Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: 1 Mikrotik da radi kao 2 Mikrotik-a kako ?  (Pročitano 2725 puta)
bojan_mrak
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Bojan Margetic
Mesto: Backa Palanka
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 12




WWW
« poslato: 10.04.2009. 02:57:31 »

1 Mikrotik da radi kao 2 Mikrotik-a kako ?

ja sam probavo sledece ali uvek mi Mikrotik brko pojmove...

primer u Mikrotik-u imaju 4 lan kartice 1lan kartica dovoti internet na nju je nakacen VLAN i vlan ubacen u bridj sa lan karticom 2 i preko toga radi internet e sad

na lan karticu 3 dovedem drugi izvor interneta i isto na nju nakacim VLAN i taj vlan ubacim u bridj 2 sa lan karticom 4...

e sad znaci da lan 2 i lan 4 daju internet u moju mrezu kako ja da ta dva interneta razdvojim da jedan ima svoj mrezni prolaz a drugi svoj jel da dam bridjevima ip adrese po mojoj voli a oceli to istovremeno biti i dns serveri ip adrese bridjeva ili samo mrezni prolazi ... ja sam bio nesto uradio ali mi se net uvek brkao isao kuda je on hteo u nezavisnosti sta sam ja da racunaru koji treba da ide na net ispunjavo za dns server i mrezni prolaz ....
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 10.04.2009. 07:30:01 »

U principu Mikrotik nije predvidjen za tako nesto. Da se napraviti, ali ocekuj da ces imati problema sa kasnijim podesavanjima jer sta god da radis moras da vodis racuna da se odnosi na tacnu konekciju.

Nisi dao dovolno podatak da bi mogao da dobijes neki konkretan savet.

Pre svega, ukloni bridzece i postavi NAT (maskarade) rutiranje tako sto ces raditi NAT sa jednog lokalnog interfejsa na jedan internet link i sa drugog lokalnog interfejsa na drugi internet link.

Svim racunaruma koji su na prvom lokalnom interfejsu taj lokalni interfejs treba da bude gateway (i DNS ako ukljucis DNs na mikrotiku), a onima na drugom lokalnom interfejsu stavim taj drugi lokalni interfejs sa gateway i DNS.

Lokalni interfejsi moraju biti u razlicitim IP opsezima, kao i interfejsi prema internet provajderima.
Sačuvana

bojan_mrak
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Bojan Margetic
Mesto: Backa Palanka
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 12




WWW
« Odgovor #2 poslato: 11.04.2009. 11:43:19 »

kad bi ti meni to stosi napiso na nekom mikrotiku uslikao to jest winbok-u ili kad bi napravio bekap tako podesenog mikrotika pa da ja samo ubacim bekapa onda bi ja lako skonto kako to ide kad vidim a ovako kad citam tekstualno i podesavam uvek nesto nestima ... kad bi imo tako neki primer lako meni onda modifikovat onako kako meni stima ...
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 11.04.2009. 15:20:30 »

Ne znam sta ti pravi problem jer je ovo sve trivijalno podesavanje.

Prvo napravi NAT za jedan link i jednu lokalnu mrezu. U maskaradi samo podesi da ona radi za lokalni interfejs te mreze. KAd ti to radi, proveri da li ona duga lokalna mreza moze na internet (a ne bi trebalo da moze). Kada utvrdis da je to sve ok onda dodaj slicno NAT pravilo samo da drugoj mrezi ukljucis maskaradu na drugi internet link.

Ako ne znas kakj ose podesava NAT, imas to objasnjeno u uputstvu http://wireless.uzice.net/uputstva/mikrotik-osnovno-podesavanje-deljenje-internet-konekcije/, samo tamo posto je primer sa jednom lokalnom mrezom i jednim linkom nije bilo potrebe da se maskarada ogranicava.
Sačuvana

bojan_mrak
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Bojan Margetic
Mesto: Backa Palanka
Država: Srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 12




WWW
« Odgovor #4 poslato: 12.04.2009. 12:43:14 »

podesio sam otprilike tako kako tamo pise i kako si ti naveo da radi ekstra upocetku je bilo supljina kroz hotspot recimo msn mi se logovao i kad nisam bio ulohovan na hotspot a skipi se uopste nije hteo ulogovat pa sam to sve ucinculiro da radi kako treba e sad cu da probam sa dva lika nadam se dacu uspeti ... imam osecaj koliko dugo podesavam mikrotik dacu ga sanjat ...
Sačuvana
mcusin
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Chushin
Lokacija: Kameno Korito
Poruke: 608



« Odgovor #5 poslato: 22.04.2009. 17:14:26 »

Postoji ovde jedan problem, videce ti se mreze izmedju sebe.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 22.04.2009. 17:44:29 »

Nije to problem. To se lako resi u firewall-u.
Sačuvana

mcusin
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Chushin
Lokacija: Kameno Korito
Poruke: 608



« Odgovor #7 poslato: 22.04.2009. 19:51:58 »

Samo zelim da skrenem paznju na ono sto ce se desiti, naravno da se moze resiti.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.167 sekundi sa 37 upita.