Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Netrpeljivost u Uzicu  (Pročitano 2994 puta)
Lola
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 197


« poslato: 14.11.2005. 05:38:31 »

Odakle tolika mrznja prema ljudima koji su se rodili u drugoj opstini?Odakle toliki gnev i netrpeljivost prema ljudima koji se deklarisu kao Srbi,a nisu rodjeni u Srbiji?
Ovih dana redovno posecujem sajt organizacije koja sebe naziva Nacionalni front i tu sam procitao da njihovi clanovi ne podnose Jevreje i ostale nesrbe.Koliko sam mogao da primetim u Uzicu nema tih pojava jer nema ili ima vrlo malo tih nesrba.Da li je to razlog da se sva mrznja usmeri ka Sbima rodjenim u Hrvatskoj i Bosni.Nista licno ,ali mi se mnogi ljudi zale da osecaju ljubomoru i zlovolju komsija i kolega.
Razmisljam da li je ovaj grad dobio ili je izgubio ,dolaskom prekodrinske brace.
Sačuvana

Domacice manje zbori, da ti ruchak ne zagori.
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #1 poslato: 17.11.2005. 23:44:52 »

Lichno nemam tih problema, jer smatram da je chovek-chovek, pa mozhe biti crn, zhut, musliman, budista... totalno me ne zanima.
Mislim da deo mrzhnje prema doshljacima krece iz razmishljanja: "On doshao iz p.m. uzeo meni posao, stan..." Sve to zbog toga shto je narod navikao da od drzhave (republike, grada, firme...) DOBIJA! Razumem ja da je to bilo lepo... radish u Valjaonici, "skoknesh" u Trst da kupish 2 para farmerki, zimovanje, letovanje, kredit za kola, a usput ti Valjaonica da stan, da ne zhivish vishe sa roditeljima... Ali to je NEREALNO STANJE STVARI, a ogroman broj ljudi to josh uvek ne mozhe da shvati. Shta, treba da ochekujem kad ce mi firma dodeliti stan?! Dobro bih se nachekala...
E, sad, doshle izbeglice (da se razumemo, i medju njima ima shljama belosvetskog), drzhava im dala smeshtaj, mnogi od njih se zaposlili... a Era gleda sa strane (ne pokushava da se obrazuje, potrudi, ili bilo koji deo sebe da ulozhi u to) i komentarishe: "Majku mu izbeglichku, MOJ posao je uzeo, u MOJ stan su ga smestili, na MOJE parking mesto je ostavio svoj auto, MOJ grad je pretrpan..."
Ma, rdjav smo narod, to je najveci problem. Mozhda i nismo toliko rdjavi, mozhda je samo muka koju smo prozhiveli izazvala tu lavinu mrzhnje i ogorchenosti... Ali to ne opravdava chinjenicu da ljudi sede skrshtenih ruku, ne zhele da prihvate posao koji smatraju da je ispod njihovog nivoa, i svo to vreme pljuju po svemu okolo, i uvek im neko drugi kriv za losh zhivot kojim zhive. A takvih je isuvishe...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #2 poslato: 18.11.2005. 01:07:41 »

Mislim da je stvarno glupo da uporedjujem Srbe i,npr. Madjare ili bilo koji drugi narod,svi su isti,ma koje da su nacionalnosti. Cheesy
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 18.11.2005. 01:21:59 »

U ono vreme kada su izbeglice bile aktuelne (sad ih je tesko primetiti jer su se utopili u grad) imao sam vrlo losa iskustva sa njima i zaista sam bio netrpeljiv. Imao sam realne razloge, jer su tada bili bezobrazni do kraja.

Inace sam u to ratno vreme inicirao, zapoceo i organizovao vrlo znacajnu radioamatersku akciju pomoci izbeglicama u smislu odrzavanja radio veza sa odsecenim delovima bivse drzave i prenosenje poruka razdvojenim clanovima porodica. Veliki broj poruka je slat na sve strane, i sto ja najvaznije, veliki deo je stizao od onih kojima su upucene, dolazili su odgovori, a ne retko smo omogucavali i direktne razgovore preko radio stanica.

Akcija je potrajala neko vreme, a onda smo digli ruke, siti bezobrazluka istih tih izbeglica kojima smo pomagali. Onda su to preuzeli da rade ljudi koji su poceli da im naplacuju prenosenje informacija.

Ni drugi kontakti s anjima nisu bili pozitivniji, stalno su nesto trazili, nisu hteli da rade, svaka komunikacija sa njiam je pocinjala ï zavrsavala s onim "ja sam izbeglica". Ko da im je to bilo zanimanje ili nacionalnost. Da nepricamo o tome da su ruinirali sve cega bi se dohvatili. Naravno da su iritirali Uzicane i vrlo je verovatno da je i do danas ostala ta netrpeljivost, mada kazem, ja sene secam da sam godinama unazad ikoga prepoznao kao izbeglicu niti sam primetio da neko izrazava netrpeljivost prema njima.

Uostalom, oni odavno vise nisu izbeglice, odomacili su se ovde i uklopili se nekako.

Inace, ja bih pre rekao da Uzicani radije docekuju neoga sa strane nego iz samog grada, bez obzira dali se radi o poslu, politici ili necem drugom. Izbeglice su bili jedna posebna kategorija koja nije mogla da ne iritira i odnos prema njima se ne moze uzeti kao primer odnosa Uzicana prema ljudima sa strane.
Sačuvana

velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #4 poslato: 18.11.2005. 01:27:40 »

Da, ali je chinjenica da medju njima, kao i medju "nama", kao i u bilo kojoj skupini ljudi ima i DOBRIH i LOSHIH. To shto su se ljudi opekli jer su prvo naleteli na one loshe, ne znachi da i dalje treba da ih trpamo u isti kosh. Mrzim predrasude, a Uzhice ne mozhe bez toga. Mada, verujem da je tako u svakoj manjoj sredini, da mi ipak nismo mnogo loshiji od ostatka Balkana.
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 18.11.2005. 01:31:54 »

Uopste ne tvrdim da su oni bili losi ljudi ali da su se ruzno ponasali jesu, skoro svi redom (a bio sam u kontaktu sa mnogo njih, raznim povodima). To je valjda bila posledica svega sto su prosli. Popustile im se dizgine, jer sumnjam da su takvi bili i kod svoje kuce, pre rata i zla koje ih je zadesilo.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 4.511 sekundi sa 31 upita.