Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Pišite pismeno  (Pročitano 5547 puta)
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 02.08.2005. 22:00:39 »

Primetio sam da je vrlo česta pojava nepoznavanja osnovnih normi pravilnog pisanja. Na internetu je to baš četo jer tekstovi izlaze ujavnost bez prethodne korekture. Evo nekih pravila koja treba poštovati:


- znakove interpunkcije teba kucati odmah iza poslednjeg slova u reči kojoj slede a iza znaka treba staviti znak razmaka

- ispred znaka za otvaranje navoda ili otvorene zagrade se stavlja znak razmaka i a iza sledi slovo, dok kod zatvorenog navoda ili zagrade važi isto kao i za ostale znake interpunkicje, ispred slovo - iza razmak

- oznake jedinica mera se kucaju sa razmakom ispred i iza oznake

- aritmetički znakovi se unose tako što se razmak stavlja ispred i iza znaka. To su znakovi + - x : =

- znakovi za procenat i promil se kucaju odmah iza broja na koji se odnose, bez razmaka

- na kraju reda se ne pritiska dugme Enter. Ovo dugme označava kraj pasusa i samo tada ga i treba kucati. Tekst u okviru pasusa će, ako je duži od jednog reda, biti automatski prelomljen u više redova.

- pasuse treba odvajati jednim praznim redom

- između dve reči treba kucati samo jedan znak razmaka

- prilikom kucanja teksta koristite sve znakove našeg ćiriličnog ili latiničnog pisma. ako koristite latinicu, nemojte kucati dj umesto đ.

- ako nemate mogućnost korišćenja našeg pisma, onda naša slova zamenite nešumnim varijantama: umesto ć i č koristite c, umesto ž koristite z, a umesto š koristite s. Umesto slova đ koristite dj. nemojte koristiti druge kombinacije.

- nemojte kucati znak nul aumesto slova o ili O i obrnuto. Nula i slovo O su različiti znaci i tako ih treba i unositi.
Sačuvana

ana_vangogh
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 278



« Odgovor #1 poslato: 03.08.2005. 00:23:53 »

Citat: "Pedja"
ujavnost


Mislim da se pise  U JAVNOST... Tongue heh, salim se, al eto kad mi vec zapade za oko, ali kapiram da se ovde ne prica o toj vrsti gresaka. Mislim da je crnje napisati NE sastavljeno sa glagolom, tipa NEZNAM, sto je cesta greska, nego O zameniti 0, i sl...    :wink:
Sačuvana

..svaki put, nebo zna, cuje glas, ti si sam i plasi te do smrti!!....
pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #2 poslato: 03.08.2005. 01:46:08 »

Citat: "Pedja"
kucati znak nul aumesto
....
 Tongue
Ma ko ce to sve savatati , ja priznajem da sam uzas kad pisem , ali lose navike nemos' lako da iskorenis...uostalom zivot nije za pravila... :mrgreen:
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
ana_vangogh
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 278



« Odgovor #3 poslato: 04.08.2005. 00:51:07 »

jao pedja sta ti uradismo, bolje da nista nisi pisao... smile (ja se opet salim, samo da se ogradim, ako izbije verbalni sukob)
Sačuvana

..svaki put, nebo zna, cuje glas, ti si sam i plasi te do smrti!!....
Vlada_RS
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Vlada
Mesto: Republika Srpska
Lokacija: Celinac
Država: BiH
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 243




« Odgovor #4 poslato: 21.06.2007. 20:24:38 »


al


Kada ti vec isparavljas Pedju da i ja ispravim tebe nije "al" vec "ali", ako vec hoces "al" ide ti apostrof (') na kraju a ti to naravno nemas smile
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.844 sekundi sa 35 upita.