Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
Autor Tema: Uzimate li fiskalni račun?  (Pročitano 11593 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 20.06.2007. 20:16:21 »

Fiskalni račun nije uveden bezveze. Navikinite se da ga uzimate prilikom kupovine i da ga čuvate.

Kad god vam prodavac ne da fiskalni račun, to znači da vam je nalatio 18% više. naime, on vam naplaćuje robu sa uračunatim porezom na promet od 18%. Tih 18% plćaate državi na ime poreza. Jeidina garanciaj d aće taj novac biti uplaćen državi je fiskalni raču. Ako vam prodavac izda viskalni račun on je time proknjižio vašu kupovinu i automatski sebe zadužio da državi iznos poreza koji se mu platili. Ako vam fiksalni račun ne izda, vaša kupovina nije proknjižena a pošto je naplaćena, prodavac taj novac zadržava za sebe. Praktično: prodaje vam robu 18% skuplje.

Ako vam prodavac ne izda račun, tražite da to učini ili da vam smanji cenu robe za 18%.

Sada, to je dovoljan razlog da tražite račun, međutim,uskoro će usletiti nova promena u poreskom sistemu, tako da će svako fizičko lice postati poreski obveznik slično kaoi firme. Tada ćete morati da imate lično knjigovodstvo u kome ćete imati evidenciju svih svojih prihoda i svih svojih raskoda. Prihodi su svi oblici zarade po bilo kom osnovu. Rashodi, su sva plaćanja koje vršite. Na razliku u prihodima i rashodima, plaćaćete dodatni i to ne mali porez. Za sve što platite ali nemate dokaz da steplatili, plaćaćete dodatni porez.

Zato je vaš interes da iamte evidenciju i dokaze o svim rashodima kako bi ste napravili što manju razliku i time platili što manji porez. Jedini dokaz da ste nešto platili biće važeći dokumenti: računi, ugovori i slično. Upravo fiskalni račun tada postaje veoma važan dokument, jer ćete samo preko njega moći da dokažete na šta ste potrošili novac.
Sačuvana

saxphotos
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Sasa Negovanovic
Mesto: Uzice
Horoskop: Lav
Poruke: 148



« Odgovor #1 poslato: 21.06.2007. 04:34:15 »

Ovo dodje delimicno tacno. Sta je sa radnjama, kaficima, buticima.... koji nisu u PDV-u ili kojima je godishni obrt ispod dva miliona dinara?
I ova dva miliona ce najverovatnije do kraja ove godine biti podignuta na pet. U tom slucaju ne mozes da trazis da spusti cenu za 18% smile
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #2 poslato: 21.06.2007. 05:22:15 »

Citat: Sada, to je dovoljan razlog da tražite račun, međutim,uskoro će usletiti nova promena u poreskom sistemu, tako da će svako fizičko lice postati poreski obveznik slično kaoi firme. Tada ćete morati da imate lično knjigovodstvo u kome ćete imati evidenciju svih svojih prihoda i svih svojih raskoda. Prihodi su svi oblici zarade po bilo kom osnovu. Rashodi, su sva plaćanja koje vršite. Na razliku u prihodima i rashodima, plaćaćete dodatni i to ne mali porez. Za sve što platite ali nemate dokaz da steplatili, plaćaćete dodatni porez.

Meni se ovo uopshte ne svidja. Suvishe je totalitarno i u onom masonskom "all seeing eye" stilu. Znachi zaradim Ja neku kintu i sve moram da potroshim kako ne bih placao porez na razliku. Gde je tu prostor za samostalnu "slamarica" shtednju? Ovo samo znashi gomilu nepotrebnog papira. Treba uzeti rachun to ne sporim, ali terati ljude da troshe novac mimo svoje zhelje je krshenje slobode i prava na samostalno mishljenje i odluchivanje.

Meni je dovoljno da vidim da je prodavac otkucao rachun i obichno ga uzmem i sam bacim osim kada je neka roba sa vecom cenom u pitanju. Nekako mi glupo da chuvam rachune od hleba i mleka.

