Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8
  Štampaj  
Current Topic Rating: *****
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Najlakše do posla po političkoj liniji  (Pročitano 52013 puta)
maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #150 poslato: 17.02.2010. 08:42:24 »



PS: Neverovatno mi je da ovde izraz isprljati ruke ima negativnu konotaciju. Ja znam za isprljati obraz, okrvaviti ruke, imati lepljive prste, ali isprljati ruke? Stvarno?

Na pravom si putu...da shvatiš koliko još moraš da naučiš...Kao prvo da imaš sposobnost da držiš kontinuitet u izlaganju svakog pojedinačnog učesnika, a ne da komentarišeš svaki post ispočetka... Iz tog razloga ja se ispisujem, jer dalja priča zaista nema smisla  smile


Vidiš, i ti si na pravom putu: u učenju je ključ. Ostalo nisam razumeo, možda bi mogla da reformulišeš?
Sačuvana

Ne lečim tuđe frustracije po forumima (uključujući PP).
Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #151 poslato: 17.02.2010. 13:27:23 »


Jedno od najtrazenijih zanimanja su programer,farmaceut,elektotehnicki inzinjer,profesor engleskog.
Od velikih firmi trenutno EPS trazi kadrove.I to:inzinjere rudarskog,elektrotehnickog,masinskog,ekonomskog i pravnog smera.Pa eto..ko moze i ispunjava uslove,moze da proba.


Ponavljam još jednom, upiši neki faks (ili bar višu) dok nemaš posao i kad završiš imaćeš više šanse garant. Šteta da toliku energiju trošiš na raspravljanje na ovom forumu kad sigurno možeš bolje da je usmeriš.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #152 poslato: 18.02.2010. 05:53:57 »

Uopste nije losa ideja.To bi bilo nesto kao "povratak otpisanih" Tongue
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #153 poslato: 22.02.2010. 20:47:20 »

Citat
...Šteta da toliku energiju trošiš na raspravljanje na ovom forumu kad sigurno možeš bolje da je usmeriš.


Ne bih se složio. Prvo, učestvovanje na forumu nije ''rasipanje energije'', jer po meni, ovde čovek može da pročita dobre ideje i savete, a to svakako nije beskorisno.

Hm...kažeš da upiše neki fakultet ili višu i onda će imati više šansi. Svakako da jeste tako, s većim obrazovanjem, ima se više šansi. Ali, opet se ponavljam: zašto? Zašto čovek mora da upisuje studije (u vreme kada bi uveliko trebao da stiče radni staž) da bi pronašao posao? Postavlja se pitanje zašto se onda školovao za to neko zanimanje, ako će morati da u 30, 40, 50-oj (nebitno, parafraziram) da upusuje nove studije!? U redu je da čovek upiše neki kurs ili obuku za nešto konkretno, ali završiti nov fakultet!? Prvo, nije isto učiti sa 20 ili sa 30 ili više godina, drugo, taj fakultet se plaća, pa od čega da se plati? Na kraju krajeva, fakultet ili viša su minimum tri-četiri godine učenja, zar to nije gubljenje vremena (pod pretpostavkom da sam već završio jedan fax)? Nije to sve tako zlatno jer da jeste, onda bi možda i moja baba upisala fakultet jer ''eto žena želi da bude fakultetski obrazovana''. Nije ovo ironija, jer ovde pojedinci predstavljaju to kao nešto što se rešava za mesec-dva (prekvalifikuj se...šta je to četiri godine učenja!).

Citat
Kao rezultat toga raspisuje se interni konkurs ,koji bi trebalo ,kako nam je receno da bude cista formalnost ,jer je sve odobreno.
Papiri predati,provera se radi,i odjednom kao grom iz vedrog neba kazu da od toga nema nista.
Kome da se zalim,i na sta?
Konkurs nije objavljen u sluzbenom glasniku.Sve je tacno tako napravljeno da budes nemocan da bilo sta ucinis.


Da, interni konkursi se često ne objavljuju u Službenom glasniku, ali ne verujem da nisi imala pravo da se žališ. Mislim, morala si dobiti neko rešenje, odgovor, vraćenu dokumentaciju... Jer i na interni konkurs se primenjuje ZUP, stoga, možda si mogla nešto da reaguješ. Kažeš ''rečeno nam je''... verujem da si već tada i znala da postoji mogućnost da od toga ne bude ništa. Tačnije, bez papira, crno na belo, ne važi ni ''rečeno'', a ni ''obećano''.

