Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Užičani neobavešteni o akciji u zdravstvu  (Pročitano 3245 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 02.04.2009. 19:05:47 »

http://www.blic.rs/srbija.php?id=86357


Užičani neobavešteni o akciji u zdravstvu

Izaberu svog lekara tek kada se razbole


Manje od polovine stanovnika Zlatiborskog okruga izabralo je svog lekara. Za izbor lekara se odlučuju uglavnom stariji i ljudi koji su često bolesni, dok se nisu odazvali uglavnom mladi, uz objašnjenje da nisu znali za izbor lekara ili da im on nije potreban jer nisu bolesni.

Prema podacima Doma zdravlja u Užicu svog lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti - specijalistu opšte medicine, pedijatra, ginekologa i dečjeg stomatologa - izabralo je 47 odsto od ukupnog broja građana u Zlatiborskom okrugu. Odziv je nešto bolji jedino u Užicu, gde je lekara izabralo više od polovine građana.

- Akcija izbora lekara ima za cilj povećanje broja registrovanih pacijenata, kako bi već od sledeće godine imali bolju zdravstvenu zaštitu. Do sada su izjave o izboru lekara popunjavali pretežno stariji i sugrađani koji često traže zdravstvenu pomoć, a naš je cilj da procenat prijavljenih povećamo osiguranicima koji retko ili uopšte ne dolaze u našu ustanovu - kaže dr Danijela Marković Knežević, načelnica Ginekološke službe u Domu zdravlja.

Opredeljivanje građana za jednog lekara sprovodi se u sklopu reforme zdravstva koja treba da bude završena do 2015. godine, do kada će medicinske usluge biti podeljene na primarne, sekundarne i tercijarne, s tim što će se primarna zaštita sprovoditi isključivo u Domovima zdravlja, a preko 80 odsto usluga bilo bi iz delokruga preventivnog rada. Korist pacijenata da izaberu lekara je u tome što će on biti bolje upućen u njihovo zdravestvno stanje ako se kod njega stalno javljaju, dok je interes lekara da imaju što više pacijenata od čije će brojnosti zavisiti njiova plata.

Kako objašnjava Radoš Topalović, zaštitnik pacijenata u Domu zdravlja, u slučaju da je pacijent, koji se odluči za jednog od lekara, nezadovoljan uslugama doktora, pruža mu se mogućnost ponovnog izbora. Izjava o izboru lekara važi godinu dana, a u slučaju da se pacijent posle isteka ovog roka ne izjasni da hoće drugog doktora podrazumeva se da je zadržao starog. U vreme dok je lekar odsutan sa posla, pacijenta će primiti drugi lekar.

Kako bi pružili priliku i građanima koji se do sada nisu izjasnili da izaberu lekara, ekipe užičkog Doma zdravlja počele su od juče kućne posete Užičanima nudeći im mogućnost izbora lekara.

- Akcija će trajati od prvog do 15. aprila, a Užičane će u periodu od 14 do 20 časova obilaziti po dve medicinske sestre koje će sa sobom nositi potrebne formulare. U ovom krugu izašnjavanja obićićemo porodice u užem centru grada i na području Sevojna - objašnjava Goran Nikolić, zamenik glavnog tehničara u Domu zdravlja. On kaže da će sve ekipe imati overeno ovlašćenje, a o izboru lekara može da se izjasni i jedan član porodice za sve ukućane.



ANKETA:  DA LI STE IZABRALI LEKARA?

Dušan Tešić
Nisam izabrao lekara jer me zdravlje dobro služi. U državnima ustanovama sve se svodi na obijanje pragova, pa me to odvlači da se javim u Dom zdravlja.

Biljana Šekeljić
Izabrala sam jednu mladu doktorku. Iako je tek počela da radi čula sam dobre preporuke o njoj i poverila joj da vodi računa o mom zdravlju.

Miloš Obućina
Nisam ni znao da treba izabrati lekara, prvi put čujem za tako nešto. Ne pamtim kada sam zadnji put tražio zdravstvenu pomoć, možda pre više od tri godine.

Dejan Marinković
Na sreću, retko posećujem lekare, a i ne znam da bi trebalo izabrati samo jednog. U svakom slučaju nije zgoreg popuniti formulare ako to država traži.

Zorica Skokić
Odavno nisam imala potrebe da je javljam u Dom zdravlja, pa zato nisam ni izabrala lekara. Naravno da ću izabrati doktora, ali čim to zdravlje bude zahtevalo.

Miljko Radojičić
Zdravstvene tegobe su me naterale da je izjasnim o svom lekaru. Iz svog iskustva preporučujem svima da je bolje imati odabranog lekara.



