Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Poubijace slabovide  (Pročitano 4658 puta)
GPZ 750
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Robin Mojsilovic
Mesto: Uzice
Lokacija: Centar Krchagova
Poruke: 106


« poslato: 27.10.2006. 00:36:36 »

Ne mogu da nadjem temu Novi zvuchni semafori ili tako neshto, ali nije bitno.

Stanite na peshachko ostrvo izmedju Expresa i opshtine, slabovidi ste ili potpuno slepi. Okrenuti ste licem ka Expresu i chekate zvuchni signal da bi preshli ulicu. Pali se zeleno za peshake koji chekaju na prelaz ulice kod chesme ka ostrvu. Slepi chovek chuje signal za slobodan prelaz i polazi, tressss, zgnjec, gotovo, nije znao da postoje dva semafora jedan pored drugog. slap
Sačuvana
macka mau
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 166



« Odgovor #1 poslato: 27.10.2006. 01:22:43 »

Ova situacija sa semaforima je zaista strasna,milim ta kakofonija zvukova dezorjentise i ometa i coveka koji se oslanja na sopstveni vid u saobracaju a kamoli  onoga koji samo putem zvuka prima informacije iz okruzenja,mozda ja ne mogu da razumem,ali zaista ne "vidim"kako ovo pomaze ljudima sa ostecenim vidom,a o automobilima koji prolaze na crveno........ma tu temu ne vredi ni pocinjati.....
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #2 poslato: 27.10.2006. 03:50:09 »

Stvar je u tome shto slepi ... najbolje znaju koji je zvuk za prelaz koji ne. Nije to nishta pogreshno uradjeno. Onaj kome to treba najbolje zna o chemu se radi i kada je prelazak a kada ne.
Mozda izgleda malko konfuzno nama .. ali njima je to sasvim jasno.
Sačuvana
macka mau
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 166



« Odgovor #3 poslato: 27.10.2006. 03:57:23 »

Da,da sigurno im je jasno....na jednom pesackom ostvru ima 3 semafora,i kada dva se oglasavaju zvukom sa slobodan prelaz za prolaz na gore i levo,a jedan zvukom za stop na desno a covek koji ne vidi zeli da ide desno(mislim u odnosu na raskrsnicu)kako on zna koji od tri semafora je njegov(kada su svi u razmaku od pola metra)i sta vredi mogu pistati koliko hoce kada automobili i dalje prolaze na crveno.....
hm....ne moguja bolje da odgovorim,ali GPZ 750 ce ti sve lepo objasniti vec onako kako on ume,pravo u centar.
Sačuvana
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #4 poslato: 27.10.2006. 05:05:35 »

Pa ne znam ni kolko ima u Uzicu slabovidih , ja iskreno nisam video skoro nikoga , na ovom prikazivanju najvise sam video opstinskih funkcionera sa ljudima koji su ovo postavljali , tako da se niko nije ni oglasio od onih kojima je ovo namenjeno vec samo oni koji i na ovakvim stvarima ubiraju nazalost politicke poene.Uvek podrzavam svaku akciju pomoci invalidima , ali brate pravu i iskrenu pomoc a ne marketinsku politicku manifestaciju stranaka , zovnu sve uzicke televizije stampu i na sva zvona objave neku smisljenu novinu a dal je to funkcionalno bas ih briga , pa najlakse im je da obore ivice trotoara na svim tim prelazima , ma znam reci ce da nemaju para  za to icon7
Sačuvana
Ser Boki
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 150



« Odgovor #5 poslato: 27.10.2006. 05:14:09 »


Pa ne znam ni kolko ima u Uzicu slabovidih , ja iskreno nisam video skoro nikoga , na ovom prikazivanju najvise sam video opstinskih funkcionera sa ljudima koji su ovo postavljali , tako da se niko nije ni oglasio od onih kojima je ovo namenjeno vec samo oni koji i na ovakvim stvarima ubiraju nazalost politicke poene.Uvek podrzavam svaku akciju pomoci invalidima , ali brate pravu i iskrenu pomoc a ne marketinsku politicku manifestaciju stranaka , zovnu sve uzicke televizije stampu i na sva zvona objave neku smisljenu novinu a dal je to funkcionalno bas ih briga , pa najlakse im je da obore ivice trotoara na svim tim prelazima , ma znam reci ce da nemaju para  za to icon7


