Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Saveti za WLAN  (Pročitano 3680 puta)
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« poslato: 02.10.2013. 22:25:52 »

Pošto će uskoro da mi stigne RB751U-2HnD (hvala Vlada_RS za ovo, kome ne mogu da odgovorim na pp zbog statusa neaktivan korisnik  smile) trebalo bi mi par saveta za organizaciju wlan-a.

Prvo malo uvoda: na ovaj MT bih nakačio eksternu antenu i ona bi mi bila AP za komšije (3-4 računara + možda se nađe još neko) samo za LAN, a drugu internu MT antenu bih koristio kao AP kućnih uređaja i ovi korisnici bi imali izlaz na moj ADSL. Prvi MT port bih stavio kao wan, drugi (+ ostali kao slejv) kao LAN sa DHCP-om iz jednog opsega i dva wlan interfejsa bih takođe konfigurisao sa DHCP-om i posebnim opsezima.

A sad pitanja:

1. Eksterna antena: vidim da po limundu/kupindu imaju da se nađu omni antene od 10, 12, pa i do 20dbi. Da li ja sebi da pazarim ovu jednu od 20dbi ili mi je 12dbi sasvim dovoljno?
Par okolnih kuća je upitanju. Recimo na dvorištu ja hvatam signale njihovih wireless mreža, kao i oni moj (zidovi kuća već dave male predajnike običnih rutera).
A moguće je da bih ovakvu antenu montirao na tavan, ne na krov, ipak da bude zaštićena pogotovo što su indoor antene.

2. Dužina kabla: znam, što kraće to bolje, ali ako neko može da mi da neki maksimum. Npr. jel 4m ok, ili može još?

3. Koliko ova eksterna antena može štetno da utiče na mikrotik, da ne rikne mučenik smile
I kako udar groma u okolini utiče na sve ovo?

4. Zaštita od neželjenih korisnika: o ovome trenutno ne moram da brinem, što zbog dometa, što zbog toga što će biti samo LAN bez neta pa im neće biti zanimljivo da "kradu", ali čisto informacije radi, koja kombinacija daje najbolji odnos brzina/zaštita?
Ja sam mislio da idem na varijantu DHCP rezervacije i MAC flitriranje, što mislim da je za sad sasvim ok.
A koliko smanjenje protoka unose enkrpicija, pppoe/pptp serveri ili hotspot, radius varijante?

4.1. I jedno bonus početničko pitanje: primera radi, ako imam skroz otvorenu mrežu, znači svako može da se nakači, kako sad uvođenje pppoe servera ograničava pristup ako se klijent konfiguriše statički?
Znam da je glupo pitanje, ali ne kontam baš kako ovo radi...



Pitanje za Peđu (i ostale mrežne administratore nekomercijalnih mreža ako ih ima ovde): jel si imao nekih neprijatnosti da te neko smara zbog mreže, da ti proveravaju legalnost softwera itd, da kukaju na pirateriju ako korisnici šeruju filmove, itd?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 03.10.2013. 03:23:31 »

1. Eksterna antena je eksterna antena, stavlja se napolje. Dovoljno je 12db. Klijenti svakako moraju da imaju takodje eksterne antene, usmerene (12 db ili vise zavisno od rastojanja) i sa optickom vidljvscu ka anteni AP-a

2. Do metar. Ako bas mora, ne vise od tri metra.

3. Antena ne smeta. Grmljavima moze da smeta zavisno od antene.

4. MAC filtriranje je ok. VPN je nepotrebna komplikacija za tu vrstu mreze.

4.1. Ako koriitis pppoe onda iskljucujes tcp/ip na fizickom interfejsu kao i DHCP.

5. Na nasojmrezi nismo imali problema ali drugi jesu.


Sačuvana

lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #2 poslato: 03.10.2013. 17:06:22 »

Pozdrav.

1. Definitvno ti treba eskterna antena, a kod antena vazi pravilo, sto jaca to bolja. To sto hvatas signale iz okoline nista ne znaci, uglavnom su to reflekcije signala, i ti signali nisu uopstrebljivi. Pozeljno je da antenu stavis na krov, ali ako su ti klijenti 20-30 m od tebe i imaju cistu opticku vidljivost onda moze da prodje i u tavanu, s tim da klijenti moraju svoje uredjaje da stave na prozore koji vide tvoj krov.
Kao sto ti je Pedja napisao, ako hoces ozbiljno i kvalitetno da radis, i da nemas problema, omni antena obavezno na krov, i svaki klijent mora imati fokusnu antenu prema tebi (grid, yagi).
Probaj, ono sto ti preporucujem, da ne pustas klijente na mrezu ako im je signal losiji od -70.

2. Ovde se ne slazem sa Pedjom, kod mene na mrezi imamo omni antene za 10-ak metara kabela, i to radi bez problema. Neki maximum je 15m, vise od toga ne treba ici, jer su ogromni gubici.

3. Zavisi od antene, ako koristis zatvorene antene (omni, amos) onda postoji veca mogucnost da ti grom ili elektricno praznjenje groma spali wireless karticu ili mikrotik, ako koristis otovorene antene (waweguide, slot), mnogo je manji rizik.
Ali kakvu god antenu da imas, ako ti u nju opali grom, tome nema spasa.

