Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: RB751U-2HnD, RB951-2n ili ipak RB750?  (Pročitano 3605 puta)
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« poslato: 25.08.2013. 20:40:47 »

Pozdrav ljudi!

Zarad potrebe učenja zbog posla uzeo bih neki MikroTik, a izbor za sada pada na gore pomenute iz naslova. Naravno otvoren sam i za druge predloge.

S obzirom da sam MikroTik novajlija radije bih da uzmem neki (soho) board koji ima wireless pa zato su u opciji RB751U-2HnD i RB951-2n. Izbor prvo pada na RB751U-2HnD kao jaču mašinu sa više mogućnosti, ali zbog njegove "nelegalnosti" u Srbiji postavlja se pitanje dolaska do njega. Po netu sam video da ima ljudi preko kojih on može da se nabavi, ali je u tim slučajevima verovatno problem oko garancije i sl. zbog nepostojanja ovlašćenih distributera.
Drugi problem koji se odnosi na oba modela je loša wireless konekcija. Znam da po netu pišu da posle ROS verzije 5.20 ne bi trebalo da ima problema, ali i dalje sam nalazio slučajeve da ljudima to ne pomaže, a ne bih voleo da dođem u situcaiju džabe bačenih para, pogotovo ako nabavim 751.
Pa bih zato ovde da pitam kakvo je sada stanje sa ovim problemom? Pošto sam nov i nisam to pratio, a do nekih svežijih informacija nisam došao...

U krajnjem slučaju, ako je stanje i dalje loše za ove wireless modele išao bih na RB750... mada me on prilično ograničava...

I imam još jedno pitanje: pošto imam Telekomov Box paket sa ADSL-om i IPTV-om, šta se dešava sa IPTV-om ukoliko stavim ADSL ruter (HG520c) u bridge mode i namestim da PPPoE konekciju odrađuje MikroTik? Da li IPTV i dalje vučem iz porta na ADSL ruteru ili treba dodatno konfigurisati neki od MikroTik portova?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 26.08.2013. 16:30:11 »

Za učenje je uvek najboej uzeti neki stari PC i sklopiti od njega ruter. Tako nemaš hardverskih ograničenja koja nameću embedded rešenja.

Ako već uzimaš embedded rešenje, bolj eje RB433 ili neka takva varijanta, a ako baš koćeš to all-included, obavezno gledaj da može da mu se priključi spoljna wifi antena.


Sačuvana

Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #2 poslato: 26.08.2013. 19:30:52 »

Što se tiče učenja za početak sam mislio da idem na varijantu sa virtualnom mašinom, ali bi mi kasnije bilo praktičnije da uzmem neki ruter. 
E sad, 433 u sadašnjoj situaciji mi je i previše para, a i previše je ozbiljno rešenje za moje skromne potrebe smile
Tako da i dalje mi treba savet za ova tri gore rutera, pogotovo za situaciju sa njihovim wirelesom. . ?

I ponovio bih pitanje u vezi IPTV-a Tongue
Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #3 poslato: 26.08.2013. 21:58:43 »

Pozdrav.
Nisi tacno naveo za sta ti treba wireless na mikrotiku, ako ti treba za indoor okruzenje, onda ti preporucujem 951-2n, imas ga u netiksu 6600 din kosta. U osnovi to je RB750 samo sa dodatom wireless karticom. Lvl 4 licenca. Za kucnu upotrebu i za ucenje, ne treba ti vise, a i cena je veoma popularna.

Sto se IP TV-a tice.
Telekom svoje servise do korisnickih modema prosledjuje po posebnim vlan-ovima. U slucaju IP TV-a vlan je bridge-ovan sa Eth 2 na modemu, i totalno je nezavisan od Internet servisa i Internet vlan-a. Tako da u sustini, trebao bi bez problema da ti radi IP TV ako PPPoE konekciju izmestis iz adsl modema/routera.
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #4 poslato: 26.08.2013. 22:47:52 »

Ok onda za IPTV. Hvala na odgovoru.

A jel 951-2n radi lepo sa wirelessom, s obzirom da je bilo inicijalnih problema?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 27.08.2013. 15:57:05 »

Jedini problem koji sam sa njim imao je to što ne može da se zakači spoljna antena smile
Sačuvana

Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #6 poslato: 27.08.2013. 21:17:12 »

 Grin

To mogu da preživim smile
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.914 sekundi sa 37 upita.