Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Treba mi pomoc "Amerikanaca" oko nabavke jednog skenera  (Pročitano 22978 puta)
Boban
Gost
« poslato: 08.09.2002. 09:24:35 »

Problem koji imam deluje nestvarno, ali ne uspevam da ga resim vec 15 meseci i prakticno sam izgubio svaku nadu - shvatate kolika je dubina mog beznadja kada se obracam ovde za savet/pomoc, sta li vec...
Elem, pokusavam da kupim jedan A4 skener "UMAX Astra 2400S" i to prakticno nije moguce nigde u Evropi.
Zasto je ovaj skener vazan?
Ljudi iz UMAX-a su napravili bizaran propust kod tog modela, tj, zeleci da udju u utakmicu sa HP-om i Epsonom oko primata jeftinih skenera za obican narod, ugradili su odredjene stvari koje su inace rezervisane za njihove deset puta skuplje profi modele. No, tehnologija izrade jeftinih skenera ih je munjevito pregazila u toj 1999-oj godini i kako su cene obesmisljeno pale, njima se taj model vise nije isplatio i povucen je, tj, ne proizvodi se vise. Evropu su preplavile Mustek igracke i ovaj Umax je jednostavno NESTAO sa trzista. Pokusavao sam da ga dobijem direktno iz evropskog zastupnika u Nemackoj ali nisam uspeo, da li zato sto je to izistinski nemoguce, da li zato sto je to toliko sitna stvar da nisu hteli da se smaraju sa mnom, ne znam, ali jednostavno nisam uspeo...
Bilo kako bilo, ja ocajnicki zelim taj skener posto sam jedan primerak satro, a drugi je kod nekog mog poznanika, koga sam jedva nagovorio da ga kupi a sada, kada je shvatio sta taj skener zapravo sve moze,  ne bi ga dao za kilo zlata...
Ceo ovaj uvod je da ne pomislite kako sam izgubio razum i poceo da izvoljevam.
Elem, koliko ja mogu da vidim preko interneta, taj skener se jos uvek nudi po Americi na mnogim mestima, verujem da je stiglo mnogo primeraka na to ogromno trziste i da je nagli pad cena konkurencije ucinio da ti skeneri ostanu na suvom.
Imao sam dogovor sa jednim covekom svojevremeno da mi donese primerak, ali se njemu ispostavilo to prekompikovano i stvar je propala.
Necu traziti da mi bilo ko donosi taj skener (mada bih to najvise voleo), ali mi treba sledece: da neko ko je tamo pogleda malo, raspita se, pozove telefonom neku radnju koja ga nudi ili jos bolje direktno UMAX (800/562-0311) i priupita da li bi oni poslali jedan primerak za Srbiju. Naravno da bi bio placen unapred, kao i svi propratni troskovi avio prevoza (ako to nije postalo enormno preskupo, ako jeste, bice dobar i neki brod zatim zeleznica), pakovanja i sta vec mogu da smisle. Ja sam svojevremeno svoj prvi laserski priner kupio tako sto mi je jedna radnja poslala iz Los Andjelesa za Beograd pre nekih 12 godina. Apsolutno sam siguran da je to tehnicki moguce izvesti i sada, uz dodatni problem da Amerika ne dopusta slanje robe za Jugoslaviju zvanicno (zbog hakerskih upada u kreditne sisteme odavde i mnostva zloupotreba), tako da nije moguce jednostavno naruciti i platiti mada se nudi na mnogim mestima, recimo:
http://shopping.yahoo.com/shop?d=s&id=1990609972&clink=&cf=9
Evo i ovo:

UMAX Astra 2400S
PRO: Good quality, speedy high-resolution scans, great price.
SCSI, 600-by-2400 dpi, 13.2 by 5.9 inches (width by height), 14.6 pounds, 8.5-by-14-inch scanning area,
optional transparency adapter and automatic document feeder (BEZ OVA DVA DODATKA).