Autor: Vladimir Lojanica
Sačuvana

novembar 1
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Marija Ana
Mesto: Užice
Država: Srbija
Poruke: 122



« Odgovor #1 poslato: 08.06.2010. 09:34:07 »

Da li ste skoro probali da odete kod lekara specijaliste ?
Ja sam morala i evo kako to ide.
Posumnjala sam da nešto nije uredu i zakazala pregled kod "svog" lekara u medicini rada. Da bi proverila moju sumnju treba da se uradi labaratorijska pretraga koju može da traži samo lekar specijalista. Dobila sam uput. Pokušala sam da zakažem pregled telefonom, jer na sajtu ZC Užice stoji telefon te ambulante za zakazivanje. Sestra me dočekala doslovce ovako: "Ajde reci šta ćeš...žurim bre, ovde je ludnica...ne znam, zovi ponedelji dok dobijem raspored, nema više za jul..." Ja sam ostala zabezeknuta, spustila slušalicu. Bio je 10 maj. Ne znam da li me više prenerazio jul, ili ljubazna i profesionalna srstra.
Onda sam pozvala privatnu laboratoriju, završila analizu, platila 2000,00 (bez fiskalnog) i otišla opet kod "svog" lekara. Konstatovala je, kao i ja što sam videla, da su rezultati izvan dozvoljenih granica i opet moram kod specijaliste. Opet mi dala uput. Pitam, zar je moguće da treba da čekam 2,5 meseca, a ona kaže stavila sam vam na uput "kontrolni pregled", brže će vam zakazati.
Pomislim, bože što sam ja pogodila kod izbora "svog" lekara, kako je fina i sva važna odem u bolnicu da zakažem pregled. Kaže mi 04.08.2010. u 9 sati.Pitam, zar to nije brže za kontrolni pregled, a ona me belo gleda, kaže svejedno je koji je.
Dobro, pitam ja, a zar nije propisano da pregled kod specijaliste morate da mi zakažete za mesec dana, ako ne može treba da mi date potvrdu sa kojom mogu od RZZO da naplatim troškove pregleda u privatnoj ordinaciji. Kaže ona, jeste, ali samo za prvi pregled, kada se uspostavlja dijagnoza, a NE i za kontrolni.
Okrenem se, odem u privatnu ordinaciju, zakažem pregled za dva dana, doktor onaj isti kod koga sam mogla da dođem na red u avgustu, uljudan, strpljiv, ljubazan, dobijem dijagnozu, preporučen mi je lek koji se ne dobija na recept, već se kupuje, kao bolji. Izveštaj pod pečatom bolnice i ambulante koja me čekala u avgustu, sve lepo. Platim pregled 2000,00 (bez fiskalnog računa) i odem opet kod "svog" izabranog lekara.
Kaže, eto, bili ste u pravu. Nije to ništa strašno, samo uredno uzimajte lek.
Kažem ja "svom" izabranom lekaru: Doktorka Vi se oko mene siti naadministriraste - dadoste mi jedan uput koji mi ni za šta nije služio, dadoste mi drugi uput od koga doktor otcepi donji deo da ga nosi u bolnicu da na njega lupi pečat da bi na njemu ispisao uredan nalaz nekom drugom pacijentu kao da je bio u bolnici, jer je meni dao isti takav, ali ne moj; napisaste mi "kontroni pregled" ijako to nije da biste me onemogućili da naplatim troškove prvog pregleda. Doduše, ne bi ni mogla, jer nemam fiskalni račun bez koga se to ne može, a fiskalni se u divljim  ordinacijama u kakvoj sam ja bila (u drugim ne radi ta vrsta specijaliste), ne može ni dati, jer nisu kao takve registrovane. Dakle, sve uredno i uljudno, sve po zakonu i ministarskim uredbama, funkcioniše kao sat... ali samo se tako može do dijagnoze u zemlji u kojoj se ministar zdravlja ne sme podvrgnuti na lečenje svojim kolegama ...
Eto, ovo je istina od reči do reči, a bolje bi bilo da nije.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #2 poslato: 08.06.2010. 18:44:13 »

Pomisli kako bi samo bilo da su svi izabrali lekare, a ne samo nešto više od polovine građana.

Cela ta rabota sa zdravstvenim osiguranjem je jedna velika prevara, ali za to su ljudi glasali. Isto kao što idu da čiste Srbiju tako im je i lečenje.

Meni je samo žao para koje mi svakog meseca otimaju za zdravrstvenmo osiguranje. Za te pare bih se mogao lečiti ko da sam neki maharadža, samo da mi ih nisu oteli.