Ukratko ovo ce doneti samo gomilu konfuzije. Npr. shta sa robom koja je kupljena npr. pre 10-20 godina? Shta sa polovnom robom? I uopshte kako oni misle da to kontrolishu - da idu od vrata do vrata i pregledaju shta ko ima?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 21.06.2007. 06:16:37 »


Ovo dodje delimicno tacno. Sta je sa radnjama, kaficima, buticima.... koji nisu u PDV-u ili kojima je godishni obrt ispod dva miliona dinara?
I ova dva miliona ce najverovatnije do kraja ove godine biti podignuta na pet. U tom slucaju ne mozes da trazis da spusti cenu za 18% smile


Radnja ne moze da se bavi trgovinom a da nema fiskalnu kasu. Ako nije u sistemu PDV, onda ona i ne naplacuje PDV (na fiskalnom racunu stoji da je porez 0%), a trgovina i ugostiteljstvo kao delatnosti ne mogu da se obavljaju van sistema PDV-a.

Ako firma nije u sistemu PDV, i ne obracunava porez, onda bi trebalo da ima krajnje cene za 18% nize. Sa ovim se uglavnom susrecu fimre koje kupuju od drugih firmi usluge, jer jedino tu ima smisla biti van PDV-a. Kada je roba u pitanju, onda se nema racun, jer se prilikom nabavke robe PDV mora paltiti, a ne moze se obracunati prilikom njene prodaje.


Meni se ovo uopshte ne svidja. Suvishe je totalitarno i u onom masonskom "all seeing eye" stilu. Znachi zaradim Ja neku kintu i sve moram da potroshim kako ne bih placao porez na razliku. Gde je tu prostor za samostalnu "slamarica" shtednju? Ovo samo znashi gomilu nepotrebnog papira. Treba uzeti rachun to ne sporim, ali terati ljude da troshe novac mimo svoje zhelje je krshenje slobode i prava na samostalno mishljenje i odluchivanje.


A kome se pa svidja. Mejdutim to je sasvim uobicajen nacin da drzava obezbedi da se pare obrcu i da ona uzima porez. Ako trosis, platices PDV, ako ne trosis platices porez na dobit, koji je mnogo veci.


Citat

Meni je dovoljno da vidim da je prodavac otkucao rachun i obichno ga uzmem i sam bacim osim kada je neka roba sa vecom cenom u pitanju. Nekako mi glupo da chuvam rachune od hleba i mleka.


Ima trgovina gde kao kucaju racun i traka izlazi a li na kraju ne zatvore racun, tako da se tranakcija ne upise u kasu, vec otcepe traku i bace.

S obzirom da sada drzava jos uvek ne trazi od fizickih lica (mada j epo zakonu od 1. januara ove godine to na snazi) da cuvaju racune, racun ne morate cuvati, ali ga svakako uzmite i naterajte prodavca da proknjizi to sto ste mu platili inace bezpotrebno placate 18% skuplje.

Kada budes morao da opravdas troskove, cuvaces racun i za novine, veruj mi. Sta god da kupis, trazices racun, a ko ne bude izdavao racune neces od njega ni kupovati, na buvljaku recimo. Na svaki dinar koji potrosis, a nemas racun platices porez i to mnogo veci.

Citat

Ukratko ovo ce doneti samo gomilu konfuzije. Npr. shta sa robom koja je kupljena npr. pre 10-20 godina? Shta sa polovnom robom? I uopshte kako oni misle da to kontrolishu - da idu od vrata do vrata i pregledaju shta ko ima?


Drzava se sa tim nece zamarati. Ona samo od onoga sto si zaradio oduzme ono sto si potrosio i na razliku ti naplati mnogostruk porez. Sta si uradio sa tom razlikom, nju ne interesuje.

Sačuvana

jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #4 poslato: 21.06.2007. 07:58:00 »

ovakav zakon je dusu dao za rasipnike smile
da se nista ne usteka

e da a šta ćemo mi sa plaćanjem stana ?
kako to da "proknjižimo" ?

Sačuvana
saxphotos
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Sasa Negovanovic
Mesto: Uzice
Horoskop: Lav
Poruke: 148



« Odgovor #5 poslato: 21.06.2007. 08:44:32 »



Radnja ne moze da se bavi trgovinom a da nema fiskalnu kasu. Ako nije u sistemu PDV, onda ona i ne naplacuje PDV (na fiskalnom racunu stoji da je porez 0%), a trgovina i ugostiteljstvo kao delatnosti ne mogu da se obavljaju van sistema PDV-a.


