Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Bebe prekobrojne za državu  (Pročitano 4892 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« poslato: 10.11.2005. 07:22:37 »

http://www.kurir-info.co.yu/Arhiva/2005/novembar/01/V-15-01112005.shtml

PREKOBROJNI

Snežana i Milan Skokić iz užičkog sela Volujac dobili su sedmo dete, dečji dodatak, međutim, dobijaju samo za prva četiri, ostala na to nemaju pravo

UŽICE - Snežana Skokić (39) iz užičkog sela Volujac rodila je sedmo dete, ali njen sin Nenad nema pravo na dečji dodatak, ali ni na bilo koju drugu pomoć države. Po zakonima Srbije, dečji dodatak i jednokratna pomoć daju se samo za prvo, drugo, treće i četvrto dete, a za svako "preko toga" - nema ništa.
Foto

Skokići trenutno žive u trošnom seoskom kućerku od 4.800 dinara invalidske penzije Snežaninog supruga, i pomalo od nadnice koju trojica najstarijih sinova zarade u najmu. Iako žive u nemaštini, pa mali Skokići često zanoće i gladni, njihovi otac i majka ne kukaju, ne traže nikakvu pomoć.

Samo ih, kažu, boli nepravda. Boli ih to što ih se država seti samo kada treba da plate porez i sinove pošalju pod oružje, u vojsku.

- Siroti smo, ali volimo decu i drži nas ova dečja vriska, cika, smeh, drži nas želja da jednog dana naši sinovi budu jaki, da im niko ništa ne može...

- Živimo od moje invalidske penzije i onoga što zaradim u nadnici... Ne primamo ni dečji dodatak, nikakvu pomoć, ništa. Imamo malo zemlje, malo šume, pa imamo malo voća, malo povrća... Došlo je teško vreme: niko nikoga ne vidi, umirao neko ili se rađao - državi je svejedno! - kaže Milan, otac sedmoro mladih Skokića.

Devetoro Skokića, kad Snežanini i Milanovi trojica starijih sinova dođu iz nadnice, žive u kućici u Volujcu koja ima tek dve omanje prostorije. U prvoj, jedva "dva sa dva", nalazi se kuhinjski sto, četiri stolice i mašina za pranje veša. Druga prostorija, "četiri sa četiri", Skokićima je već 22 godine i dnevna i spavaća i dečja soba... Sa plafona sobe vise kore kreča, iz uglova sobe miris memle...

- Izvinite, malo je ovde neprovetreno... Imamo problema sa prozorima: duvalo je ispod prozora, pa smo ih zakucali. Ne otvaramo ih više, jedino otvorimo ovaj prozor u predsoblju... - kaže Snežana.

Zatekli smo je sa Nenadom u rukama. U drugoj sobi, na krevetu su, pokriveni ćebadima, ležali trogodišnji blizanci Dušan i Dušica i petogodišnji Stefan. Njihova starija braća, Bojan (18), Jovan (21) i Goran (22) bili su onomad, kad smo stigli u Volujac, u nadnici, na nekom gradilištu blizu Beograda.
      
Citat

Gledaju je kao čudo

Snežana Skokić kaže da neće više da moli državu za pomoć. Gde god ode gledaju je kao čudo.

- Dobro priča moj Milan, neću više ići da tražim pomoć, da me tamo gledaju kao neko čudo. Neka je državi sa srećom taj zakon po kome moj Nenad nema pravo ni na dečji dodatak, ni na kakvu drugu pomoć države - kaže ona.

- Kad čuju koliko dece imam, uglavnom me pitaju: "Što si rađala, pa se sad mučiš?" A ja im velim: "Jeste, mučim se." Ali, ne znaju oni kolika je to sreća... Sad, istina je, zimus, kad sam shvatila da sam ostala trudna, htela sam da odem kod lekara, htela sam da abortiram, ali nisam imala para... I, eto, rodih Nenada. Sreća moja, sunce moje, porašće on majci, pa će čovek postati... - veli Snežana.
   
   
Za Milana Skokića Snežana se udala u petnaestoj godini. Prvog sina, Gorana, rodila je u šesnaestoj, drugog iduće godine. Sa nepunih dvadeset godina već je imala trojicu sinova. Milan je u to vreme radio u užičkom tekstilnom preduzeću "Froteks", imao solidnu platu i Skokići su sve do početka devedesetih godina živeli ne toliko bogato, koliko srećno i bezbrižno. Posle je počela kriza, nestalo je i one jedne plate, a jedino što je Skokićima ostalo jeste želja da imaju još dece.

- Nismo išli na more, ali nismo išli ni za pomoć u opštinu. Živeli smo, onako, skromno, deca su išla u školu... A onda je došlo teško vreme... Fabrika je počela da propada i 1995. godine ostao sam bez posla. Izjurili me iz fabrike k'o kera. Posle sam nešto radio oko kuće, povredio se i, evo, od sveg rada u fabrici, od svega mi je ostala samo penzija od tačno 56 evra.

