Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: sextant p2p - dva paralelna linka  (Pročitano 3242 puta)
blagoje
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Blagoje Radovic
Mesto: Istočno Sarajevo
Horoskop: Ovan
Poruke: 27


« poslato: 25.10.2013. 16:34:42 »

Pozdrav,

Molio bih za preporuku kako da podesim dva Sextanta, odnosno 4, da dobijem max protok.

Imam gigabitni internet na jednoj strani. Na udaljenost oko 1 km hoću da proslijedim što veći internet za nekih 70 korisnika. Planirao sam da napravim dva linka (4x sextant).

E sad, oko čega se dvoumim. Da li na udaljenoj lokaciji da napravim dvije potpuno odvojene mreže, ili da stavim neki treći gigabitni ruter, u koji će ulaziti sav saobraćaj, sa oba linka.
Više mi se sviđa druga varijanta, ali nisam siguran kako bih podesio Sextante. Mislim da bi trebalo da rade u bridge modu, da bi ostvarili veći protok, ali onda kako ih uvezati paralelno da ne prave konflikt?

Hvala unaprijed na pomoći.

Pozdrav
Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #1 poslato: 26.10.2013. 07:25:21 »

Pozdrav.

Prvo, budi svestan da tih 1G Interneta sto imas, sa dva sexanta ces maksimalno moci prebaciti 350 Mbit TCP saobracaja (ako dobro podesis linkove), znaci 650 ce ti biti neiskoriceno.

Drugo, na strani Internet izvora moras da imas neki L2 swich, ili gigabitni router (mikrotik, cisco), bilo sta sta sto podrzava bonding (port/ether channel u slucaju cisco-a).

Trece, seksante kada budes podesavao, nemoj koristiti niti nv2 niti nstrem, nv2 nemoj jer ce ti pingovi biti uzasni, nstream nema smisla posto nije podrzan u N standardu, koristi obican 802.11 N protokol.
Seksante koristi samo kao L2 uredjaje, skroz tansparentne, dakle bridge Eth+WiFi, ili izvuci vlan-ove na interface-ima, pa onda bridge-uj vlan-ove.

Cetvrto, na dugoj strani linka, treba ti ista oprema kao i na prvoj strani, da bi mogao konfigurisati bonding (port channel), dalje kako ces da delis Internet, to je tvoja stvar.

Postoji jos jedno resenje, da ne pravis klasican bonding, nego da radis OSPF instance load balance, ali za to ti treba malo bolje znanje dinamickog routing-a.

Ovo ti je jedini moguci scenario, jer u svakom drugom slucaju napravices loop ili ti nece biti dobar load balance na linkovima, ali vracam se opet na prvu stavku, sa ovom opremom moci ces iskoristiti samo 35% Internet uplinka.
Sačuvana
blagoje
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Blagoje Radovic
Mesto: Istočno Sarajevo
Horoskop: Ovan
Poruke: 27


« Odgovor #2 poslato: 28.10.2013. 02:07:24 »

Pozdrav,

Prije svega hvala na iscrpnom odgovoru.
Što se tiče iskoristivosti, ja i neću da prenesem 1G internet, jer je na strani gdje se nalazi internet veliki broj korisnika, čak i veći nego na drugoj strani. Ova druga strana bi bila zadovoljno sa 150-200 Mbps.

Gigabitni Mikrotik ću svakako staviti iza wireless linka, da on radi NAT, dhcp, ograničenja i sve što bude trebalo, da ne opterećujem sextant glupostima...

Nego, iznenadilo me u tvom odgovoru, ako sam dobro shvatio, ti misliš da jedan par Sextanta može prenijeti realno preko 100 Mbps?Huh?

Jedan kolega mi je dao savjet da ne radim preko sextanta uopšte, već da uzmem 433Ah + R52Hn + dual polarisation antena, i da ću dobiti veći protok, uz to da će biti i stabilniji, nego sa dva para sextanta... Cijena bi bilo nešto veća, ali to nije problem...