Dakle, trazi se dobra dusa koja ucinila za mene sve ovo, ili bar udelila kakav upotrebljiv savet, a ja bih onda dozivotno pokusavao da se oduzim...
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #1 poslato: 08.09.2002. 10:36:50 »

sta ja znam...nisam amerikanac, ali mozda mogu da pomognem.
Sledece nedelje necu moci ni pod razno ni da nazovem te radnje ali cu pogledati na netu sta ima. Kako mislis da platis? Imas karticu ili neko muljanje kesom?
U krajnjem slucaju bi mogao ja da ti to posaljem, s tim sto bi ti preuzeo svu odgovornost za neki lom ili nestanak prilikom slanja. Ne znam kakva je situacija sada, ali meni su par puta nestajale neke stvari poslate iz Beograda ovamo. U suprotnom pravcu je valjda bolje, mada kada vide poveliki paket nije iskljuceno da nekoga nece zainteresovati sta je u njemu, i moze li se uvaljati. A osiguranje sumnjam da pokriva nasu teritoriju.
Pogledaj pricewatch.com to ti je najbolji sajt za kompjutersku opremu i delove. Stavi par linkova prodavnica koje imaju taj skener i cene. Probaj ako hoces da ih e-mailujes i pitas da li bi ti poslali. To pod uslovom da se niko drugi ne javi, a rad si da me sacekas nedelju dana.
Inace ne planiram da dolazim, niti znam ikoga kome bi mogao da uvalim takav paket.
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #2 poslato: 08.09.2002. 11:26:08 »

oces ganc novi ili moze i polovni...
ima ih na e-bay za oko $100 ...
Sačuvana
Lonehill
Gost
« Odgovor #3 poslato: 08.09.2002. 17:33:28 »

Vidim da si se vec zaludeo za taj Umax, ali moram da kazem... Jesi li dobro proucio Epson Perfection seriju skenera? Jeftiniji, a bolji, govorim iz iskustva.

U svakom slucaju preuzimas veliki rizik ovakvom nabavkom, jer ce ti se pri klasicnom PTT transportu vrlo verovatno pomeriti optika, uz sve uredjaje za blokadu iste, pa ces baciti pare. A za ev. garanciju ces morati da saljes paket u suprotnom pravcu. Sto ne skocis lepo do Minhena i zavrsis stvar?

I kako to da ti ne treba transparency adapter?
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #4 poslato: 08.09.2002. 20:40:08 »

Sto se pomeranja optike tice, ima ovde servis koji to savrseno radi, video sam kako rasturaju skener na srafove i posle toga ga vracaju u savrseno stanje. Prihvatam rizik da se i staklo polomi, jer cu lako nabaviti drugo, uostalom, to je klasicno staklo vecih dimenzija kakvo ide i na 4000U.
Transparentni mi ne treba jer ne sluzi nicemu, tj, nepotrebljivo je slab na tom skeneru; za te stvari je obican slajder Nicon Cool nemerljivo bolji... sve ovo sto pricam sam licno isprobao.
Epson je neupotrebljiv za ono sto je meni bitno, apsolutno neupotrebljiv... kvalitet slike ne odredjuju rezolucija ili nasminkani detalji (lakoca & brzina). Imao sam priliku da skeniram mnogo, ali kada kazem mnogo onda mislim na stotine hiljada skenova na prakticno svim modelima koji su u opticaju (HP, Agfa, Epson, Mustek, UMAX...) i jednostavno ta dva modela UMAX-a (1200S i 2400S) imaju jedan maleni detalj koji ga cini toliko nadmocnim u toj odredjenoj opciji da za mene tu vise dileme nema.

Ne uspevam da nadjem polovni, ni sa slomljenim staklom, celu godinu mi paralelno idu oglasi na internetu i u nasoj oglasnoj stampi, casopisu COM (izdavac je generalni zastupnik UMAX-a za YU), ladno bih otisao u Nemacku po primerak skenera, s tim sto bih onda verovatno doneo dva komada, jednostavno u Evropi tog skenera uopste nije bilo mnogo, tj. trajao je toliko kratko da nije stigao da se namnozi...

Najgore u svemu je sto sam siguran da postoje ljudi koji su ga uzeli i sada grizu muda sto su bacili pare jer okolo imaju pet puta jeftinije skenere koji im izgledaju isto, pokrenuo sam nebo i zemlju da dodjem do njih, ali jedan jedini koji mi se javio je iz USA i cak smo dogovarali da ga donese kada bude dolazio, ali se unos velikih paketa u avione posle 11. septembra toliko zakomplikovao da je covek odustao.

Alane Forde, ja ne zurim nikuda, mogu da platim karticom sve sto treba, i naravno prihvatam sve eventualne lomove i gubitke na putovanju kojih valjda ne bi trebalo da bude. Takvi paketi stizu na nasu carinu, a mene onda pozovu telegramom da dodjem da ih preuzmem... medjutim, lepse bi bilo da sama radnja ima sistem slanja jer onda mora da mi skine vas lokalni porez koji ne znam koliki je ali verovatno je dvadesetak posto, plus oni imaju nekakve razradjene sisteme za slanje svega toga, kutije obelezene za lomljivo i tako to...
Ja cu proveriti ovih dana za neku od firmi koja uvozi robu iz USA, da li je moguce da to odradimo preko njih, tj, da paket stigne u njihovo prestavnistvo i onda kao celokupni kontejner ovamo...

