Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Uputstvo: opcija Levels u PhotoShop-u  (Pročitano 4096 puta)
black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« poslato: 12.08.2007. 22:40:19 »

aka levels..
chushke mi je, nakon obrade jedne moje fotke u PS-u, rekao da je povetjao kontrast i namestio leves..
kontrast mi je jasan Tongue
medjutim, pored njegovog objashnjenja, nisam najbolje razumela "po kom proncipu mashinerija radi".. smile
vidim ishrafirane planine i tri trouglitja: crni, sivi i beli u podnozhju prethodnopomenutih na ekranu.. jedino shto mogu da uradim je da experimentishem, pa vidim shta tju dobiti.. a volela bih da pravilno razumem kako, shta, kada i gde..
so..help? smile
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 13.08.2007. 05:25:28 »

Najbolje ces nauciti ako isprobas, ali evo ti ukratko uvod:



Grafikon Input levels pokazuje nivoe svetla pocev od crne do bele (histogram). Ceo spektar je podeljen na 255 nijansi koje su oznacene brojevima od 0 do 255.

Na ovom grafikonu prvo sto mozes da proveris to je da li je fotografija dobro eksponirana. Na dobro eksponiranoj fotografiji pokriven je ceo opseg od 0 do 255. Ako je fotografija preeksponirana (presvetljena), onda je grafikon pomeren u desno, prema broju 255 a prema 0 ostaje prazan prostor i obrnuto, ako je fotografija podeksponirana (podsvetljena) onda je grafikon pomeren u levo, prema nuli a prostor prema broju 255 je prazan.

Cilj je naravno, imati ravnomerno rasporedjen ton i treba se truditi da se to napravi vec prilikom fotografisanja.

Grafikon koji sam stavio gore odgovara ovoj fotografiji:



Vec pogeld na fotografiju pokazuje da je kadar ocigledno presvetljen na slapu vode, koji je poptuno beo. Grafikon to pokazuje mnogo ociglednije: ceo hisutogram je pomeren u desno, prema beloj boji a na beloj boji je grafikon visok sto znaci da ima vise elemenata fotografije koji su u belom. To je ocigledan pokazatelj da je fotografija presvetljena.

To sto je grafikon pomeren u desno govori da je cela fotografija presvetljena i da prakticno i nema crne boje.

E sad, kako ovo mozemo da popravimo? Ima jedna stvar koju ne mozemo srediti: ono sto je "izgorelo", to je sto otislo u belo je nepovratno izgubljeno. Belu boju mozemo napraviti tamnijom ali ne mozemo povratiti nijanse koje su izgubljene. To znaci da ce slap na ovoj fotografiji ostati beo (ili ce vuci u sivo) sta god mi radili, ali necemo moci da izvucemo nijedan detalj na samom slapu.

No, zato mozemo popraviti crnu boju.

Input levels ima tri klziaca, jedan je crn, i nalazi se levo, na broju nula, jedan je siv i nalazi se na sredini i jedan je beo i nalazi se sasvim desno na broju 255. Njihovim pomeranjem , menjamo tonalni raspon fotografije. Crni klizac mozemo pomerati u desno i fotografiaj ce postajati tamnija u tamnijim tonovima. Ako klizac postavimo na sam pocetak histograma, to znaci da ce najtamnija boja na fotografiji biti tumacena kao crna, a sve ostale boje ce dobiti odgovarajuci nijansu. Ono sto je bitno, to je da posto beli klizac nismo pomerili, u stvari razvlacimo tonalni opseg fotografije na ceo opseg.

Ako crni klizac pomerimo tako da udje u histogram, sve nijanse koje se nalaze levo od klizaca, bice prevedene u crnu boju.

Slicno je i sa belim klizacem, koji utice na najsvetlije boje. U ovom slucaju on ne moze mnogo da pomogne, jer je histogram vec usao u belo, ali ako imamo obrnuti slucaj, da je fotografija posvetljena, onda bi smo mogli beli klizac da namestimo na ivicu grafikona i tako posvetlimo fotografiju.

Sta je bitno u ovome: ako crni i beli klizac ne ulaze u grafikon, oni ne remete broj svetlosnih nijansi vec ih samo razvlace na ceo opseg. To znaci da prakticno ne gubimo nista u fotografiji, vec samo korigujemo da crna bude crna a bela bela. To je i najcesi nacin upotrebe Levels opcije: da se tonalni opseg fotografije razvuce na ceo opeg. Primena ove opcije je efektna i daje odlicne rezultate.

Sivi klizac u stvari predstavlja podesavanje sivih nijansi a direktno menja gamu fotografije. Njime mozemo dodatno da posvetlimo ili potamnimo fotografiju, zavisno od potrebe ali da ne uticemo na ukupan tonalni opseg - crna i dalje ostaje crna a bela ostaje bela - dakle cuvamo sve nijasne koje fotografija u originalu sadrzi.

