Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Dete HIV pozitivnih roditelja izolovano u skoli  (Pročitano 9070 puta)
hiphop
Gost
« poslato: 26.09.2004. 22:51:18 »

...

Ja verovatno da nisam učestvovao na nekim konferencijama koja se tiču ljudskih prava ne bih ni pokretao ovakvu diskusiju ali ipak su me neke stvari pogodile.

Čitam u novinama kako je u I osnovnoj jedno dete izopšteno iz nastave samo zato što mu roditelji imaju HIV pozitivnu analaizu. Roditelji ostale dece su bojkotvali nastavu sve dok dete nije povučeno. Inicijativu je pokrenuo jedan lekar koji je svoje dete ispisao i premestio u drugu školu,čovek je lekar,stavite pest na čelo...pa to nije zdravo...itd...

Kakva je to svest kod nas ovde u Užicu da možemo tako netolerantno da se ponašamo.Pedja će opet da kaže kako bi voleo da vidi nekoga ko neće da kritikuje ...ali ...stvarno je ovo malo mnogo...

...
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #1 poslato: 27.09.2004. 01:29:29 »

Ljudi AIDS je opaka bolest. Tesko je tu ocekivati toleranciju i razumno ponasanje. Siguran sam da se moglo postupiti i drugacije.

Inace, mislim da ljudi koji imaju AIDS ne bi trebali javno da se deklarisu osim ako time nece nikoga ugroziti. Podrazumeva se da ti ljudi treba i da se ponasaju odgovorno i da nikog ne ugroze ili dovedu u rizik. Za pomenute roditelje mislim da je bilo bolje da su cutali i omogucili da im dete zivi normalno nego ovako da komplikuju stvari, verovatno iz zelje da ne kriju od ljudi svoj problem.

Na kraju, problem je upravo sto nevini najvise stradaju. Ti to gledas iz ugla netoleranicje prema detetudo strane drugih roditelja. Medjutim gledaj to ovako: zasto bi oni na sebe i svoju decu preuzimali nepotreban rizik? Ta deca i njihovi roditelji ni na koji nacin nisu ucestvovali u stvaranju rizicne situacije tako da je razumljivo da roditelji ne zele da taj rizik preuzimaju, ma kako mali da je.
Sačuvana

Goldie
Gost
« Odgovor #2 poslato: 05.10.2004. 05:22:21 »

Citat: "Pedja"
Ljudi AIDS je opaka bolest. Tesko je tu ocekivati toleranciju i razumno ponasanje. Siguran sam da se moglo postupiti i drugacije.

Inace, mislim da ljudi koji imaju AIDS ne bi trebali javno da se deklarisu osim ako time nece nikoga ugroziti. Podrazumeva se da ti ljudi treba i da se ponasaju odgovorno i da nikog ne ugroze ili dovedu u rizik. Za pomenute roditelje mislim da je bilo bolje da su cutali i omogucili da im dete zivi normalno nego ovako da komplikuju stvari, verovatno iz zelje da ne kriju od ljudi svoj problem.

Na kraju, problem je upravo sto nevini najvise stradaju. Ti to gledas iz ugla netoleranicje prema detetudo strane drugih roditelja. Medjutim gledaj to ovako: zasto bi oni na sebe i svoju decu preuzimali nepotreban rizik? Ta deca i njihovi roditelji ni na koji nacin nisu ucestvovali u stvaranju rizicne situacije tako da je razumljivo da roditelji ne zele da taj rizik preuzimaju, ma kako mali da je.


ispashce da te jurim iz teme u temu i da samo komentarishem tvoje postove, al shta cu kad su mi oni najzanimljiviji  roll

strashno je blaga rech za ovo shto si napisao
chekaj, je l' ti stvarno mislish da su ti ljudi shirili na sva usta da imaju sidu i da im je dete zarazeno HIVom
verujem da niko osim njih, uzhichkog jazasa i mozda josh par ljudi (kojima nije bio problem da chuvaju tajnu) nije znalo da oni boluju od aidsa, sve dok se nije nashao jedan pametan doktor i pozvao sve roditelje da se ujedine u izbacivanju neduznog deteta iz odeljenja.
~etika i moral~
lichno smatram da doktoru treba zabraniti svaki dalji rad.
znam doktore koji ni rodjenoj deci nisu hteli da kazu ko u ovom gradu boluje od side, a znali su

... toliko se nerviram dok ovo kucam, tako da cu ovog trenutka prestati
~over
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #3 poslato: 05.10.2004. 06:17:34 »

Zlatko, bilo bi dobro ako bi komentarisao ono sto sam napisao a ne ono sto zelis da sam napisao. smile

Nemam nikakvih informacija o ovome osim ono sto je napisano na ovom forumu, mislim da je iz mog komentara to jasno. Ja iz hiphopove poruke nisam razumeo da je neki doktor obelodanio celu stvar nego da su se roditelji sami deklarisali a da je doktor potencirao da se dete izopsti.

Ukoliko je tako kao sto ti kazes, onda taj doktor ne bi smeo vise ni jedan jedini sat da radi kao doktor. Nigde i nikada vise u zivotu.

Medjutim, to i dalje ne znaci da sada roditelji ostale dece treba da se ponasaju kao da nista nije bilo. Oni su, na ovaj ili onaj nacin saznali za stvari i reaguju onako kako je prirodno da reaguju. Iako smatram da nije u redu sto su tako uradili, isto tako smatram da nemam prava da ih osudjujem.