U tvojoj priči nedostaju samo imena doktora i privatnih ordinacija.
Sačuvana

dijica
novajlija
*
Pol: Žena
Mesto: Niš
Država: Srbija
Poruke: 1


« Odgovor #3 poslato: 08.06.2010. 20:15:29 »



Meni je samo žao para koje mi svakog meseca otimaju za zdravrstvenmo osiguranje. Za te pare bih se mogao lečiti ko da sam neki maharadža, samo da mi ih nisu oteli.



Peđa, za te pare bi se mogao "lečiti" samo u slučaju da si zdrav. Dva preventivna i oskudna pregleda godišnje i toliko. U slučaju pak da se razboliš, tvoje lečenje bi se izračunavalo u hiljadama evra, koliko uostalom košta i lečenje naših rođaka, komšija, sugrađana, svih državljana Republike Srbije koji boluju od ozbiljnih oboljenja, a koje pregledi i lečenje ne koštaju ništa. U slučaju da želiš da uplaćuješ privatno osiguranje, opet moraš da budeš relativno zdrav ili bar ne teško bolestan, jer privatna zdravstvena osiguranja funkcionišu samo na principima profita.
Ti Peđa od ranije verovatno znaš da ja nimalo blagonaklono ne gledam na srpsko zdravstvo, tako da ovo nije pokušaj da odbranim neodbranjivo. Jednostavno, problem koji je novembar1 imala ima svoje uzroke, a prvo što mi pada na pamet je loš ministar, loš višegodišnji rad njegovog ministarstva, reforme koje nikuda ne vode, kojima su ciljevi sumnjivi, prezaduženost u zdravstvu ili da skratim priču i pojednostavim... Godinama se u zdravstvenim ustanovama štedi na kadru, štedi na specijalizacijama, otpuštaju se ljudi, nema novih zapošljavanja, gase se ambulante u seoskim sredinama, u istim o pedijatrima recimo mogu samo da sanjaju, uvode se restrikcije a direktive dolaze sa vrha o tome da se štedi na lekovima, pretragama, uputima, na svemu. Celo zdravstvo se koncentriše na velike centre, domovi zdravlja odgovaraju potrebama iz 80-ih godina i šta onda čovek radi - hteo-ne hteo odlazi u privatne ordinacije i tamo plaća uslugu jer je na to prinuđen. Problem je tako veliki i tako zamršen da se bojim da se možemo nadati samo gorim vremenima kad je o tome reč.
Sačuvana
novembar 1
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Marija Ana
Mesto: Užice
Država: Srbija
Poruke: 122



« Odgovor #4 poslato: 11.06.2010. 06:04:32 »


....U tvojoj priči nedostaju samo imena doktora i privatnih ordinacija.


Tačno je. To bi zaista bilo pravo. Ali !!!
Hoće li od toga da bude nešto drugačije? Hoće li nekome od njih nešto da fali ? Hoće li ovaj uhodani, povezani sistem hoštapleraja da se razmrsi i uredi ?
Nažalost, neće.
Ja nisam toliko naivna da verujem u apsolutnu anonimnost postovanja.
Gde ću sutra na kontrolu ? Praktično, obično, ljudsko pitanje ?!!
Očito, u onu istu divlju privatnu ordinaciju.
Na drugo mesto ne mogu da stignem, nikako !
Čemu onda imena? Da li su to samo ta meni poznata imena ? Kamo sreće da jesu !
Daleko je do spasa !
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 11.06.2010. 18:38:48 »

Dijice, za mene su to bacene pare, jer ja ama bas nikakvog efekta od njih nemam, a kad god mi je trebao doktor, ja sam to ionako morao da placam po punoj ceni i izlazilo mi je mnogo jeftinije nego sto me kosta to osiguranje od koga nemam koristi.

Sve sto zelim, to je da me ne pljackaju vec da mi ostave taj novac da bih mogao da ga upotrebim za lecenje ako mi ustreba.

Znam dosta ljudi koji se vode kao nezapolseni te nemaju obavezu da placaju zdravstveno osiguranje. Njima je lecenje mnogo jeftinije nego onima koji osiguranje imaju - zato sto placaju samo onda kada im je lekarska usluga stvarno potrebna.

Nas zdravstveni sistem upravo i zivi od toga sto nam otimaju velike pare a ne dobijamo nista zauzvrat - ako ne racunamo vredjanje, ponizavanje i izivljavanje nad nama, ako se usudimo da se pojavimo u nekoj medicinskoj ustanovi.

