Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Kako povezati dva Mikrotika na ovaj nacin?  (Pročitano 5894 puta)
mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« poslato: 10.03.2008. 17:26:27 »

POZDRAV svima.



Radi se o sledecem:



Imam dva MT-a, jedan je kod mene kuci, drugi na zgradi koja je 1km od mene. Ovaj kod mene kuci je povezan preko Telekom ADSL-a na net a preko wireless kartice koja je u ap-bridge modu bacam signal na MT koji je na zgradi. Na ovaj MT kod kuce je nakaceno takodje i 8 korisnika kojima dajem net i imam lokalnu mrezu. Potrebno mi je da MT koji je na zgradi prima signal od ovoga prvog preko wirelessa, naravno. U MT-u na zgradi imam dve wireless kartice, obe u ap-bridge modu kao i eternet karticu, sve tri su povezane u bridge. Na ovom prvom MT-u imam odredjenu access listu ogranicenu preko MAC adresa i definisane protoke za korisnike sa odredjenih IP adresa. Posto iz iskustva dosadasnjeg znam kako se radi sa klasicnim AP-ovima, nije mi jasno kako da povezem dva MT-a preko wireless-a a da pritom klijenti koji su nakaceni na ovaj prvi MT ne budu ugrozeni?! Da pojasnim, wireless kartica na prvom MT-u ima IP 192.168.1.2/24 dok eternet kartica dobija od Telekomovog DHCP-a dinamicku IP ad
 resu, obe su u bridge-u i sve radi perfektno. ADSL modem ima IP 192.168.1.1 koji je ujedno i gateway za net. Konfigurisao sam drugi MT na sledeci nacin:

wireless kartica (wlan1) koja treba da bude nakacena na prvi MT ima IP adresu 192.168.1.3/24 dok druga wireless kartica (wlan2) ima IP adresu 192.168.1.4/24 a eternet kartica ima IP 192.168.1.5/24 i sve su povezane u bridge. Na koji nacin da povezem ova dva MT-a a da ne pogresim u podesavanjima nijedne od wireless kartica na drugom MT-u posto bih trebalo da nakacim 6 klijenata na wlan2 karticu koja je takodje u ap-bridge modu a wlan1 bi trebalo da salje signal u smeru dolaska signala sa wlan1 kartice prvog MT-a? Kako da to izvedem i na koji nacin? Svi klijenti koji bi bili nakaceni na drugi MT treba da imaju i net i lokalnu mrezu. Net bi naravno dolazio sa prvog MT-a na drugi ali kako? Kako da konfigurisem IP-eve, gateway i slicno obzirom da je na prvom MT-u ( koji je kuci ) tacno konfigurisana queue lista sa protocima u lokalnoj mrezi i netu za korisnike koji su nakaceni na isti? Citao sam po forumu ali nista slicno nisam nasao, ne znam sta dalje. Bio sam i na zvanicnom sajt
 u MT-a ali zaista kao nekome ko je skoro poceo  u domenu MT-a ne mogu previse da ucinim a znam da ovaj forum posecuju ljudi koji su svoj zivot provodili uz MT. Dosta sam naucio od Vas i veoma sam Vam zahvalan zbog toga te Vas stoga molim da mi pomognete u ovom problemu posto bih nakon ovoga samo na osnovu analogije postavio jos 5 MT-ova kao access pointa po gradu celom a znao bih kako da ucinim to...
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 10.03.2008. 18:14:10 »

Gresis u tome sto si sve stavio u bridz. Nemoj tako raditi. Svaki Mr neka radi kao ruter. Taj koji je zakacen na ADSL neka ima NAT prema ADSL-u a sve otalo neka bude obicna rutirana mreza. Svaki mrezni adapter treba da ima svoj mrezni opseg a korisnici zakaceni na AP treba da dobijaju adrese u IP opsegu koji je odredjen za taj AP.

Tako ce ti mreza biti potpuno kontrolisana i vrlo lako ces da odredjujes ko cemu ima pristup, jer nijedan krinik ne mzoe da napravi konekcija ka drugim delovima mreze, a da to ruter ne moze da kontrolise. Pristup Internetu ces dapodesavas samo na Mtu koji je zakacen na ADSL.

Ako si pocetnik, onda treba za pocetak da pojednostavis stvari. Izbaci taj MT koji je kod tebe iz igre i zameni ga obicnim AP bridzevima. Tako ces za pocetak imati samo jedan MT na kome ces da naucis kako se stvari podesavaju a onda postepeno ubacuj nove MT.

Objasnjenje koje si dao je tesko ispratiti, bilo bi dobro da to sto si zamislio nacrtas.

Sačuvana

mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #2 poslato: 10.03.2008. 18:54:16 »

OK, obrisao sam bridzeve, objasni mi kako da postavim NAT prema ADSL-u a to sto kazes da korisnici treba da dobijaju adrese iz toga opsega, znaci li to da stavim DHCP ili da im ja dodeljujem adrese iz tog opsega?! U svakom slucaju, razumeo sam sta si hteo da kazes. Sto se tice MT-a, jesam relativan pocetnik ali sad je relativno kasno da prelazim na obicne AP-ove posto sam vec dosta novca potrosio dok nisam sklopio 10-ak Mikrotikova i sve te masine su spremne za rad tako da bi obicni AP-ovi bili samo dodatna investicija za koju nisam spreman posto sam sve finansiram i zelim sam da podignem tu mrezu. Zbog toga mi treba vasa pomoc.

