Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: PPPoE kroz dva subneta  (Pročitano 2234 puta)
nesto222
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Nepoznato
Poruke: 3


« poslato: 23.10.2008. 06:12:06 »

Poštovanje,

ima pitanje u vezi podesavanja Mikrotika..

Mreza izgleda ovako:
PPPoE server --- LAN1(192.168.1.0/24) [Mikrotik] {WLAN1(192.168.2.0/24)/WLAN2(192.168.3.0/24)} --- PPPoE Client

Trebalo bi položit da PPPoE clinet ima pristup PPPoE serveru koji je u drugom subnetu.
Zašto mi to treba? Zato je ima vise WLAN (AP-a) koji su trenutno u istom subnetu, tj. sve je u bridgu sa LAN1, a to je nepotrebno zagusenje mreze. (Jesam li u pravu?)

Tražio sam po netu kako da to izvedem i našao da PPPoE nije moguce provuci kroz router.
Rjesenje bi bilo da se svakom WLAN-u (AP) dodijeli jedan subnet i onda korisni kad želi pristupiti PPPoE serveru da se spoji na Mikrotik sa PPTP konekcijom.
I nakon toga bi trebao imati pristup PPPoE server.

Zanimam da li je to ok rjesenje i kako to izvesti?
Uspio sam podesiti PPTP server na Mikrotiku i spojit se sa XP-om na njega, ali ne prolazi PPPoE.

Bi li bilo možda bolje rješenje podesit HotSpot na Mikrotiku?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 23.10.2008. 06:53:52 »

PPPoE ne moze kroz ruter. Ako ti je bas stalo dao PPPoE onda na svakom ruteru podigni PPPoE server apodesi ga da podatek o korisnicima uzima sa jednog mesta (UserManager ili neki Radius server). To sa PPTP pa onda PPPoE nemoj raditi jer ces samo dobiti preterano veliki overhed i sve ce ti raditi sporo.

A u svakom slucaju, ako je mreza bridzovana, to sto ces da dignes pppoe nece a ti pomogne. Jedino resenje za zagusenje bridzovane mreze je taj da se ona fizicki podeli na vise podmreza i rutira.

Drugo resenje je i hotspot, jer tako opet dobijas rutiranu mrezu i autentifikaciju za svakog korisnika.
Sačuvana

nesto222
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Mesto: Nepoznato
Poruke: 3


« Odgovor #2 poslato: 23.10.2008. 07:15:09 »

Hm.. da li problem je u tome sto ja ne dijelim net.. :l
Svako korisnik je od ISP-a dobio podatke za PPPoE konekciju koja ide preko WiMax-a.

Evo slike kak je trenutno:


Dakle svi interface-i su bridgani i u istom subnetu.

A ja bi htio ovo:

Svaki interface svoj subnet.

Samo da napomenem, nema pristup WiMAX anteni  (softwareski), a ni dalje od toga.. Dakle samo Mikrotik (svoj).
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 23.10.2008. 15:44:43 »

Jedino resenje je da na Mikrotiku postavis vise pppoe konekcija prema provajderu (za svakog pojedinacnog korisnika po jednu), a onda u svojoj mrezi svakog korisnika pustis kroz njegovu konekciju. Niej bas jednostavno da se podesi ali nije ni preterano komplikovano, uz malo eksperimentisanja.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 4.342 sekundi sa 37 upita.