Sačuvana
Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #154 poslato: 22.02.2010. 22:14:37 »

Naravno da je gubljenje vremena ako imaš već jedan završen fax. Al koliko sam ukapirala Starla ima samo srednju skolu... Ispravite me ako grešim. Ne znam ni koju. Ako ima gimnaziju kapiram što joj je teško da nađe posao.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #155 poslato: 23.02.2010. 07:19:38 »

Ok..da rezimiramo.
Ovo NIJE tema o meni.Trebalo je da pricamo generalno o problemu zaposljavanja.
Da je doci do diplome u zemlji Sbiji ,najlaksa stvar ,govori i ova prica od pre par dana:
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/174409/Dve-nastavnice-sa-laznim-diplomama
...Pored ovih profesorki, krivične prijave za falsifikovanje diplome podnesene su i protiv dva policajca iz Medveđe, zatim, protiv pet opštinskih službenika sa srednjom školom, protiv sekretara Tehničke škole sa pravnim fakultetom i protiv jedne vaspitačice u predškoslkoj ustanovi „Mladost“, za koju se sumnja da je falsifikovala i srednjoškolsku i diplomu više škole. Falsifikat je otkriven i kod jednog radnika u tamošnjem Zavodu za obračun i plaćanje, ali i kod dva policajca, koji su zbog toga dobila otkaze. .."
Zanimljivo je da neki nemaju kao sto vidite ni tu srednju skolu,pa ipak rade kao da su zavrsile fakultet.
Takodje je zanimljivo da smo zemlja gde se najlakse postaje doktor nauka.
Mislite i o tome.
Da ja imam SAMO srednju skolu,jer sam studije napustila.To je svakako najveca glupost koju sam napravila u zivotu,ali sta je tu je.
Mozda skupim lovu pa kupim sebi diplomu hahaha Tongue
Sačuvana
Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #156 poslato: 24.02.2010. 23:21:37 »

E pa ako razmišljaš to takvim stvarima... Postati doktor nauka u Srbiji je lako samo na tim privatnim fakultetima i takva diploma tim ljudima služi samo za vizit kartu jer sa tim te neće zaposliti u ozbiljnim institucijama.
Ja sam samo pobornik da čim neko ima slobodnog vremena (a biti nezaposlen svakako spada u kategoriju) je odličan povod za neko usavršavanje.
Džabe ti da kukaš i širiš defetizam kako je crno da crnje ne može biti. Može nego šta jos gore itekako. Ako ne veruješ pogledaj ovu listu prosečne godišnje zarade
Klikni ovde

Videćeš da smo 102. od 228 svetske zemlje. Nije bajno, al čim ti kuckaš po tom kompjuteru i blejiš po internetu spadaš u bogatiju svetsku populaciju. Ne moraš da mi veruješ.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #157 poslato: 25.02.2010. 05:41:45 »

Moram da primetim da ili nisi procitala moj post,ili da isti -nisi razumela.
Ne znam kako drugacije da protumacim ovaj tvoj post u kojem me prozivas za "defetizam,blejanje,kukanje...itd"
I posle Pedja tvrdi da sam ja drska i da ne znam da polemisem  rofl
1.Valjalo bi da znate i pravo znacenje reci defetizam, koju toliko koristite u ovoj temi.Rec je francuskog porekla i oznacava predaju.Ja se predala nisam,niti sam nekome savetovala da to uradi.
Naprotiv!
Cak sam u jednom postu napisala i kako mozete da se samozaposlite,a i napisala sam koje sam korake JA preduzela.Ocigledno da su moji saveti,razmena misljenja,od vase strane shvaceni kao defetizam i kukanje..bice da imate problema sa razumevanjem napisanog,ili neki drugi problem za koji ja nisam nadlezna.
2.Uzasno me nerviraju osobe koje cak i ne zive u Srbiji ,a znaju kako je ovde bolje od nas koji tu zivimo.Ponekad kad slusam koliko kukaju ti strendzeri,dodje mi da im udelim koji dinar  Cheesy.
Moj post iznad ,koji se niko nije ni potrudio da procita ,govori o tome da cak i policajci ,koji treba da suzbijaju kriminal ,i sami kupuju diplome da su zavrsili srednju skolu (to je za nepoverovati ,ali je realnost! ),a da i nastavni kadar koji nam edukuje decu ima fake diplome..
Ne znam gde je tu moja kuknjava? To ti je realnost..a ako ti se ne svidja ti se pravi da ne vidis,i mirna Backa!
Citat
  Postati doktor nauka u Srbiji je lako samo na tim privatnim fakultetima i takva diploma tim ljudima služi samo za vizit kartu jer sa tim te neće zaposliti u ozbiljnim institucijama.  

