Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Sledeća faza interneta  (Pročitano 1824 puta)
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« poslato: 29.08.2007. 17:59:19 »

http://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?nav_id=260890

Sledeća faza Interneta

Da li će Internet postojati za dvadeset godina? Naravno da hoće, ali su na to pitanje ipak odgovarali Nik Mekion, vanredni profesor elektrotehnike i računarstva na univerzitetu Stanford, Endi Behtolshajm, suosnivač kompanije Sun, i Fil Mekini, potpredsednik i tehnički direktor grupe za personalne sisteme u kompaniji HP, na nedavno završenom skupu AlwaysOnStanford Summit 07.

Priredio: Milan Đukić
Izvor: ZD Net

Oni nisu morali da uveravaju publiku, koju su činili profesionalci iz Silicijumske doline, u postojanje Interneta u budućnosti. "Pitati da li će Internet postojati za 20 godina isto je kao pitati da li će tada postojati Ethernet", rekao je Mekion. Ipak, govornici nisu dali detaljniji prikazi Interneta 2027. godine. Možda zato što su oprezni i odgovorni, jer ko je pre dvadeset godina mogao da predvidi tako veliki i nagli uspon Googlea i mrežnog oglašavanja?

Možda je to mogao Behtolshajm, koji je rekao da ga je Google ipak iznenadio. "Kome smo upućivali pitanja i zahteve za pretraživanjem pre pojave Googlea", zapitao se on. Ipak, verovatno je imao neki predosećaj da će Google postati svetsko čudo digitalne ere, jer je bio među prvim investitorima u Google 1998. godine. Investicija od 100.000 dolara u ideju Googlea i viziju njegovih osnivača pretvorila se u više od milijardu dolara.

Behtolshajm predviđa da će bežični pristup Internetu s mobilnih uređaja imati veliki uticaj na njegovu budućnost, jer će se korisnici osloboditi tehnološke zavisnosti od davalaca usluga. Nedavno je kupio iPhone i trenutno je u fazi "medenog meseca" s njim, jer neprestano istražuje i proučava mogućnosti bežičnog umrežavanja po standardu 802.11 (Wi-Fi), velikog ekrana i kompletnog čitača Weba sa svim funkcijama kao na ličnim računarima.

On je istakao i da će pitanja bezbednosti i zaštite privatnosti nastaviti da "progone" Internet narednih godina. Kada je reč o aplikacijama, Behtolshajm je mišljenja da kompanije sa liste Fortune 500 ne bi trebalo da održavaju i koriste sopstvene datacentre. Kompanija Sun velike napore ulaže u obezbeđivanje infrastrukture za novoosnovane ali i za one s pomenute liste najvećih i najbogatijih kompanija. "Mnogo je lakše ako određene poslove i zadatke prepustite nekome sa strane... pa makar to bio i Google. To je začetak trenda koji će izmeniti celokupnu IT industriju."

"Većina promena u IT svetu odvija se postepeno. Ljudi se drže starih poslovnih modela. Pokretači najvećih promena nisu pojedinci koji koriste Internet već mlade kompanije koje definišu nove oblasti poslovanja. Jedno od velikih pitanja jeste zašto tradicionalne kompanije nisu iskoristile sve prednosti i pogodnosti novih poslovnih modela. Odgovor je: zato što oni isuviše podrivaju duboko ukoprenjene postojeće poslovne modele." Behtolshajm je istakao davaoce telekomunikacionih usluga koji te usluge ograničavaju kako bi zadržale svoj postojeći poslovni model. "Za nekoliko godina svaki telefon će imati 802.11", predviđa on.

Najveći deo diskusije bio je posvećen komunikacionoj infrastrukturi. Mekion je istakao da danas zarađuju kompanije koje nude usluge i proizvode opremu, ali ne i oni koji obezbeđuju infrastrukturu. Postoji opasnost da će, ako dođe do dalje konsolidacije telekomunikacione industrije, biti neophodno da se umeša država kao regulatorno telo, što nije željeni ishod. Video bi na kraju mogao da u mrežnom saobraćaju učestvuje s 99 procenata, što predstavlja izazov za trenutno postojeće i korišćene poslovne modele davalaca usluga. U pogledu kvaliteta usluge i povezanih nivoa usluga, Mekion je rekao: "Da je nekome trebao visok kvalitet usluge, do sada bi ga već ostvario. S tehničkog stanovišta to nije teško postići."

Razvoj Interneta neće biti usporen, iako će svake godine broj korisnika biti sve veći i veći. Istovremeno, davaoci usluga koji budu želeli da zadrže postojeću zaradu biće prisiljeni da prilagode svoje poslovne modele ili će postati dinosaurusi ere Interneta.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.265 sekundi sa 34 upita.