Stavi se u njihovu situaciju, da si malo stariji, imas dete, ono u skoli i saznas da dete koje sedi do njega u klupi ima AIDS. Da li bi tibilo svejdeno. Da li bi hladno odlucio da nista ne preduzimas da zasitis svoje dete. Kada bi tako bilo i ako bi se desilo da negde, na fizickom, dete koje moze daima AIDS, povredi nos, krene mu krv i polije tvoje dete, d ali bi ti i tada bilo svejedno. Da li biti bilo svejedno ako bi se na kraju utvrdilo da je to dete, iako su sanse bile minmalne, ipak zarazeno AIDS-om od svojih roditelja?

Pricamo o strasnim, srecom malo verovatnim, ali ipak verovatnim posledicama.

Kada sam bio u godinama kao ta deca i ja sam imao ozbiljnu bolest, ne zaraznu i ne opasnu po okolinu ali sam morao da budem uvek pod nadzorom i da imam poseban tretman. I pored svog truda, cesto sam dolazio u situacije koje nisu bile preporucljive za moje stanje a koje bi u slucaju AIDS-a bile katastrofalne. Jednostavno, dete ne moze da se kontrolise kao odrasli. E vidis, ja to gledam iz tog ugla.

Doktora na vesala!

Mislim da je u stvari mnogo ozbiljniji problem sto se nije digla hajka na tog doktora i verovatno dokotor od koga je inicijalno ikrenula inforamacija umesto na roditelje. A mozda i jeste?
Sačuvana

velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #4 poslato: 22.11.2004. 08:02:45 »

Nije da volim da se mesham (a volim)... ali... chinjenice: dete nije zarazheno, vec roditelj(i), doktor je to znao, ispisao svoje dete, u objashnjenju drugom roditelju zashto, rekao... sutradan (ili nakon par dana) se u shkoli pojavilo samo dete chiji su roditelji zarazheni i ucitelj(ica)... EY, BRE! Naravno, doktora na veshala (shto se, josh naravnije, nije desilo)! Nemam svog poroda, ali ne mislim da bih se tako ponela. To je vishe nego okrutno. I preko toga se preshlo... Kao, nishta se nije desilo... UZHAS!
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #5 poslato: 24.11.2004. 04:11:28 »

Proshlo je mnogo vremena od ovog dogadjaja , ali ja ni sada ne znam kako bi se ponashala u takvoj situaciji ...
Znam da mi ne bi bilo sve jedno da moje dete ide u shkolu sa nekim chiji su roditelji zarazeni HIVom , ali ako su oni vec svesni da su bolesni verovatno da vode rachuna o tome ... tako da ja ne mogo da smislim shta bi uradila ... mislim da bi se jako teshko pomirila sa tim , strashno je takvo dete izolovati ili uchiniti mu bilo shta shto ce ga josh vishe unesreciti , ali ziveti sa rizikom da se i ono moze zaraziti svakog dana od svojih roditelja , a samim tim zaraziti i ostalu decu ... jer kao shto pedja reche deca nisu svesna takvih problema , igraju se... padnu svaki dan je neko ogreban , posechen ... a tako se HIV moze preneti u sekundi ...
tako da ... nije sve tako jednostavno
lekaru koji je ovo napravio treba oduzeti dozvolu za rad , ili josh bolje kazniti ga da radi u nekoj ustanovi koja pomaze obolalima do HIVa
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
hiphop
Gost
« Odgovor #6 poslato: 24.11.2004. 05:14:08 »

...

neko rece da roditelji iako si bili HIv pozitivni ipak su hteli dete...pa sta su oni ocekivali ?? to nije normalno....


...

 :evil:
Sačuvana
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #7 poslato: 19.05.2005. 15:45:27 »

Da, to ne mogu da shvatim! I zaista i to se dalje desava... Roditelji koji su HIV pozitivni ili boluju vec od Side odlucuju se da imaju dete! To treba zakonom zabraniti...


Kad se u startu odlucis da unistis nekme zivot - to vec i prestaje da bude normalno...
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #8 poslato: 20.05.2005. 18:34:07 »

Citat: "filler"
Da, to ne mogu da shvatim! I zaista i to se dalje desava... Roditelji koji su HIV pozitivni ili boluju vec od Side odlucuju se da imaju dete! To treba zakonom zabraniti...


Kad se u startu odlucis da unistis nekme zivot - to vec i prestaje da bude normalno...


100 posto true...
Sačuvana

Poseti Limundo, aukciju br1 na balkanu :

LIMUNDO
pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #9 poslato: 20.05.2005. 23:50:58 »

ma uopste multipliciranje pod ovakvim uslovima zivota i 'rada' jel' te je relevantno a jos da si bolestan to je vec truba....no sta imamo  o tome da razglabamo...sve se providi ko kristal....
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #10 poslato: 21.05.2005. 19:40:50 »

Sve se vidi ko na plazi  lol
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #11 poslato: 22.05.2005. 04:10:05 »

Citat: "filler"
... Roditelji koji su HIV pozitivni ili boluju vec od Side odlucuju se da imaju dete! To treba zakonom zabraniti...


Huh??