Ako nisi znala ,na zavodu za zaposljavanje ima i doktora nauka koji su zavrsili regularne ,drzavne fakultete.A Ljubisa Buha Cume,kriminalac ,vlasnik je cak 3 fakulteta.Eto koliko vredi skola i postenje u nasoj zemlji. slap
Citat
Ja sam samo pobornik da čim neko ima slobodnog vremena (a biti nezaposlen svakako spada u kategoriju) je odličan povod za neko usavršavanje.

Lepo od tebe.Tvoj predlog,rekla sam i ranije je ok,a opaska da ako ne radis -obavezno imas visak vremena nije na mestu,jer svaka zena sa porodicom nema bas nekog ogromnog vremena za lencarenja i "blejanje"
Citat
Nije bajno, al čim ti kuckaš po tom kompjuteru i blejiš po internetu spadaš u bogatiju svetsku populaciju. Ne moraš da mi veruješ.  

Nigde nisam ni navela da sam socijalno ugrozena.Samo sam opisala sta je mene snaslo u vezi mog posla.Trudicu se da ne primecujem ove ljude sto kopaju po kontejnerima,verovatno su besni od silnog blejanja :S.Oni statistiku nisu ni videli ,sram ih bilo,ccc...
Kuckanje i blejanje po internetu nije rezervisano samo za odabrane..ili jeste ,a ja nisam obavestena?! Tongue
Sačuvana
Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #158 poslato: 25.02.2010. 08:36:17 »

Šta stvarno reći?
Sačuvana
maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #159 poslato: 25.02.2010. 09:31:12 »


Šta stvarno reći?


Pa lepo je izvela argument: nekoliko ljudi je kupilo diplomu, iz toga sledi da nijedna diploma ne vredi ničemu.
Ukoliko je vrednost diplome 0, to znači da je Starla jednako kvalifikovana za vršenje bilo kog posla  kao i svaki kandidat sa diplomom (ili više od toga, jer za nju definitivno znamo da nije kupila diplomu... još - vidi citat ispod).


Mozda skupim lovu pa kupim sebi diplomu hahaha Tongue


Drugim rečima, ona je nepravedno diskriminisana jer se pri zapošljavanju akademsko obrazovanje smatra za komparativnu prednost.
Sačuvana

Ne lečim tuđe frustracije po forumima (uključujući PP).
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #160 poslato: 25.02.2010. 20:21:30 »

Citat
Pa lepo je izvela argument: nekoliko ljudi je kupilo diplomu, iz toga sledi da nijedna diploma ne vredi ničemu.
Ukoliko je vrednost diplome 0, to znači da je Starla jednako kvalifikovana za vršenje bilo kog posla  kao i svaki kandidat sa diplomom (ili više od toga, jer za nju definitivno znamo da nije kupila diplomu...  

Nekoliko ljudi?  Cheesy
Ja znam masu njih u Uzicu koji su kupili diplome,ali nije u tome poenta..a da ti ja crtam stvarno nemam snage,a i iskreno da ti kazem ne zelim.
To sto ti tumacis moje reci onako kako se tebi cefne,tvoj je problem,i ja nemam nameru da se trudim da ti objasnjavam vise bilo sta,jer mi je do tvog misljenja stalo kao do lanjskog snega otprilike ( a mozda i manje Wink )
Za one normalne cu ponoviti da NIGDE nisam rekla da je onaj sa srednjom skolom jednak i ravnopravan sa onim koji ima diplomu nekog fakulteta.
Sa mojim kvalifikacijama su dobro upoznati moji bivsi poslodavci koji su bili zadovoljni prikazanim,i bas iz tog razloga se ne plasim za sebe i mogu da biram sta cu da radim.
Citat
Drugim rečima, ona je nepravedno diskriminisana jer se pri zapošljavanju akademsko obrazovanje smatra za komparativnu prednost.  