- Ni za 'leb i mleko deci. Ali, neću da prosim od države, neću joj više pokucati na vrata. Odem ja u nadnicu, mogu još da kopam, da odsečem bukvu. I ova trojica sinova su pristigla, pa i oni donesu neki dinar. Neka nas, preživećemo mi, nego ne znam kako će ova država preživeti kad je ovakva - kaže Milan.

(Z. Š.)
Sačuvana

jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #1 poslato: 10.11.2005. 07:33:34 »

na zalost ovakvih pricha je mnogo ...
ono shto meni nije jasno kako ovi ljudi imaju dushe da radjaju ovoliku decu? skoro negde sam chitala o porodici iz beograda koji imaju 11toro dece , i dete od 3 godine prvi put videlo chokoladu kada je novinar doshao ...
a ova pricha za skup abortus nije tachna u bolnici se to ne placa !
a ako nemaju novac za kontracepciju neka odu na "podvezivanje" polnih organa a ne ovako da prave decu ko zecheve ...

kazu vole decu , pa da ih vole imali bi troje pa bi se borili... a ne 7 !
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #2 poslato: 10.11.2005. 23:49:55 »

Istina, Jelenice, al' zamisli - sedmoro dece! Ej, pa to je hrabrost... I dobro mu ime dadoshe - "izvin'te, nismo se nadali"! Ma, nisam ja za to...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #3 poslato: 11.11.2005. 00:05:35 »

Joj,ja stvarno ne znam sta da kazem....Kad vec vidi da nema decjeg dodatka i da niko nece da im pomogne,zbog cega vise radja toliku decu?? :evil: Ne shvatam takve ljude...
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #4 poslato: 11.11.2005. 00:28:14 »

I još kukaju na državu što im ne pomogne ? Pa u Kini postoji već decenijama  zakon i ograničenje na samo jedno dete , doduše to su neki politički razlozi a ja bi ovde doneo zakon za organićenje peko 3'oje dece ako su roditelji neki siromasi , šta mi se tu razmnožavaju pa posle smao kukaju i traže pomoć , ovo je oblik organizovanog kriminala nad nedužnom decom ...  :mrgreen:
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #5 poslato: 11.11.2005. 02:22:10 »

Ovo je u stvari osledica jos jedna kvake 22. naime, takav zakon je donet da bi se obeshrabrilo radjanje dece medju siptarima, koji ih imaju i po dvadesetak.

Ranije je za svako dete isao dobar dodatak, tako da su Siptari odlicno ziveli samo od tog dodatka. Medjutim, kako je narastao problem prevelikog povecanja nataliteta Siptara drzava je morala to da regulise zakonom, uskracivanjem pomoci. To je onda pogodilo ostali svet koji ima normalan brojdece ali je to moralo tako da bude jer zakon ne moze da bude diskriminatorski za neku naciju.

Verovatno bi to mogli i bolje da smisle, recimo, da se pomoc odredjuej na osnovu primanja, pa ako imas prosecna primanja moze, a ako nemas nikakav ili zavisis od socijalne pomoci, nema pomoci zbog vise dece, a onima koji imaju para, a nemaju mnogo dece treba nametnuti porez smile
Sačuvana

velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #6 poslato: 11.11.2005. 16:17:28 »

Citat: "Pedja"
a onima koji imaju para, a nemaju mnogo dece treba nametnuti porez smile

A shta ako ne mogu? Znam primere parova koji su zdravi, ali godinama nemaju dece, uprkos pokushajima...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
mcusin
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Marko Chushin
Lokacija: Kameno Korito
Poruke: 608



« Odgovor #7 poslato: 11.11.2005. 17:48:47 »

Nema veze neka imaju toliko dece to je samo za pohvalu, ali tocak se okrece... pa ce uskoro oni biti gore, a ovi sto su na vlasti ce biti na njihovom mestu!!
Sačuvana

pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #8 poslato: 12.11.2005. 02:01:18 »

Citat: "mcusin"
ali tocak se okrece... pa ce uskoro oni biti gore, a ovi sto su na vlasti ce biti na njihovom mestu!!

Eh da bar neki od tih zakona verovatnoce vaze i kod nas , ja sam toliko skeptican u takve stvari. Nista nije isljucivo , sto znaci moze da se desi , ali vec sam pomenuo da samo terorisu decu u ovakvim uslovima...
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
Lola
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 197


« Odgovor #9 poslato: 13.11.2005. 03:41:18 »

Roditelji koji stihijski radjaju decu moraju biti sankcionisani,ne sto drustvu prave problem,vec sto radjaju decu koja su u startu gubitnici i buduci vojnici u kriminalnim krugovima.Obicno su to deca zaceta u pijanstvu,a roditelji blago retardirani,poneseni bodrenjem,a u stvari podsmehom okoline.Posle treceg deteta javlja se nada da drustvo mora da pomogne,pa jos ako se negde procita da su neki slicni njima dobili stan,a roditelj dobro placen posao...Takvi brakovi u periodu tinejdzerstva su uzrokovani potrebom za seksom.Kada idiot shvati da ako se ozeni da ce moci da j**e svako vece,niko sretniji od njega,onda pocinje seljacka prica:Moja kuca daje 'volko vojnika i slicna sranja.
Sve u svemu jos jedan od dokaza da su seljaci sve upropastili,pocevsi od svoje porodice pa nadalje.
Sačuvana

