Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: LAN over PPTP  (Pročitano 4132 puta)
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« poslato: 24.09.2013. 02:49:01 »

Naslov teme nije baš tačan za ono što mi treba , ali ne znam kako da to opišem u par reči, da znam verovatno bih ovo uspeo da izguglam  smile

Evo ovako, napravio sam PPTP konekciju između 2 mikrotika preko Interneta, na jednom je PPTP Server (u PPP -> Secrets sam dodao Name, Password i Local/Remote Address (192.168.100.1/192.168.100.2)), a na drugom mikrotiku je PPTP Client koji se povezuje na ovaj prvi preko IP adrese (javne statičke prvog pptp server mikrotika) i odgovarajućih parametara. U IP -> Routes sam dodao rute za oba subneta da idu preko odgovarajućih PPTP interfejsa. I to sve radi, nema problema, mogu da pingujem mašine iz jednog subneta u drugi. Zarad lakšeg objašnjavanja neka bude da je subnet gde je mikrotik sa pptp serverom 192.168.1.0/24, a pptp sa klijentom 192.168.2.0/24, a oba mikrotika na adresi .254 u odgovarajućem subnetu.

Ono što sam primetio, kada se sa bilo koje IP adrese iz .1.0 opsega logujem na mikrotik .2.254 on meni u logu ostavlja da je logovanje uradjeno sa 192.168.100.1, i obrnuto, ako se logujem iz .2.0 opsega, na mikrotiku .1.254 ostaje da sam pristupio sa adrese 192.168.100.2. Ovo mi je delimično jasno i moje pitanje je: postoji li mogućnost (tj. verovatno postoji) da mi on prijavljuje logovanje sa odgovarajuće IP adrese, a ne sa adrese ovog pptp interfejsa. Ne treba mi tačno uputstvo, nego pojšanjenje na koju stranu da idem...


I još dva pitanja:

1. Nikako da provalim razliku između PPTP i PPPoE! Mislim, nailazim na neke uopštene tekstove koji mi ništa ne govore, pa i dalje ne kontam princip po kome rade i na osnovu čega se razlikuju. Konkretno iz mikrotika, vidim da pri kreiranju pptp klijenta traži ip adresu (pri čemu ne traži interfejs) i onda ode tamo i poveže se, to mi je jasno. Ali kod pppoe klijenta nema ip adrese, ali traži interfejs. Nisam probao, ali pitam se, mogu li na ovom prvom mikrutiku da napravim pppoe server, ali me onda zanima kako će ovaj drugi da ga pronađe i konektuje se na njega??
Ako može, neka mi neko ovo malo pojasni ili me bar uputi na dobar tekst o tome. Nikako da stvorim jasnu sliku u glavi  icon7

2. Da li za svakog klijenta moram da pravim poseban PPTP server?
Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #1 poslato: 24.09.2013. 16:28:27 »

Pozdrav.

Ovakve logove imas, verovatno zbog maskarade, jer je kada uradis maskaradu za neki opseg (adresu), onda se predstavljas sa IP adresom rutera.

Razlika izmedju PPTP i PPPoE, pa to su ti totalno dva razlicita protokola, PPTP ti je vrsta VPN (virtual private network) protokola, koji se koristi za povezivanje udaljenih lokacija u lokalnu mrezu, a PPPoE vrsta broadband protokola za povezivanje klijenata na neku centralnu tacku (server) u lokalnoj mrezi.
Mozes da napravis PPPoE server, ali ce taj server moci koristiti samo oni koji su u toj fizickoj mrezi (prosto receno, oni koji su na istom swich-u).

Ne moras da pravis PPTP server za svakog klijenta, dovoljno je da napravis secret i dodelis mu odgovarajuci profil.

Pozdrav.
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #2 poslato: 24.09.2013. 19:11:04 »

E hvala, konačno mi je jasna razlika.

Ostaje nedoumica za 1 pptp server - više klijenata kombinaciju. Kada pravim pptp server imam polje user, jel to treba da ostavim prazno ako želim više korisnika da se poveže na osnovu odgovarajućeg secreta/profila? Nije mi baš jasna procedura logovanja na pptp server, pogotovo ako imam više pptp servera na jednom mikrotiku. Da li onda ti klijenti moraju da se loguju sa istim username/pass kombinacijom ili je moguće za svakog klijenta napraviti poseban user/pass za jedan pptp server?

A jedine maskarade koje imam su na PPPoE interfejsima sa kojima se ostvaruje konekcija sa provajderima. Zato mi nije jasno odakle maskarada na ovim pptp interfejsima...
Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #3 poslato: 25.09.2013. 17:25:38 »

Pozdrav.