Posle HIV pozitivnih, oduzimanje prava na potomstvo bi (verovatno) trebali da imaju i :

 - narkomani
 - homoseksualci
 - promiskuitetne osobe
 - psihicki bolesni
 - psihicki nezrele licnosti
 - alkoholicari
 - zatim citav spektar devijantnih oblika ponasanja (mrzi me da nabrajam dalje)
 - ...

Pa ko bi onda IMAO pravo na potomstvo?

Naravno, ovim ne zelim da kazem da podrzavam odluku HIV pozitivnih roditelja da na ovaj nacin ostvare svoj roditeljski nagon, vec da ponovo od drveta ne vidimo sumu...

Oduvek su ljudi svoju 'cistotu' dokazivali upiranjem prsta u one koji (navodno) nisu dovoljno 'cisti' (u bilo kom smislu). Pa i dan danas, pored sveg 'civilizacijskog i tehnoloskog napretka', najlakse nam je da svoje saplemenike (koji na ovaj ili neki drugi nacin predstavljaju 'opasnost') odgurnemo u stranu, a sve zarad 'opsteg dobra'. To mogu da razumem u vremenu kada smo jos ziveli po pecinama ali danas ... Sad

Pa valjda smo za tolike vekove postojanja trebali nauciti da koristimo ono sto (nadam se) posedujemo, a to je razum. Jedino razumno resenje je ne gurati od sebe (vec marginalizovanu) grupu ljudi koja nije kriva za svoju nesrecu, vec traziti nacina da ih ukljucimo u 'normalne' zivotne tokove.

Neki ljudi roditeljstvo smatraju vrhuncem svog zivotnog puta. Bili oni oboleli ili ne, niko nema prava da im to oduzme. Ono sto imamo pravo to je da im ukazemo na rizicnost odluke za stvaranje bioloskih potomaka. Namerno kazem bioloskih potomaka jer postoje i drugi nacini da se iskaze sopstveni roditeljski nagon. Mislim da bi razni oblici usvajanja dece bez roditelja zadovoljili vecinu osoba zarazenim HIV-om, da na taj nacin ispune sopstveni zivot a ujedno ucine nesto sto je plemenito.

Na kraju krajeva, koliko osoba zarazenih HIV-om poznajete? Da li ste joj ikad pruzili ruku, pozvali je na kafu, razgovarali sa njom... Verujte, to je sve sto oni ocekuju..
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #12 poslato: 22.05.2005. 18:55:13 »

Nisma uopste gadljiv na ljude koij imaju svakojake probleme pa ni na HIV, ali jedno je prihvatiti ih i ukljcivati ih u normalan zivot a sasvim drugo da HIV oboleli prave decu. To prosto nije normalno, jer ta deca su prakticno osudjena na nesnosljiv zivot i s velikom verovatnocom takodje bivaju HIV pozitivna.

Ok, ako se desi, omane se, ali praviti decu sa namerom, jer neko zeli da ima dete a s druge strane boluje od neizlecive bolesti koju ce skoro sasvim sigurno preneti na drugo dete.. pa otkud mu pravo za tako nesto?
Sačuvana

jjeelleennaa
E da,.......................
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Čačak
Lokacija: kod medicinske
Država: Srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 1044


Dodji k' sebi dok jos imas kome!


« Odgovor #13 poslato: 22.05.2005. 22:22:39 »

Jedno pitanje: Znate li da li su oni pravili dete sa namerom ili im se omaklo?
Sačuvana

ZIVOT JE VELIKO DANAS KOJE TRAJE A NE PONAVLJA SE! ISKORISTI GA!!!....................
wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #14 poslato: 24.05.2005. 05:00:01 »

Citat: "Pedja"
Nisma uopste gadljiv na ljude ...


Huh?
'ajde ovo gadljiv da ti uzmem kao lapsus calami, znaci necu komentarisati.

Citat: "Pedja"
... koij imaju svakojake probleme pa ni na HIV, ali jedno je prihvatiti ih i ukljcivati ih u normalan zivot a sasvim drugo da HIV oboleli prave decu. To prosto nije normalno,...


Mislim da je zaista deplasirano da na ovaj nacin vodimo dalju diskusiju... Govoriti za bilo sta da je 'normalno' ili 'nije normalno' vodi nas samo u prazne rasprave i udaljava nas od osnovne teme. Na kraju krajeva, po misljenju velike vecine u ovom gradu, ti i ja, bi bar po nekoliko stavki dobili etiketu 'nije normalno'... smile

Citat: "Pedja"
... jer ta deca su prakticno osudjena na nesnosljiv zivot ...


Naravno, pogotovo kad su u okruzenju koje je nedovoljno informisano, netolerantno i nezainteresovano za probleme koji ih ne doticu. Da li smo mi na ovom forumu dovoljno informisani, tolerantni i iskreno zainteresovani za tudje probleme ... ?

Citat: "Pedja"
... i s velikom verovatnocom takodje bivaju HIV pozitivna.


Koliko je to velika verovatnoca?

