Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Glasanje
Pitanje: Znaci, posto se sad vodi polemika oko toga, da li ste za ili protiv i ZASTO?
Nisam
Jesam

Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Da li ste za ulazak Srbije u NATO?  (Pročitano 29502 puta)
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« poslato: 18.09.2007. 03:56:11 »

...
Sačuvana

Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is: "never try..." Homer J Simpson
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #1 poslato: 18.09.2007. 04:10:43 »

Naravno da nisam. I to zbog onoga shto se dogodilo 1999. god.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #2 poslato: 18.09.2007. 04:25:28 »

nisam za ulazak u ovom trenutku, ali ova rasprava je suluda jer smo mi daleko od standarda koje postavlja nato za ulazak u ovaj savez ... a sa druge starne deluje mi onespokojavajuce da mi jedini u okruzenju ne budemo clanice tog saveza... stavrno smo u usranoj spoljnopolitickoj poziciji ...  ako bi nas pustili ne bi mi smetao ovaj status prividnog partnera nato-a, ali nisu oni od juce...  mnogo toga ne prirodnog nam se namece sa zapada tako da sam iziritiran njihovim stavovima...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #3 poslato: 18.09.2007. 04:37:28 »

""NATO ne želi da ostavi Srbiju"

Generalni sekretar NATO-a smatra da NATO ne može da dozvoli luksuz da Srbiju ostavi van evroatlantskih integracija. Jap de Hop Shefer smatra da NATO ne može sebi da dozvoli taj luksuz, izjavio je portparol NATO-a Džejms Apaturaj.

"Jap de Hop Shefer smatra da je Srbija veoma važna, ako ne i najvažnija zemlja u regionu", rekao je Apaturaj i dodao da je prezentacioni dokument Beograda za Partnerstvo za mir pružio NATO-u ohrabrenje da se to neće desiti.

Na pitanje da li NATO želi Srbiju u svom članstvu, Apaturaj je rekao da to zavisi od svake zemlje u evroatlantskom prostoru, ali da Shefer veruje da su evroatlantske integracije jedini način za postizanje dugoročnog mira i stabilnost na zapadnom Balkanu.

"Ako Srbija želi u NATO, za nas je to u redu, mi imamo proceduru i mehanizme kako da to realizujemo. Ako ne želi, i to je u redu. Ima mnogo zemalja u Evropi koje nemaju ambicije da postanu članice NATO-a, Austrija, na primer", dodao je Apaturaj za Večernje novosti.

"Istina je i da dobar deo populacije u Srbiji doživljava negativno NATO zbog onog što se dogodilo i zato smo laka meta za napad. Ali, u budućnosti Srbiju vidimo u našoj porodici", dodao je Apaturaj. "

izvor B92
Sačuvana
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #4 poslato: 18.09.2007. 04:56:32 »

Ja sam odma glaso, znate moj stav. Ali da ne bude da nisam ispostovo svoj zahtev za obrazlozenjem evo...

Znaci, dovoljno mi je samo ono iz 1999. pa da ne zelim da imam nista s njima. Znaci, trebalo bi da bude neki cunami koji bi doso do uzica u najmanju ruku, pa da NATO prizvan u pomoc izvede uspesnu operaciju spasavanja i debelo se zalozi, pa da ramzislim onda mozda drugacije, inace jok...
Inace razlozi su:

- NATO je vojni savez, a to mislim da nam nesto i nije potrebno. Ako vec ne mozemo da posaljemo vojsku na nasu teritoriju, ne vidim interes da je saljemo ni negde van nje.

- Trece, da ne kazem sto NATO podrazumeva razmestanje americkih vojnika na nasu teritoriju, sto isto ne bi mogo da podnesem ako nista zbog 1999. Ali pazite, ne multinacionalnih snaga, one idu na ratna zarista, ovo su iskljucivo americke baze!

- To suzava izbor oruzja koje nasa vojska moze da kupi. Znaci, morali bi da prihvatimo cak i neko losije oruzje sa zapada samo zato sto su nam oni partneri a ne zato sto je kvalitetnije. I da ga platimo posteno naravno.

