Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Mokra Gora pod istragom  (Pročitano 6921 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 02.02.2005. 23:03:53 »

"Politika", 22. 1. 2005.

UŽIČANI PIŠU VRHOVNOM SUDU SRBIJE

Mokra gora kao rudnik nikla?

Stiče se utisak da se na mala vrata želi dati jednoj firmi pravo na eksploataciju onoga što čini nacionalno bogatstvo, kažu predstavnici opštine Užice


UŽICE - Užičani će braniti Mokru goru, poruka je koja je upućena sa jučerašnje konferencije za novinare, organizovanoj povodom informacije da će Mokra gora, koja je u poslednje dve godine postala jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija u Srbiji, zahvaljujući Šarganskoj osmici i Drvengradu Emira Kusturice, uskoro postati mesto velikog rudarskog istraživanja, a možda i eksploatacije nikla. Predsednik Opštine Užice Miroslav Matrić, njegov zamenik Milomir Sredojević i pomoćnik Ðorđe Mijušković istakli su da ne treba očekivati da će na ovom području doći do bilo kakvih rudarskih istraživanja, a kamoli do eksploatacije nikla.

Naime, republičko Ministarstvo za rudarstvo i energetiku izdalo je rešenje 16. novembra prošle godine preduzeću „Dinara-Nikel” u Beogradu, „kćerki” britanske firme „Juropen-Nikel”, da može na području Mokre Gore da obavlja geološka istraživanja rude nikla i pratećih metala.

- Na osnovu svih postojećih zakona, Ministarstvo za rudarstvo i energetiku nije moglo da izda ovo rešenje, a na sastanku u Ministarstvu 13. januara, nismo dobili odgovor na pitanje kako je firma „Dinara-Nikel” dobila istražno pravo na Mokroj gori. Očito, dobila ga je bez javnog konkursa, samo na osnovu zahteva koji je podnela. Nismo dobili ni odgovor o tome koji je interes ove firme da obavlja istraživanja, ako ne postoje garancije da će ona dobiti pravo i na eksploataciju rude. Tako se stiče utisak da se na mala vrata želi dati jednoj maloj firmi pravo na eksploataciju onoga što čini nacionalno bogatstvo - kaže Sredojević.

On navodi da je donošenjem rešenja resornog republičkog Ministarstva prekršen veći broj zakona. Recimo, na osnovu Prostornog plana Republike Srbije, koji je donet 1996. godine i koji važi do 2010. godine, na području Mokre gore, Tare i Zlatibora predviđen je razvoj turizma. Opština je takođe pre dve godine donela zaključak o izradi Prostornog plana posebne namene koji će precizno definisati namenu prostora Mokre gore, Šargana, Tare, Belog Rzava i Zaovina. Ovu inicijativu je prihvatilo i nadležno ministarstvo i shodno tome uputilo nalog republičkoj Agenciji za prostorno planiranje da izradi ovaj plan i izrada je u toku.

Po rečima Sredojevića, Zavod za zaštitu prirodne sredine je doneo rešenje kojim je zaštićen ovaj prostor, doduše, ono važi do 19. maja ove godine. Međutim, ni Ministarstvo, niti „Dinara-Nikel” od Zavoda za zaštitu prirodne sredine nisu dobili odobrenje za istraživanja koji sada uputio zahtev za inspekcijski nadzor koji bi trebalo da pokaže da li je bilo istraživanja na području Mokre gore na osnovu odobrenog rešenja.

- Opština Užice će Vrhovnom sudu Srbije proslediti tužbu na rešenje Ministarstva za rudarstvo i energetiku. Zahtevaćemo donošenje rešenja o privremenoj zabrani ovog rešenja do konačne odluke Vrhovnog suda i tražićemo predlog za poništavanje rešenja po pravu nadzora predsednika vlade koji takođe može ovo rešenje da ukine. U tom slučaju, ovaj spor bi bio rešen. U ovom nastalom slučaju očito je da se vladine institucije različito ponašaju kada je u pitanju jedan problem - naglašavaju Martić i Sredojević.

Inače, rezerve nikla na području Mokre Gore procenjuju se na oko 90 miliona tona.

R. Popović
Sačuvana

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.876 sekundi sa 34 upita.