Citat: "Procena isplativosti programa prevencije prenosenja HIV infekcije sa majke na dete"
...
Brojne studije su pokazale da antiretroviralni lekovi i planiran carski rez kod trudnica inficiranih HIV-om znacajno umanjuju rizik vertikalnog prenosa infekcije (sa oko 40% na oko 2%). Prema podacima Americkog udruzenja ginekologa i akusera i Americke akademije pedijatara o stopi transmisije HIV-a kod nelecenih trudnica, koriscenim u izradi analize (usled nedostatka domacih izvora), procenjen je sledeci ocekivan broj HIV+ dece na godisnjem nivou:
- ako se program ne primeni, prema minimalnim procenama radjace se 6,85, a prema maksimalnim 21,85 HIV+ dece godisnje;
- ako se program primeni, taj se broj smanjuje na minimalno 0,32 i maksimalno 1,02 HIV+ novorodjene dece godisnje.
....

Izdavac: UNICEF Beograd
Uz podrsku Komisije za SIDU Republike Srbije i Globalnog fonda Ujedinjenih nacija za borbu protiv SIDE, tuberkuloze i malarije
http://www.unicef.org/scg/HIV_PMTCT.pdf


Da li ti je poznat procenat tzv. rizicnih trudnoca po drugim osnovama?

Citat: "Pedja"
Ok, ako se desi, omane se, ali praviti decu sa namerom, jer neko zeli da ima dete a s druge strane boluje od neizlecive bolesti koju ce skoro sasvim sigurno preneti na drugo dete.. pa otkud mu pravo za tako nesto?


Izvini a o kakvom ti pravu govoris..? Nevezano za HIV pozitivne, kako se ustvari stice 'pravo' da se postane roditelj i ko ga dodeljuje? Pa i kad bi bilo moguce, kako bi tu svoju ideju oduzimanja 'prava' obolelima sproveo u delo?

Sterilizacijom... kao Adolf sa Jevrejima.
   
Ili nekakvim zakonom...  "ko svesno ima snosaj sa zenom, a u cilju da ona zatrudni ima se kazniti sa _____ godina zatvora."

Ili da se najsigurnije vratimo na onaj stari oprobani metod... "zena koja ostane u drugom stanju, ima se proterati iz sela... svako ko je sretne ima pravo baciti se kamenom na nju... kaznice se sibanjem svako ko joj bude davao hranu i vodu... ..."

Ne radi se ovde ni o kakvom 'pravu', odluku o rodjenju deteta donose otac i majka deteta (mozda ja gresim, ali u svetu u kome ja zivim je tako). U konkretnom slucaju, ukoliko su jedno ili oba roditelja HIV pozitivni medicinsko osoblje treba da im ukaze na rizik radjanja deteta, i ukoliko je moguce predlozi im prekid trudnoce (na stranu to sto su u nekim nasim zdravstvenim centrima, odbijali da rade takve zahvate, ali to je vec neka druga prica). Odluka i dalje ostaje na roditeljima. Promena misljenja mora se postici obostranim zakljuckom da je to u interesu i njih i nerodjenog deteta, a nikako jednostranim odlukama lekara ili sto je jos gore nekog ko nije iz struke (medicine).

Najinteresantnije je to sto ti i ja imamo u osnovi isto polaziste, neprihvatljivo je (posmatrajuci interese deteta) rizikovati sa trudnocom pod ovim okolnostima.. ali se debelo razlikujemo kako to sprovesti. Nije meni problem to sto si TI rekao tako nesto, vec sto smatram da ovde ima mnogo mladih koji (po prirodi stvari) nemaju dovoljno strpljenja da dublje zalaze u probleme ove vrste. Donositi odluku o ovako, moras priznati, kompleksnom problemu po principu 'kako mali Perica zamislja da treba ...' moze biti izuzetno opasno. Zato se treba kloniti brzopletih izjava kakve sam vec vidjao u nekim porukama.

Pa cak i ovo sto ja govorim je samo moj stav i ne mogu ga nametati drugima kao jedini ispravan, ali se nadam da ce podstaci i druge da nastave da razmisljaju o ovoj temi.. ona je nasa realnost i od nje ne mozemo pobeci tako sto cemo okrenuti glavu na drugu stranu.

P.S. Sve sto sam govorio u ovom i u prethodnom postu, nije zasnovano na prici sa pocetka teme.. cak sta vise ne zelim da govorim o konkretnom slucaju jer nemam dovoljno relevantnih podataka o njemu.. a donosenje bilo kakvih procena na osnovu iskaza tipa 'neko rece da ...' ili 'citam u novinama ...' je samo tracarenje

P.S.S Za novine ces i razumeti zasto smile
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #15 poslato: 24.05.2005. 05:02:16 »

Citat: "jjeelleennaa"
Jedno pitanje: Znate li da li su oni pravili dete sa namerom ili im se omaklo?


Verujem da to znaju samo njih dvoje, a sve sto dodje do nas na ovaj ili onaj nacin su samo spekulacije.

Ovaj slucaj samo treba da nas navede na razmmisljanje, ali ne treba da se previse vezujemo za njega..
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #16 poslato: 24.05.2005. 07:26:29 »

Pricam o pravu tog deteta da bude zdravo i da bude normalno. Niko nema pravo da mu to oduzima, ukljucujuci i sam cin zaceca tog deteta uz visok rizik da ono bude osudjeno na bolest, izolaciju i kratak i mucan zivot.

Tu se ne radi ni kokavom pravu da bude roditelj nego o ispunjenju tastine i bolesne ambicije da se ostavi potomstvo cak i po cenu da potomstvu ceo zivot bude horor.

