Svaka baterija se sama od sebe prazni. Ovaj efekat je bitan kod punjivih baterija mada je i kod njih razlicit. U sustini, morate racunati sa tim da ako vam baterije duze vreme stoje (mesec-dva) one ce se isprazniti, mozda ne do kraja ali svakako ce imati manje energije u sebi nego kada ste ih napunili. Neki punjaci umeju da se snadju i da odrzavaju baterije pune u duzem vremenskom periodu (trickle charge). Za dugotrajnije skladistenje baterija preporucuje se da budu napunjene do pola i takve zamrznute (uz odgovarajuci zastitu od vlage). Nisam ovo isprobavao a i nikada nisam imao potrebu da baterije skladistim na duzi period.

Brzo punjenje

Potoji jos jedna zabluda u vezi baterija a to je da brzo punjenje izaziva ostecenja. To nije tacno dok se punjenje vrsi granicama razuma. Baterije su osetljive na prepunjavanje. Sama struja punjenja nije bitna sve dok ne izaziva pregrevanje baterije i ako je punjenje zavrseno kako treba.

Uzrok zabluda je upravo to sto cesto brzi punjaci ne umeju da prekinu punjenje kada treba (a sto je veca struja punjenja a time i brzina, to je teze precizno odrediti vreme kada punjenje trba prekinuti) te u stvari unistavaju baterije prepunjavanjem ili pregrevanjem.

Ovo resavaju pametni punjaci koji prakticno sadrze mikroprocesorku kontrolu punjenja i prilicno su preciyni tako da prekidaju punjenje kako treba. Zato je prakticno pravilo da pamtni punjaci rade kao brzi punjaci. Vec su pomenuti modeli koji baterije od 2100mAh pune za 65 minuta, sto je inace nezamislivo (normalni nacin punjenja traje izmedju 12 i 16 casova).


Druge vrste baterija

Obicno se pod baterijom za fotoaparat smatraju punjive baterije jer su one najekonomicnije resenje. S obzirom da fotoaprati brzo potrose baterije, potreba da se kupovina novih nepunjivih baterija se ne isplati. Medjutim, valja kod sebe imati u rezervi i paket nepunjivih baterija. One su obicno spakovane u vakuumskom paketu a imaju mali efekat samopraznjenja tako da mogu dugo da se cuvaju. Kada zatreba, uvek mozete da ih potegnete iz rezerva. Ovo je inace razlog zasto vise volim fotoaparat koji prima standardne baterije, zamenu mozete naci u svakoj iole snabdevenoj prodavnici.

Ipak, odgovarajce baterije obicno necete naci u svakoj trafici. Fotoaparati trose mnogo energije i obicne baterije u njima rade svega par minuta. Potrebno je koristiti Alkalne baterije. One su znatno dugotrajnije i imaju kapacitet koji se moze porediti sa punjivim baterijama od oko 1200 - 1600 mAh tako da mogu da posluze kako sasvim dobra jednokratna zamena za prvu pomoc.

Najbolji izbor su svakako Litijumske baterije. One imaju neverovatno veliki kapacitet. Na primer, ja sam uz fotoaparat dobio paket litijumskih baterija i vec godinama mi stoje kao rezerva koju nosim sa sobom. U vise navrata sam ih koristio kada isparaznim oba paketa punjivih baterija i jos uvek traju. Dobra osobina im jei dugotrajnost, efekat praznjenja je zanemarljiv takoda mogu da stoje neupotrebljavane veoma dugo. Problem je sto su Litijumske baterije veoma skupe i ne nalazim ekonomsku racunicu u njihovoj nabavci.
Sačuvana

goranelag
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Goran Djordjevic
Mesto: Pancevo
Država: Srbija
Poruke: 2


WWW
« Odgovor #2 poslato: 22.02.2010. 20:44:49 »

Da li neko ima iskustva sa Xbox 360 joypad-ima? Hteo bih da kupim punjac i baterije ali ne znam koje bi mi najvise odgovarale.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.014 sekundi sa 35 upita.