- NATO podrazumeva dolazak americkih strucnjaka za obuku nasih kadrova, a cemu? Za rat u pustinji? Kojoj pustinji? i sta mi ima od njih da naucimo? Mi ovde zivimo, imamo drugaciju viziju odbrane i ako nista, imamo duzu vojnu tradiciju nego oni, kad smo se mi bili sa austrougarima oni nisu ni znali sta je vojska. Ukratko, obucavali bi nas kako njima da branimo guzicu od rusa, a ne znam sta ce nam to. Oni i ruje ako zarate, nama nema te nema spasa, tako da, bolje da se obucavamo za ono zasta nama treba, a to je borba protiv terorizma i separatizma a ne svrgavanje diktatora i uterivanje "demokratije" na svaki moguci nacin.

po meni, mi samo da se popravimo u ocima sveta, da ne izgledamo ko neke siledzije uvek, da ojacamo ekonomski da mozmo da se naoruzamo kako valja, i onda nam niko nista nece reci ako pojacamo snage na jugu srbije, ili uletimo helikopterima do pola albanije u odmazdi ka teroristima. Kako turci i izraelci?
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #5 poslato: 18.09.2007. 05:03:51 »

zaboravljas da su turci u nato-u i tradicionalni saveznici amera, a o izraelu necu da trosim reci...ali se slazem sa tobom jer americki vojnik bi me jezivo iritirao na ulicama naseg grada...

evo jedna pricica, vracam se ja iz novog sada i fura voz negde pred zemun poljem kada ono ogromna vozna kompozicija nato trupa na pruzi, stoji, na vagonima okolpni transporteri, dzipovi svasta nesto prekriveno maslinasto zelenom  ciradom, i na kraju vagoni sa vojnom posadaom, italijani, i ne mogah da istrpim da im ne pokazem srednji prst, jbg ipak su nas bombardovali i sve to... a oni se smeju i masu nekim ribama...heheh italijani...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #6 poslato: 18.09.2007. 05:05:13 »

Pa to je istina, ali verujem da mi i mi tako mogli da se bahatimo kad steknemo poverenje. smile
Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #7 poslato: 18.09.2007. 06:02:46 »

Ovo je jako problematichna tema. U sushtini svodi se na to da se od dva zla izabere manje. Ne mozhemo (josh dugo, dugo vremena u NATO) a opet ne mozhemo ni protiv njih. Jedina dobra stvar je shto nisu sve zemlje u okruzhenju (josh uvek nisu) postale chlanice NATO-a.
Mislim da tenutno ne treba da udjemo u NATO, ali treba biti spreman da u sluchaju krajnje nuzhde to i uchinimo. Znachi treba prilagodjavati vojsku i tako to. Sto se tiche ucheshca nashih vojnika u stranim akcijama tipa "kauboji spashavaju svet" to mozhe, ali samo ako se i nama da neka naftna bushotina od plena...
Mislim da je jedino vazhno da smirimo domace usijane glave koje vode politiku tipa morash prvo u NATO da bi ushao u EU, jer ima chlanica EU koje nisu u NATO-u. Sa druge strane dokle god EU ne bude imala svoju sopstvenu vojsku ona ce biti manje-vishe marioneta USA pa nema neke preke potrebe ni tamo ici...
Sačuvana
maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #8 poslato: 18.09.2007. 06:08:50 »


zaboravljas da su turci u nato-u i tradicionalni saveznici amera

Uf, koliko daleko idemo u istoriju? Turska je u I sv. ratu bila na strani sila osovine, u drugom je bila "neutralna", celo njihovo tradicionalno savezništvo se svodi na potrebu Amera da drže baze u blizini bliskog istoka (nalazišta nafte).
Mi smo do '91 bili s Amerima "najbolji prijatelji" (da se ne izrazim drugačije). Ali kad se raspade SSSR, kome onda treba stabilna Jugoslavija i jaka JNA - udri, cepaj, lomi, sve do kulminacije u '99. E sad oće ponovo da budemo prijatelji, ccc, pa ko je ovde lud?