Da se razumemo, uopste ne donosim brzoplete zakljucke.

Ako postoji i najmanji rizik da trudnoca ne izadje na dobro ili da dete bude rodjeno sa problemima koij ce ga pratiti ceo zivot, trudnocu treba ili potpuno iskljuciti ili odloziti dok se ne stvore uslovi za normalnu trudnocu koja ce da donese poptuno zdravo dete. S obzirom da HIV pozitivni roditelji NIKADA ne mogu da otklone rizik, oni nemaju izbor.

Zakon poznaje situaciju kada zarazen HIV-om, ima seksualne odnose sa zdravim osobama ne stavljajuci im do znanja da je zarazen. To je krivicno delo. Ne vidim razloga zasto bi se zacece tretiralo drugacije.
Sačuvana

jjeelleennaa
E da,.......................
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Čačak
Lokacija: kod medicinske
Država: Srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 1044


Dodji k' sebi dok jos imas kome!


« Odgovor #17 poslato: 24.05.2005. 18:12:06 »

Znam da to znaju samo njih dvoje. Pitanje se odnosilo za ove na forumu.
Sačuvana

ZIVOT JE VELIKO DANAS KOJE TRAJE A NE PONAVLJA SE! ISKORISTI GA!!!....................
wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #18 poslato: 25.05.2005. 07:40:07 »

Citat: "Pedja"
Pricam o pravu tog deteta da bude zdravo i da bude normalno. Niko nema pravo da mu to oduzima, ukljucujuci i sam cin zaceca tog deteta uz visok rizik da ono bude osudjeno na bolest, izolaciju i kratak i mucan zivot.


Slazem se sa tobom oko prava deteta na zdrav i kvalitetan zivot, ali molim te objasni mi na osnovu cega procenjujes da su ta deca 'osudjena' na bolest.. Da li ti tvrdis da ce svako dete rodjeno u takvim okolnostima, pre ili kasnije (pod pretpostavkom da je rodjeno kao HIV negativno) biti zarazeno?

Posto vec drugi put govoris o 'velikoj' verovatnoci i 'visokom' riziku, imas li ti neki drugi podatak od onog koji sam vec pomenuo u prethodnoj poruci... ili je to tvoja slobodna procena. Na taj nacin bih i ja mogao da kazem da 'postoji velika verovatnoca' da svaka zenska osoba koja je seksualno aktivna moze biti zarazena HIV-om... dakle, drage moje dame, ne upraznjavajte seks...  Sad
 
Citat: "Pedja"
Tu se ne radi ni kokavom pravu da bude roditelj nego o ispunjenju tastine i bolesne ambicije da se ostavi potomstvo cak i po cenu da potomstvu ceo zivot bude horor.


Zaista mi nije jasno sta si utripovao sa tim namernim stvaranjem potomaka... imas li makar jedan jedini dokumentovan slucaj, bilo gde, u novinama, na Netu, a ne da ovako napamet pricamo i a priori osudjujemo ljude na osnovu necije fikcije.

Mnogo dece se vec radja zbog neispunjenih tastina i bolesnih ambicija, i jedina razlika izmedju njih i dece ciji je roditelj (ili oba) pozitivan je sto ova druga, nazalost, mogu potencijalno biti prenosioci virusa. Da li je to razlog sto su ta deca nepozeljna u nasem okruzenju?

Citat: "Pedja"
Da se razumemo, uopste ne donosim brzoplete zakljucke.


Ti MOZDA ne.. ali pogledaj na sta se svela ova diskusija - na prepisku izmedju tebe i mene, uz jedva primetno  asistiranje jjeelleennee (mada bih voleo da cujem i njeno misljenje). Ljudi jednostavno NE ZELE da previse razmisljaju o necemu sto ih stavlja u poziciju u kojoj se osecaju bespomocni. Usled toga usvajaju se stavovi vecine ili eventualno autoriteta.

E sad, posto ovde ocigledno ne predstavljam vecinu mozda jednog dana postanem autoritet. Wink pu, pu, pu daleko bilo... smile smile smile

Citat: "Pedja"
Ako postoji i najmanji rizik da trudnoca ne izadje na dobro ili da dete bude rodjeno sa problemima koij ce ga pratiti ceo zivot, trudnocu treba ili potpuno iskljuciti ili odloziti dok se ne stvore uslovi za normalnu trudnocu koja ce da donese poptuno zdravo dete. S obzirom da HIV pozitivni roditelji NIKADA ne mogu da otklone rizik, oni nemaju izbor.


