Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 2 [3] 4  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Uputstvo: Mikrotik - osnovno podesavanje za deljenje Internet konekcije  (Pročitano 95341 puta)
backtrack3
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
milos
Mesto: frankfurt-serbia
Država: serbia
Poruke: 26


« Odgovor #50 poslato: 24.06.2009. 02:25:19 »

u podacima za wifi mini pci cm9 stoji da ide od 2300 do 2500mhz u b/g.a od 4900 do 6100mhz u a varijanti.sada mene zanima kako te opcije ne vidi mikrotik,imam normalne modove kada odem u winbox,pa wireless klik na wlan1.pa opcija wireless.pa band.mogu da biram ali nema tih frekvencija koje su date.ni pod 2.4.ni pod 5 giga.neznam gde je to.tu ne stoji taj prosireni opseg a trebao bi biti vidljiv ako sam u pravu
Frequency Range 802.11a: 4.9GHz ~ 6,1 GHz
802.11b/g: 2.3GHz ~ 2.5GHz
http://www.heypasteit.com/clip/94U
« Poslednja izmena: 24.06.2009. 03:20:16 backtrack3 » Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #51 poslato: 24.06.2009. 07:39:06 »

Za prosireni frekventni opseg se dokupljuje posebna dodatna licenca.
Sačuvana

backtrack3
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
milos
Mesto: frankfurt-serbia
Država: serbia
Poruke: 26


« Odgovor #52 poslato: 24.06.2009. 17:09:00 »

a to je pa ja vidim da ima nesto tu.na koj region da stavim mtik.sada mi je na no_country_set.probao sam na direct 5.8 us i ide od 2312 pa do 2484 i 5120 do 5825.ali nije mi potrebno za sada to nego cisto da znam.hvala pedja puno na tome.
Sačuvana
teslapp
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milojkovic Goran
Mesto: Paracin
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #53 poslato: 11.07.2009. 10:04:08 »

Pozdrav svima treba mi jedna pomoc oko podesavanja mikrotika za kucnu samostalnu upotrebu.Imam bezicni wireless exe-net iz nisa imam klince i nemogu da se bijem sa njima oko neta tako da sam odlucio da pokusam preko mikrotika da podelim konekciju.koristim za povezivanje na net pppoe.tako da preko obicnog svicera ne mogu da podelim net na dva racunara zato sto mi je dodeljena takva adresa koja se ne menja ako na jednom racunaru se povezem na drugom ne moze sve dok prvi ne diskonektujem pa pretpostavljam da znate o cemu se radi ja sam citao osnovna uputstva o mikro tiku ali neidemi nesto.i ako sve dobro podesim dali na drugom racunaru isto pravim pppoe konekciju ili odmah pristupam internetu kao na adsl-u to mi je malo nejasno jer nikad nisam radio to. dali neko zna u mom slucaju sta treba raditi.
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #54 poslato: 11.07.2009. 16:56:44 »

Na Mikrotiku napravio pppoe konekciju prema provajderu a onda primeni ovo uputstvo od slova do slova s tim da pppoe konekciju koristis kao wan interfejs. Ostlaim racunarima ulokalnoj mrezi samo ukljuci DHCP pa ce ni sve potrebne paramere dobiti od Mikrotika.
Sačuvana

teslapp
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milojkovic Goran
Mesto: Paracin
Država: Srbija
Poruke: 2


« Odgovor #55 poslato: 12.07.2009. 12:12:00 »

Vizi probacu to. Ja sam jednom podesavao pppoe u mt stavio kako trazi user i pass i pingovao sam svoj server na mt-u i ping je bio dobar i sve je radilo ali nisam znao sta posle da radim kako dalje da na drugom racunaru  kucam adrese.Evo napravio sam i to u Mikrotiku stavio sam user i pass na pppoe .adresa servera od mog provajdera je 92.60.224.4 a meni je dodeljena naprimer 92.60.229.33 kao klientu. To sam sve video kada sam se povezao na drugom racunaru preko winboxa.ali i dalje nemam internet na drugom racunaru neznam sta je problem negde je greska verovatno ali neznam koja.Zato sam vam dao ip adersu glavnog servera mog provajdera ona se nemanja uvek je 92.60.224.4 tako merim ping na ovu adresu kada sam normalno na internetu.tako da mozde treba nesto drugo da kucam od ip adresa.jednom sam video preko nekog programa da mi je dns od servera mog provajdera 92.60.224.20 i 92.60.224.30 eto toliko ako neko zna ovde sta uraditi zeleo bih pomoc ako moze... Pozdrav
« Poslednja izmena: 12.07.2009. 19:19:11 teslapp » Sačuvana
pajayu
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Aleksandar Pavlović
Mesto: Šimanovci
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #56 poslato: 28.07.2009. 01:29:18 »