U krajnjoj liniji, meni su se uvek Ameri cinili vrlo poslovni, u vreme dok sam narucivao knjige iz Njujorka bili su u stanju da se polome i nadju mi sve sto zelim mada su cene bile po desetak dolara, ovde je u pitanju 300$ i blisko mi je pameti da bi mozda i sam UMAX mogao da posalje primerak za Evropu u nekim svojim grupnim posiljkama u Nemacku, a odatle u nase predstavnistvo, sve bi to bilo unapred placeno, jedino sto ovi nasi predstavnici nece da se bakcu s tim, a Nemce zabole dupe... Evropa nema taj trzisni mentalitet da je kupac bog.

Dakle, AF kada budes mogao okreni ove telefone i vidi kako stoje stvari na terenu, pa cemo dalje da se prestrojavamo u hodu.
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #5 poslato: 08.09.2002. 22:42:22 »

znaci polovnjaci te ne zanimaju...?
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #6 poslato: 08.09.2002. 22:58:11 »

Sad mi je posla strane kucanja otislo u nepovrat.... :x  :x

Sustina svega je bila ta da sam hteo da ti kazem da su se stvari bitno promenile od vremena kada si ti poslovao sa Amerima. Sada tih prodavnica koje prodaju preko interneta ima kao pecuraka posle kise. Uglavnom su to one-man operation, supe i garaze iz kojih se salju stvari. Bitno u svemu tome je da ne prodaju svi isto i da moras bukvalno i po pet puta da pitas da li to sto kupujes po punoj ceni nije 'refurbished' (polovno ali sredjeno), ili slucajno sa japanskom garancijom i dugmicima na japanskom...
Sto se placanja taksi tice, dok god ja iz Teksasa kupujem iz druge drzave ne placam porez. To vazi za sve drzave. Uglavnom prodavnice su u Njujorku i Kaliforniji.
Posto sam bas dosta kupovao preko interneta mogu ti reci jedno a to je da puno sajtova na prvoj stranici masnim slovima napise da prodaju samo po americi, odnosno 48 drzava (cak ih ni Havaji ne interesuju). Razlog je taj sto taj jedan covek koji radi citav posao ima UPS koji mu dodje jednom dnevno pokupi pakete i ode, a za ostatak sveta bi on morao da ide do poste, da se aka i placa basnoslovne cifre za posiljku.
Trista dolara naravno nije za bacanje, ali je daleko od neke love vredne maltretiranja.
Ja cu pogledati te sajtove sto si ostavio, a ti pogledaj pricewatch.com sto sam ti vec jednom ostavio i vidi e-mailom mozda naidjes na dobru dusu koja bi ti poslala to sto hoces, obzirom da imas karticu.
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #7 poslato: 08.09.2002. 23:27:28 »

sada sam gledao.
Od dve radnje koje su ponudjene, jedna uopste nema taj skener, a druga ne samo sto ga ima vec je i raspolozena da salje internacionalno.
Procitaj uslove pri dnu...http://shop.store.yahoo.com/axion1/scumas2400s.html
Sačuvana
Boban
Gost
« Odgovor #8 poslato: 09.09.2002. 01:43:57 »

AF, ne razumes sustinu problema, oce vecina da salje ali ne u Jugoslaviju...
OK, pogledacu dalje i detaljnije, samo je uvek u prednosti neko ko se raspituje iz komsiluka nego preko okeana...
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #9 poslato: 09.09.2002. 01:45:59 »

Pa, uslovi bas i nisu nesto, ne primaju uplatu stranim karticama, a slanje je samo UPS-om i Fedex-om, koji ne vrse dostavu u YU.  Ubuduce ce imati DHL (koji vrsi dostavu u YU), ali...  po mom iskustvu...  Dva papira, ali samo DVA papira, poslata DHL-om odavde za Beograd su kostala 71$!!!  Mogu misliti koliko bi kostala jedna makina....
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #10 poslato: 09.09.2002. 01:51:20 »

E da, Bobane, da si nesto dobar sa Kostunicom (ili barem Svilanovicem) jos bi nesto moglo i da se sredi glede dostave...  :wink:
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #11 poslato: 09.09.2002. 03:10:46 »