Ponovo se slazem sa tobom, ali da ipak pojasnim... NIKO i NIKADA nece otkloniti rizik koji trudnoca nosi sa sobom, i to nema veze sa HIV statusom. Trudnoca je proces koji traje i zavisi od mnostva faktora pa se njen ishod se NE MOZE predvideti. Cinjenica da su dve osobe u potpunost zdrave, nije nikakav garant, sam po sebi, da ce i dete biti zdravo. https://forum.uzice.net/viewtopic.php?t=5433

U slucaju kada su jedan ili oba roditelja pozitivni, na vec postojeci rizik se dodaje rizik prenosa virusa na dete, i to je razlog zbog koga se slazem da je planiranje takve trudnoce sa povecanim rizikom i da ga treba izbegavati. Ali ne mogu se samo ti ljudi prozivati za odgovornost prema detetu. Sta je sa onima koji svojim neodgovornim odnosom prema zivotu (narkotici, alkohol..) rizikuju i zdravlje i zivot dece... ili onima koji ne znaju (ili nece da znaju) da su potencijalni prenosioci naslednih bolesti... ili onima ciji mentalni sklop jednostavno nije na tom nivou da bi se mogli nazvati roditeljima... Ma nema veze, nihova deca ionako nisu potencijalna opasnost (barem dok su mala) za mene i moju decu pa mogu da se razmnozavaju koliko hoce. Ali ako komsija sa sedmog sprata koji ima SIDU (znam sigurno, rekla mi Persa sa cetvrtog sprata) dovede svoje dete da se igra na igralistu ispred zgrade, gde se igra moje dete...  e pa, nece moci.. 'de je, bre, ta drzava da zastiti nas uzorne gradjane.. ...

I da sve dovedemo do apsurda.. Roditelji u potpunosti zdravi mogu na svet da donesu tesko bolesno ili hendikepirano dete Sad , sa druge strane roditelji zarazeni HIV-om mogu na svet doneti potpuno zdravo dete. smile

Citat: "Pedja"
Zakon poznaje situaciju kada zarazen HIV-om, ima seksualne odnose sa zdravim osobama ne stavljajuci im do znanja da je zarazen. To je krivicno delo. Ne vidim razloga zasto bi se zacece tretiralo drugacije.


Prosto je neverovatno koliko se ti ja slazemo u otvaranju, ali nam se zavrsnice razlikuju... smile

Na svu srecu ima ljudi koji to vide. Razlikuje se pre svega po motivu. U prvom slucaju koji si naveo to moze biti bes, mrznja, zelja za osvetom, strah... Upravo strah je najjaci motivacioni faktor koji nas tera da se ponasamo iracionalno. Strah od sopstvene smrti, potom strah da je  nehotice zarazena bliska osoba, strah od reakcije okoline, oduzimanja elementarnih ljudskih prava... U dobrom delu slucajeva, svi ti strahovi su opravdani a zahvaljujuci upravo ponasanju onih koji, takodje pod uticajem sopstvenih strahova, brane svoj status 'zdravih'. Obe strane se 'zatvaraju' na svojim pozicijama i komunikacija se prekida. O tome upravo govorim od kako sam se ukljucio u ovu temu... samo pravovremenim i tacnim informacijama ovi strahovi, sa obe strane, se mogu smanjiti a time se smanjuje mogucnost ponavljanja ovakvih slucajeva. Uzgred, osobe koje su u ovom slucaju ostecene i same snose deo odgovornosti, jer svako ko neodgovorno stupa u seksualne odnose prihvata rizik na sebe.

Na kraju krajeva, zar ti stvarno verujes da ce neki zakon pokolebati osobu koja, de fakto, nema vise sta da izgubi... Ja iskreno verujem da je moze pokolebati samo topla ljudska rec.

Sto se tice drugog slucaja, ako ti zaista ne vidis (ili ne zelis da vidis) nista lepo ni plemenito onda ti ja stvarno ne mogu pomoci. Govoris kao da osobe cim se zaraze HIV-om postaju bezdusni monstrumi koji jedino razmisljaju o tome kako da uniste sve oko sebe ne izuzimajuci tu ni sopstvenu decu. Brate, stvarno gadan trip... Wink

U odredjenim slucajevima (muskarac pozitivan, zena negativna) postoji mogucnost da se uz pomoc vestacke oplodnje zena oplodi na bezbedan nacin po nju i dete. Da li je ovo dovoljno da zadovolji tvoje kriterijume o 'zastiti prava deteta'?
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #19 poslato: 25.05.2005. 08:52:55 »

Problem je sto korsitis lose primere a komunikaciju izmedju zarazenih HIV-om i zdravih svodis na krvni kontakt koji i jeste rizican. Mislim da sam se ja jasno odredio da nemam nista protiv zarazenih HIV-om i da sam u stanju da sa njima komuniciram bez ustezanja kao i da se sa njima ophodim kao sa zdravima, uz potrebnu dozu opreza prilikom fizickog kontakta iz razumljivih razloga.

Meni se to cini kao dovoljno normalna komunikacija. Ali mi se ne cini normalnom komunikacijom bilo kakav rizican kontakt a mislim da ne treba objasnjavati sta je rizicno. Trudnoca je rizican kontakt po vise osnova. I ja tu ponavljam: rizican kontakt treba izbegavati. Bez obzira koliko je rizican.

Citat
Da li ti tvrdis da ce svako dete rodjeno u takvim okolnostima, pre ili kasnije (pod pretpostavkom da je rodjeno kao HIV negativno) biti zarazeno?


Boze sacuvaj. Ko god zna nesto o ADIS-u, zna da ako je neko negativan onda je negativan. HIV se ne razvija sam od sebe, vec moras biti njime zarazen.

Dete HIV pozitivnih roditelja je specifican slucaj. Cak i ako nije zarazeno, s obzirom da je dete, ne mozemo se osloniti na to da j eono vesno sta je HIV i a ce njegovo ponasanje biti u skladu sa rizikom okruzenja u kome svakodnevno boravi. To dete moze, pre ili kasnije, biti zarazeno.

