Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Bara  (Pročitano 2778 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 28.11.2006. 18:25:21 »

http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/R06112702.shtml

Užičani nekada davali nadimke soliterima, a sada krste baruštine po gradu

Grad na (Milutina) Mrkonjića bari

Ostaci zgrade pošte koju su srušili Amerikanci očišćeni su u velikom graditeljskom naletu, odmah posle bombardovanja, ali je na mestu pošte - ostala velika rupa

Nekada su Užičani nadevali imena soliterima i drugim zgradurinama koje su u vremenu prosperiteta nicale na sve strane po gradu, danas " nadevaju imena barama!?! Možda je i ova rečenica sasvim dovoljna da objasni put kojim je Užice prošlo od vremena posleratne (misli se na Drugi svetski rat) obnove i izgradnje, preko vremena opšteg napretka iz šezdesetih i sedamdesetih, do poslednjih godina, kada grad na Đetinji polako, ali sigurno postaje srbijanska provincija.

Za poslednjih nekoliko godina, Užice je ostalo bez sedišta EPS, bez sedišta "Telekoma", a iz nadležnosti užičkog SUP-a izuzete su opštine Priboj, Prijepolje i Nova Varoš. Kada hoće da posete ili barem vide moderni megamarket, Užičani moraju do Čačka ili Beograda... I autoput će, kako sada stoje stvari, za četiri ili pet godina stići do Požege. Kakve su sreće, ali i političke potpore u Beogradu, koliko su njihovi kadrovi u prestonici trenutno jaki, Užičani će verovatno i bez autoputa ostati.

Zato je i detalj o barama i soliterima sasvim slikovit da objasni stanje sa ove strane Zapadne Morave. Istina, gradi se i sada u Užicu. Grabi se svaki plac u užoj gradskoj zoni, ali, ni izbliza nema one nekadašnje ekspanzije kada su u gradu nicali soliteri, a lokalni šereti im davali imena. Tada su Užičani bili bez adresa, nego znalo se " neko stanuje na trećem spratu "Šarulje", drugi ne petom "Lepe Brene", treći u potkrovlju "Teleta" ili pored "Sivonje", u "Palestini"... Lepa, erska, šeretska tradicija, davanja imena lokacijama ili zgradama poslednjih godina održala se samo zahvaljujući - Mrkonjića bari. Ali, u ovom slučaju ne radi se o nekom graditeljskom poduhvatu, nego o baruštni u centru grada koja je nastala posle NATO bombardovanja 1999. godine. Ostaci zgrade pošte koju su srušili Amerikanci očišćeni su u velikom graditeljskom naletu, odmah posle bombardovanja, ali je na mestu pošte - ostala velika rupa. Tih dana u gradu je bio i čuveni graditelj Milutin Mrkonjić sa vrhom SPS-a koji je obećao da će na mestu na kome je bila pošta nići drugi, veći, lepši objekat, ali, to obećanje nije ni do dan-danas ispunjeno. Kako je rupa u međuvremenu popunjena vodom od kiša i snegova, Užičanima nije ostalo ništa drugo nego da baruštini punoj žaba, komaraca i ostalih insekata i vodozemaca daju ime kakvo je i zaslužila - Mrkonjića bara.

Pre nekoliko dana mašine su konačno ušle u Mrkonjića baru, najavljuje se da će već dogodine na tom mestu krenuti izgradnja modernog objekta, koji će Užičani po Mrkonjića bari verovatno nazvati " Mrkonjića " pa dalje šta bude " soliter, pošta, možda čak i crkva pošto je u međuvremenu propala ideja ministra Velje Ilića da se crkva gradi na sred užičkog glavnog gradskog trga, na mestu gde je nekada bio spomenik drugu Titu.

Samo što će izlazak iz bare, u kojoj je Užice trenutno, ići mnogo teže i trajati osetno duže od izgradnje i obnove - Mrkonjića bare.

Zoran Šaponjić
Sačuvana

fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #1 poslato: 28.11.2006. 19:22:01 »

ma neka bude sta bilo samo da nebude ona barustina pored koje sam svaki dan prolazio , cak su i nekek ptice sletale...samo nam je fali neki uginuli labud tu  Cheesy
ja sam cuo da ce to biti neka moderana posta i  naravno sta bi drugo do poslovni prostor, kojima smo "opkoljeni"   seljak-smile
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #2 poslato: 28.11.2006. 20:42:38 »

pre par dana sam razgovaral sa ljudima koji su upuceni u gradska deshavanja i kako chovek kaze josh je neizvesno shta ce se i kada tu graditi , za sada ce se sanirati rupa i verovatno ce privremeno biti parking , problem je , shto je zemljishte poshtino ... pa su tu mutljavine na vishem nivou ...

u opciji su crkva , poslovno-stambeni objekat,garaza ... s'tim shto i ako se ude pravila ta zgrada govori se o podzemnoj garazi na tri nivoa ...

shta god bude bice bolje nego shto jeste ...
Sačuvana
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #3 poslato: 28.11.2006. 21:01:34 »

PA ako se planira podzemna garaza na 3 sprata .. zashto sada zatrpavaju rupu kada ce morati da je otkopaju, chak i dublje kada se to bude graadilo.
Prema tome, u startu znam da od te garaze nama nishta. A sve mi se vishe chini da ce na kraju tu ostati neki mini "privremeni" parking narednih 10 godina....kao shto je to bio sluchaj na mestu TC Pariz-a.
Sačuvana
shadow
Berkut
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1916


_Berkut_


WWW
Najforumaš 2007
« Odgovor #4 poslato: 28.11.2006. 21:26:12 »

Mozda bazen? Gde smo sve poceli da "gradimo" bazene po uzicu, mozda ce i tu biti jos jedan?  Cheesy

A samo da nema vise te bare, samo je jos falilo da krenu zabe, zmije i pijavice da uvece bleje na trgu zajedno sa omladinom. Ne znam, a jel se secate da je posta gadjana iz dva naleta od kojih je prvi samo prekinuo telefone, ali nije unistio zgradu? Tu je bila ona jedna nadstresnica u kojoj je bila rupa za ono drvo, i oni su tacno kroz tu rupu "zavukli" raketu (tipa Maverick mislim koja je tv vodjena) pravo u podzemne kablove a zgrada maltene nije ni dozivela ostecenje neko znacajnije. Svaka im cast!  Grin
Sačuvana

Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is: "never try..." Homer J Simpson
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #5 poslato: 30.11.2006. 01:03:41 »

evo jedna anegdota vezana za tu postu:
jedan moj drugar igrom slucaja prolazio onom ulicom iznad pozorista i te rupe, posta je jos stajala onako razvaljena. I kod poste startuje ga neki covek za koga se brzo ustanovi da je mrtav pijan i koji mu trazi upaljac, kad mu je moj drug rekao da nema pijani covek nastavlja konverzaciju pitanjem: " E, brate a ko je ovo `vako razvalio postu?"... zanimljivo je sto se to desilo pa recimo malo jace od godinu dana posle bombardovanja  Grin ...eto mi srbi brzo zaboravljamo sve pa i bombardovanje... bice njesra ako to bude "privremeni" parking, tako su napravili i privremeni montazno demontazni zeleznicki most u NS-u pa je jos uvek "privremen"...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.819 sekundi sa 35 upita.