Lokal sam regustrovao kao SUR znaci ugostiteljstvo i prvu godinu necu biti u sistemu PDV-a
Druga stvar koliko je meni poznato PDV je porez na dodatu vrednost znaci nije 18% od ukupne cene necega vec 18% od marze prodavca znaci na kraju cena nije manja za 18%.
Ako nabavim nesto za 100 din dodam svoju marzu lupam od 50%  porez pbrazunavam na 50 din i krajnja cena mi je 159din sa PDV-om a ne 177 koliko bi bilo da porez obracunavam na 150din.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #6 poslato: 21.06.2007. 09:11:13 »

Citat: Ima trgovina gde kao kucaju racun i traka izlazi a li na kraju ne zatvore racun, tako da se tranakcija ne upise u kasu, vec otcepe traku i bace.

Pa shta da radimo? Da pretimo prodavcu pishtoljem da otvori knjigu i pochne da belezhi tu pred nama? Mozhemo samo da uzmemo rachun, a da li ce on biti proknjizhen ili ne to je vec druga pricha.

Citat: Kada budes morao da opravdas troskove, cuvaces racun i za novine, veruj mi. Sta god da kupis, trazices racun, a ko ne bude izdavao racune neces od njega ni kupovati, na buvljaku recimo. Na svaki dinar koji potrosis, a nemas racun platices porez i to mnogo veci.

Verujem ti, na zhalost. Suvishe dobro poznajem zapadni kapitalistichki um. A ovi nashi politichari odu tamo pa vide kako tamo mozhe ama bash sve da se kupi, pa eto 'oce to isto i kod kuce. Samo ni demokratska sveca ne gori do zore...

Mislim, drzhava mora da naplati porez to je neminovno, a shto se tiche obrtanja onaj ko ne potroshi novac odmah potroshice ga kad tad. Bolje bi drzhavi bilo da prvo obogati gradjane svojim uredjenjem, pa onda neka naplacuje porez do mile volje. Mislim da je njima a i nama sasvim dovoljan ovaj PDV. Ovde je problem shto se ljudi teraju na PRISILNO troshenje novca. To chini mi se mozhda i nije tako loshe reshenje za neku bogatu zemlju gde su plate relativno velike. Ovako kod nas ce to biti josh jedan korak ka teranju gradjana da uzimaju kredite i zaduzhuju se, jer nece moci da par meseci prishtede za neku povecu kupovinu vec ce morati da uzmu kredit za to ,opet uglavnom kod stranih banki, tako ce one da se bogate a ne gradjani.

Zashto lepo ne uvedu i glavarinu?
Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
saxphotos
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Sasa Negovanovic
Mesto: Uzice
Horoskop: Lav
Poruke: 148



« Odgovor #7 poslato: 21.06.2007. 09:34:25 »


e da a šta ćemo mi sa plaćanjem stana ?
kako to da "proknjižimo" ?



Iso kao i za lokale ... Pravis ugovor i u njega unosis i cenu i regularno moze da se knjizi.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #8 poslato: 21.06.2007. 09:46:16 »



e da a šta ćemo mi sa plaćanjem stana ?
kako to da "proknjižimo" ?



Iso kao i za lokale ... Pravis ugovor i u njega unosis i cenu i regularno moze da se knjizi.


Ovo je zanimljivo. Lepo pod prihodi upishesh platu, pod rashodi cenu stana i onda si u "minusu" za veoma, veoma dugachak period. Prosto da chovek pozheli da kupi stan.

(bez uvrede saxphotos ovo nije bilo na tvoj rachun)
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 21.06.2007. 10:49:18 »


e da a šta ćemo mi sa plaćanjem stana ?
kako to da "proknjižimo" ?


Onda cemo imati ugovor o zakupu pa ce to biti dokaz o trosku.


Lokal sam regustrovao kao SUR znaci ugostiteljstvo i prvu godinu necu biti u sistemu PDV-a


Raspitacu se. Cudno mi je to da SUR ne mora da bude u sistemu PDV.

Citat

Druga stvar koliko je meni poznato PDV je porez na dodatu vrednost znaci nije 18% od ukupne cene necega vec 18% od marze prodavca znaci na kraju cena nije manja za 18%.


Kada placas neku robu, placas 18% PDV, samo je to po dobavljacima rasporedjeno kako se kome zalomilo u lancu.