I opet sam izmisljas nesto sto nisam nigde napisala.Da nije smesno,bilo bi zalosno.
I da se odjavim sa ove teme,jer sam rekla otprilike sve sto sam imala,a da sa nekima "mlatim praznu slamu" ne mogu i necu,preporucicu vam svima da u trenutcima kada pocnete da gledate oko sebe crno otvorite Vukin link sa sajta CIA i vidite da je kod nas mnoooogo bolje nego sto vi znate da jeste smile
I zamalo da zaboravim :
Citat
Mozda skupim lovu pa kupim sebi diplomu hahaha  

Ovo je bila ironija i sarkazam ,za bolje razumevanje metnula sam cak i smajli Wink.Ali oci vide ono sto zele da vide..
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #161 poslato: 25.02.2010. 23:46:03 »

Apsolutno ne prihvatam poređenja životnog standarda kod nas i negde drugo. Iz kog razloga: iz tog što me BAŠ BRIGA što se živi super u Norveškoj i bolje nego ovde ili što je u Čadu tolika glad, da im je kompjuter misaona imenica. Naravno, ljudska saosećajnost postoji, ali od poređenja nema vajde. Tačno je, ima bolje od nas, a ima i gore. Ali, svi mi koji živimo u zemlji Srbiji, živimo po standardu koji je takav kakav je i ništa nam ne vredi to što svi znamo da ima i gore i bolje. Kao što ni čoveku koji pretura po kantama za otpatke ništa ne znači statistika koja kaže da i od Srbije ima gorih, svejedno, on je gladan te gladan....

Kupovina diploma...stara tema s aktuelnim ''happening''-ima. Uvek se otkrije ponegde takav slučaj. Samo još više nipodaštavanje ljudi koji su svoje diplome stekli znanjem. Jer, pojedinci, kupe diplomu, upadnu negde da rade s tom diplomom i to je to. Znam za nekoliko slučajeva da su ljudi sa po 30 godina radnog staža morali da overavaju originale diploma jer je u toj firmi nađemo dva-tri slučaja falš diplomi i onda poslodavac kao ''da uvede red'' natera sve zaposlene da dokazuju svoje obrazovanje. Smejurija! Mislim se, ako bih uspeo trideset godina da radim sa lažnom diplomom, e vala ne verujem da bi mi dali otkaz  slap

Sve u svemu, kada ljudi ''vide'' da od poštenog snalaženja nema ništa...ni ne čudi jedan opšti pesimizam koji vlada u društvu. Hteli mi to da priznamo ili ne...
Sačuvana
Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #162 poslato: 26.02.2010. 02:24:06 »

Mislim da u Srbiji nemaju svi ni kompjuter a kamoli Internet ...

Defitnitvno vlada pesimizam, to je usađeno svakom u genetski kod verujem. Imao para -nemao, imao ili nemao posao. Svako ima neki razlog da bude nesrećan.
Sačuvana
maler
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Duško
Mesto: Užice
Lokacija: Vozdovac-Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 243



« Odgovor #163 poslato: 26.02.2010. 03:01:21 »


Ja znam masu njih u Uzicu koji su kupili diplome,ali nije u tome poenta..

Imena, Starla, imena...
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #164 poslato: 27.04.2010. 05:21:06 »

Kad budes pokazao legitimaciju koja ti daje pravo da me saslusavas,mozda ti i kazem.Ovako ne vidim razlog zasto bih neke ljude u maloj sredini kakva je Uzice imenovala .Malogradjanstina..radoznalost,to je nesto protiv cega se treba boriti Wink
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #165 poslato: 28.04.2010. 19:18:01 »

Citat
.Malogradjanstina..radoznalost,to je nesto protiv cega se treba boriti


Ne, Strala, od tebe se očekuje verovatno i da pokreneš istragu protiv te pojave. :-)
A, realno, svi znamo da se to dešava i često...prećutno i odobrava.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #166 poslato: 29.04.2010. 05:27:34 »