Sačuvana

Ne lečim tuđe frustracije po forumima (uključujući PP).
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #9 poslato: 18.09.2007. 06:09:50 »

ma super je bila ona islustracija nato-a kao priveska amerike... ucesec amerikanaca u nato je oko 65% ako se ne varam...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #10 poslato: 18.09.2007. 06:11:23 »

Pa ja ne vidim zasto je izbor sa njima ili protiv njih, pa nemamo mi vise Sloba bre... i ne vidim da nam ikad mogu trebati. Mi smo mala zemlja i ne verujem da cemo sutra zaratiti protivu bugara ili hrvata jopet. Mozmo samo da se tucemo sa teroristima, a ne vidim da nam je za to potreban NATO. Bolje da se sto bolje povezemo sa okolnim drzavama po bilateralnom principu, cisto radi nase i njihove bezbednosti i protoka informacija. Ostalo je  na kobrama i zandarmeriji.
Sačuvana

Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is: "never try..." Homer J Simpson
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #11 poslato: 18.09.2007. 06:12:50 »

na pocetku 2 svetskog rata, kraljevina jugoslavija je imala obimniju vojsku od USA bar u ljudstvu...tako da kada pricamo o amerikancima i istoriji odnosa sa njima razmatras period od kraja drugog svetskog kada su oni i stupili na scenu kao veliki igraci...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #12 poslato: 18.09.2007. 06:13:49 »

Pa znam, ali nasa ratna istorija ide mnogo dalje od ww2 valjda.
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #13 poslato: 18.09.2007. 06:20:35 »

naravno ali tu nama neke specijalne interakcijae sa amerima
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #14 poslato: 18.09.2007. 06:24:04 »

Pa normalno, zato sto ih nije ni bilo, tad su jos bili na stupnju robovlasnickog drustva...
« Poslednja izmena: 18.09.2007. 22:09:39 shadow » Sačuvana
GradjaniN
(pas koji ne ide u raj)
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 336




« Odgovor #15 poslato: 23.09.2007. 13:28:23 »


Mi smo mala zemlja i ne verujem da cemo sutra zaratiti protivu bugara ili hrvata jopet. Mozmo samo da se tucemo sa teroristima, a ne vidim da nam je za to potreban NATO. Bolje da se sto bolje povezemo sa okolnim drzavama po bilateralnom principu, cisto radi nase i njihove bezbednosti i protoka informacija. Ostalo je  na kobrama i zandarmeriji.


Vidim i shiptare i muslimane (ni)si stavio u spisak, a svi nas oni mnogo vole i zhele sve najbolje... Lepi snovi, nema shta...
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #16 poslato: 23.09.2007. 16:36:05 »

Balkan je tako grozno podeljen, mislim na deo gde su Srbi nastanjeni, posle sukoba 90-tih,tako da su neki buduci regionalni ratovi i te kako predvidjeni, na zalost.A vrlo dobro se zna ko ce ih potpaliti, kada bude trebalo.A ovakvu Vojsku Srbije bi trebalo zameniti sa jednim ojacanim dobrovoljnim vatrogasnim drustvom, jer ona ne sluzi nicemu.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #17 poslato: 23.09.2007. 16:59:00 »

Da,tacno...na zalost!Ali vojska je sistematski unistavana,neprimetno,i polako.Od drine,pa do Valjeva,nema vise kasarni,ni vojske,sto je van svake pameti,jer je tu granica sa Bosnom.Da bi razumeo stanje u vojsci,moras da budes deo porodice,oficira.Na hiljade njih je ostalo bez posla,hiljade ih je penzionisano,a ostali su dobili prekomande.
Kasarna u Uzicu je sad prazna...
Zive kao podstanari,sa malim platama,a hoce u NATO!A tamo oficiri imaju lepe plate.Sa kojom tehnikom,bi u NATO?Sa krsevima starim 40 godina?
I na kraju,setimo se teroristickih napada u Londonu,Madridu,i ostalim gradovima cije drzave imaju svoje jedinice po Iraku...Treba li nam jos i taj luksuz da navucemo bes islamista na vrat,ili cemo bez obzira na sve pohrliti u Irak,Avganistan...
Sačuvana
fon Manštajn
urednik
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #18 poslato: 23.09.2007. 17:42:07 »

to sto nema vojske u kasarni u uzicu, smatram da je pametan potez jer nigde u svetu kasarne nisu po centrima gradova kao sto je to slucaj kod nas... razloge netreba navoditi pitanje je sta bi se desilo da su 99 ipak resili da sruse kasarnu u krcagovu, bilo bi civilnih zrtava sigurno, tako da mi to ne smeta i to je pametno na kraju krajeva...

