Oreska - Užice

(NE)OBIČNI SVAKODNEVNI ŽIVOT => Lični i porodični budžet i ekonomija => Temu započeo: Pedja 05.09.2006. 22:50:38



Naslov: Krediti
Poruka od: Pedja 05.09.2006. 22:50:38
http://www.novinepress.co.yu/vesti_dana/2006-08-29#2156

KONTROLA, PA KREDIT

Svi koji žele da uzmu kredit prolaze kroz kontrolu u Kreditnom birou, koji ima podatke o tome da li je klijent redovno plaćao rate za kredit i da li može još da se zaduži

Podaci Kreditnog biroa govore da su čak 98 odsto Srba redovne platiše

BEOGRAD - Svaki građanin koji želi da podigne kredit, da otvori tekući račun ili da uzme kartice mora da prođe kroz detaljnu proveru u Kreditnom birou Srbije! Od februara ove godine sve banke u Srbiji imaju obavezu da od Kreditnog biroa traže izveštaj o finansijskim obavezama klijenta, a cilj svega toga jeste provera platežne moći klijenta i sprečavanje prezaduženosti građana.
Prema rečima rukovodioca biroa Radeta Bačkovića, Srbi bez ikakvih problema podižu kredite, jer podaci Kreditnog biroa govore da su čak 98 odsto njih redovne platiše.
- Kada građanin želi da otvori tekući račun ili da podigne kredit, banka uz saglasnost klijenta povlači izveštaj iz Kreditnog biroa. U roku od sedam sekundi dobiju se svi podaci o finansijskim obavezama koje klijent ima. Tu je navedeno da li građanin već ima kredit kod neke banke, da li ima obaveze po osnovu lizinga, da li je nekome žirant, da li je ulazio u nedozvoljeni minus, da li je puštao čekove bez pokrića i koliko je redovno izmirivao svoje obaveze - objašnjava Bačković.
Prema njegovim rečima, provera finansijskog stanja građana prvenstveno ima za cilj da spreči građane da uzimaju kredite koje ne mogu da isplate, a, s druge strane, da zaštiti banku od rizičnih ulaganja.
- Odlukom Narodne banke Srbije, od kraja 2004. zaduženost građana po osnovu kredita ne sme da pređe 30 odsto primanja. Pošto su u našem sistemu umrežene sve banke na teritoriji Srbije, sve lizing kompanije i sve državne agencije i fondovi, prilikom izrade izveštaja jasno se vidi presek svih obaveza koje građanin ima. Dakle, u Srbiji ne može da se desi ono što se desilo u Hrvatskoj, da građanin uzme kredite čije su rate veće od plate koju prima - kaže Rade Bačković.
S druge strane, zahvaljujući podacima iz Kreditnog biroa, banke se štite od rizičnih ulaganja. Ukoliko se pokaže da je neko neredovan platiša, banka može da ga odbije za kredit, objašnjava Bačković.
- Svi podaci o finansijskim obavezama građana čuvaju se tri godine. To znači da čak i kada neko otplati kredit, podaci ostaju kao deo izveštaja u naredne tri godine. Oni su takozvana "istorija" građana i ukoliko je neko redovan platiša, ti podaci ga preporučuju za novi kredit ili za novi račun. Ukoliko je, međutim, kasnio sa ratama više od 60 dana ili je bio tužen zbog nevraćanja kredita, u naredne tri godine svaka banka kod koje želi da podigne novi kredit videće u izveštaju da je taj kredit neredovno isplaćivao - objašnjava Bačković.
I. PEŠIĆ

Banka mora da objasni zašto je odbila klijenta

Izveštaj Kreditnog biroa samo je preporuka za banku, a banka sama donosi konačnu odluku da li će klijentu odobriti kredit. Ukoliko banka odluči da odbije klijenta, prema rečima Radeta Bačkovića, dužna je i da mu objasni zašto ga je odbila.
- Kada je odbijen, klijent ima pravo da zna zašto mu banka ili lizing kompanija nisu izašle u susret. Banke se, međutim, često kriju iza Kreditnog biroa i tvrde da smo mi ti koji zabranjujemo odobravanje kredita. Ukoliko smatra da banka nije u pravu, svaki klijent ima mogućnost da na lični zahtev zatraži izveštaj iz Kreditnog biroa - napominje Bačković.

Izveštaj od 120 do 200 dinara

Od novembra 2004. godine, kada je Kreditni biro počeo sa radom, izdato je 2,5 miliona izveštaja. Od toga, 95 odsto izveštaja tražile su banke, a pet odsto izveštaja izdato je na zahtev građana.
Prilikom povlačenja izveštaja iz Kreditnog biroa banke su dužne da imaju pismenu saglasnost klijenta. Građani koji žele da dobiju izveštaj finansijskog stanja treba da popune zahtev i u zavisnosti od tipa izveštaja plaćaju od 120 do 200 dinara. Izveštaj se može dobiti lično, i to u roku od sedam sekundi, a ukoliko građanin želi izveštaj, može ga dobiti na adresu na kojoj živi ili putem elektronske pošte.
Prema planu Kreditnog biroa, do kraja godine u izveštaj će ući i podaci o izvršenim poreskim obavezama, ali i podaci o finansijskim obavezama prema velikim trgovačkim kućama.