Kombinacijom ova tri parametra mozemo da izvedemo korekcije u crnim, sivim i svelim nijansama i time u stvari podesimo osvetljenje (brightness) i kontast a da ne ostetimo ukupni tonalni opseg na fotografiji. Za razliku od ove opcije, opcije za podesavanje osvetljenja (brightness) i kontrasta, unistavaju tonalni opseg fotografije. Zato iskusniji korisnici Photoshop-a, uvek koriste Levels opciju za podesavanje a ne brightness/contrast.

Standardan nacin primene bi bio:

- ucitate fotografiju
- otvorite levels
- podesite crnu klizac na levu ivicu histograma
- podesite beli klizac na desnu ivicu histograma
- podesite sivi klizac tako d adobijete odgovarajuci ukupan kontrast na fotografiji
- snimite izmenjenu fotografiju koja ce svakako mnogo bolje da izgleda nego original
- ucitate ponovo fotgorafiju i proveite Levels. Primeticete da je sada tonalitet ravnomerno rasporedjen u celom opsegu.

Output levels opcija ima dugaciju ulogu. Ona utice na preslikavanje odrejene nijanse na originalnoj fotografiju u neku drugu nijansu. Ona iam dva klizaca, crni i beli. Crni klizac odredjuje u koju nijansu se preslikava crna boja a veli odredjuje u koju se nijansu preslikava bela boja. SVe nijanse izmedju ce se na odgovarajuci nacin preslikavati u tonove izmedju crne i bele.

Pomeranjem crnog klizaca u levo, odredjujemo da se crna boja preslikava u neku sivu nijansu. Ako crni klizac pomerimo skroz levo, to ce znaciti da se crna boja preslikava u belu a sa njom i sve druge nijanse i dobicemo naizlazu poptuno belu fotografiju. Sa belom se desava obrnuto, ako je pomerimo skroz desno, onda se sve nijanse preslikavajuu crnu. Ovom opcijom u stvari smanjujemo tonalni opseg fotografije.

Output levels se znatno redje koristi.

E sad, iako poznajemo opciju Levels i umemo dobro da je iskoristimo glavni cilj je izbeci potrebu za njenim koriscenjem. To pre svega znaci da kada fotografisemo, vodimo racuna da dobro eksponiramo, tako da ne izgubimo ni u tamnim ni u svetlim nijansama. Dakle ne treba ni presvetliti ni pretamniti fotografiju.

E sad, postoje slucajevi kada je nemoguce uhvatiti i sve tamne i sve svetle nijanse. Razlog je ogranicen opseg dinamike svetla koju fotoaparat moze da snimi.

Sta je dinamika svetla? Najprostije receno, dinamika predstavlja opseg nijansi svetloce (od najtamnije do najsvetlije) koju fotoaparat moze da snimi. Digitalci su poznati po tome da imaju slabu dinamiku, odnosno da ne mogu istovremeno da snime i veoma tamne i veoma svetle objekte na fotografiji. Odnosno, mogu da ih snime, ali se na njima gube detalji koji imaju nijanse bliske crnoj ili beloj boji.

Kako ovaj problem mozemo da umanjimo ili cak i izbegnemo? Ako znamo da citamo histogram i znamo da koristimo Levels opciju, to mozemo da iskoristimo. Bitna stvar je da u fotografiji izbegnemo da izgubimo detalje koji su nam potrebni. To mozemo uraditi na dva nacina:

- kadriranjem: ako primetite da u kadru imati pretaman i presvetao objekat - cest primer je recimo fotografisanje tamne sume sa svetlim nebom u pozadini - tada ce ili suma briti pretamna ili nebo presvetlo) probajte da ga izbegnete. Dakle u nasem primeru, odsecite nebo i tako njegovim iskljucivanjem iz kadra direktno resite problem prevelike dinamike.

- namernim eksponiranjem onoga sto je bitno: u primeru sume sa nebom u pozadini, odlucite se, recimo, da eksponirate prema nebu tako da suma namerno postane jos tamnija. Izgubicete tamne detalje na sumi, ali cete zato imati odlicno eksponirano nebo. Ako to u fotografiju belezi upravo ono sto ste zeleli, resili ste problem

- korigujte ekspoziciju tako da sto manje izgubite. Zapamtite sledece: ako "pregorite" fotografiju u digitalnom fotoaparatu, to jest ako je presvetlite, ono sto je otislo u belo zauvek je izgubljeno. Iz bele necete moci da povratite nijednu drugu nijansu. Nasuprot tome, ako fotografisaste na film, onda ne valja da podsvetlite film, jer ono sto je na filmu crno, iz toga se ne mogu izvaditi nijasne sive boje.