ovde pisete kao da je postojao neko ko je radio protiv voske i zbog toga je ona propala, sto je apsurdno, kao sto su sve drzavene institucije, i ceo drustveni poredak uopste,  dozivele sunovrat sistema vrednosti i propdale zbog nemastine na drzavnom nivou tako je u skaldu sa tim i vojska propadala zbog nedostatka finansija... a ti oficiri su poseban sloj ljudi, svaka cast pojedincima, ali samo kada ih vidim onako debel i zadrigle muka mi je, dok je vojska po kasarnama jela srgrepu oni su se lepo gostili i svi prebacili stotku u kilazi, imali su razne priviliegije i nisu prstom mrdali... daj bre sve to trba procistiti...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #19 poslato: 23.09.2007. 18:08:26 »

Po prvi put,mislim da nisi u pravu.Kasarna nije u centru grada,vec u Krcagovu,gde se nalazi i Prvi Partizan,fabrika oruzja,i ostale fabrike.Znaci,nije u centru.Dok je bilo vojske,tu je bilo i love za ove koji su im izdavali stanove.Ti ljudi su trosili svoj novac u ovom gradu.Zaposljavalo se mnogo ljudi pri vojsci,a svi oni izmestanjemi reorganizacijom,ostali su bez posla...
To sto su neki generali grabili sebi,dok su oficiri ostajali bez icega,treba shvatiti kao propust drzave,koja im je to dozvolila.
Ocigledno nisi obavesten,ali oficiri ne jedu sa vojskom,a i hrana vojsci nije tako losa..To pricaju bas ti koji srozavaj u ugled vec posrnule vojske.
 Tih debelih nema vise u armiji.. penzionisani su i uzivaju u vojnim penzijama...A ovi ostali jedva prezivljavaju Tongue
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #20 poslato: 23.09.2007. 18:56:35 »

pa da li ima besmislenije ideje da vojni objekti budu pored fabrika oruzja, ili fabrika uopste?

a tu hranu u vojsci koja nije losa bih bas voleo da vidim.
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #21 poslato: 23.09.2007. 20:20:32 »

       Smatram da teorija o profesionalnoj vojsci , u principu, nije prakticna.Bolje obucene jedinice, da kazemo profesionalni vojnici, bi trebalo da u odredjenom trenutku obave odlucujuci preokret za nas , u pozitivnom smislu, ali niko ne moze znati sa kolikim gubicima?I da li ce se ti gubici povecavati sa produzavanjem sukoba, bez obzira na pozitivna dejstva koja te jedinice ostvaruju na terenu.Svi znaju da njihova brojnost ne moze biti velika.Pa kako onda popuniti tu prazninu u ljudstvu?Masovnost(optimalna) i dalje ostaje nezaobilazan faktor koji neko namerno zaobilazi.
       Ocekivati da momci koji sluze sa krpom i metlom ozbiljinije uzmu ucesca u tako opasnim situacijama, ravno je apsurdu.Obavezno sluzenje vojnoga roka( sa oruzjem, jer je to logican pristup situaciji) bice ukinut za nekoliko godina i sta onda?
        Novoformirane vojne formacije imaju vrlo bezlicne nazive koji su daleko od bilo kakve veze sa ratnickom tradicijom srpskog naroda.Istorijske licnosti i slavne srpske divizije i pukovi koji su obelezili srpsku istoriju od Prvog srpskog ustanka pa do zavrsetka Velikog rata, nisu prisutne nigde u nazivima tih jedinica.(Sumadijska , Drinska , TImocka divizija, Uzicka vojska, Gvozdeni puk... npr.)Ne bih rekao da je to slucjano.Ipak Srbi najvecim delom popunjavaju Vojsku Srbije i ova drzava se jos uvek zove po nama kao izrazito vecinskom narodu.
       A NATO je uvek tamo gde treba sacuvati ulozeni kapital, tako da se necemo pitati nista oko toga kao i uvek
« Poslednja izmena: 23.09.2007. 22:57:13 immigré » Sačuvana
Ser Boki
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 150



