Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Fimski festival SLOBODNA ZONA u Biblioteci od 10. do 12. aprila  (Pročitano 3533 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 13.02.2007. 23:32:04 »

Narodna biblioteka Uzice, 10. 11. i 12. april, projekcije filmova u 20:00h i 21:00h

Drugi Filmski festival SLOBODNA ZONA održan  je, pred rasprodatom salom Dvorane Kulturnog centra Beograda, u decembru 2006. Tokom 5 festivalskih dana, prikazanih 14 filmova videlo je preko 5500 posetilaca !!! Festival je svoj život proširio na celu godinu (projekcije novih filmova i razgovori u REXu jednom mesečno) i na celu Srbiju. Turneja SLOBODNE ZONE biće organizovana u 12 gradova: Kraljevo, Kragujevac, Niš, Leskovac, Čačak,, Dimitrovgrad, Novi Pazar, Priboj, Zrenjanin, Kikinda, Subotica – između februara i juna 2007.

Svežina autorskog rukopisa, neposrednost estetike vizuelne gerile, aktuelno pitanje angažmana u savremenoj filmskoj umetnosti, pitanja su danas pojednako važna kao i teme kojima se bave filmovi koje SLOBODNA ZONA predstavlja ove godine.

Borbe za kulturni identitet, protiv siromaštva, za dostojanstvo života i osnovnu ljudskost, sada u punom jeku i u svetu i kod nas, borbe su koje se najdelotvornije vode kroz jasan umetnički angažman. Priče o životu i dilemama jednog od pilota-samoubica koji su avionima srušili Svetski trgovinski centar u Njujorku 2001, o smislu predstavnžičke demokratije u Sjedinjenim Državama, o razlozima zašto neko postaje terorista – priče su koje se ne moguće ispričati na jedan način. Zato u SLOBODNOJ ZONI prikazujemo filmove različite po žanru, filmskom jeziku, načinu komunikacije. Od holivudskih hitova, preko umetničkih ostvarenja koja su pobrala nagrade na velikim svetskim festivalima do inovacija nezavisnih filmskih autora, imaćete priliku da uživate u bogatstvu i raznolikosti autorskih rukopisa i viđenja sveta.

utorak, 10.04.2007
20.00 - USTANAK U FAVELI Džef Cimbalist, Met Mokari (SAD/Brazil, 2005, 78 min.)
 
Sreda, 11.04.2007,
20.00 - Lejla Kaled , otmičarka Lina Makbul (Švedska, 2005, 58 minuta)
21.00 - DECA BESLANA Eva Evart i Lesli Vudhed ( Rusija, 2005, 60 MINUTA)
 
četvrtak, 12. 04.2007
20.00 - HAMBURŠKA ĆELIJA Antonija Bird (Velika Britanija, 2004, 100 min)
 
Svaki od filmova koji će biti prikazan na SLOBODNOJ ZONI po jedna je kopča sa svetom ka kome se otvaramo, ali o kome vrlo malo znamo.

O FILMOVIMA

>> USTANAK U FAVELI Džef Cimbalist, Met Mokari (SAD/Brazil, 2005, 78 min)

Rio de Žaneiro, popularno turističko odredište i pozornica Karnevala, skriva ogromne nepravde, nasilje i opasnosti. Urbani geto je sedište siromašnih i mesto u kojem deluju mnogobrojne narko-bande. U srcu ove bede i očaja, pojavio se Anderson Sa odlučan da se muzikom bori protiv surovih uslova života. Osnovao je rege grupu, koja je postala pokret otpora mafiji i policiji i pomogla osnivanje dečje umetničke akademije koja služi i kao preventivni program protiv upotrebe droge. Andersonova vera se proširila a stepen kriminaliteta u favelama je počeo da opada.

Cimbalist i Mokari su na filmskom festivalu Tribeka nagrađeni kao  najbolji novi reditelji dokumentarnog filma. "Ustanak u faveli" prikazan je i na Međunarodnom filmskom festivalu Silverdok u Vankuveru.
 

>> Lejla Kaled, otmičarka Lina Makbul (Švedska, 2005, 58 min)

Lejla Kaled, mlada Palestinka radikalnih političkih stavova, je prva žena koja je otela avion (1969. god). Lina Makbulova je ušla u trag Kaledovoj, koja danas živi potpuno običan život u Jordanu – da bi istražila dihotomiju između ove 'mitske' ličnosti i stvarne žene iza nje, razliku između shvatanja "terorizma" i "političkog otpora". Ona suočava Kaledovu sa reakcijama putnika, pilota i stjuardesa koji žive sa sećanjima i posledicama njenog radikalnog čina. Istovremeno, Mekbulova deli trpezu sa Kaledovom i njenom porodicom, odnoseći se prema njima kao prema običnim ljudima.