Medjutim, bez racuna se prodaje roba koja je nabavljena na crno. Roba koju si nabavio legalno i platio PDV i ne moze da se proda bez PDV-a, jer ti se onda knjige ne bi slozile i tada bi imao ozbiljan problem sa poreznicima. Mislim, mozes ti da prodas a da ne proknjizis, ali si na*ebo. Bez racuna mozes da prodajes samo robu koju si nabavio van PDV-a, jer ona nije ni uknjizena kao ulaz.


Ovo je zanimljivo. Lepo pod prihodi upishesh platu, pod rashodi cenu stana i onda si u "minusu" za veoma, veoma dugachak period. Prosto da chovek pozheli da kupi stan.


Bilo bi lepo kad bio moglo, ali ti se priznaje realan trosak, znaci ono sto si platio, a ne ukupan kredit (ako na to mislis).
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #10 poslato: 21.06.2007. 18:52:59 »

(at Pedja) Ma, shalim se naravno. (Stari su to geniji zla.)

Nego ovo mi nije jasno:

Citat:

Druga stvar koliko je meni poznato PDV je porez na dodatu vrednost znaci nije 18% od ukupne cene necega vec 18% od marze prodavca znaci na kraju cena nije manja za 18%.


Kada placas neku robu, placas 18% PDV, samo je to po dobavljacima rasporedjeno kako se kome zalomilo u lancu.

Dakle, na shta ustvari treba da se plati PDV - na ukupnu vrednost odredjenog artikla ili na prodavchev profit na taj artikal?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 21.06.2007. 20:49:01 »

PDV je uvek 18% od vrednosti. znaci ako proizvodjac napravi cetkicu za zube i ona kota n dinara, pa je proda veletgovcu, veletrgovac pati n + 18%. Onda veletrgovac proda sitnom veletrgovcu uz marzu m, koji plati (n+n18%) + (m + m18%), a kadovaj to proda nekom maloprodavcu uz marzu t, onda maloprodavac plati (n + n18%) + (m + m18%) + (t + t18%) a kada ti kupis u radnji, maloprodavac doda svoju marzu p pa ti platis (n + n18%) + (m + m18%) + (t + t18%) + (p + p18%), sto je vise nego 18% od proizvodjacke cene, ali je i alej 18% od nabavne cene proizvoda sa uracunaim svim marzama.

E sad kada ti maloprodavac ne izda fiskalni racun, on ti naplati sumu dobijenu gornjim racunom ali ti proda robu koju je nabavio na crno pa na nju nije ni placan porez. Poreze, iako ih je uracunao ne placa drzavi. Ti si platio i n18% i m18% i t18% i p18% ali prodavac nije taj novac prebacio drzavi nego je zadrzao. Naravno nije on sam zadrzao taj novac, nego je on opet rasporedjen u lancu nabavke na crno. Kao kupac ti ne mozes da ulazis u to, ali mozes da jasno razdvojis cenu proizvoda od PDV-a i iznos PDV-a je tacno onaj za koliko ti je prodavac zakinuo lazno ti naplacujuci porez.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #12 poslato: 22.06.2007. 01:27:57 »

Znachi: (n + n18%) + (m + m18%) + (t + t18%) + (p + p18%) = (n + m + t + p) + (n + m + t + p)18% = Cena Bez PDV + PDV = Cena

Lepo ti ovo matematichki napisa, pa te i razumeh. Thanks.

E sad ako prodavac naplati kupcu cenu sa PDV, ali je ne proknjizhi to stvarno jeste za kazhnjavanje. Mislim, zaista shvatam potrebu da gradjani daju povratnu informaciju o tome shta su kupili kod koga kako bi se kontrolisali trgovci, ali terati ljude da troshe novac na silu nije dobro reshenje. Prisila kupaca nije reshenje jer problem potiche od prodavaca.