« Odgovor #22 poslato: 23.09.2007. 20:45:21 »

Са Старлом се слажем по питању тога да је војска систематски уништавана. Е сад, питање је од кога. Ко је (или која држава, вероватно сумњате на Американце, ко други) крив за то уништење. Кад сам чуо да се касарна у Ужицу гаси, нисам могао да верујем. Па људи, ми смо близу западне границе, а немамо касарну. Па и да нисмо близу границе, 20-ак војника да брани град од 70000, па где је ту памет. Очигледно да некоме одговара такво стање наше војске. Тек ћемо да осетимо недостатак војске након што шиптари прогласе (наравно незаконито) независтност. Баш јуче сам гледао емисију оног ратног извештача са Косова, заборавих како се зове. Углавном каже да Американци финансирају и опремају шиптаре како би свим силама могли да одбране Косово након што нелегално прогласе независност. А чиме ћемо ми да одговоримо!? Па ми нећемо смети ни да присмрдимо граници. А најцрње би било да још као шлаг на торту уђемо у НАТО, који подржава независност Косова. Зар то аутоматски не значи да и ми то подржавамо?
Највише сам мрзео кад људи почну да причају како војна лица одлично живе, са не знам коликим платама. Не знам, можда неки баш високи чинови и имају одличне плате, али мој покојни отац, који је био заставник 1. класе, имао је неких 17-18 хиљада, а нпр. у Словенији би за исти чин добио 2000 евра. То је значи двоструко више од државног просека. То би чак и била ОК плата, да не морају да плаћају станарину (пошто поприличан број војних лица живи као подстанар), па честа сељења (моји родитељи су се нпр. селили 4-5 пута, а скоро сам упознао жену која се селила 11 пута, јер су избегли из Словеније па се вуцарали по разним прихватилиштима).
Могао бих ја о овоме још подоста, али поприлично бих скренуо са теме. Све у свему, апсолутно сам против прикључења НАТО-у. С вером у Бога!
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #23 poslato: 23.09.2007. 21:51:23 »

Ser Boki zna o cemu pricam.Samo mi koji imamo,ili smo imali neko vojno lice u porodici,znamo kroz sta prolaze ti ljudi.
Ako je dobar potez iseliti vojsku iz UE,zasto je Martic trazio da se vrate?Ili da ostane bar koja jedinica...Zar je normalno da pogranicni krajevi nemaju vojsku?Ako jeste,priznacu da gresim.
Sada se nase jedinice zovu G4,G5..ili sta ja znam,ne razumem se u to.Uniforme lice na americke,i imaju plocice sa imenima.A plate?Sto rece Ser Boki,20 000,a nemaju ni svoje stanove.Super im je nema sta...
jeste besmisleno to sto je kasarna bila tu gde i vojna fabrika,ali besmislenije m ije to sto su ne znam koliko vojske nakrcali u mali gradic Gornji Milanovac...Sta se tamo brani?Fabrika eurokrema,ili serpi,sta ja znam...A i granica nije tu.
Sto se hrane tice,moram da kazem,(jer mi je clan porodice sto rece  Ser Boki,zastavnik,)da hrane ima,a da razmazena derista koja ni kuci nemaju bolju hranu nece to da jedu.
A da...bas me interesuje kako ce ovi stosluze vojsku po pozoristima,da odbrane sutra drzavu...Verovatno ce odigrati balet Tongue,i time pobediti neprijatelja...
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #24 poslato: 24.09.2007. 04:26:55 »


Sa kojom tehnikom,bi u NATO?Sa krsevima starim 40 godina?


Nasa vojna oprema je predvidjena skoro sva za otpad a plan je da ulaskom u NATO kupimo vojnu opremu od NATO-a i to po vec ustaljenom prinicpu da kupimo polovnu opremu od drugih clanica NATO-a koju oni zamenjuju savremenijom.


to sto nema vojske u kasarni u uzicu, smatram da je pametan potez jer nigde u svetu kasarne nisu po centrima gradova kao sto je to slucaj kod nas...