Film je prikazan na Međunarodnim festivalimadokumentarnog filma u Pragu (One World), Solunu, Bejrutu (Docudays), Merilendu (SAD, Silverdocs ).
 
>> DECA BESLANA Eva Evart i Lesli Vudhed (Rusija, 2005, 60 min)

Na Dan znanja (svečani početak školske godine) 2004. u školu broj 1 u Beslanu upali su naoružani pobunjenici-ekstremisti i tri dana držali kao taoce više od hiljadu dece i odraslih. Mučna opsada završila se 3. septembra nizom eksplozija i kišom metaka u kojoj je poginulo oko 350 ljudi, od kojih su polovina bila deca. Film prikazuje duboko uznemirujuće razgovore sa dvanaestoro dece koja su preživela napad, kao i jezive snimke koje su načinili sami otmičari. "Deca Beslana" istražuju razorne posledice nasilnog sukoba na decu.

Film je 2006. godine nominovan za Emi nagradu za režiju i izuzetna dokumentarna filmska dostignuća.
 

>> hamBURŠKA ĆELIJA Antonija Bird (Velika Britanija, 2004, 100 min)

"Hamburška ćelija" je prva veća filmska dramatizacija zavere koja je dovela do napada 11. septembra. Zasnovan na dvogodišnjem istraživanju, film predstavlja Mohameda Atu, Ziada Džaraha i Ramzija bin al Šiba, studente u Nemačkoj, i prati proces njihove radikalizacije i regrutovanja u Al-Kaidu, sve do obuke u kampovima u Avganistanu i samoubilačkih napada na Svetski trgovinski centar i Pentagon. U filmu se istražuju njihovi psihološki, religiozni, politički i lični motivi.

"Hamburška ćelija" je prikazana na Međunarodnim filmskim festivalima u Edinburgu i Bolonji.
 
 
Ovi filmovi neće promeniti (taj) svet.
Svet menjaju gledaoci ovakvih filmova.

ULAZ NA SVE PROJEKCIJE JE BESPLATAN !!

Za sve dodatne informacije obratite se na 063 7500027, Dragana Jovanovic, PR festivala SLOBODNA ZONA

Dobrodošli u Slobodnu Zonu!
« Poslednja izmena: 04.04.2007. 20:39:00 Pedja, Reason: Ispravljen datum » Sačuvana

Vertigo
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 408


Nosce te ipsum!


« Odgovor #1 poslato: 14.02.2007. 00:32:44 »

Ovo definitivno valja pogledati. Tematika svih filmova mi se cini zanimljivo, meni posebno poslednja 2 filma. U svakom slucaju, ne skodi, a cim ne skodi, znaci da koristi.  smile
Sačuvana

We rise only to fall... we die only to live...
we ask to dream in hopes of knowing...
he gives us a heart in hopes of feeling...

I am felling... it's you!
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #2 poslato: 14.02.2007. 00:59:10 »

Da, svakako vredi prisustovati. Sto kaze Vertigo - cim ne skodi... smile
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #3 poslato: 14.02.2007. 17:07:18 »

mislim da su i prosle godine bile proekcije slicnog tipa ali ni priblizno sa ovako zanimljivim sadrzajima...svaki od prepricanih filmova privukao mi je paznju...ove godine ce sigurno biti veca guzva nego prosle
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 04.04.2007. 20:17:07 »

Da podsetim, da ne propustite...
Sačuvana
Vertigo
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 408


Nosce te ipsum!


« Odgovor #5 poslato: 05.04.2007. 01:55:18 »

Pedja, preduhitrio si me  smile. I ja sam htela da odgovorim u temi, posto je verovatno vecina ovo smetnula sam uma.

U svakom slucaju, ja cu se potruditi da budem sve tri veceri tamo.
Sačuvana

We rise only to fall... we die only to live...
we ask to dream in hopes of knowing...
he gives us a heart in hopes of feeling...

I am felling... it's you!
Iva_smiley
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Qka
Država: SER
Horoskop: Vaga
Poruke: 1697


Yes, you have to keep smiling


« Odgovor #6 poslato: 05.04.2007. 17:09:54 »

Ja takodje....primetila sam da je veliko interesovanje po gradu za -Slobodnu Zonu- sto je dobro ;]
Sačuvana
Vertigo
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 408


Nosce te ipsum!