Posto fotografisemo digitalcima, trik se sastoji upravo u tome: nemojte dozvoliti da "presvetlite" fotografiju. Ako je ona podsvetljenja, upravo opcijom Levels u PhotoShop-u, mozete da je korigujete i izvucete senke tamnih nijansi. Ako je presvetljena, nema tog cuda koje moze iz bele da izvuce izgubljene nijanse boje.

U praksi, to znaci da, ako vidite da je fotografija presvetljenja, namerno je podsvetlite, ili tako sto cete izvristi merenje svetla n anecem svetlijem, terajuci fotoaparat da zatamni snimak, ili podesavanjem opcije Exposure Compensation (ovicno je skraceno oznacena kao EV). EV se moze podesatavati nekoliko koraka u - i nekoliko koraka u +. Dakle, ako je neki element na fotografiji presvetljen, ond anamerno sa EV zatamnite snimak. Ono sto bude tamenije nego sto treba, lako cete u PhotoShopu namestiti Levels opcijom.

Neki digitalni fotoaparati imaju ugradjenu opciju zaprikaaz histograma. Neki histogram pokazuju na sniljenoj fotografiji a neki mogu daprikazuju takozvani zivi histogram (live histogram) za vreme dok kadrirate. Taj histogram je identican ovome u PhotoShop-u, samo sto ga dobijete u momentu kada fotografisete te mozete odmah da reagujete i podesite blendu i ekspoziciju tako da izvucete najvise.

* levels.png.png (2.99 KB - preuzeto 541 puta.)
* primer.jpg (35.58 KB - preuzeto 555 puta.)
« Poslednja izmena: 13.08.2007. 06:12:12 Pedja » Sačuvana

black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #2 poslato: 13.08.2007. 06:14:29 »

hvala puno. jako je pomoglo smile
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 13.08.2007. 06:15:29 »

Procitaj opet, posto si citala dok sam ja pisao clanak, da ne propustis nesto.
Sačuvana

black_angel_421
[thoughts = irritation]
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1344


ignore the smoke.


WWW
« Odgovor #4 poslato: 13.08.2007. 07:30:58 »

jesam ((:
bottom line is: praviti tamnije fotografije, poshto je njih mogutje posvetliti i izvutji nijanse u PSu, dok se nijanse u "sprzhenim" delovima snimka gube bespovratno [verzija za digitalac] smile
Sačuvana

..& your liberation & your undulating dance in tantalising slowness.. & your distance that you chose, tell me - did you find all your explanations inside your diorama?..
mcusin
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Chushin
Lokacija: Kameno Korito
Poruke: 608



« Odgovor #5 poslato: 13.08.2007. 21:54:14 »

EEEEEE kako je lepo kada se neko informishe smile
To mala smile samo polako Cheesy
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #6 poslato: 14.08.2007. 09:11:28 »

Mozhe li neko ukratko da mi kazhe kako radi "Auto Levels" opcija u Photoshopu? Nekako mi je lakshe da to upotrebim nego da se makljam sa klizachima, a primetio sam da nekada da bolje a nekada praktichmo nepromenjene ili chak i gore rezultate.
Sačuvana
mcusin
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Chushin
Lokacija: Kameno Korito
Poruke: 608



« Odgovor #7 poslato: 14.08.2007. 20:57:33 »

Super, a sta ako auto levels ne uradi ono sto hoces? tipa kad uradis auto levels dobijes previse plave boje?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 14.08.2007. 21:11:10 »

Nisam jos nijednom video da je Autolevels stvar namestio da valja...
Sačuvana

GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #9 poslato: 12.09.2007. 08:55:55 »

(at Top) Undo...

(at Pedja) Nisam pitao za iskustva sa "Auto Levels"...
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #10 poslato: 12.09.2007. 18:10:36 »

Autoleovels uradi ovo sto sam gore opisao (dovede najtamniju tacku na crnu ai najsvetliju na belu) ali to ne radi samo za ukupan tonalitet, nego dodatno pokusava da koriguje i kolorit fotografije (uradi isto ali za R, G i B posebno). Najcesce je rezultat da se dobiju pogresne boje na fotografiji.

Ako bas hoces automatski onda kada otvoris opciju Levels imas sa strane dugme Auto koje taj deo posla uradi autoamtski ali samo na kolornom kanalu koji ti zelis, a najcesce je to za sveukupni tonalitet.
Sačuvana

fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #11 poslato: 12.09.2007. 19:55:04 »

pedja svaka ti cast, nisam procitao korisniju informaciju od ovog tvog uputstva na forumu...hvala... claps
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 6.443 sekundi sa 35 upita.