Da imam dete, ja svakako nikako ne bih dozvolio da ono provodi vreme urizicnom kontaktu sa takvim detetom, opet iz istog razloga, jer dete nije svesno rizika i ne moze se od njega stititi.

Ja, kao roditelj, ne mogu da privatim rizik, ma koliko mali bio da moje dete bude zarazeno HIV-om. Nema tog samricanstva, sazaljenja, dobrote, plemenitosti ili ne znam cega koje ce me naterati da zdravlje sopstvenog deteta stavim u drugi plan. Dok ono ne bude spremno da se samo suoci sa rizikom i samo donosi odluke o svom ponasanju, moja je obaveza da ga stitim, a jedini nacin je da ga drzim podalje od rizika.

Svestan sam da ovakvo razmisljanje vodi ka izolaciji rizicne grupe, ali ja tu ne mogu nista, moje dete mi mora biti prece od rizicne grupe, pa i deteta osobe koja je toliko neodogovorna da se zarazila HIV-om i jos ima i dete.

Citat
Posto vec drugi put govoris o 'velikoj' verovatnoci i 'visokom' riziku, imas li ti neki drugi podatak od onog koji sam vec pomenuo u prethodnoj poruci... ili je to tvoja slobodna procena.


Zar je bitna konkretna cifra? Trudnoca HIV pozitivne osobe se smatra rizikom isto kao i seks sa zarazenom osobom, ili kontakt sa zarazenom krvlju.

O SIDI:

Citat
Jugoslovenski komitet za reproduktivno zdravlje i sidu

Virus side (HIV) se nalazi u svim telesnim tecnostima i tkivima zarazene osobe.

Ali, samo u krvi (ukljucujuci i menstrualnu), spermi i vaginalnom sekretu virusa ima u dovoljnoj koncentraciji da izazove infekciju.

...

prenosi se:

    * Polnim odnosom (vaginalnim, analnim ili oralnim);

    * Sa inficirane majke na dete - u toku trudnoce, porodjaja ili tokom dojenja;

    * Putem zarazene krvi;

    * Kod intravenskog uzivanja narkotika koriscenjem zajednickog pribora;

    * Retko, sida se moze preneti "vlaznim" poljupcem samo ako postoji krvarenje u ustima, i

    * Retko, sida se moze preneti nesterilnim - krvlju kontaminiranim priborom za brijanje, busenje usiju, tetovazu, akupunkturu.



Skrecem paznju da je trudnoca na drugom mestu u ovoj listi.

A ako neko ne zna staniejrizicno u kontaktu sa zarazenima HIV-om:

Citat
NE prenosi se:
    * kasljanjem i kijanjem;

    * rukovanjem;

    * poljupcem u obraz;

    * koriscenjem istog toaleta, peskira, casa i
      pribora za jelo;

    * boravkom u istoj prostoriji, skoli, radnom
      mestu ili autobusu;

    * pruzanjem prve pomoci;

    * hranom koju je spremila zarazena osoba;

    * kupanjem u bazenu

    * ubodom komarca.



Citat

Mnogo dece se vec radja zbog neispunjenih tastina i bolesnih ambicija, i jedina razlika izmedju njih i dece ciji je roditelj (ili oba) pozitivan je sto ova druga, nazalost, mogu potencijalno biti prenosioci virusa. Da li je to razlog sto su ta deca nepozeljna u nasem okruzenju?


Ovo je zamena teza. Prvo, niko ne tvrdi da su ta deca nepozeljna, nego da je rizicno ponasanje nepozeljno. Poredis rizik u trudnoci zarazenih HIV-om sa rizicim akoji su prirodni i najcesce su nepoznati ili ih je nemoguce predvideti i kontrolisati. Milsim da sam se ja jasno izjasnio povodom rizika koji su unapred poznati i to uopste ne ogranicavam na HIV, nego na svaki rizik koji je poznat unapred.

Citat
Ljudi jednostavno NE ZELE da previse razmisljaju o necemu sto ih stavlja u poziciju u kojoj se osecaju bespomocni.


Slazem se sa tvojim misljenjem da se u ovakvoj dilemi ljudi cesto osecaju bespomocni. Ja sam se stavio u ulogu roditelja i imam petlju da kazem ono sto mislim da je ispravno da radim u takvoj situaciji. Covek mora da odredi prioritete i onda ne mora ni da donosi odluku jer sam sistem prioriteta nalaze kakvi treba da budu postupci. Ako je moje dete u riziku da bude zarazeno HIV-om, za mene ne moze postojati nikakav drugi prioritet, pa cak ni moralni, da dete zastitim od tog rizika.

Kada se tako razmislja onda diskusija kao ...

Citat
Ali ako komsija sa sedmog sprata koji ima SIDU (znam sigurno, rekla mi Persa sa cetvrtog sprata) dovede svoje dete da se igra na igralistu ispred zgrade, gde se igra moje dete... e pa, nece moci.. 'de je, bre, ta drzava da zastiti nas uzorne gradjane.. ...


... nema nikakvog smisla, jer se tu ne radi o tracevima, o tome ko je uzoran a ko nije, sve se prosto svodi na jednu jedinu stvar: moje dete je u riziku da bude zarazeno i ja moram da ga zastitim.

