Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Pomoć s mikrotikom  (Pročitano 7497 puta)
pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« poslato: 11.08.2008. 02:07:28 »

Imam instaliran MT na PC-u, u njemu jedna LAN i jedna WLAN TP-Link 651..
Na njega bi bilo spojeno bežično 10-ak klijenata (ja žicom)..
Jedan od klijenata ima ADSL modem router D-Link 584T..
(To sve sad radi bez MT preko TP-Link 501 Access Point-ova, al' mi je potrebno ograničiti brzinu i ubrzati mrežu)
Mogu li na mreži svi djeliti taj internet (znači, taj modem nije spojen žicom u MT, već se taj klijent bežično spaja na MT)..
Kako podesiti to? Da li trebam još jednu WLAN karticu koja će se spajat direktno na AP od tog klijenta?
Na internetu sam našao (dosta toga na vašem sajtu) samo podešenja za dijeljenje interneta samo kad se modem direkt spaja kablom u mikrotik,
a, ovaj moj slučaj je malo čudan.. Uploadovo sam i kako to izgleda na papiru..
http://rapidshare.com/files/136330728/shema.pdf.html
Unaprijed hvala!

Hvala!
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 11.08.2008. 05:55:36 »

Sa bridzem ti je to tako moglo da radi, ali sa ruterom su stvari malo komplikovanije.

Da bi ruter mogao da rutira, odnosno kontrolise saobracaj, mora imati dva interfejsa - jedan kojim je povezan na internet i drugi preko koga su povezani korisnici (ne mora biti samo jedan interfejs za korisnike ali mora biti bar jedan). Dakle, intenret je na jednom internfejsu a SVI korsinici na drugom.

Ti imas situaciju da ti je jedan korisnik zakacen na ADSL ruter, pre Mikrotika. Tom korsiniku Mikrotik nikako nece moci da kontrolise saobracaj, jer je taj korisnik na internet zakacen pre Mikrotika.

Da bi sve radilo kako si zamislio, moras da dodas jedan Mikrotik koji ce ici odmah iza ADSL rutera akoji ce imati tri interfejsa, jedan da se poveze na ADSL ruter, jedan da se poveze korisnik koji se nalazi kod tog rutera i jedan - wireless kartica za link sa drugim mikrotikom preko koga su ti povezani svi ostali korisnici.

Ako neces da ubacujes jos jedan Mikrotik onda ce ti taj jedan korsinik koji je ispred njega biti bez kontrole, i tu ne mozes nista. Ap klijent koji si zamislio da povezes na Mikrotik bi mogao tako da radi mada ces sa tim verovatno imati problema.

Prva stvar, s obzirom na rastojanje od 6 km, nije ti bas dobar izbor da ga povezujes na omni antenu AP-a. Valjalo bi da tu vezu napavis nao point-to-point i da sa obe strane stavis usmerene antene. To ce ti obezbediti siguran link a istovremeno ces izbeci problem sa AP-om i korsinicima koji su na njega zakaceni.

No ako hoces ovako kako si zamislio moze i to, samo treba da na Mikrotiku pored AP-a za korsinike napravis jedan virtuelni AP koji ce ti sluziti za vezu sa internetom. Na njega ces zakaciti klijenta koji je vezan na ADSL ruter. To ce ti omoguciti da imas virtuelni interfejs na MT-u i tako obezbedis sve uslove da podesis rutiranje, a time i kontrolu protoka.

Bitna razliak izmedju mreze sa AP bridzem koju si imao i mreze s aMikrotikom je u rutiranju. IP adrese ne mogu da ostanu ovako kako si ih do sada imao. Opseg 192.168.1.0/24 pripada lokalnoj mrezi ADSL rutera, pa Mikrotik mora imati poseban IP opseg sa svoju lokalnu mrezu, recimo 192.168.2.0/24.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #2 poslato: 12.08.2008. 02:18:21 »

Ovo sve što si napisao nisam uspio isprobat jer mi se klijenti sa AP-ovima TP-Link TL-WA501 u client modu neće nikako spojit na mikrotik..
Njih sam podesio da se spajaju na zadani SSID i jednostavno neće..
U MT je isto TP-Link 651 kartica.. Preko Winboxa u Wireless Interfaces pod registration mi se pojave na sekundu i nestanu.. Jednostavno se ne mogu prijavit na mrežu.. Da li postoji neka caka u mikrotiku da mi je defaultno postavljena neko filtriranje tko se spaja?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 12.08.2008. 02:39:11 »

Moguce je da ti j eukljucen neki filter. Proveri access listu. Najbolje je da ukljucis logovanje wireless poruka tako da odmah vidis sta se desava.

Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #4 poslato: 14.08.2008. 22:14:22 »

Da li je moguće da su signali klijenata slabi (imaju onu malu antenu što dođe s AP-om)? Inače imaju od 15db pa na više i bez problema se spajaju na AP, a na mikrotik se spoje samo neki?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 15.08.2008. 00:08:12 »

Koliko su klijenti udaljeni od pristupne tacke?
Kako to mislis da je signal 15dB, to je prejak signal, trebalo bi da je u opsegu -69 do -54dB

Ako sumnjas da su signalislabi ond apromeni karticu u Mikrotiku posto sko su svi slabi onda je mozda ona stradala od groma.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #6 poslato: 15.08.2008. 03:02:00 »

Klijenti su svi u radijusu 500m (osim onog jednog koji je 6km)..
15db prikazuju TP-Link access pointovi, oni ne prikazuju kao mikrotik nego od 0-70 valjda..
MT prikazuje da većina klijenata ima -95 signal i možda se ni ne povežu zapravo.. Samo njih dva-tri imaju oko -80
Pa kartica je nova i nije nikad radila prije.. nemam ideje..
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #7 poslato: 15.08.2008. 03:15:08 »

Meri iskljucivo na Mikrotiku ili opremom koja signal prikazuje kako terba u dBm.

Na 500m ne mozes ocekviati da se klijenti koji imaju fabricke antenice uopste zakace. Ako ti se neko i zakacio to je puka sreca. Sasvim je normalno da imaju tako lose signale. Stavi na Mikrotik recimo slotted waveguide od 8 + 8 slotova (ako i treba kruzno zracenje), a klijentima, na tom rastojanju mozes da stavis bikvad, ili kantene i to bi onda trebalo da bude u redu.

Drzi se pravila da je apsolutno minimalan signal koji korisnik sme da ima -72dBm, a da je pozeljno da signal bude -69dBm ili jaci, ako zelis da ti mreza radi kako treba.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #8 poslato: 15.08.2008. 05:24:04 »

Dobro, taj na 500m ima kantenu i on jedini ima tako loš signal.. Ovi ostali imaju od 20-50 signal i oni su na cca 50, 100, 200m i više i bez problema se povezuju na ap sa tvorničkim antenama.. A zašto bi mjenjao omnicu 12db za ovu što si napisao?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #9 poslato: 15.08.2008. 08:03:39 »

Kantena na 500m da ima -95dBm, tu nesto nije u redu. Posto je svima los signal, proveri antenu, antenski kabal i karticu na AP-u.

RAzliku izmejdu obicne omni 12dB i slotted waveguide tesko j eopisati, to covek mora da oseti u praksi smile
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #10 poslato: 15.08.2008. 18:43:51 »

Ta kantena na 500m nema nikakav LOS, pa je zato loš signal..
Ma meni je to sve nekako čudno.. Antena i kabal omnice je valjda u redu jer AP tvornički radi stalno i svi se kače i imaju internet.. Jedino kad taj ap zamijenim MT-om onda se ne spoje svi klijenti..
Ova antena što kažeš izgleda super.. Samo mi je problem napraviti je jer teško da ću naći takav profil i nekog s cnc mašinom pa bi mi to bilo preskupo a već imam omni.. Nadam se da te ne smetam sa svojim pitanjima stalno..
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 15.08.2008. 18:59:19 »

Opticka vidljivost je neophodna, kao i nivo signala u opsegu koji sam ti vec rekao.

Sve sto izlazi van toga je recept za probleme. Dovoljanje smao jedan klijent na pristupnoj tacki koji ima los signal i ceo taj AP ce postati problematican.

Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #12 poslato: 16.08.2008. 15:10:24 »

Ako odustanem od MT, da li bi dobio nešto bolje ako bi zamijenio postojeći AP s bežičnim routerom? Da li bi router bolje odrađivao taj posao?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 16.08.2008. 15:35:24 »

Ne bi. Nema razloga da odustajes od MT, to ti je odlicno resenje. Problem sa slabim signalima nije u njemu. Eventualno promeni wireless karticu u njemu, posto je mozda ona problem.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #14 poslato: 16.08.2008. 23:52:28 »

Ipak ću još pokušat to osposobit.. Nabavio sam još jednu WLAN karticu, kabel i kantenu pa ću pokušat s direktnim linkom na klijenta s internetom.. Znači MT će imat 2 WLAN karte, jedna za AP a druga za vezu s netom i jednu LAN da se ja svojim računalom spojim na MT..
Sve kartice moraju imat različit subnet? Da li treba nešto posebno da obratim pozornost?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #15 poslato: 17.08.2008. 03:42:15 »

Uradi tako kako si zamislio pa cemo videti da li ce negde da zapne.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #16 poslato: 19.08.2008. 15:52:22 »