Naslov: Krediti
Poruka od: velika 05.09.2006. 23:15:02
Samo shto razlichite banke razlichito tumache izveshtaje Kreditnog biroa. U jednoj banci je problem shto imash kreditne kartice (rachunaju ti kao mesechno zaduzhenje), a nije problem shto si nekada davno kasnio u ratama za neki kredit (i isplatio ga na vreme sa svim kamatama), a u drugoj je obrnuto... Jedna banka ti gleda da li vec imash neki kredit, i automatski te odbija iako rata tog kredita nije ni 10. deo tvoje plate, a u drugoj ih to ne zanima...
Uglavnom, poenta je da im je frka da ti daju kredit, pa ako nisi zaposlen u nekom javnom preduzecu, ili nemash mesechne prihode preko... neke cifre, dakle, spadash u grupu onih kojima je kredit najpotrebniji - NECESH GA DOBITI DA SI JOSH TOLIKI!
I one fore - novac za dan-dva... aaaahahaha... nema shanse, bato!


Naslov: Krediti
Poruka od: Pedja 22.09.2006. 00:37:25
http://www.24sata.co.yu/specijal.php?id=256
    
“Sosijete ženeral” nudi i adaptaciju stanova

KREDITI - Banka "Sosijete ženeral" objavila je juče da je pripremila novu ponudu za klijente koji primaju platu preko računa u ovoj banci i koja podrazumeva, kako se tvrdi, najpovoljnije uslove u Srbiji za gotovinske kredite ili za refinansiranje zajmova iz drugih banaka.

Sa kamatom od 11,27 odsto godišnje davaće se krediti u "kešu", dok će za refinansiranje ranijih dugova biti odobravana novčana potpora uz 9,6 odsto kamate.

Banka će omogućavati iznose od 500 pa do 12 hiljada evra, na rok otplate od 12 meseci ili čak na osam godina - bez žiranata, kao i na otplatu do 120 meseci, mada uz posebno dogovarene uslove.

Praktično, ponuda znači da za kredit od 100 hiljada dinara i rokom otplate od 60 meseci, mesečna primanja moraju biti najmanje 7.162 dinara, a da će rata iznositi 2.148 dinara.

Predstavnici banke "Sosijete ženeral" naveli su na konferenciji za štampu da su spremni i za kreditiranje adaptacija u stanu ili renoviranje ukupnog stambenog prostora.

Efektivna kamata za ove kredite počinje od 6,79 odsto sa rokom otplate od 60-180 meseci za iznose od pet hiljada pa do 50 hiljada evra.

Klijent banke dobija polovinu u gotovini, a ostalih 50 odsto uplaćuju se preko profaktura za izvršene usluge.


Naslov: Odg: Krediti
Poruka od: iizuzetan 06.05.2011. 21:11:49
Meni se jako ne dopada sto je kamate u skoro svim bankama promenjljiva kod kredita. Mislim da to nije u redu i da je to pljackanje gradjana. Kamata kad se dogovori mora biti fiksna pa sta bilo da bilo a ne ovako. (http://www.zaljubi.com/index.php?u=igre&ad=igrice) Banke zele da izbegnu bilo kakav rizik a to mislim da nije ok. I banke moraju da posluju sa rizikom kao i sve druge firme i preduzeca a ne ovako cim im nesto ne odgovara odma dizu kamatu ili ratu. Sad su banke zasticene kao beli medvedi a ja mislim da je to na ustrb svih ostalih u prviredi.


Naslov: Odg: Krediti
Poruka od: Vlad Dracul 07.05.2011. 20:52:54
Imas dva izbora - PRIHVATI ili NE.

Zao mi je sto to kazem ali banke rade onako kako im je dozvoljeno... sta hocu reci? Pa jasno je ljudi danas ne pitaju koliko kosta usluga davanja novaca. Zelenasi lome ruke, noge, noseve... banke pak uzimaju kuce, automobile itd. Fiksne kamatne stope i daleko nize kamatne stope u razvijenim zemljama znace to da klijent nece uzeti drugaciji kredit te se kao takav i ne nudi. Kod nas je druga prica i zato je tako.

Kad ste na jednom raskrscu i imate izbor dobro razmislite sta je blize. Nisam ja tu da sudim bilo kome jasno je da fali novaca i u takom situacijama se kreditu mora pribeci ali na zalost zbog stanja kakvo jeste klijent nije taj koji diktira kako ce banka da svira vec obrnuto!