Npr. moglo bi da bude dovoljno omoguciti gradjanima da dobrovojno dostavljaju informacije o tome shta su i kod koga kupili. Tako lepo svakih mesec dana sakupish rachune, zabelezhish im shifre ili shta vec treba i poshaljesh poreskoj npr, preko mejla ili predash na shalteru. Prodavci sa druge strane nikad ne bi mogli da budu sigurni koji ce kupac prijaviti a koji ne njihov rachun, tako da bi zaista moglo biti dovoljno uzeti rachun od njih. Mozhda bi i on-line fiskalne kase bile bolje reshenje.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 22.06.2007. 04:18:16 »

Nisi razumeo. Fiskalni racun sluzi tebi da dokazes da si potrosio novac, da ne bi placao porez, a prodavcu je samim cinom izdavanja racuna u fiskalnoj kasi proknjizeno da je robu prodao, po kojoj ceni i koliki je porez naplacen i vec istog momenta su ti podaci na raspolaganju finansijskoj inspekciji. Nemas ti sa tim nista, ali upavo zato prodavci gledaju da izbegnu da ti daju racun, jer ako ga ne otkucaju, nije im zabelezno da su prodali robu, pa ne moraju ni porez da plate.
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #14 poslato: 22.06.2007. 04:27:50 »

mislim da vise nisu toliki problem samposluge, vec usluge koje se naplacuju dobro a ne znas da li su oporezovane, recimo zubari, atumehanicari, vodoinstalateri, izdavanje apratmana i kuca u privatnoj reziji recimo na zaltiboru... tu su mnogo vece malverzacije i tu je postignut minimum napredka ako je uopste i postignut... ali jako malo znam na ovu temu...

sve sto znam je da ja uvek trazim racun, a najvise me nerviraju likovi po menjacnicama koji se bukvalno naljute ako im trazis potvrdu o razmeni novca, pa te gledaju besno, kao da sam ja jos ispao debil sto trazim potvrdu, pa onda oni glupavi izgovori pa zar vam nisam dala racum ,oprostite... tu su najmanje krivi radnici koji nisu ni prijavljeni pride, ali privatnike treba dovesti u red, a srbija je takva da ti treba inspekcija inspekcije, grozno...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #15 poslato: 22.06.2007. 05:47:40 »

Svaka firma koja radi sa fizickim licima mora da im izdaje fiskalne racune, cak i ako nije u sistemu PDV-a. Kad ti naplati, trazis racun i tu zavrsavas sa porezom.
Sačuvana
Bili
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Vasiljevic
Mesto: Uzice
Lokacija: Zlatiborski put
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 148


Born to be wild


« Odgovor #16 poslato: 22.06.2007. 10:36:12 »

Ali ste se raspricali smile
Ajde i ja malo da unesem pometnje Tongue

Kada se tek otvara firma tj. radnja , trgovina ili nesto slicno..., predaje se zahtev ako zelis da budes u sistemu PDV-a, tako sto predpostavljas da ces imati promet veci od 2 miliona.U koliko ne ostvaris predvidjeni promet drzava te sama izbacuje iz sistema PDV-a.A to obicno ljudima nije u interesu ko se iole bavi ozbiljnim poslom , jer niko od tebe nece da uzme robu ako nisi u PDV-u jer nece moci da ima odbitak od svog ostvarenog poreza koji mora da plati(odnosi se na pravna lica).Vecina troskova , recimo neke radnje,se odbija od razlike PDV-a koju je radnja ili firma duzna da plati tj. placa umanjen deo poreza.
I za pravna lica je bitan fiskalni racun jer na osnovu njega podizu svoj novac sa racuna , jer moraju da imaju opravdanje za sta ga podizu.Kao drugo ,ako pravno lice uzima robu  ,recimo od neke knjizare, knjizara je duzna da uz racun koji je uradjen rucno ili na racunaru dodatno izda i fiskalni racun, zato sto mora da se sva roba evidentira kroz kasu i pokaze da je roba izasla iz radnje.Ovo jedino ne vazi za proizvodnju i veleprodaje.Tako da se fis.rn. izdaje i pravnim licima ,po zakonu, a ne samo fizickim.
Sto se tice kupovine robe na crno danas je to svedeno na minimum, i ako je kupis kupio si je u 99% slucajeva sa uracunatim PDV-om. Tako da tu trgovac moze samo da izbegne razliku poreza (PDV-a)koja iznosi nekih aj da otprilike kazem oko 1-2.5% od vrednosti robe a ne 18% kako ljudi obicno misle .Ti koji stvarno i uzmu robu na crno bez uracunatog PDV-a to su obicno mnogo mocni ljudi koji proturaju kamione-avione.Obican preduzetnik i da hoce ne moze to da uradi (u ovo nespadaju ljudi koji odu van zemlje i tamo kupe za kes pa ovde preprodaju krpice, delove za kola i slicno, a sve u okviru nase zemlje iako za kes tj. na crno tesko moze da se izbegne PDV)
Po meni jedino ko moze da uzme tih 18% su kao sto neko rece ljudi koji nude usluge:recimo izdavanje sali za svadbe(kradja samo takva, al ajde),izdavanje apartmana,svakakvi majstori kojima je dnevnica po jedno 30€(mora se priznati nije bas lak posao zidati kucu i slicno ali bas nista ne platiti drzavi za razliku od drugih koji se ubise placajuci nije fer-ima i tu izuzetaka gde ljudi imaju legalne firme za sve to alli i dalje se dosta para provlaci ne prijavljeno drzavi )
Tako da polako zavrsim pricu .Na dosta mesta ne trazim fiskalni racun jer znam da i ako ne otkuca nista i nedobijaju , a tamo gde bih uzeo racun sa zadovoljstvom  nikad ga i ne dobijem niti im pada na pamet da kucaju.