Dragi Pedja POMAGAJ

O čemu se radi, imam telekomov ruter sa wirelesom i brzinu 1024, potrebno je da mikrotikom wirelesom primim internet i da ga dalje prosledim odstalim korisnicima u firmi preko wirelesa. Uputstvo koje si dao na forumu savršeno funkcioniše kada se povežem na telekomov ruter lan-om, ali kada pokušama wirelesom sse povežem na ruter ne ide pa neide.

POMOĆ URGENT
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #57 poslato: 28.07.2009. 05:36:14 »

Ne bi trebalo da ima razlike.

Da li Mikrotik vidi Internet?

Sačuvana

pajayu
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Aleksandar Pavlović
Mesto: Šimanovci
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #58 poslato: 30.07.2009. 00:50:22 »

Kada dam sken vidi telekomov ruter, međutim ne mogu da provalim kako upisujem šifru, jer je na ruteru postavljena WPA2 autentifikacija. Napominjem da preko "žice" LAN-a sve lepo funkcioniše
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #59 poslato: 30.07.2009. 05:43:33 »

Ako na ruteru imas dve mreze (na lan kartici i na wireless kartici) onda je verovatno problem u IP adresama ili rutiranju. Potencijalnih razloga da nesto ne radi ima mnogo.
Sačuvana

pajayu
provereni korisnici
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Aleksandar Pavlović
Mesto: Šimanovci
Država: Srbija
Poruke: 3


« Odgovor #60 poslato: 01.08.2009. 21:14:52 »

Evo mene opet!!!!!

Kad nešto neće ono pa neće. Sve sam varijante pokušao ali ne ide. Pokušaću do detalja da objasnim konfiguraciju mreže, pa bih molio za pomoć sa konkretnim podacima.

Naime, internet dobijam preko Telekomovog ADSL-a. Ruter ima i wireless. Podešenja na Wirelessu su sledeća ssid="KUCA"  Security Mode=WPA2-Personal   Encryption=AES  i Password="AbAb1122". Internet se preko wireless-a lepo deli na laptopove i mobilne. DHCP je u opsegu  192.168.1.100 do 192.168.1.200.

Imam jedan računar na kome je instaliran Mikrotik sa 2 atheros wireless kartice. Potrebno mi je da preko jedne kartice dobijam internet, a da preko druge kao Access Point delim internet drugim korisnicima koji će se kačiti na mikrotik.

Ponovo napominjem, da kada sam izvadio jednu karticu i aktivirao LAN karticu internet sam dobijao bez problema i delio ga wirelesom ostalim korisnicima, ali kada probam sa wirelessom da "primim" internet na mikrotik NEĆE PA NEĆE.

Znam da tražim mnogo, ali stvarno vas molim da mi napišete komande za "primanje" interneta sa telekomovog rutera na wireless karticu na mikrotiku.

UNAPRED ZAHVALAN
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #61 poslato: 02.08.2009. 04:25:14 »

Sto se tice umrezavanja Mikrotikom, nema nikakve razlike da li se na provajdera povezujes LAN-om ili wireless-om. Ako si dobro podesio konekciju dalje se deljenje radi na potpuno isti nacin.

Ovo uputstvo koje si video je potpuno isto bez obzira na vrstu konekcije. Ako na Mirlitku imas internet onda samo treba da apodesis po ovom uputstvu.

Problem trazi u samoj wireless konekciji, odnsono podesavanjiam deljenja, da li su dobri IP opsezi, rutiranje, da li je maskarada podesena kako treba i sve ostalo...

Probaj da resetujes Mikrotik i sve ponovis po pocetka, mozda ti je ostalo neko podesavanje od ranije koje smeta.
Sačuvana

pentium4
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Adis Mahmić
Mesto: Bihać
Država: Bosna
Poruke: 4


« Odgovor #62 poslato: 22.10.2010. 22:06:58 »

imam sljedeci slučaj:
imam routerboard 1100,i sad u njega mi je uključen mrezni kabal koji je dovod interenta.direktno nakacen taj kabal na racunar mi daje ip adresu 10.0.100.102(koja je u sustini zadana ip adresa adsl routera).Eh sad na mikrotik ja imam ukljuceno nekoliko računara,na koje bi trebao da dobijem internet.A pošto on ne radi kao switch samim uključivanjem ne dobijam internet.
Ne znam da li je bitno,ali ja tu internet dobijam preko 2 antene,i kad nakačim taj kabal od antene daje m i internet bez problema.
da napomenem,uspio sam dobiti internet preko tog upustva na racunare u mreži,odnosno imam 2 racunara koji se kače na portove ether8 i 9