Nisam ni ja, ali nije ni cudo s obzirom da nemaju uslove da setaju nasim ulicama. Podrzavam ovo sa semaforima, ali mislim da su signali preglasni. Npr. u BG-u i Ljubljani (tamo sam video iste sisteme)  su daleko bolje uradjeni. Nekako nisu tako iritirajuci "obicnim" prolaznicima, a opet dovoljno glasni i razumljivi za osobu sa posebnim potrebama. Kod nas u Uzicu cujes signal 20 metara od semafora. u pocetku sam mislio da je to zbog toga sto je mozda manja buka zbog manjeg saobracaja, ali sigurno da nije to u pitanju, jer sam i tamo ima manje prometnih ulica (uh, kakva recenica smile)
Sačuvana

 *Image Removed*
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 27.10.2006. 06:53:22 »

Ne mogu sad da iskopam koliko su rekli da su platili zujalice u semaforima, ali mi se cini da su za te pare mogli da zaposle ljude da dezuraju na raskrsnicama i prevode ljude kojima je to potrebno. Onakve zujalice deca prave uceci se elektronici.
Sačuvana
klackalica
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Lepa Brena
Država: SRB
FaceBook: ima
Horoskop: Devica
Poruke: 631



« Odgovor #7 poslato: 27.10.2006. 07:16:27 »


Stvar je u tome shto slepi ... najbolje znaju koji je zvuk za prelaz koji ne.


Tako je, Top! Slepac kad dođe na raskrsnicu, ako čuje da zvrkte automobili, on stane i sačeka. Kad prestane huka auta u prolazu, on onda može da prelazi ulicu. Tako da ovo zujanje samo može da mu/im (slepima) odvuče pažnju, a nas ostale da izluđuje. Bolje bi bilo da su  stavili rampice za kolica (bebska ili invalidska, svejedno) na trotoarima i ostrvima, mnogo je više ljudi u/sa kolicima kojima bi to trebalo, nego slepih kojima trebaju zujalice.
Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #8 poslato: 28.10.2006. 06:34:54 »

Пхм... виђала сам ове семафоре и у другим градовима, а и на страни... не видим ништа лоше у томе, осим што су могли да набуџе те пискалице да нормалније звуче... чини ми се да су оне у БГ "пријатније" за ухо...

Ех, да, убеђена сам да слепи и слабовиди људи могу у потпуности да искористе те пискалице, ипак су њима друга чула знатно изоштренија него нама, нарочито чуло слуха и додира... Па покушајте да зажмурите и превучете прстом преко кутије било ког лека тамо где је утиснут назив лека Брајевим писмом, па чик да видим да ли ће ико моћи да преброји рупице, а камоли да их правилно групише...

Једноставно, оно што нама делује незамисливо, њима полази за руком без проблема.
Sačuvana

macka mau
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 166



« Odgovor #9 poslato: 30.10.2006. 04:25:36 »

[mod: uklonjen uvredljivi deo poruke],jeste bas su im izostrena cula aha,pa nisu oni svi slepi sto godina,kada bi sada neko oslepeo ti bi ga stavila tamo na pesacko ostvro sa tri semafora i da,da ....on/ona bi se savrseno snasli....ma sigurno......
« Poslednja izmena: 30.10.2006. 05:57:58 Pedja » Sačuvana
Ser Boki
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 150



« Odgovor #10 poslato: 30.10.2006. 05:05:08 »


Пхм... виђала сам ове семафоре и у другим градовима, а и на страни... не видим ништа лоше у томе, осим што су могли да набуџе те пискалице да нормалније звуче... чини ми се да су оне у БГ "пријатније" за ухо...


Apsolutno se slazem sa tobom. Nemam nista protiv ovakvih semafora, ali mogli su malo bolje da urede to piskanje.
Sačuvana

 *Image Removed*
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #11 poslato: 30.10.2006. 06:04:38 »


Pametnice nasa,jeste bas su im izostrena cula aha,pa nisu oni svi slepi sto godina,kada bi sada neko oslepeo ti bi ga stavila tamo na pesacko ostvro sa tri semafora i da,da ....on/ona bi se savrseno snasli....ma sigurno......