Nije stvar u tome. Vise uopste nema vojske, ni u gradovima ni van nje.


Smatram da teorija o profesionalnoj vojsci , u principu, nije prakticna.


SAD u prinicpu imaju dobro reseno pitanej vojske. Kod njih je vojska profesionalna, osim u slucaju rata (sto znamo iz dugogodisnje americke istorije). Oni imaju vojsku i Nacionalnu gardu. Obe su profesionalne i dobrovoljne ali je sistem takav da ko se prijavi ima znacajne beneficije u drustvu, tako da su ljudi motivisani da se prijave u profesionalni sastav. E sad, i ucesce u profesionalnom sastavu nije onako kako mi to zamisljamo.

Svako od njih odlazi na obuku i kada je zavrsi ima obavezu da u nekim periodima odlazi obicno na vikend na vezbe. Ti ljudi vode obican civilni zivot (sa raznoraznim povlasticama) ali su u sastavu vojnih jedinica. Pored civilnog, oni paralelno vode i vojni zivot koji se sastoji od svega sto vojsci sleduje ukljucujuci i napredovanje u sluzbi. Ko zeli, moze da se potpuno posveti vojsci.

Na taj nacin imaju obucene ljude, koje mogu u bilo kom trenutku da pozovu, ako zatreba a opet ti ljudi imaju mogucnost da imaju potpuno normalan civilni zivot. Mnogi se na to odlucuju jer tako resavaju egzistencijalna pitanja.

U nasem slucaju, ono sto je ocigledno, to je da mi moramo da imamo vojsku i to spremnu za moguce sukobe u lokalnom okruzenju.

Ne treba zaboraviti da na Kosovu i Metohiji imamo teroriste koji ce, cak i ako im bude ispunjena zelja o nezavisnosti od Srbije i dalje ostati ekstremno neprijateljski raspolozeni prema Srbiji i sa otvorenim namerma da od Srbije odvoje jos neke delove teritorije. Kakav god scenario da ispadne, mi cemo uvek imati problem sa Siptarim, sto na samom Kosovu i Metohiji, sto u juznim opstinama gde Siptari imaju veliki uticaj i podrsku u lokalnom stanovnistvu, koje je takodje neprijateljski orjentisano prema nasoj drzavi (kad kazem neprijateljski, mislim na nivo koji podrazumeva i veliku mogucnost oruzanih akcija protiv drzave, stanovnistva koje nije siptarske nacionalnosti i imovine).

U Bosni i Hercegovini postoji takodje otvoreno neprijateljstvo prema Srbiji, koje se izmedju ostalog ima jasne teritorijalne pretenzije na one delove Srbije u kome ima muslimanskog stanovnistva. Muslimanski ekstremisti su takodje poklazali da su spremni da za ostvarenje svojih ciljeva primene i oruzanu pobunu, isto kao i Siptari.

Hrvatska nema neke teritorijalne pretenzije prema Srbiji ali otvoreno neprijateljstvo i sklonost da ga izraze oruzjem je ocigledno.

Ovakvu uslovi stvaraju dovoljno prsotora da se moze pretpsotaviti da je nekakav vojni napad na Srbiju moguc i da bi po svemu sudeci bio konvencionalan, sto znaci da je potrebno imati i konvencionalna sredstva da se na tako nesto odgovori.

Srbija nema mogucnosti da se brani od brutalnih napada zemalja kao sto je SAD, jer se takvi napadi izvode sa tolikom vojnom silom i tehnologijom kojoj Srbija ne moze da parira pa da se cela posveti samo takvom cilju. Srbija je za takve situaciej primorana da potrazi zastitu u vojnom savezu sa nekim ko moze da na takve napade odgovori, odnosno, da svojom vojnom silom odvraca potencijalnog napadaca da napad uopste zapocne.

Medjutim, za ove lokalne opasnosti, koje su izvesnije, Srbija mora biti vojino spremna da samostalno odgovori.
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.082 sekundi sa 35 upita.