Citat

I da sve dovedemo do apsurda.. Roditelji u potpunosti zdravi mogu na svet da donesu tesko bolesno ili hendikepirano dete, sa druge strane roditelji zarazeni HIV-om mogu na svet doneti potpuno zdravo dete.


Slazem se da je ovakvo razmisljanje apsurdno smile Ove dve verovatnoce su suprotne jedna drugoj. Cak i ovakvo izvrtanje logike ne moze da sakrije cinjenicu da zdravi roditelji donose na svet zdravu decu a HIV zarazeni roditelji donose decu zarazenu HIV-om ili ako sve svedemo na HIV, zdravi roditleji na svet ne mogu da donesu decu zarazenu HIV-om, a zarazeni roditelji mogu.

Citat
Govoris kao da osobe cim se zaraze HIV-om postaju bezdusni monstrumi koji jedino razmisljaju o tome kako da uniste sve oko sebe ne izuzimajuci tu ni sopstvenu decu. Brate, stvarno gadan trip...


Meni tako nesto nije cak ni palo na pamet a kamoli da sam nesto tako rekao. Stavise, mislim da je sasvim jasno da moj odnos prema HIV pozitivnima - pozitivan, osim u slucaju kada takvi odluce da imaju decu, da imaju seksualne osobe sa zdravim osobama ili na drugi nacin svojim ponasanjem i delovanjem dovode zdrave u rizicnu situaciju.

Citat
U odredjenim slucajevima (muskarac pozitivan, zena negativna) postoji mogucnost da se uz pomoc vestacke oplodnje zena oplodi na bezbedan nacin po nju i dete. Da li je ovo dovoljno da zadovolji tvoje kriterijume o 'zastiti prava deteta'?


Ne. Smatram da niko zdavog razuma ne moze da dozvoli da zdravo dete zivi u tako rizicnom okruzenju.

Ako je neko toliko labilan da se prvo zarazi virusom, a onda odluci i da ima dete, nema razloga da bi se verovalo da nece i to dete ili bilo koga drugog dovesti u rizicnu situaciju. Zasto preuzimati na sebe takav rizik?
Sačuvana

filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #20 poslato: 25.05.2005. 16:23:40 »

Dobro, mogao bih i ja da se ukljucim i kazem ponesto. Meni, kao objektivno orijentisanom coveku na ovom post-u ne moze da promakne da se vasi odgovori svode na igru gluvih telefona.

Posto je Pedja prvi izneo svoje misljenje, moram poceti od toga. Naime, pri citanju sam razumeo sta je hteo reci i shvatio poentu svega toga, a ono sto nisam razumeo ili mislio na drugi nacin - cekao sam da vidim sta ce od svega ovoga ispasti. Wolf, mislim da ne protumacis ono sto Pedja pise, odatle nastaju pitanja tipa
Citat
Da li ti tvrdis da ce svako dete rodjeno u takvim okolnostima, pre ili kasnije (pod pretpostavkom da je rodjeno kao HIV negativno) biti zarazeno?

ili mozda cak
Citat
Mnogo dece se vec radja zbog neispunjenih tastina i bolesnih ambicija, i jedina razlika izmedju njih i dece ciji je roditelj (ili oba) pozitivan je sto ova druga, nazalost, mogu potencijalno biti prenosioci virusa. Da li je to razlog sto su ta deca nepozeljna u nasem okruzenju?

... Ja ne shvatam iz kog teksta su stvorena ova pitanja. Dete rodjeno u napomenutim okolnostima ce pri rodjenju biti zarazeno HIV virusom i to je to... Ne postoji pretpostavka da ce biti rodjeno HIV negativno, jer oba roditelja su zarazena. Sad bi ja trebao da pitam "A, wolf imas li dokaze, sa interneta, ili odakle vec da se dete rodilo HIV negativno a oba roditelja su HIV pozitivna?" ... To bi me asociralo na tvoja pitanja, prvenstveno jer ne sacekas do kraja da vidis sta je neko hteo time da kaze...

I ne, ljudi zele o tome da razmisljaju, ali ne postoji covek bez problema u svom zivotu, zato se trude uvek da svoje probleme stave na prvo mesto i rese ih, pa onda dolaze svi na ovom svetu kojima mogu pomoci. Postoje ustanove i organizacije koje se bave upravo problemima drugih i tako stoje stvari na ovom svetu.
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #21 poslato: 25.05.2005. 23:39:59 »

Citat: "filler"
Dobro, mogao bih i ja da se ukljucim i kazem ponesto..


... i ja bi rado ali nije mi jasno sta se 'vo prica ovde :mrgreen:  smile  Cheesy  Cheesy
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #22 poslato: 26.05.2005. 06:01:10 »

Citat: "Pedja"
Citat: "wolf"
U odredjenim slucajevima (muskarac pozitivan, zena negativna) postoji mogucnost da se uz pomoc vestacke oplodnje zena oplodi na bezbedan nacin po nju i dete. Da li je ovo dovoljno da zadovolji tvoje kriterijume o 'zastiti prava deteta'?


Ne. Smatram da niko zdavog razuma ne moze da dozvoli da zdravo dete zivi u tako rizicnom okruzenju.


OK, smatrajte da ja nisam zdravog razuma, te se stoga povlacim iz dalje diskusije...
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.315 sekundi sa 35 upita.