Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Koliki je domet?  (Pročitano 774 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 26.09.2007. 01:23:35 »

PMR446 je po svojoj definiciji ograničen za korišćenje na malim rastojanjima - do nekoliko kilometara.

Na frekvenciji 446 MHz radio-talasi se ponašaju približno kao i svetlost, tako da je realno očekivati da se veze ostvariju u uslovima optičke vidljivosti. Naravno, radio talasi se prostiru i nešto drugačije nego vidljiva svetlost, pa tako prolaze kroz manje prepreke kao što su zid ili dva. Uz to se lako odbijaju od ravnih čvrstih prepreka pa mogu da zađu i iza ugla. Međutim, veće prepreke kao što su stambeni blokovi, brda i slično su za njih nepremostiva prepreka. Uz to, ako radio talasi prodiru kroz prepreke, gube snagu i domet se značajno smanjuje.

U praksi možete očekivati stabilne veze na rastojanjima do 500 metara do jednog kilometra, a sve preko toga je stvar konkretnih uslova. Maksimalan domet koji se očekuje je od 3 do 5 kilometara, s tim da je za najveći domet potrebno imati idealne uslove.

Ali, priroda radio-talasa je takva da nije nemoguće napraviti i veze na značajno velikim rastojanjima.

S obzirom da je zabranjeno na PMR446 uređaje povezivati spoljne antene, jedini način da povećamo domet je taj da omogućimo što dalju optičku vidljivost, drugim rečima da se popnemo na visinu. Što je veća visina, dalje možemo da vidimo, pa će i radio-talasi dalje da stignu. Uz to je potrebno obezbediti nove i sveže baterije tako da emitovana snaga bude najveća, a potrebno je voditi računa o detljima kao to je taj da antene oba PRM uređaja između kojih se uspostavlja veza moraju biti paralelne, dakle, ako na jednom antena stoji uspravno, onda mora i na drugom da bude u istom položaju.

Probajte nekad, ko zna koliko daleku vezu možete da uspostavite.
« Poslednja izmena: 14.06.2013. 05:36:48 Pedja » Sačuvana

Makiman
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Smiljanic
Mesto: Uzice
Lokacija: Centar
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #1 poslato: 06.10.2008. 00:46:49 »

Uuuu ala je ovo bajata tema tebra! Evo moje iskustvo, ja sam uspeo da se cujem sa bratom, on je bio u zgradi S soliter u 7 julu, a ja sam bio kod stadiona, tj kod pumpe i culo se ok! Verovatno sto je on bio na visini, 15 sprat, i nije bilo mnogo prepreka!
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 06.10.2008. 02:21:10 »

Niej to nista neobicno, domet je 5 km a rastojanje izmedju S solitera i Stadiona je 1 km.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.725 sekundi sa 32 upita.