 
Sačuvana

Trust me I know what I`m doing
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #17 poslato: 23.06.2007. 00:19:45 »

(at Pedja)

Citat (#13) by Pedja

Fiskalni racun sluzi tebi da dokazes da si potrosio novac, da ne bi placao porez.

Citat (#1) by Pedja

međutim,uskoro će usletiti nova promena u poreskom sistemu, tako da će svako fizičko lice postati poreski obveznik slično kaoi firme. Tada ćete morati da imate lično knjigovodstvo u kome ćete imati evidenciju svih svojih prihoda i svih svojih raskoda.

Dakle, fiskalni rachun josh uvek generalno ne sluzhi kao dokaz da se ne bi platio porez (bar ne kod nas).

Citat (#3) by Pedja

Ima trgovina gde kao kucaju racun i traka izlazi a li na kraju ne zatvore racun, tako da se tranakcija ne upise u kasu, vec otcepe traku i bace.

Citat (#13) by Pedja

a prodavcu je samim cinom izdavanja racuna u fiskalnoj kasi proknjizeno da je robu prodao, po kojoj ceni i koliki je porez naplacen i vec istog momenta su ti podaci na raspolaganju finansijskoj inspekciji. Nemas ti sa tim nista.

Necu nishta da dodajem na ovo gore, osim da me josh niko nije jurio da dokazujem koliko sam sopstvenog novca potroshio, a hoce li i kada - videcemo. Kao shto se vidi povratna informacija od kupca nije nepotrebna, naprotiv.

(at fon Manshtajn) Kad pomenu vec zubare, menjachnice i inspekciju... Evo pouzdano znam da se kod zubara pravi nekakav predrachun koiko plombi mogu da naprave od kolichine kompozita kojom raspolazhu pa im se tako procenjuje ucheshce u porezu (bar mi je to tako jedan zubar objashnjavao). Neka je to i neka primerena kolichina. Problem je u tome shto se tako omogucava zubaru da dodatno zaradjuje na shkrtarenju u plombama, a mushterija trpi shtetu. Shto se tiche menjachnica takodje pouzdano znam za jednog ovdashnjeg inspektora, koji lepo bane i trazhi npr. 50 evra u precutnom kontekstu pozajmice, koje naravno ne vrati, ali mu zato ne smeta da tog istog gazdu koji mu da tih 50 evra prijavi zbog mnogo lakshih (tehnichkih) propusta nego shto je utaja. Sve te priche o kontrolnim sluzhbama uopshte su samo zamazivanje ochiju. Mogao bih josh da ti pricham i o organizovanju svadbi (by Bili) u jednom ovdashnjem hotelu u centru i slichno, no to su vec "priche sa tamne strane"...



Sačuvana

visina: u manjku
tezhina: u vishku
hrabrost: vojnichka
inteligencija: samo u elementarnim tragovima
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #18 poslato: 23.06.2007. 00:58:10 »

Od 1. januara ove godine na snazi je propis koji obavezuje fizicka lica da na kraju godine prijave prihode i rashode. Da li ce drzava insistirati na njegovom doslovnom sprovodjenju, videcemo.
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #19 poslato: 23.06.2007. 08:57:20 »

Znash Pedja, bio jednom jedan zakon o zabrani pushenja na javnim mestima...
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.695 sekundi sa 32 upita.