Ovo tvoje upustvo mi jako puno koristilo.eh pitanje:
1-da li ja na 2 porta ili 3 mogu dodoati isti pool
2-kako sam shvatio kad nakacim oba kmpjutera u isto vrijeme,obično jedan radi,a drugi ne(ili je mozda prespor)
3-kad i trećem portu dodijelim isti ovaj pool pokazuje mi I kao invalid,hm,zasto?
-4-trebao bih kroz taj routeboard preko 2 tacke(antene,ubiquity) dovesti taj internet krajnjem korsinku,ali do tog korsnika ne dolazi dhcp,tj.ne dolazi internet...

hm,,gdje griješim
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #63 poslato: 23.10.2010. 04:56:13 »

To sto zelis da postignes je prilicno komplikovano i tesko je to pogoditi iz prve, a da se neam uvid u celu situaciju.

Mikrotik nije switch nego ruter. Podes mu NAT na internet adapteru tako da racunari u lokalnoj mrezi mogu da imaju internet preko njega. Imas to objasnjeno u uputstvu na nasem sajtu.

Takodje, ne mozes koristiti isti IP opseg za sve prikljukne na mikrotiku nego za svaki prikljucak poseban opseg (u stvari mozes, ali tada mora da se radi bridzding, sto je komplikovano).

Sto se tice tog udaljenog linka, ako ubiquitty ne mozes da prebacis u bridz rezim, onda ces se bas namuciti da to namestis da radi, posto moras da pravis vise subneta i da rutiras sav saobracaj kroz njih.
Sačuvana

pentium4
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Adis Mahmić
Mesto: Bihać
Država: Bosna
Poruke: 4


« Odgovor #64 poslato: 23.10.2010. 16:42:49 »

e Peđa,uspio sam dobiti internet kod kranjeg korisnika,ubiquiti mi je vec bio u bridgu sto je olaksalo,a izgleda da me je bas zezao ovaj IP opseg,jer kad sam ukljucio ovaj kabal od linka koi proslijeđujem korisniku u onaj prvi ethernet koji sam podsio(koji je podesen po onom upustvu)islo je dobro(drugi radcunari su bili iskljuceni),što sam zakljucio da moram mjenjati ove opsege na ostalim portovima,i vjwerovatno nece biti problema,ali imam sljedeci cudan problem ovdje:
ovaj interent koji dobijam kad iskljucim iz mikrotika(iz wan-porta) i ukljucim u obicni switch,sve radi normalno,i bez problema,brzina ok,trace ok.
eh sad kad mi je ukljucen u mkrotik,pa cak kad je i jedan kompjuter ukljucen ide mi sporo,pa cak nekad i nikako.radeci trace,trace uredno prođe i mikrotik i adsl router,ali onda tamo negdje od oko 10-og paketa request time out,s tim da na switchu taj trace ide normalno.
u cemu moze biti problem,da li je obavezan queue i za samo jedan racunar nakacen,hm?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #65 poslato: 24.10.2010. 15:29:35 »

To je tesko pogoditi a da se nema uvid u celu konfiguraciju.
Sačuvana

pentium4
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Adis Mahmić
Mesto: Bihać
Država: Bosna
Poruke: 4


« Odgovor #66 poslato: 25.10.2010. 05:17:25 »

hm,šta bi moglo biti onako odprilike,moze li imati veze sa ovim queue iako je jedan kompjuter,hm,bas mi je cudno..malo sam gledao na njegovom upustvu pa pise nesto kao da on moze neke pakete da propusti neke zadrzi,neki da ne prođu isl.ali nisam bas najbolje shvatio,a ovo me bas muči,imas kakvu ideju?
Sačuvana
djordje_b
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Djordje Beocanin
Mesto: Raska
Država: Serbia
Poruke: 12


« Odgovor #67 poslato: 10.01.2011. 01:00:21 »

Evo i ja da se obratim za savet, posle dugog kopanja po netu, bezuspesno naravno.
Nastelovaoa sam MT po Pedjinim insrukcijama, samo sto je kod mene jedna lan kartica koja ce biti WAN i jedna wlan koja ce biti LAN tj. AP, u Winbox-u sam postavio da radi u AP-BRIDGE modu, kada pingujem ka netu sa MT-a sve je ok, sa drugog racunara uspostavim konekciju na MT, ali nema neta, nesto ne stima kako treba, ima li neko savet za ovaj problem?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #68 poslato: 10.01.2011. 06:51:08 »

Probaj da li racunar u lokalnoj mrezi vidi DNS kako treba, proveri da li mu je default gateway ispravano podesen, pusti tracert do ciljnog sajta i tako nastoj da utvrdis sta tacno ne radi...

