Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Spori blic  (Pročitano 2075 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 29.10.2002. 05:03:29 »

Za one koji ne znaju. Ređe korišćena tehnika fotografisanja blicem je takozvani spori blic. Stvar je u suštini jednostavna, prilikom eksponiranja koristi se klasičan blic ali je trajanje eksponiranja produženo.

Efekat: zbog duže ekspozicije fotografija dobija na koloritu, pozadina je bolje osvetljena, ako postoje sporedni izvori svetlosti njihovo svetlo se vidi na fotografiji a s druge strane blic dopunjava nedostatak svetla. Krajnji rezultat je da fotografija izgleda mnogo realnije, kao da je fotografisana po jakom dnevnom svetlu. Senke koje pravi blic su znatno ublažene.

Loša strana je to što zbog duže ekspozicije treba koristiti stativ.

Postoji nekoliko varijanti ovog efekta, od toga da se blic okine na početku eksponiranja, da se okine na kraju eksponiranja i da se okine dvaput, jednom na početku a jednom na kraju eksponiranja.

U svakom slučaju vredi eksperimentisati.


Evo radi ilustracije


ISO100, 1/2", F3.5 bez blica


ISO100, 1/1.3", F3.5, bez blica


ISO100, 1/1.3", F3.5, spori blic


ISO100, 1/50, F3.5, klasičan blic
Sačuvana

mercedes
Gost
« Odgovor #1 poslato: 01.11.2002. 18:16:52 »

evo nekoliko fotki koje sam nasla, koje sam uradila na nacin koji opisujes..bas upotrebljivo za kucno snimanje, specijalno da se uhvati svjetlost svijeca, kamina recimo raznoraznih lampica a i prskalice izgledaju zanimljivo.

http://www.datavoyage.net/oreska/album_view.php?id=117

http://www.datavoyage.net/oreska/album_view.php?id=116

http://www.datavoyage.net/oreska/album_view.php?id=115
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #2 poslato: 02.11.2002. 19:27:28 »

p.s. ne sjecam se bas koliki mi je bio otvor blende i vrijeme exspozicije, na ovim fotkama
Sačuvana
mercedes
Gost
« Odgovor #3 poslato: 02.11.2002. 19:29:45 »

Broker, kako mozemo da okacimo fotku iz Foto albuma a da se vidi ?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 03.11.2002. 05:47:20 »

Klikni na IMG oznaku pa na "zatvori tagove" pa ce ti biti jasno. Ne mogu da ti napišem jer ovaj tumači kodove pa pokušava da ih izvrši.

Mislim d abi primere trebalo stavljati negde van Albuma. Ja sam tako uradio sa gornjim primerima. Ipak to nisu fotke za Album.
Sačuvana

mercedes
Gost
« Odgovor #5 poslato: 28.12.2002. 18:21:24 »

Jos malo o blicu, najobicnijem, ovaj tekst sam nasla na netu jedino sto sam morala da ispravim je sto je umjesto blica pisalo bljeskalica :mrgreen:, sa ostalim se slazem uglavnom, uz male korekcije stropa u plafon itd lol .


-uključite sve izvore rasvjete koji vam stoje na raspolaganju kako bi pojačali količinu svjetla koja vam stoji na raspolaganju i time umanjili loše strane blica.

-ne fotografisite sa blicom na daljini koja nije unutar dometa vašeg blica jer će fotografija ispasti pretamna

-ne fotografirajte sa blicom na vrlo malim daljinama ako baš ne morate, jer će fotografija ispasti presvjetla. Eventualno, ako baš morate, možete ispred blica staviti komadić poluprozirnog papira (paus ili slično), koji će omekšati bljesak, ali nemojte očekivati čuda.

-usmjerite blic tako da svjetlost dolazi do objekta snimanja odbijena od npr. plafona, zida ili nečeg sličnog. Time ćete dobiti mekše sjene. Ovo je uglavnom moguće samo sa vanjskim blicem

-koristite film veće osjetljivosti, ili povećajte osjetljivost CCD / CMOS elementa - trebat će vam manje svjetla
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 28.12.2002. 23:05:46 »

Baš sam neki dan eksperimentisao sa belom folijom preko blica na digitalcu (isečeno od najobicnije plasticne kese). Značajno je ubilo bljesak blica ali fotoaparat nije umeo da se prilagodi pa je ispao malo tamniji ton i boje su vukle u crveno. Sad

U principu, za eksperimente sa blicem, potrebno je imati dobar spoljni blic sa senzorom količine svetla. Tada se ceo sistem sam prilagođava i postiže mnogo bolje rezultate.

S druge strane kada sam fotografisao klasičnim Nikonom i profi blicem (Metz) koji ima zaslon za raspriskivanje, bio sam više nego zadovoljan. Fotke ispadaju kao da su rađene pod prirodnim svetlom. Odsjaj se vidi samo na sjajnim predmetima i staklu. Na licu, teško je prepoznati da je osvetljivano blicem.

Mercedes vidi se to i na tvojim fotografijama pošto imaš profi opremu. Iako si fotografisala s dugom ekspozicijom i blicem, teško je prepoznati da se ne radi o nekom boljem osvetljenju. Blic se otkrio samo na trećoj fotografiji zbog odsjaja na prašini (ili dimu)
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.612 sekundi sa 35 upita.