Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Dve odvojene LAN mreze na jednom portu MT  (Pročitano 3947 puta)
FOX028
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dejan Zivkovic
Mesto: Kosovska Mitrovica
Država: Srbija
Poruke: 2


« poslato: 06.07.2018. 05:34:41 »

Pozdrav, pocetnik sam sa MT, znam neke osnove ali to nije dovoljno za moj problem koji imam. Preko jednog MT su povezani nekoliko racunara (30-ak) preko switch-eva e sad meni je potrebno da preko MT podesim da 10-ak racunara da budu na jednu LAN mrezu a ostali na drugu LAN mrezu tako da jedni drugima nemaju pristup. Nadam se da sam bio jasan sa pitanjem.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 06.07.2018. 16:41:42 »

Prost način je da na Mikrotiku podesiš još jedan mrežni interfejs za drugu podmrežu i sa posebnim IP opsegom i na njeg azakačiš drugio svič i na njega sve računare koji treba da budu odvojeni.

Tada ćeš moći dablokiraš neželjeni saobnraćaj između dve lokalne mreže.

Drugi način je da uzmeš upravljivi svič i podesiš lolanu mrežu koristeći dva VLAN. DObijaš isto kao i u prethodnom slučaju smao je sve na jednom sviču i prebacivanje računara iz jedne u drugu mrežu radiš softverskim podešavanjem ko kom VLAN-u pripada.
Sačuvana
FOX028
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dejan Zivkovic
Mesto: Kosovska Mitrovica
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #2 poslato: 06.07.2018. 19:01:54 »

Cini mi se da moje pitanje nije bas dobro protumaceno.
Ovako, dolazni internet dolazi do MT i od njega ide kabal do drugogih switch-eva na kome su povezani racunari i oni trenutno svi jedni druge vide i imaju pristup serovanim folderima, meni je potrebno da ako je moguce na MT podesim da npr. deset racunara ne vide ostalih 20 i da nemaju pristup njima. Da li je sve ovo moguce da se izvede a da racunari ostanu povezani kako sam opisao. Jos da napomenem da znam neke osnove u podesavanju MT i to samo preko Winbox-a. Pa ako moze neko ukratko objasnjenje za podesavanje preko Winbox-a. Hvala.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 06.07.2018. 20:40:58 »

Ako su to obični svičevi nije moguće, jer to što se računari vide je do svičeva a ne do rutera.

Da bi izolovao korisnike koji su na istom sviču to mora da bude upravljivi svič - koji podrava VLAN.

Doduše, možeš da na ruteru naisti interfjs zakačiš još jedan ip opseg pa da neke račuanre vežeš na njega ali to je traljavo i nesigurno rešenje jer ne radi stvarnu izolaciju nego prividnu.
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.598 sekundi sa 37 upita.