Elem, mogu mreznim interfejsima da dodelim posebne mrezne opsege, to uopste nije problem. Nacrtao bih shemu mreze koju sam zamislio ali ne znam kako to ovde da postavim... Ili da stavim neki link ka slici koju postavim?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 10.03.2008. 20:29:06 »

Osnovna podesvanja Mikrotik imas objsnjenja u clanku http://wireless.uzice.net/uputstva/mikrotik-osnovno-podesavanje-deljenje-internet-konekcije/

Cek, ja sam razumeo da pravis nekomercijalnu mrezu, wireless community. To mi sad vise izgleda kao internet provajding.

Sliku stavi na neki host za fotografije pa ovde ubaci link.

Sačuvana

mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #4 poslato: 11.03.2008. 02:30:09 »

Ma kakav provajding, sta ce mi to, niti sam zainteresovan za te gluposti. Evo, sad cu da nacrtam pa cu postaviti kako bi to izgledalo.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 11.03.2008. 03:23:49 »

Otkud znam, pricas o deset MT-ova. To su prilicne pare. Mi evo, cetiri godine radimo pa ih imamo dva  i planiramo jos dva-tri smile
Sačuvana

mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #6 poslato: 11.03.2008. 04:57:28 »

Sam sam odvojio vise od 1400e u mrezu jer sam resio da u ovom gradu nesto napravim svoje a ujedno cu se mreziti sa jos nekim momcima sa druge mreze, mozda si cuo a mozda ne, mreza se zove 6tipuk. Kad se povezemo, pucacemo na Suvobor ka vama, ako ste raspolozeni...  Evo slike, ovako bi izgledala slika onoga sto bih ja postavio, otprilike. Naravno, na svakom MT-u koji je na slici, imao bih i po dve antene koje bi radile kao AP dok su Grid HyperLink 24dBi namenjene linkovima, tako sam ih zamislio...

Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 11.03.2008. 15:00:31 »

Ovo kako si nacrtao je kako to treba da se radi. Problem je sto je za to potrebno prilicno iskustva da se napravi. I mi ovde imamo istu zackoljicu. Ja sam vise puta sedao da razresim adresiranje za mrezu organizovanu na slican nacin i svaki put mi je pregoreo mozak od razmisljanja jer nemam iskustva u tome. Kad bih znao da tiobjasnim kako sve to da uradis, vec bih to primenio na nasu mrezu, ali ne znam.

Nazalost, nisam naisao ni na koga ko ima iskustva u pravljenju adresnog plana za takvu mrezu, a da je spreman da pomogne.

Ono sto moras znati je sledece:

- link izmedju dva AP-a mora da bude namenski sam za to - dakle, usmerene antene na oba kraja i mrezni opseg /30. To znaci da tvoj centralni AP treba da ima cetiri mrezna interfejsa samo za linkove ka drugim AP-ovima plus mrezni interfejsi za pristup korisnika.

- rutiranje u takvoj mrezi je bolje odraditi preko OSPF a ne staticno, zbog lakseg odrzavanja

- moras unapred sve isplanirati tako da rezervises i rasporedis IP adrese tako da kasnije ne ostanes kratak u nekom segmentu mreze

- za podizanje i administraciju takve mreze je neophodno da imas dosta znanja i iskustva
Sačuvana

mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #8 poslato: 11.03.2008. 18:53:25 »

Ovako Pedjo, idemo laksim putem. Ajmo za pocetak da se baziramo na povezivanje sa tim jednim centralnim MT-om na zgradi, on bi imao jedan interfejs za link i dva za AP-ove. Da ne bih previse komplikovao, kasnije cu postaviti jos jedan MT na zgradu pa bih time zaobisao to da sa jednog to sve radim. Ostale AP-ove ne moram uopste da povezujem sa centralne zgrade, mogao bih i od kuce jer ih sve vidim tako da to ne mora bas tako da izgleda. Ovo je nesto kako bih voleo da bude ali nije konacno. Znaci, bitno mi je za pocetak povezati se sa tim jednim MT-om na zgradi, kao sto vidis na slici a ostale cu kasnije, kad jos vise izucim MT kao ruter, nece propasti oprema, zar ne?!
Sačuvana
mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #9 poslato: 14.03.2008. 05:00:09 »

Nemoguce da cemo ovde stati. Sta se desava? Hoce li mi neko pomoci da povezem ova dva MT-a?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #10 poslato: 14.03.2008. 14:38:01 »

Mene je sad uhvatila guzvna s poslom, ne mogu da mrdnem a za ovo treba vise vremena da se objasni. Cim se trism posla eto mene.
Sačuvana

mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #11 poslato: 14.03.2008. 19:55:47 »

Vazi prijatelju. Javi mi samo da znam kad budes tu...
Sačuvana
mjoksimovic
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Miroslav Joksimovic
Mesto: Valjevo
Lokacija: Brdjani
Država: Srbija
Poruke: 8



« Odgovor #12 poslato: 21.03.2008. 04:03:54 »

Huh?
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.383 sekundi sa 36 upita.