Sačuvana
lujics
posetilac
**
Ime i prezime:
Sinisa Lujic
Mesto: Subotica
Država: Srbija
Poruke: 42


« Odgovor #3 poslato: 28.10.2013. 16:54:20 »

Pozdrav.

Vidi ovako, ja kuci imam svoj privatni link od 800m do jedne lokacije, radjen sa dva SXT5 lite uredjaja (600Mhz CPU), sto je u sustini isti hardware kao i Sexant, sem sto sexsant poseduje jacu antenu i vecu snagu wifi chip-a, sto na tvojoj daljini apsolutno ne igra ulogu, cak sta vise, kada budes radio podesavanje linka, verovatno ces morati da spustas wifi snagu da bi eliminisao shumove.
Posle mnogo podesavanja i optimizacije, sna mojim SXT-ovima, uspeo sam navise da izvucem 115Mbit TCP saobracaj u jednom pravcu, totalno je drugacija sitluacija sa UDP saobracajem, tu SXT izvlaci 250Mbit. Ako ces link koristiti za internet saobracaj onda ce ti 95% sabracaja biti unicast (TCP) saobracaj, tako da UDP testove nemoj uzimati kao merilo kapaciteta linka.

Vidi ovako, sto se saveta tvog kolege tice, ne bih se slozio sa njim, iz vise razloga:
1. Skuplja je varijanta, i to duplo skuplja.
2. Mnogo veci point of fail imas na opremi, posto ces imati pigtejlove, konektore, kablove, glavu antene (koja je sklona uticaju vlage), sa Sexantom nista od ovoga nece biti slucaj.
3. 433AH NEMA gigabitni port, samo 100Mbit.
4. Skoro da nema razlike u jacini hardware-a izmedju Sexanta i 433AH, Sexant def radi na 600Mhz a AH na 680Mhz, max CPU brzina sexanta je 750Mhz a AH800Mhz. S tim da sexant ima novi model atheros CPU-a od matorog AH, koji ima mnogo bolju optimizaciju.
5. Ne vidim razlog zasto bi sexant bio nestabilan na toj razdaljini, druga je stvar da pravis link od 15-20km pa da ti treba print fokus antena.

Moj predlog ti je, da ako mozes, izvuci tih 800 m sa optickim kabelom smile. Druga opcija je, ako zelis veliki kapacitet linka, a pare ti nisu problem, onda uzmi Ubiquity AirFiber, sa njim garantovano prebacujes 900Mbit na tu daljinu, ili ako mozes negde naci polovne Motorala PtP300 uredjaje, oni propustaju oko 300Mbit.
Sexanti ce ti odraditi posao trenutno, ali znas i sam koliko se brzo povecavaju brzine korisnicima, tako da onda ces moras racunati, da za najvise godinu dana, dodajes jos jedan link.

Pozdrav.
Sačuvana
blagoje
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Blagoje Radovic
Mesto: Istočno Sarajevo
Horoskop: Ovan
Poruke: 27


« Odgovor #4 poslato: 28.10.2013. 17:41:21 »

Pozdrav,

Što se tiče ubiquiti malo sam skeptičan. Nisam doduše radio sa AirFiber-om, ali jesam sa nano station, nanobridge, airbridge, rocket i sl. Nisam zadovoljan stabilnošću linkova, danas dobiješ 70 Mbps, a sutra imaš 3!!! Imam jednu gradsku mrežu sa 16 ubiquitija i nimalo nisam zadovoljan. Meni je MiroTik car, možda daje manje Mbps, ali što jednom "provučeš", imaš uvijek! Da ne govorim da nikada u životu nisam morao ići da restartujem mikrotik, što se ne može za ubiquti reći...

Ne znam koja je to motorola, ali imam ponudu jeftino da uzmem polovnu "570 BH" (ne znam šta je to)...

Ipak, mislim da ću uzeti mikrotik, da me glava ne boli... smile
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 03.11.2013. 23:35:48 »

Biće da to zavisi od konfiguracije. Sa tolikim brojem uređaja nije teško nešto zabrljati.
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.947 sekundi sa 36 upita.