Wlan 2=192.168.1.3 -interfejs u station modu povezan na AP koji je spojen u adsl router    
                            -ip adsl routera je 192.168.1.11  (što bi mi trebao biti default getaway?)              
                            -ovu adresu je dodao dhcp client na tom interfejsu i u Winboxu IP->Addresses ima oznaku D
                           
Wlan 1=192.168.2.1 (interfejs u  ap bridge modu na koji će se kačiti klijenti)
lan=192.168.3.1  (interfejs na koji se ja utp kablom povezujem sa svojim računalom)

Dodao sam masquarade na outgoing interface WLAN2..
Mogu pingat iz New terminal recimo www.google.com što znači iz onog tvog uputstva da MT vidi internet, ali ja ne znam što trebam izrutirati da bi dobio internet?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #17 poslato: 19.08.2008. 18:36:50 »

Ako ti radi ping onda radi i rutiranje kako treba. Cak ti radi i DNS cim razresuje google adresu.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #18 poslato: 20.08.2008. 02:16:50 »

Pregledao sam onako cijeli pdf 700 stranica o MT i ne znam kako dalje.. Sad mi je prvi korak dalje da dobijem internet preko LAN interfejsa na svom računalu.. Mijenjao sam pod TCP/IP sve što mi je palo na pamet i nije proradilo.. Neki savjet još? Please..
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #19 poslato: 20.08.2008. 02:35:41 »

Isprati uputstvo sa http://wireless.uzice.net/uputstva/mikrotik-osnovno-podesavanje-deljenje-internet-konekcije/ i uradi doslvce kako tamo pise. To kak je u uutstvu bjasneno je dovoljno da sve proradi kako treba.

Za pocetak napravi da ti internet radi na jednom od lokalnih interfejsa na Mikrotiku pa tek tada podesavaj i drugi.


Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #20 poslato: 21.08.2008. 07:48:22 »

Ispratio sam uputstvo i zaista je sve proradilo.. Hvala na tako razumljivom i dobrom tutorijalu.. Ali ja još uvijek imam problem.. Problem je kad stavim na krov taj MT stroj i spojim na omni i kantenu.. Wlan kartice se totalno čudno ponašaju.. Nekad se hoće spojit/primit klijente a većinom ne.. Signal na 6km wlan kartica u station modu prikazuje oko -72 a neće se spojit i isto tako klijenti na drugu wlan karticu u ap bridge modu od njih desetak uspijem se spojit samo laptopom u sobi.. Nije moguće da badvije kartice ne valjaju jer su nove i atherosice.. Jedna je TP-Link  TL-WN651G a druga Trendnet TEW-443PI..
Stroj je Celeron 1000mhz, 256RAM, HDD 40GB, matična Asus sa intel chipsetom, grafička 4MB, napajanje novo 400W, lan kartica realtek..
Jel' mogu hard i kartice iz tog stroja ubacit radi probe u drugi a da ne moram ništa podešavat? Da li taj komp na krovu mora biti uzemljen?
Imam dojam da je taj PC uklet i ne znam šta više da probam..
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #21 poslato: 21.08.2008. 14:55:24 »

To su vec problemi koje je tesko ovako na daljinu resavati. Probaj da otkacis sve korisnike i povezujes jednog po jednog i to tako sto ces kod svakoga da izmeris signal i tek ako je on zadovoljavajuci vrsis povezivanje. Kod korisnika obezbedi opticku vodljivost, kratak antenski kabal i dobru usmerenu antenu dovoljne dobiti. Nemoj koristiti fabricke antenice koje se dobijaju uz wireless uredjaje osim na izuzetno malim rastojanjima (do 50-tak metara).

Imas na http://wireless.uzice.net/uputstvo-proracun-linka.htm uputstvo kako se vrsi proracun linka.

Kartice koje koristis se kod nas na trzistu vec dugo prodaju i vaze za korektne.

Racunar je po karakteristikama dobar, cak imas previse memorije i preveliki hard disk. Graficka kartica je nebitna, MT moze da radi i bez nje. Sto se tice uzemljivanja, dobro je da AP bude uzemljen.

Prebacivanje na drugi racunar je jednostavno: samo prebacis hard disk i sve mrezne kartice na novu masinu.
Sačuvana

pizzonia
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Kuća
Država: HR
Poruke: 16


« Odgovor #22 poslato: 25.08.2008. 05:31:58 »

Uspio sam osposobit sve.. Promijenio sam računalo i sad radi internet i klijenti se bez problema spajaju na MT.. Zahvaljujem se na pomoći i na jako dobrom uputstvu..
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.244 sekundi sa 37 upita.