Citat: "Mirabella"

Pa, uslovi bas i nisu nesto, ne primaju uplatu stranim karticama, a slanje je samo UPS-om i Fedex-om, koji ne vrse dostavu u YU.  Ubuduce ce imati DHL (koji vrsi dostavu u YU), ali...  po mom iskustvu...  Dva papira, ali samo DVA papira, poslata DHL-om odavde za Beograd su kostala 71$!!!  Mogu misliti koliko bi kostala jedna makina....


postoji i jednostavnije resenje...   uplata u Jugoslaviji moze da se izvrsi i preko Western Union ukljucujuci i troskove postarine.  Regularnom postom kostalo bi negde oko $50 za 'air mail' paket od oko 5-6 kile...  stize za otprilike nedelju i po
tri put manje ako ide "po zemlji",  tj vodi...  a putuje od 30 do 90 dana.

a za UPS mi nije jasno kako to da nisu nesto do sada uradili...  Salju u hebenu Makedoniju a ne mogu u Srbiju...  ?!?!
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #12 poslato: 09.09.2002. 03:17:43 »

Covece, pa zar mislis da ce komapnija koja salje da se zeza sa regularnom postom?  Lepo su rekli cime vrse dostavu, i tu nema odstupanja, tu imam iskustva.  Co. ima 'account' kod odredjenog prevoznickog agenta, i sta ima oni da se zezaju i salju ti 'pogacu preko 'leba'.  Ova tvoja dostavna varijanta, Tuzibabo, bi bila moguca samo ako bi neko ovde od nas to kupio, primio UPS-om na kucnu adresu i organizovao slanje Bobanu regularnom postom.

UPS?  Oni, verovatno, jos nisu skinuli (US) sankcije...
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #13 poslato: 09.09.2002. 03:31:08 »

Citat: "Mirabella"

Covece, pa zar mislis da ce komapnija koja salje da se zeza sa regularnom postom?  Lepo su rekli cime vrse dostavu, i tu nema odstupanja, tu imam iskustva.  Co. ima 'account' kod odredjenog prevoznickog agenta, i sta ima oni da se zezaju i salju ti 'pogacu preko 'leba'.  Ova tvoja dostavna varijanta, Tuzibabo, bi bila moguca samo ako bi neko ovde od nas to kupio, primio UPS-om na kucnu adresu i organizovao slanje Bobanu regularnom postom.

UPS?  Oni, verovatno, jos nisu skinuli (US) sankcije...




Uvek moze da se pita, zar ne?  "Izvin'te, molim Vas, da li bi ste mi to poslali preko USPS?  Odgovor moze biti "da" ili "ne"

 :mrgreen:
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #14 poslato: 09.09.2002. 04:29:50 »

sustina je da su to relativno male pare da bi se iko sa postarinom zamajavao. Ako vidis nesto, ja mogu da probam da ti kupim pa posaljem. Drugacije ce to tesko ici.
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #15 poslato: 09.09.2002. 07:51:00 »

E, sto ovaj gore  (ne Alan) uvek voli da mi protivreci...  roll  Pa kad zoves kompaniju da narucis nesto, uzme naduzbenicu, uzme ti podatke kreditne kartice, kucnu adresu itd., pa ako ga slucajno pitas, kojim metodom ce naruceno biti isporuceno, obicno je 'sorry, ma'm let me check, I don't know'....  Ovde uglavnom sve funkcionise po deafult sistemu.  Nece oni da se zezaju sa tim sto zivis negde u (at)!&%+* na Mlavi, pa da ti menjaju nacin dostave.

Ti k'o da zivis ne znam gde, pa pametujes....
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #16 poslato: 09.09.2002. 08:19:04 »

Citat: "Mirabella"

E, sto ovaj gore  (ne Alan) uvek voli da mi protivreci...  roll  Pa kad zoves kompaniju da narucis nesto, uzme naduzbenicu, uzme ti podatke kreditne kartice, kucnu adresu itd., pa ako ga slucajno pitas, kojim metodom ce naruceno biti isporuceno, obicno je 'sorry, ma'm let me check, I don't know'....  Ovde uglavnom sve funkcionise po deafult sistemu.  Nece oni da se zezaju sa tim sto zivis negde u (at)!&%+* na Mlavi, pa da ti menjaju nacin dostave.

Ti k'o da zivis ne znam gde, pa pametujes....