4. Ako ces imati zatvorenu grupu korisnika, onda uradi wireless mac access listu, u podesavanjima iskljuci default authentication, a klijente rucno dodaj u access listu. Predlazem ti ovaj sistem, jer ako i paraziti ne budu koristili net, dovoljno je da neko sa losim signalom bude zakacen na antenu, i kvari vezu ostalima.
4.1 PPPoE nema veze sa IP konfiguiracijom ethernet interface-a kod klijenta, PPPoE koristi ethenet interface fizicki da bi ostvario konekciju sa serverom.

5. Ako ces da budes privredni subjekt (ISP), onda moras da vodis racuna o legalnosti software-a ali ne moras da vodis racuna sta ti korisnici razmenjuju. U svakom drugom slucaju, radi kako hoces.
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #3 poslato: 03.10.2013. 22:20:46 »


1. Eksterna antena je eksterna antena, stavlja se napolje. Dovoljno je 12db. Klijenti svakako moraju da imaju takodje eksterne antene, usmerene (12 db ili vise zavisno od rastojanja) i sa optickom vidljvscu ka anteni AP-a


Mislio sam eksterna antena u odnosu na MikroTik, a ne na kuću. Ovako nešto?



5. Na nasojmrezi nismo imali problema, ali drugi jesu.


I kako se ovo završilo, jel su pisali neke kazne, zatvarali mreže, oduzimali opremu?


Nego, koliko sam blizu aktivnom nalogu? smile




3. Zavisi od antene, ako koristis zatvorene antene (omni, amos) onda postoji veca mogucnost da ti grom ili elektricno praznjenje groma spali wireless karticu ili mikrotik, ako koristis otovorene antene (waweguide, slot), mnogo je manji rizik.
Ali kakvu god antenu da imas, ako ti u nju opali grom, tome nema spasa.


Dobro, znam da mi pomoći nema ako direktno cepi grom, više me brine pražnjenje.
Ako te ne mrzi, hoćeš da mi baciš na pp (ili ovde) par linkova za waweguide i slot antene, čisto neka preporuka šta bi mi odgovaralo i gde da se nabavi (ili napravi)?



4.1 PPPoE nema veze sa IP konfiguiracijom ethernet interface-a kod klijenta, PPPoE koristi ethenet interface fizicki da bi ostvario konekciju sa serverom.


Nikako da uskladim teoriju i praksu smile



5. Ako ces da budes privredni subjekt (ISP), onda moras da vodis racuna o legalnosti software-a ali ne moras da vodis racuna sta ti korisnici razmenjuju. U svakom drugom slucaju, radi kako hoces.


Ma jok, ovo cimanje mi je čisto zarad učenja, mada da imam para uložio bih u nešto ozbiljnije za neku manju mrežicu. Al otom potom...
Teško da će mene iko cimati i ne brinem se. Ali kontam da ljudi mogu da budu stoke pa da žele da napakoste ovim većim nekomercijalnim mrežama.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 09.10.2013. 16:30:41 »


1. Definitvno ti treba eskterna antena, a kod antena vazi pravilo, sto jaca to bolja.


Ne bih se složio. Dobit antene treba izabrati prema potrebi. Prejaka antena ima i mane a najočitija je u uskom uglu zračenja što može da bude veoma kontraproduktivno, a često sam u praksi video kako to zaista jeste tako.

Vrlo jaku omni antenu ima smisla koristiti SAMO ako su klijenti na istoj visini nakojoj je i antena zato što sa povećanjem dobiti se smanjuje vertikalni ugao zrašenja i kod jakih antena on postaje veoma mali.

Pogledati:
http://wireless.uzice.net/uputstva/ugao-zracenja-antena/
http://wireless.uzice.net/uputstva/odredjivanje-sive-zone-pokrivenosti-antene/


Citat

2. Ovde se ne slazem sa Pedjom, kod mene na mrezi imamo omni antene za 10-ak metara kabela, i to radi bez problema. Neki maximum je 15m, vise od toga ne treba ici, jer su ogromni gubici.


Više puta sam merio kablove i gubici na CFD-200 su od 3m pa nadalje značajni. Nema nekog smisla davati novac za antenu veće dobiti a onda sve to poništiti gubicima u kablu.



1. Eksterna antena je eksterna antena, stavlja se napolje. Dovoljno je 12db. Klijenti svakako moraju da imaju takodje eksterne antene, usmerene (12 db ili vise zavisno od rastojanja) i sa optickom vidljvscu ka anteni AP-a


Mislio sam eksterna antena u odnosu na MikroTik, a ne na kuću. Ovako nešto?


ZA oan o što si ti namerio izraz eksterni se odnosi na to da antena stoji napolju. Za bežično umrežavanej je optička vidljivost itmeđu prijemen i predajen antene neophodna a to možeš postoići samo tako što ćeš antenu postaviti napolju na mestu koje drugi čvorovi u mreži mogu da vide.


Citat


5. Na nasojmrezi nismo imali problema, ali drugi jesu.


I kako se ovo završilo, jel su pisali neke kazne, zatvarali mreže, oduzimali opremu?


Bilo je svega.


Sačuvana

Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #5 poslato: 18.10.2013. 02:29:23 »

Dobro, to interni/eksterni je stvar prevoda internal/external i indoor/outdoor pa može da dođe do nerazumevanja smile


Pročitao sam ovaj tekst pa mi je zapalo za oko ovo oko usklađivanja IP adresa.
Da li postoji mogućnost da se dobije ova šema?
Sačuvana
Daxter
početnik
*
Pol: Muškarac
Poruke: 14


« Odgovor #6 poslato: 18.10.2013. 05:46:29 »

Ok, mislim da sam našao  Grin
Tako to uvek ide po Marfijevom zakonu...
Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.669 sekundi sa 37 upita.