Oreska - Užice

UŽICE => Kulturni život => Temu započeo: Pedja 18.08.2006. 22:00:10



Naslov: Sto pedeset godina uzicke biblioteke
Poruka od: Pedja 18.08.2006. 22:00:10
http://www.danas.co.yu/20060818/hronika5.html#0

Vredan jubilej Narodne biblioteke u Užicu

Vek i po od osnivanja Čitališta

Članske karte ima 4.500 čitalaca: Užička biblioteka

Užice - Narodna biblioteka u Užicu obeležava 150 godina postojanja. Centralna proslava ovog vrednog jubileja biće u subotu 19. avgusta u Narodnom pozorištu od 12 časova.

Užička biblioteka počela je sa radom na Preobraženje 1856. godine, osnivanjem Užičkog čitališta, a burna istorija ovog podneblja uticala je da je ona u više navrata prekidala rad.

Tokom dva svetska rata uništen je knjižni fond, a kontinuitet u radu uspostavljen je posle Drugog svetskog rata. O tome će svedočiti i izložba pod nazivom Biblioteka kroz vreme, koju su povodom ovog jubileja priredili Anđa Bjelić i Momčilo Lučić. Otvaranje izložbe je u petak , 18.avgusta, u 19 časova u holu biblioteke.

Prema rečima Zorana Tešića, direktora ove ustanove, u programu centralne proslave, odnosno svečane akademije, učestvovaće akademik Ljubomir Simović, operski pevač Oliver Njego, profesor Nikola Rackov, hor Zlatiborska vila i glumci Narodnog pozorišta. Monografija, koja je ranije bila najavljena biće naknadno predstavljena, jer iz tehničkih razloga kasni njeno štampanje.

U jubilarnoj godini, kako je najavila Anđa Bjelić, predsednik komisije za informisanje, u septembu će biti promovisana monografija povodom 150 godina rada ove ustanove, u toku su pregovori o gostovanju književnice Vide Ognjenović, a potom sledi učešće na Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, organizovanje pratećeg programa Jugoslovenskog pozorišnog festivala i Šestog mini sajma knjiga u decembru, ali i još književnih sadržaja.

Inače, prvi put za dvadeset godina u ovoj ustanovi u toku je revizija, pa je otpisano oko 20.000 knjiga zbog pohabanosti.

Trenutno biblioteka raspolaže sa 170.000 knjiga i ima oko 4.500 članova. Uvođenjem porodične članarine, kako je istakla Bjelićka, tokom ove godine, udvostručio se broj članova.

N. Kovačević


Naslov: Sto pedeset godina uzicke biblioteke
Poruka od: Pedja 22.08.2006. 21:39:05
http://www.danas.co.yu/20060822/vojvodina1.html#7

Užička biblioteka obeležila vek i po od osnivanja

Od Čitališta do elektronske Biblioteke

Užice - Narodna biblioteka u Užicu obeležila je u subotu 150 godina postojanja. Centralna proslava održana je u užičkom Narodnom pozorištu, a u holu biblioteke otvorena je izložba pod nazivom Biblioteka kroz vreme, autora Anđe Bjelić i Momčila Lučića.

Biblioteka je počela sa radom na Preobraženje, 19. avgusta, 1856. godine, osnivanjem Užičkog čitališta, čiji je prvi upravitelj bio sudija i posvećenik kulturi Stojan Obradović. Godinu dana kasnije, imala je oko 100 članova, dvesta knjiga i sve dnevne listove tadašnje Kneževine Srbije. Zbog burnih događaja više puta je gašena, tokom ratova knjižni fond je uništen, ali je uspevala da obnovi rad. Menjala je i naziv, tako je posle Drugog svetskog rata bila Gradska knjižnica, pa Gradska biblioteka, a 1961. godine dobija današnji naziv. Upravnici su bili Đorđe Nikolić, Gojko Škoro i Slobodan Radović. Sadašnji direktor Zoran Tešić, istakao je da je ona danas moderna ustanova sa oko 170.000 knjiga, više od 130 naslova periodike, poseduje izdanja na kompakt diskovima i internet klub. Ima oko 4.500 članova.

- Te 1856. godine osnovano je Čitalište i vremenom postalo središte duhovnog života, neka vrsta parlamenta gde se raspravljalo o različitim pitanjama. To je bila najposećenija institucija kulture, u koju su dolazili i nepismeni da bi prisustvovali javnom čitanju interesantnih publikacija - rekao je Tešić.

Na burnu istoriju biblioteke podsetio je akademik Ljubomir Simović, ističući njenu "dramatičnu sudbinu", da su se "menjale adrese i ljudi, njeno ime, ali je uvek izazivala podozrenje vlasti i sile".

- Ljudi koji drže ključeve gradske ili državne kase, najčešće su uvereni da je ulaganje u kulturu subvencija, a subvencija je elegantnije ime za milostinju. I zato tu kasu, kada iz nje treba izdvojiti nešto za knjigu, biblioteku, galeriju, muzej i pozorište, otključavaju nerado i sa oklevanjem. Međutim, ulaganje u knjigu i kulturu nije subvencija, nego investicija. Ta investicija plodove ne donosi odmah i ne donosi ih nama, nego našim potomcima - poručio je akademik Ljubomir Simović.

Tihomir Petković, predsednik opštine, obećao je da će pomoći rad ove ustanove, ali, kako je rekao "ne zbog jubileja, već zbog godina koje dolaze, a koje su veoma značajne za ovu instituciju".

Kroz vreme

Burnu istoriju ove ustanove, a povodom njenog jubileja od 150 godina, prikazali su Anđa Bjelić i Momčilo Lučić, izložbom Biblioteka kroz vreme, koja se može pogledati naredne dve sedmice. Tadašnje Čitalište imalo je svega stotinak članova, a danas članske karte poseduje oko 4.500 Užičana. Međutim, kako ističe Anđa Bjelić, bilo je srećnijih vremena, kada je biblioteka imala mnogo više članova. Među najvrednijim eksponatima su dve najstarije knjige koje poseduje ova ustanova, a to su Opšta istorija za decu, Johana Matije Šeka iz 1734. i Istorija raznih slovenskih naroda Jovana Rajića iz 1784. godine. Izloženi su i primerci Zlatibora, najstarijeg i našeg prvog lista iz 19. veka, a tu su i originalna pisma književnika Milutina Uskokovića. Pored ove izložbe, vredan jubilej užičke biblioteke biće obeležen i promocijom monografije o ovoj ustanovi, koja je najavljena za septembar.

N.Kovačević