Haha  Grin
Obavili su to vec nadlezni organi ,nema potrebe da ga ja saslusavam Tongue.Jadan covek..tipican primer iz onog perioda kada se promenila vlast 2000 te ,ako se secas i krenula akcija provere diploma po firmama.Covek imao 15 godina staza i osnovnu skolu..diplomu srednje je kupio.Naravno,kada su proverom provalili da je diploma fake,podignute su optuznice,i izgubio je radno mesto.
Najzanimljivije je to da je covek radio 15 godina ,veoma dobro ,posao, bez skole.smile .I tako..tresla se gora,rodio se mis.Seti se afere indeks smile
I pita me covek ko kupuje diplome...a ono u Kragujevcu svako mogao da plati ispit ,a on satro za to nije cuo :S.Nije valjda da ima amneziju?! Tongue
Mnogi su je izgleda dobili..
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #167 poslato: 16.08.2010. 21:20:11 »

E da smile.Radim -da se pohvalim..
Morala sam da ispricam sta mi se sve oko zaposljavanja desavalo.Smesne situacije,ali nekome ce mozda biti korisne..
Posto godinama radim prevode,honoranrno i gratis ,resila sam da to unovcim pa sam rekla da me preporuce za prevode ako nekom treba.Posle izvesnog vremena uradila sam neke prevode i bili su zadovoljni,placanje skromno ,ali ok i posteno.
Posle izvesnog vremena zove mene neko i pita me za  prevodjenje i objasni uslove ..Sve ok,ja pristanem.Covek kaze treba mu samo prevod sudskih dokumenata,nista ne pominje da treba da lektorisem ista,ili bilo sta osim toga da mu je hitno.
Ja sednem i za par sati prevedem sve to posaljem na mail,a on mi posle pola sata pise da je dokumenat pun gresaka i da je bukvalno preveden.
Lepo- ja pomislim da se verovatno sali,jer otkud u sudskim dokumetima "pesnicka sloboda " :S
Trazim da mi prosledi greske da ispravim ,ali on mi nije poslao "greske" niti izrazio nameru da plati prevod.
Napisem mu lepo mail u kome ga obavestavam da cu prepisku proslediti nadleznim organima.On me zove i kaze da je "pretece pismo" primio i da ce uplatiti novac. Zgrozena mu se zahvalim i kazem da nema potrebe,i da te 3000-4000 popije lepo u kafani,jer sam ispala naivcina. Ja castim.
Eto kakvim se sve prevarama ljudi sluze...zalosno..
Zao mi samo sto sam posumnjala u sebe..Cak sam pomislila da ne znam ni jezik koji od rodjenja govorim haha..eto smile
Inace onaj biznis poljoprivredni se pokazao kao veoma lep ,a zarada je bila oko 4000 e .
Znam samo da je onaj ko je rekao da "rad oslobadja " bio nevidjen idiot.
Sačuvana
novembar 1
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Marija Ana
Mesto: Užice
Država: Srbija
Poruke: 122



« Odgovor #168 poslato: 18.08.2010. 03:46:56 »


....,ali on mi nije poslao "greske" niti izrazio nameru da plati prevod.....Eto kakvim se sve prevarama ljudi sluze...zalosno...

Da, to je već provaljen štos. Kao i onaj kada kao traže prevodioce, pa vam pošalju tekst da prevedete, pa onda vas obaveste da ste prošli prvi krug selekcije, pa vam pošalju drugi teksta, pa kažu, ok, prošli ste i ovaj krug, pa opet, do besvesti....dok ne provalite da radite za njega za dž. Prevaranti pokvareni ! embarrased
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #169 poslato: 18.08.2010. 15:52:29 »

Starla, ne rece sta radis.

Fino je da je poduhvat sa poljoprivrednom uspeo. To samo dokazuje da kad se hoce, uvek se nesto moze uraditi.

Sačuvana

Vukosava
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Belo Groblje
Horoskop: Strelac
Poruke: 213



« Odgovor #170 poslato: 19.08.2010. 04:31:52 »

SRBIJA | 18.08.2010
SŠta je bolje: diploma ili partijska knjižica?
Percepcija mladih o šansama za dobijanje posla dodatno opterećena ekonomskom krizom
Opšti utisak koji postoji u Srbiji ukazuje na to da je za mlade u potrazi za poslom najvažnije da pametno odaberu, ali ne školu, odnosno fakultet, već ... političku stranku. Da li je tako?
 
Put do posla preko političkih stranaka je, čini se, najkraći put za mlade ljude, i na to skreću pažnju čak i lideri političkih stranaka. Činjenica da se o tome ipak više govori u redovima opozicije donekle se može posmatrati i kao deo političke borbe. Teško je stoga ustanoviti koliko je to realan fenomen, a koliko deo političkog folklora.
 