PPTP server interface se pravi za jednog korisnika, ako zelis tu konekciju da izdvojis iz globalnog PPTP servera na routeru, cim si enable-ova ppp->pptp server opciju, tebi je na routeru dignut taj servis, i ne moras posebno da pravis server za svakog korisnika, nego samo treba da napravis ppp profil, i dodas username i password u secret.

Verovano si pravio maskaradu bez "outgoing" interface-a, pa ti se ta maskarada odnosi na ceo router a ne samo na pppoe konekciju.

Pozdrav.
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #4 poslato: 26.09.2013. 02:56:15 »

Hvala majstore, imaš  beer21 od mene  Grin
Maskarada na mikrotiku gde je pptp klijent je bila ok, ali na serveru nije bio izabran interfejs, tako da je to sređeno sad smile


Kontam sad malo bolje za pptp servere, ali džaba, ima još par sitnica:


1. ako se polje User ostavi prazno onda svi korisnici koji se nalaze u Secrets mogu da se povežu na taj server?





2. Pošto se profili nigde ne traže u pptp serveru, nego su vezani za Secrets-e, ima li potrebe da pravim nove profile ako imaju ista podešavanja kao i ovaj default (jedino neke preglednosti radi)?
Jer ja u ovim podešavanjima nigde ne vidim uticaj profila na samu proceduru logovanja na server...


3. I, predpostavljam da ne postoji mogućnost da se na jedan server striktno veže više korisnika?
Ili svi idu na default koji je naveden bez korisnika, ili samo 1-1, tj. server koji prihvata samo jednog navedenog korisnika (ne mogu da navedem više)?

3.11 Kad smo već kod toga, ako napravim 2 servera bez navedenih korisnika za logovanje, na koji server će se onda nakačiti korisnici iz Secrets-a?
Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #5 poslato: 27.09.2013. 00:12:56 »

Pozdrav,

Ne razumemo se ti i ja u vezi ovog pptp servera smile

Ne treba da dizes PPTP server interface (PPTP-in), ako zelis da ti se vise klijenata kaci preko PPTP-a. Dovoljno je da "enable" PPTP server u PPP opcijama (tamo gde ti je PPPOE,PPTP,OVPN,PPPOE scan), i server ti je automatski aktivan. Posle toga u "profiles" napravi profil koji zelis, dodaj nove "secret" sa profilom koji si napravio, i "voaala" radi smile.
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #6 poslato: 27.09.2013. 05:04:58 »

Uf! Sad i ono malo što sam skapirao pade u vodu  slap
Smorio sam se Grin

Ok, kontam, totalno sam na pogrešnu stranu gledao.
Izguglaću sutra malo, pa se javljam za nova razjašnjenja ukoliko bude problema...
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #7 poslato: 27.09.2013. 14:57:34 »

Skontao sam konačno.
Istripovao sam da je kad napravim novi interfejs za pptp server ustvari to poseban server  embarrased
Sada kada mi je jasno da je server samo jedan, a da su ovi interfejsi koje pravim u stvari statička podešavanja linka za korisnika, sva ostala polja su intutiivno jasna i nema više nedoumica.

Hvala još jednom, živ bio!  Grin
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #8 poslato: 19.10.2013. 03:54:31 »

Treba mi par pojašnjenja.

U queues sam napravio listu za ograničenja za ADSL interfejs (pppoe za adsl od telekoma) po lokalnoj adresi i još jedan qju za all interface i bez dst adrese, ovako:

rx max limit / tx max limit / dst address / interface
4M            / 1M            / 192.168.1.1 / ADSL
2M            / 512k         /                  / all

Primetio sam da kada je ovaj poslednji que enejblovan onda mi on ograničava internet prema njegovom tx max limit, pa u gornjem slučaju download bude 512k (umesto 4M), i obrnuto, tj upload je onda ograničen na 2M. Šta se tu tačno dešava?


A imam i jednu pptp konekciju sa fajl serverom i kad krenem sa njega da svlačim fajl ta konekcija upadnje u ovaj poslednji que sa all interfejsom. Što je i logično. Ali tu mi je čudno što ako povećam ograničenje down/up tipa na 30M, on u Rx i Tx koloni prikazuje da protok ide oko 10/5 Mbps, a moja konekcija je samo 6/1. Opet, WTF?
Windovza pokazuje da skida fajl na oko 470 KBps, a taj fajl server ima veliki up/down i nema ograničenja...




Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.919 sekundi sa 35 upita.