Sačuvana

djordje_b
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Djordje Beocanin
Mesto: Raska
Država: Serbia
Poruke: 12


« Odgovor #69 poslato: 11.01.2011. 01:10:29 »

Problem resen  Grin , problem je bio u IP adresama, stavljo sam bas kao sto je Pedja napisao, ali posto mi net dolazi sa lana drugog kompa ima staticku adresu 192.168.0.1, i najverovatnije je pravio zabunu zato sto je isti opseg kao sto je Pedja napisao. Sve sam isto uradio ali u opsegu 10.10.10.0-10.10.10.255.
Sačuvana
djordje_b
početnik
*
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Djordje Beocanin
Mesto: Raska
Država: Serbia
Poruke: 12


« Odgovor #70 poslato: 18.03.2011. 06:27:47 »

Nije mi jasno kako da razdvojim dva korisnika posle mikrotika, ako to moram da uradim UTP kablom. Switch-om ili nesto drugo?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #71 poslato: 18.03.2011. 23:42:29 »

Svič zakačiš na Mikrotik a onda od njega razvodiš gde treba.
Sačuvana

konda
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Radivoje Kondić
Država: Republika Srpska
Poruke: 24


« Odgovor #72 poslato: 07.04.2011. 21:56:31 »

RESPECT staroj kajli

Kolega pomaži .

Naime sve ide po tvom upustvu, jedino mi je LAN adapter na adressama 192.168.0.1/24 za razliku od tvog upustva , i na WAN-u se dodijeli dinamička adresa ( obično je to 192.168.100.108 to dodijeli d-link ruter , jer preko njega čitava kuća izlazi na net )..

 e caka je u komandi

/ip dhcp-server network add address=192.168.0.0/24 \
dns-server=192.168.0.1 gateway=192.168.0.1 disabled=no

poslije nje mi izbacuje nešto kao

no such comand ( disabled )  
 
 i Molim te reci mi da li se poslije kose crte  ("  168.0.0/24 \     ") pravi razmak ??
 
a kada odkucam skriptu na sledeći način ( bez dijela disabled=no ) skripta prođe ...
/ip dhcp-server network add address=192.168.0.0/24 \
dns-server=192.168.0.1 gateway=192.168.0.1

pod 2.

digao sam pppoe prema principu :
http://www.youtube.com/watch?v=ZK_K3V3wqmU

i zamisli čuda na klijentskom računaru kreiram konekciju i konekcija prođe ---  WOOOOWWWW oduševljenju nije bilo kraja !!!
Ali ubrzo dolazi i razočarenje-- elem kada se diskonektujem ---- konekcija ka internetu ostaje HHAHAHHAAHA

Neki tvoj predlog za rešavanje problema ?
Sačuvana
Pedja
urednik
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #73 poslato: 07.04.2011. 22:39:48 »

1. Ako je prošlo bez disabled=no to je ok. Možda ta tvoaj verzija Mikrotika ima nešto drugačiju sitnaksu. Umeju oni da promene tako nešto od verzije do verzije.

2. Ne znam šta jei kako podešeno ali pretpostavljam da imaš TCP/IP i direktno preko mreže bez PPPoE. Ukini IP jer ti je on nepotreban za pppoe.
Sačuvana

konda
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Radivoje Kondić
Država: Republika Srpska
Poruke: 24


« Odgovor #74 poslato: 07.04.2011. 23:20:29 »

Na cd-u je pisalo 2.7.14 , valjda je to licencirana verzija, platio sam ga prije 15 dana 50 KM = 25 evra. Doduše od momaka u komp.šopu sam dobio objašnjenje da im to stoji 1 godinu na rafi za prodaju, e sada da li ga je neko prije mene instalirao neznam.
Ako misliš na TCP/IP na klijnt računaru, to je ukinuto, ondosno ip i DNS su postavljeni na automatiku . A mt i klijent PC vežem klasičnim lan kablom.
Elem , sada sam ponovo dizao sistem, i skontam da mi taj klijent računar izlazi na net i prije nego pristupim setovanju pppoe servera na MT-u .

Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.076 sekundi sa 37 upita.