A najgore je sto ljudi o tome ne smeju otvoreno da pricaju jer znaju da ce trpeti posledice, narocito u manjim sredinama kao sto je Uzice.
Sačuvana

alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #6 poslato: 15.06.2010. 01:57:51 »

Pa, prosečan građanin u Srbiji naravno da je nezadovoljan jer godinama plaća to zdravstveno osiguranje i, logično, očekuje da za to dobije adekvatnu lekarsku negu. Sa druge strane, sistem kao sistem, polako ali sigurno uvodi standarde Zapada u domaću medicinu. A, to su da za ''obično'' zdravstveno osiguranje dobiješ najosnovniju zdravstvenu uslugu.

Primeri koje je napisala novembar1 su samo neki. Da ne govorimo o ''famoznim'' komisijama u RZZO u Užicu (i drugim gradovima)  koja ''stručno'' odlučuje o nečijem upućivanju u drugu medicinsku ustanovu na lečenje (pišem ovo jer sam se zgrozio neki dan kad mi je jedna naša sugrađanka rekla da su joj odbili da dete koje ima astmu pošalju u banju na rehabilitaciju jer se vrši ''racionalizacija troškova''!?) gde lekar opšte medicine sedeći za PC-jem i ne videvši pacijenta ''sudi'' ko je i kakvog je zdravstvenog stanja, a verovatno nema veze sa vezom o oboljenju pacijenta (jer nije specijalista za to).

Takođe, neorganizacija i neusklađenost primarne i sekundarne zaštite uveliko doprinosi ovakvom stanju. Lekari primarne zdravstvene zaštite (dakle, opšta medicina u DZ ili Medicini rada) su praktično postali pisari (pišu recepte, daju doznake, upute). Ideja izabranog lekara je super, ali je suština promašena. Cilj tog programa jeste da izabrani lekar ''stekne opšti i posebni utisak'' o pacijentu kojeg prati. Sa druge strane, moj izabrani lekar (za kojeg imam samo reči hvale) od broja pacijenata može samo da stigne da me sasluša šta mi treba i to ispiše, tako da to o tome cilju (''stekne opšti i posebni utisak'' o pacijentu kojeg prati) nema potrebe ni pričati.

I dalje, čuvena zakazivanja... Pitam se ako dobijem grip i pozovem DZ da mi zakažu kod izabranog lekara dok mi dođe termin ili će me proći ili ću dobiti upalu pluća...što sve navodi da samoinicijativno odem u apoteku, porazgovaram sa apotekarem šta me ''muči'' i kupim.

Citat
"Ajde reci šta ćeš...žurim bre, ovde je ludnica...ne znam, zovi ponedelji dok dobijem raspored, nema više za jul..."


O, ovakvim primerima ne treba ni razgovarati. Bahatost, neljubaznost, stav od kojeg se čovek još više razboli... Čast izuzecima, ali očigledno su mnogi se polakomili upisujući medicinsku školu. Lepo je obući beli mantilić, ali taj beli mantil ima svoju svrhu i namenu... No, moje mišljenje je da se to toliko ''ukorilo'' u naš mentalitet i da je to gotovo nemoguće promeniti.

Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 15.06.2010. 15:25:41 »

Eh da se radi o ocekivanju sadekvatne lekarske usluge. ovde se radi o tome da se ocekuje bar nekakva lekarska usluga a ne moze ni to. Zato i kazem da su to bacene pare.

Ljudi placaju od 50 do 150 evra mesecno za to osiguranje od koga ama bas nista ne mogu da dobiju osim maltretiranja, a i ako uspeju da dobiju nekakvu uslugu to ce opet da plate kao i da nemaju osiguranje.
Sačuvana

novembar 1
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Marija Ana
Mesto: Užice
Država: Srbija
Poruke: 122



« Odgovor #8 poslato: 26.06.2010. 09:05:25 »


Eh da se radi o ocekivanju sadekvatne lekarske usluge. ovde se radi o tome da se ocekuje bar nekakva lekarska usluga a ne moze ni to. Zato i kazem da su to bacene pare.

Ljudi placaju od 50 do 150 evra mesecno za to osiguranje od koga ama bas nista ne mogu da dobiju osim maltretiranja, a i ako uspeju da dobiju nekakvu uslugu to ce opet da plate kao i da nemaju osiguranje.

Potpuno se slažem. To nikoga ne zabrinjava. Zbog ovako potpuno ne uređenog sistema ne postoje preventivni pregledi koji su osnov za dobro zdravlje i za što manje troškove u zdravstvenom sistemu, jer za običan sistematski godišnji pregled (koji bi svako od nas morao i trebao da napravi) trebalo bi nekoliko meseci maltretiranja. Ko to da radi ?
Eventualno ako mu firma organizuje, ali ni toga više nema, kriza je (?) pa se štedi na zdravlju,a i kada se organizovalo tako nešto to je u najvećoj meri bio traljavo obavljen posao...
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 3.681 sekundi sa 32 upita.