Državna služba- uglavnom preko stranaka
 
U odnosu na ranija istraživanja, percepcija mladih o njihovim šansama za dobijanje posla je svakako dodatno opterećena i uticajem ekonomske krize, kaže za Dojče vele Đorđe Vuković iz CeSID-a. Kada se realni efekti krize spoje sa utiskom da iza svega stoji politika, onda situacija izgleda dosta loše. Međutim, Vuković upozorava da se na osnovu toga ne mogu izvlačiti jednostavni zaključci.
 
„Nije sama sigurnost ulaska u neku stranku i sigurnost dobijanja posla. Malo su tu stvari pojednostavljene, i one se ne odigravaju tako u praksi. Ali, za to što jesu takozvani državni poslovi, stvari verovatno tako funkcionišu. Jer, to jeste boljka negde svih tranzicionih društava, koja polako iz tog nekog totalitarnog sistema prelaze u partokratiju, da bi tek kasnije došla do demokratije“, kaže Vuković.
 
Dosadilo im čekanje na bolje
 
Mladi s druge strane i dalje imaju jak utisak da je politika preplavila sve sfere života, i da nema profesionalnog napretka bez članstva u političkim strankama. Upravo zbog toga oni nemaju baš previše optimizma što se tiče nalaženja posla nakon završetka školovanja:
 
„Ne znam, ako se poboljša stanje u zemlji, onda svakako ima nade za nas mlade. A ako se to ne desi, onda svakako inostranstvo.“
 
„Realno gledano slabo, a ne vidim šta će se promeniti za nekih pet ili 10 godina, u pozitivnom smislu. Znači, imate samo politiku, koja i ne ide u pravom smeru, i uopšte imate haos u državi na svim nivoima. Tako da ne možete da očekujete i da kažete: evo, nadam se - biće bolje. Mogli smo da pričamo pre nekog vremena ’nadamo se - biće bolje’, ali to na žalost nikako da dođe.“
 
„U principu gledam da završim ove osnovne studije, pa onda master, a onda ću tražiti posao. Nešto čak razmišljam da otvorim neku svoju privatnu firmu, jer nisam zadovoljan svojim statusom u državi. Ili možda čak razmišljam da odem na master u inostranstvo, pa da nakon toga tamo i ostanem i nađem posao.“
 
Kada bi bili stavljeni pred dilemu: članstvo u stranci i posao, ili odlazak u inostranstvu, mladi u Beogradu čini se da nemaju dileme:
 
„Jednostavno ne želim da budem član bilo koje stranke. Ni sa jednom nisam istomišljenik, tako da je u svakom slučaju bolje inostranstvo nego da ostanem ovde, i da mi neko upravlja šta ću ja da razmišljam, i šta bi trebalo da radim.“
 
„Znate šta, ne bih da idem odavde zato što sam nešto besan, nego iz prostog razloga što je to za mene nešto novo. Znači, da jednostavno sebi i svojoj porodici sutra obezbedim nešto bolje.“
Studenti beogradskih fakulteta misle da će im fakultetska diploma ipak obezbediti posao. Po njihovom mišljenju, za karijeru preko političkih stranaka se uglavnom odlučuju ljudi nešto nižeg obrazovanja, i tako pokušavaju da kompenzuju nedostatak visokog obrazovanja. Đorđe Vuković iz CeSID-a smatra da u tom zapažanju ima istine.
 
„Sposobni i obrazovani mladi ljudi, pre ili kasnije nađu nekakav tip zaposlenja, koji njima omogućava da zadovolje svoje životne ambicije. Ono što jeste problem su upravo kadrovi koji nemaju tako vrhunske kvalifikacije, ili nemaju to što se zove poželjne kvalifikacije. U takvoj situaciji vi jednostavno tražite sebi uhlebljenje, i to je nešto što je za mene normalno. Samo što mi onda u društvu imamo negativne efekte u smislu da, pre ili kasnije, oni postaju ključni politički odlučioci, a nemaju kvalifikacije ni da budu članovi stranaka, a kamoli da igraju ključne političke uloge“, kaže Vuković.
 
