Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
Current Topic Rating: *****
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Par pitanja vezana za MIKROTIK  (Pročitano 3626 puta)
Qoddes
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Velickovic
Mesto: Backa Palanka
Država: Srbija
Poruke: 2


« poslato: 01.03.2010. 17:46:36 »

Pozdrav narode! Unapred da kazem ako nije pogodno mesto za ovu temu, premestite je, tek sm se uclanio, i vidim da ima mnogo aktivnih ljudi na forumu, pa se nadam da mi neko moze i pomoci oko nekih problema na koje nailazim koristeci miktotik.
Situacija je sledeca:
Na jedan (telekomov) ADSL modem je prikljucen racunar na kojem je instaliran Mikrotik, koji sluzi kao DNS server za LAn iza sebe sa nekih 15-20 korisnika, i na kojem su podesene PPPoE konekcije za svakog korisnika. To sve radi zadovoljavajuce, ali...

Dva korisnika (ili bolje reci uredjaja) ne mogu da konfigurisem.
U prvom slucaju to je AP - Planet 4033 kojem ne mogu da "kazem" da preuyima IP adresu od mikrotika, jer polje za IP adresu ne moze da bude prazno. Procitao sam negde da Ap treba postaviti u client mode, ali ovaj AP nema taj mod. Trenutno mi AP nije pri ruci, pa ne mogu da vam navedem sve modove koje AP podrzava. Firmware je (kako kazu) najnoviji - 1.27. Ako pitanje u vezi ovog AP nije dovoljno jasno, pojasnicu ga kada AP bude kod mene, ali sustina je - kako ga podesiti da saradjuje sa mikrotik-om.

Drugo pitanje je vezano za monitor (TV), koji dobija signal sa neta i nema opciju podesavanja pristupa kao PC, tj. ne postoji polje u koje je potrebno upisati korisnicko ima i lozinku, pa mi je potrebno da dodelim neku staticnu IP adresu za navedenu uredjaj, tako da ga mikrotik samo propusta. Predpostavljam da je potrebno ucackati neku rutu, ali do sada nisam uspeo da se izborim sa tim. Ako neko zna sta treba uraditi, molim vas recite! Navedeni TV uredjaj je radio bez problema, ali samo dok nismo ubacili mikrotik kao server. TV ima podesavanja "automatski" i "staticno" (ne prima signal na auto), i klasika subnet mask i gateway.

Sto se tice ogranicavanja protoka korisnicima u mrezi, ima mala zackoljica. Problem je resen profilima koja su dodeljena korisnicimai to radi bez vecih problema, ALI... Nikako nisam mogao da razdvojim ogranicenje za internet i mrezu, pa sam (kakva glupost) ogranicavanjem interneta ujedno ogranicio i saobracaj u mrezi (sada u 100 Mb mrezi racunari komuniciraju zadatom brzinom za internet???!!!) ADSL je 8Mb/s, i korisnici su uglavnom ograniceni na 4.
Molim vas da mi predlozite neka resenja.

Pozz.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 02.03.2010. 15:17:43 »

PPPoE ima smisla korsititi ako se radi internet provajding jer se tada potpuno kontrolise, na prilicno grup nacin svaki pristup korisnika. Tvoji problemi su nastali zato sto ti hoces daizvedes stvari koje izlaze iz uobicajene primene PPPoE konekcije.

Planet 4033 ima klijent rezim, jer da ganema, ne bi ni mogao da ga zakacis na AP. Sto se tice DHCP-a, nije dobro ukljucivati ga na fabrickim klijentima, zato sto ako oni iz nekog razloga ne mogu da se zakace na AP, tom klijentu neces moci da pridjes vec ces morati da ga resetujes. Podesi mu fiksno neku IP adresu tako da ti uvek moze biti dostupan.