« Odgovor #7 poslato: 11.04.2007. 04:55:13 »

E pa, prvo vece je zavrseno.  smile

Ja sam malo okasnila(Boze, kako li je to meni moglo da se desi  Grin) i kao posledicu toga gledala film naslonjena na sto. Bilo je pokusaja izvlacenja stolice, ali su se zavrsili poprilicno neslavno. Jedino sto sam "izvukla" su one jadne decije knjige sa polica, ali pssst...

Inace, film mi je bio skroz ok. Gomila tuznih i srecnih momenata, prozeta nadom i entuzijazmom ljudi koje zive u favelama. Zaista su strasne stvari koje su se desavale tamo. Samo jedan od dokaza koliko nepradvde na svetu... Inace, svidela mi se muzika koja je pratila film.

Steta za one koji su nameravali da idu, a nisu. I nadam se da ce i ova ostala  dva dana ispuniti moja ocekivanja.

Sačuvana

We rise only to fall... we die only to live...
we ask to dream in hopes of knowing...
he gives us a heart in hopes of feeling...

I am felling... it's you!
Iva_smiley
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Qka
Država: SER
Horoskop: Vaga
Poruke: 1697


Yes, you have to keep smiling


« Odgovor #8 poslato: 11.04.2007. 18:35:26 »

Ja sam bila, imala sam svoju stolicu, ali skroz neudobnu.
USTANAK U FAVELI (FAVELA RISING) film je odlican, znala sam da onako nesto postoji u Brazilu, ali u tolikom obliku-iznenadjena sam.
Veceras su 2 odlicne projekcije koje stvarno vredi videti.
Sačuvana
Vertigo
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Horoskop: Jarac
Poruke: 408


Nosce te ipsum!


« Odgovor #9 poslato: 12.04.2007. 18:38:52 »

I drugo vece prodje... Non-stop sam se pomerala ne bih li videla, cak sam se premestila napred, ali dzaba. Ako neko vidi visokog crnog decka u prugastom feedback duksu koji je sedeo u 2-3 redu, neka ga klepne po glavi, posto prevod nikako nisam mogla da vidim od njega.

Prvi film- 'nako. Nije me preterano odusevio. Jedino sto ja kontam da su postavili prvi i drugi film kao kontrast. U prvom je intervju sa teroristom zenom koja se ne kaje zbog toga sto je ucinila ni posle 20-30 godina. Ona je samo zelela slobodu, da njen naord dobije svoju zemlju, "ona uopste nije opasna"... Iako u otmicama aviona nisu povredjeni neduzni putnici, mogli su svakako biti. Zato u drugom filmu je prikazano sta "ti ndezuni terosristi" ipak mogu da urade!!!

Deca Beslana- huh...  sad1 Cry sad1 Cry sad1 Cry sad1 Cry sad1 sad1 Cry sad1 Cry
Zaista potresan film, JAKO! Mislim da su svi u prostoriji bili sokirani.
Deca ceo film pricaju sta im se sve izdesavalo ta tri dana...  sad1
Ceo film mi je bio grc na licu, jer jednostavno nisam mogla da prestanem da se zaprepascujem.  Sad
... Decak koji sasvim opusteno prolazi kroz rusevine skole i prca sta se desilo (evo, ovde su mi ubili tatu i bacili mu telo kroz prozor). Zatim devojcica, koja u opisivanju situacije kad je pocela vatra da gori, kaze- bila je jedna devojcica bez obe noge, i zahvatila ju je vatra, a ona digla ruke i govori-upomoc, upomoc  Sad. Pa decak kome je u trenutku pucanja bombi neciji mozak se razleteo pa licu...
Joooooj, ma ovo je samo deo... Zasita nisam mogla da verujem, tuzni li suuu.Kakav zivot ostaje to jadnoj decici...
Klinci sve vreme pricaju sta se desilo ta tri dana kad su bili zarobljeni, a tek na kraju kako se i osecaju posle toga. U svakome od njih postoji mnogo vise straha i raste neopisiva zelja za osvetom. Zele da budu predsednici da bi ih ubili, nacrtaju ih pa zapale taj papir, u counteru ubijaju teroriste... Sta li ce tek biti kad porastu?!
A Beslan nikad nece biti ono sto je bio.

Jedva sam zaspala. Scene filma su mi se non-stop prevrtale po glavi.   Cry
Sačuvana

We rise only to fall... we die only to live...
we ask to dream in hopes of knowing...
he gives us a heart in hopes of feeling...

I am felling... it's you!
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.963 sekundi sa 35 upita.