Их, сад! Па не верујем да би се неко ко је данас ослепео сутра шеткао сам по граду...  smile

Но, све се своди на следеће... очигледно је да те стварке, које иритирају нас "окате" имају корисну примену и да помажу слепима, пошто свакако да нису српски, а понајмање ужички изум, јер, да није тако, сигурно да се уопште не би ни монтирали (не само у Србији, већ и ван ње).

А што се изоштравања чула тиче... то је већ доказано. То се зове "сензорна компензација". Ипак, она чини само један део приче; други део чини максимално искоришћавање других чула. Обе компоненте се развијају са протоком времена, тј слепа особа не добија супер-чуло слуха преко ноћи.

Баш као што се и особе које су тек ослепеле не крећу саме по граду, док не стекну довољно самопоуздања, већ у пратњи.  smile
Sačuvana

le_piaf
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Država: Srbija
Horoskop: Vodolija
Poruke: 159



« Odgovor #12 poslato: 30.10.2006. 18:52:12 »

U chemu je problem?
Takvi semafori vec godinam postoje u vecim gradovima, shto je sasvim normalno, ako je neko slabovid ili potpuno slep to nije razlog da zivi izmedju 4 zida...

Takodje,u nekim gradovima (Kragujevac) kod shkola se nalaze semafori na kojima prolaznici mogu da promene boju svetla i predju ulicu...


(ja sam to uradio jednom, i nisam se bash lepo proveo)
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #13 poslato: 31.10.2006. 02:41:36 »



Takodje,u nekim gradovima (Kragujevac) kod shkola se nalaze semafori na kojima prolaznici mogu da promene boju svetla i predju ulicu...


(ja sam to uradio jednom, i nisam se bash lepo proveo)


To postoji u svim vecim gradovima, blizu shkola i prometnih ulica. Sluzi, kao shto si rekao da dete (ili bilo ko drugi) pritisne dugme i promeni boju. Jer je na tom semaforu konstantno zeleno za vozila.
Ali, nije mi jasno zashto se nisi lepo proveo. To i sluzi za te stvari..da predjesh ulicu, jer drugachije ne bi mogao da je predjesh.
Sačuvana
le_piaf
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Država: Srbija
Horoskop: Vodolija
Poruke: 159



« Odgovor #14 poslato: 31.10.2006. 04:45:47 »




Takodje,u nekim gradovima (Kragujevac) kod shkola se nalaze semafori na kojima prolaznici mogu da promene boju svetla i predju ulicu...


(ja sam to uradio jednom, i nisam se bash lepo proveo)


To postoji u svim vecim gradovima, blizu shkola i prometnih ulica. Sluzi, kao shto si rekao da dete (ili bilo ko drugi) pritisne dugme i promeni boju. Jer je na tom semaforu konstantno zeleno za vozila.
Ali, nije mi jasno zashto se nisi lepo proveo. To i sluzi za te stvari..da predjesh ulicu, jer drugachije ne bi mogao da je predjesh.


Toliko znam i ja ali oni vozachi koji cu morali da se zaustave su mi se ljudski naj****i cele familije

+ za obaranje trotoara za ljude u kolicima
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #15 poslato: 31.10.2006. 07:47:41 »

Citat
+ za obaranje trotoara za ljude u kolicima


Da... plus! I to veliki. A i minus, VELIKI...za to kako su ga sklepali. Odvratno izgleda. Trebalo je ono malo bolje da se odradi.

Ispada sada kako se meni nishta ne svidja..kako kukam na sve... ali nije tako. Kada realno pogledash nishta nam ne valja u gradu. I ono shto se napravi i shto imamo je odvratno i jadno uradjeno. Bez imalo stila, ukusa i sl.
 Pih...
Sačuvana
le_piaf
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Država: Srbija
Horoskop: Vodolija
Poruke: 159



« Odgovor #16 poslato: 31.10.2006. 23:05:26 »

A i ono sto je lepo u gradu, niko ne odrzava, tako da posle nekog vremena neke zgrade izgledaju kao da su od pre 50 godina....
tuzno
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.11 sekundi sa 32 upita.