Nisam bas siguran, ali mislim da Planet4033 ne moze da se poveze kao PPPoE klijent i da se tu krije tvoj problem sa DHCP-om. Ne znam detalje kako ti je mreza podesena ali pretpsotavljam da uopste nemas DHCP ukljucen na lan interfejsu a ako korsitis PPPoE to tako i treba da bude. Ponavljam, najbolje nemoj koristiti DHCP nego uredjaju podesi staticnu IP adresu.

Taj TV koji imas ocigledno ne podrzava PPPoE, tako da ga ne mozes povezati. Njemu treba klasicni LAN sa DHCP serverom. To mozes omoguciti tako sto ces pustiti DHCP na lan interfejs ali time PPPoE gubi svrhu. Drugo resenje je da ispred tog TV-a stavis neki ruter koji ce da se poveze na mikrotik pppoe protokolom, pa ce preko njega i TV imati konekciju.

Zackoljica sa ogranicavanjem protoka je upravo posledica koriscenja PPPoE protokola. Kada koristis PPPoE to tako i treba da radi> savprotok je korisniku ogranicen preko PPPoE bez obzira dali se radi o loalnom saobracaju ili internet konekcijama. Moze da se zaobidje ali je komplikovano i u mnogome uslovljeno celom konfiguracijom mreze.
Sačuvana

Qoddes
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Darko Velickovic
Mesto: Backa Palanka
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #2 poslato: 02.03.2010. 18:15:11 »

lol
Znaci ,sve u svemu, izgleda da cu bataliti ovakav sistem... Ali onda se vracam na problem nekontrolisanog protoka, a neki to bas znaju da zloupotrebe. Zbog toga sam i pomislio da ce biti manje problema ako odradim sa mikrotikom.
Na pamet mi padaju i neki ruteri (Netgear). Da li si mozda upucen da li bi oni ceo protokol malo bolje odradili?

U svakom slucaju hvala na odgovoru!
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 03.03.2010. 14:53:36 »

Mikrotik moze sasvim dobro da kontrolise protok, samo treba osmisliti dobar nacin.

Imas jedan primer na http://wireless.uzice.net/uputstva/mikrotik-osnovno-podesavanje-deljenje-internet-konekcije/
Sačuvana

marko89pilot
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko T
Mesto: Banja Luka
Država: Republika Srpska
Poruke: 2


« Odgovor #4 poslato: 22.04.2010. 07:21:50 »

POZDRAV
Pedja ako mozes da mi pomognes oko ogranicenja protoka. Vec gore pomenuti link sam procitao i jos dosta toga sa uzice.bez.zice, naime sa ove strane i uz pomoc vas sam sve naucio! Treba mi ogranicenje protoka ali na taj nacin da kad je jedna korisnik nakacen ima FULL konekciju, kad se nakaci jos jedan to se dijeli na DVA i tako na ostale, koliko korisnika toliko se dijeli! Kako se korisnici odjavljuju tako se onim preostalima protok povecava! Ako moze neko upustvo kako to tacno da uradim! Nisam mogao da nadje medju upustvima na wireless.uzice.net!

HVALA PUNO

Marko
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 22.04.2010. 15:51:45 »

To bi mozda moglo da se dobije nekim skriptom koji bi stalno prebrojavao aktivne korisnike (pri cem bi bilo vrlo tesko utvrditi koji je korisnik aktivan a koji nije) pa da im menja ogranicenja u letu. Manje vise - neizvodljivo.

Sve sto mozes, to je da podesis maksimalan i garantovani protok, pa kad je manje korisnika, oni mogu da povuku maksimalan protok a kad ih je vise, svima je garantovani zagarantovan.
Sačuvana

marko89pilot
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko T
Mesto: Banja Luka
Država: Republika Srpska
Poruke: 2


« Odgovor #6 poslato: 23.04.2010. 06:33:25 »

AHA OK....mislio sam da postoji nesto sto se tice ovog!
HVALA PUNO NA ODGOVORU!
POZZ
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.974 sekundi sa 35 upita.