Problem političkog uticaja na ekonomiju će postojati sve dok se ne izmeni sama struktura privrede u Srbiji, ističe Đorđe Vuković. Mi i dalje imamo jako veliki deo države u privredi i javnim preduzećima, i partijska podobnost pri zapošljavanju će postojati sve dok se taj upliv države znatno ne smanji, ocenjuje Vuković.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #171 poslato: 19.08.2010. 06:21:52 »


„Sposobni i obrazovani mladi ljudi, pre ili kasnije nađu nekakav tip zaposlenja, koji njima omogućava da zadovolje svoje životne ambicije...."


Mnogo mi se dopao citirani deo. I mislim da je upravo akcenat na ovoj prvoj kvalifikaciji. Naime obrazovanje u smislu skolske (fakultetske) diplome nista posebno ne znaci - video dosta primera u praksi.
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #172 poslato: 19.08.2010. 21:00:29 »

Citat
Naime obrazovanje u smislu skolske (fakultetske) diplome nista posebno ne znaci - video dosta primera u praksi.


Pa, upravo to dobrim delom i omogućava zapošljavanje preko veze. Jer, kada bi svi poslodavci poštovali da se u određenoj struci zapošljavaju ljudi iz te struke, ne bi se dešavalo ono što se sada (i ranije) dešava da se stečene kvalifikacije ''obezvređuju''. Pitanje nečije sposobnosti je pitanje svake individue i ja ne osporavam da ljudi mogu kvalitetno raditi poslove i za koje nemaju školu. Ali, ako ćemo svi raditi ko šta stigne (ili ko ima jaču vezu gde da se zaposli - bez obzira na kvalifikacije koje to radno mesto zahteva), postavlja se logično pitanje: što se onda školujemo za neko zanimanje?!

Citat
A ako se to ne desi, onda svakako inostranstvo.


Naravno! Svako ko ima mogućnosti i treba da ode. Jer, deset godina je prošlo od trenutka kada smo ''čekali bolje''...mislim da je dalje čekati gubljenje vremena...
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #173 poslato: 20.08.2010. 09:07:57 »

...postavlja se logično pitanje: što se onda školujemo za neko zanimanje?!...

Znanje je nesto sto vam niko ne moze oduzeti! Uciti nesto zarad nekog drugog cilja - zadovoljenja roditelja, boljeg zaposlenja itd. obicno proizvodi lose efekte - ako se ucenje shvati kao nesto sto se mora onda to i nije ucenje.. (licni stav) svaki dan je ucenje u sirem smislu reci citanjem dnevnih novina, gledanjem vesti na TV-u i sl., a ako se izdvoji nesto vremena i nauci nesto sto se u zivotu moze primeniti da se zaradi i pomogne sebi i/ili drugima onda bi to trebalo da ispuni coveka (opet licni stav)
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #174 poslato: 01.09.2010. 21:37:12 »

Apsolutno se slažem sa svim što si napisao. Čovek se uči dok je živ.

No, ja sam mislio na formalno obrazovanje kojim stičemo neko zanimanje, u kojem težimo sutra da radimo. Isto tako, svakog čoveka ispunjava činjenica da se iškolovao za zanimanje koje voli i da radi u struci za koju se školovao. I kasnije, čovek mora da se usavršava i to je sasvim normalno. Ali, kod nas nije takav slučaj. Koliko primera imamo da ljudi, putem veze, rade na radnim mestima, a da nemaju kvalifikaciju za to. Dok, oni koji imaju kvalifikaciju sede kući. O tome se radi.

Pogledajmo jedan prosečan konkurs za neko radno mesto i dosta često možemo da vidimo uslov stručne spreme: IV/VI/VII stepen ekonomske ili tehničke struke. Pa, od kada su tehnička i ekonomska struka srodne???

Takođe se slažem da je znanje najveće blago koje čovek može da ima...ali ako to znanje ne koristi da bi zaradio platu, slaba je vajda od posedovanja znanja. Kad sam pročitao u jučerašnjim novinama podatak da na evidenciji NSZ ima upisanih 1800 lekara, zapitao sam se kako ti ljudi mogu da budu optimisti kada su se školovali šest godina (plus stažiranje i specijalizacija - to je još više) i sad su na zavodu... I šta sad...oni bi trebali da se prekvalifikuju?! Što je paradoksalno, to je paradoksalno.
Sačuvana
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.854 sekundi sa 35 upita.