Sta da radim kad sam "opozicija"  i moram da ti lupim kontru tu i tamo   :mrgreen:   Mada si u pravu za taj "default" sistem, u vise navrata i bez dodotne nadoknade, uspeo sam da "izmolim" da mi se narudzba posalje recimo FedEx-om umesto UPS...  i sl.

Ko sto kazu ovde "ask and you shall receive"   Tongue
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #17 poslato: 09.09.2002. 08:37:10 »

Lupaj ti kontre kome stignes, al' meni neces a bez dokaza   roll   'Oce oni mozda i da promene sistem isporuke (u sta jako sumLjam, ja dobih cutanje kad sam predlozila drugu metodu), ali ako je USA u pitanju!  Da menjaju za S&M  :twisted:  nema sanse!  Em sto ne moze (zbog gore navedenog, sistem i to), em sto bi bilo dobro i da su culi za 'istu'...

Volim oponente, ali zdrave i sa dokazima  Cool
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #18 poslato: 09.09.2002. 08:57:38 »

Citat: "Mirabella"

Lupaj ti kontre kome stignes, al' meni neces a bez dokaza   roll   'Oce oni mozda i da promene sistem isporuke (u sta jako sumLjam, ja dobih cutanje kad sam predlozila drugu metodu), ali ako je USA u pitanju!  Da menjaju za S&M  :twisted:  nema sanse!  Em sto ne moze (zbog gore navedenog, sistem i to), em sto bi bilo dobro i da su culi za 'istu'...

Volim oponente, ali zdrave i sa dokazima  Cool


dobro kad kazes ...  :mrgreen:  ... ti nastavi da sumLJas a ja cu da nastavim da pitam i molim!   :wink:

ajde, sledeci put kad narucim nesto sa "CDNow" koji iskljucivo salje sa UPS, poslacu ti originalnu kutiju sa originalnom naLJepnicom (FedEx)  :mrgreen:  pa ti onda sumLJaj koLJko 'oces  Cool  Tongue  :mrgreen:  :wink:
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #19 poslato: 09.09.2002. 09:00:00 »

Jel se to salje u Jugu?!  Kad mi se javis sa tim podacima, pojescu opanke  :mrgreen:
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #20 poslato: 09.09.2002. 09:01:25 »

Citat: "Mirabella"

Jel se to salje u Jugu?!  Kad mi se javis sa tim podacima, pojescu opanke  :mrgreen:


koja bre Juga... za ovdena se to odnosi...
... a mogu li i ja da gricnem tvoj opanak...?

 :wink:
Sačuvana
Alan Ford
Gost
« Odgovor #21 poslato: 09.09.2002. 09:04:58 »

Tuzibabo to sto pricas nema veze. Ti kao prvo pricas o slanju po Americi, a kao drugo sve firme koje ista salju, a CDNow.com zivi od slanja salju i UPS-om i FedEXom tako da si ti time sto si pitao eventualno uspeo da ih izmolis da umesto sa 'preferred carrier' posalju sa kompanijom gde nemaju tako dobre diskaunte.
Kada se salje za Srbiju prica je sasvim drugacija i neophodno je naci nekoga u toj firmi koji ce fizicki da odnese paket do poste, ceka po redu i posalje.
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #22 poslato: 09.09.2002. 09:05:37 »

S kim ja (i kojim povodom) pricam...?  roll
Sačuvana
Tužibaba
Gost
« Odgovor #23 poslato: 09.09.2002. 09:07:42 »

Citat: "Alan Ford"

Tuzibabo to sto pricas nema veze. Ti kao prvo pricas o slanju po Americi, a kao drugo sve firme koje ista salju, a CDNow.com zivi od slanja salju i UPS-om i FedEXom tako da si ti time sto si pitao eventualno uspeo da ih izmolis da umesto sa 'preferred carrier' posalju sa kompanijom gde nemaju tako dobre diskaunte.
Kada se salje za Srbiju prica je sasvim drugacija i neophodno je naci nekoga u toj firmi koji ce fizicki da odnese paket do poste, ceka po redu i posalje.


da, da...  ocigledno da se nismo razumeli...   moje pisanije se odnosilo na slanje po USA..

pardonirajte monsieur Ford & madmoiselle Mirrabbello   :mrgreen:
Sačuvana
Mirabella
Gost
« Odgovor #24 poslato: 09.09.2002. 09:15:25 »

Falim te blagi Boze....  Kad umuche covek  :mrgreen:
Sačuvana
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.592 sekundi sa 33 upita.