Domacice manje zbori, da ti ruchak ne zagori.
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #10 poslato: 13.11.2005. 07:55:24 »

Slazhem se sa tobom, Lola, da je to sve odraz neobrazovanosti i malogradjanshtine (ili velikoseljashtva, nazovi to kako hocesh), ali ne mogu ni da ih osudjujem, jer im je dovoljan usud toliko usta za hranjenje, toliko pari cipela za svaku sezonu, i da ne nabrajam dalje...
Sad, da li su oni na neki nachin bogatiji jer ih je toliko? Ja ne mogu da sudim, jer nisam nikad bila u toj situaciji, ali po nekim predanjima bi trebalo da jesu...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #11 poslato: 13.11.2005. 09:44:36 »

Ne moze se o tim ljudima suditi tek tako, a nrocito se odnositi prema njima sa tako omalozavajucim i uvredljivim tonom. Oni spadaju u nazalost veliki deo populacije koji je neobrazovan i siromasan. Samim tim veliku muku imaju na grbaci koju nije lako razumeti, ako je ne iskusis na svojoj kozi.

Mi smo se ovde nedavno smejali raznoraznim komentarima neupucenih o pitanju seksa i kontracepcije, a surova istina jeste da veliki broj ljudi zaista ne zna mnogo o tome niti ima priliku da sazna.

Oni ne umeju bolje. Pomoc im je svakako potrebna, a ona ne mora biti materijalna. Svakako bi imalo smisla objasniti im neke stvari o kontracepciji, dati im besplatna sredstva za kontracepciju, pa i ponuditi besplatnu sterilizaciju.

Jedino sto siguno nikada nece biti to je da se oni uzdrzavaju od seksa a poslednje sto treba uraditi to je odbaciti ih sa gadjenjem i prezirom kao sto to radi Lola.
Sačuvana

Lola
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 197


« Odgovor #12 poslato: 13.11.2005. 23:36:20 »

"Milisave vidis ti kolko danasnje mlade malo djece radjaju,jedno jal ni jedno,a u nase doba po Zlatiboru u svakoj kuci po sedmoro,osmoro".
"Aj' ne seri Radenko i sam znas kako su se radjala,njih osmero,a ni jedno na drugo ne lice ko da nisu braca i sestre".
Kako se interesantna prica odvijala uz kazan za pecenje rakije,a cela radnja u poznatom selu na Zlatiboru,nas pet,sest mladih nasusmo Milisavu jos jednu i zapitasmo ga:"A kako to deda Milisave,kako su se radjala"?
"E evo vako" ,otpi starina i poce pricu.
"Imo ja dvaes godina i sa drustvom bio na nekoj svadbi.Napismo se ko dzukele i nas deset pevajuci podjosmo kuci kroz shumu.Na pola puta stigosmo Todora i njegovu zenu Mitru,Todor pijan ko' cola malo ide,a vise puze,za njim ide Mitra i samo ga psuje"crko dabogda i kad se udadoh za tebe, j**em li ti majku krvavu".
"Iz nase grupe prvi se izdvoji Rajko i dok je Todor povraco u jarku,priskoci i Mitri zadize suknju.Odradi Rajko poso dok si reko britva,a ona kuja ni da se okrene da vidi ko je naguzi.Posle Rajka najhrabriji bijah ja,ona se natrcila, ko upalo joj nesta u opanak,Todor deset metara ispred nas baulja i nesta pocinje da peva.Dok se vratismo u selo,izredja se nas svih deset na Mitri,a ona ni jednom da se okrene da pogleda ko je jase.Obrad bi najmanje pijan pa on stize da zaskoci Mitru dva puta.
Mitra je za osam godina sedmoro djece rodila,svake godine je isla bar na dvije svadbe,pa ti sam brale vidi cija su sve djeca,valjda je neko i Todora zapalo."E eto kako su na selu zene radjale po buljuk djece."

Nista licno samo prenosim istinitu pricu starine sa Zlatibora.
Sačuvana

Domacice manje zbori, da ti ruchak ne zagori.
Kenny
if ya run..U only die tired..
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Kenny
Mesto: Uzice\Chuklin
Lokacija: Chuklin hood
Država: c:\Srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 1459


What we love to do we find time to do..


WWW
« Odgovor #13 poslato: 14.11.2005. 05:01:36 »

mogo si bar cenzurisati
smile

kako je tebi dobrooo
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #14 poslato: 14.11.2005. 08:44:55 »

Ma tu pricu prica svaki treci starina. Da su kojim slucajem ziveli u gradu to bi se zvalo urbana legenda, a ovako... ko zna kako bi se moglo nazvati.
Sačuvana

Lola
banovan korisnik
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Poruke: 197


« Odgovor #15 poslato: 15.11.2005. 00:22:47 »

To sto ovu pricu kazuje svaki drugi starina,samo potvrdjuje da je taj narodni obicaj bio prisutan u svim selima.
Sačuvana

Domacice manje zbori, da ti ruchak ne zagori.
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.982 sekundi sa 35 upita.