Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Dominirajuchi akcenat grada nije vishe onaj stari akcenat  (Pročitano 9036 puta)
hodac
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Poruke: 393



WWW
« poslato: 09.06.2006. 08:25:57 »

Ono shto sve vishe primechujem kada dodjem u Uzice to je da sve vishe , citaj bar 1/3 ljudi koje cujem u gradu (podrazumevan sluchajne susrete sa osobama koje ne znam do sada ) prichaju nekim drugim akcentom, koji podsecha na neki chachanski  , krajnje razvucheno , meko , opisao bih to seljachki , ali to nije definicija , ali zaista u njemu ima neshto shto me asocira na ruralnu sredinu .
Sačuvana

looking for the splendidness
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #1 poslato: 09.06.2006. 08:33:02 »

Ako ti se ne svidja, nemoj ni dolaziti u Uzhice smile
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #2 poslato: 09.06.2006. 09:03:34 »

Meni se chini da akcenat sve vishe prelazi u onaj brdjanski (sigurna sam da cete razumeti na shta mislim)... Chak i deca iz gradskih porodica, chiji roditelji ne prichaju tako, potpadaju pod uticaj sredine, i to zaista zvuchi odvratno...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
IvaN
Serbian Shooting Team
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Pečeničić
Mesto: Uzice
Lokacija: Njegoseva
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Rak
Poruke: 1370



« Odgovor #3 poslato: 09.06.2006. 14:50:22 »

Citat: "velika"
Meni se chini da akcenat sve vishe prelazi u onaj brdjanski (sigurna sam da cete razumeti na shta mislim)... Chak i deca iz gradskih porodica, chiji roditelji ne prichaju tako, potpadaju pod uticaj sredine, i to zaista zvuchi odvratno...


Ja ne razumem?Sta to znaci? roll
Sačuvana
Sophistifunk
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Goran Magdic
Mesto: Ios Island
Lokacija: prvi red, treca palma
Država: state of EXIT
Horoskop: Jarac
Poruke: 1173


Everybody makes mistakes...


WWW
« Odgovor #4 poslato: 09.06.2006. 16:14:05 »

I ja sam to primetio...svaki put kad dodjem u UE,a dolazim retko,primetim da neko neshto otezhe,razvlaachi,bash vala kao chachani....i ne svidja mi se ni malo... :evil:  :evil:
Sačuvana

Pesimist vidi teškocu u svakoj prilici. Optimist vidi priliku u svakoj poteškoci.

Sir Winston Churchil
IvaN
Serbian Shooting Team
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Pečeničić
Mesto: Uzice
Lokacija: Njegoseva
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Rak
Poruke: 1370



« Odgovor #5 poslato: 09.06.2006. 16:48:05 »

Koliko ja znam ovaj nas kraj drzave ovori najcistiji srpski...i najpravilniji
Sačuvana
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #6 poslato: 09.06.2006. 16:52:20 »

Uh, kako volim tu prichu! Bio nekad, Ivane, bio nekad... Ovo otezanje i unjkanje koje se chuje po ulici je daleko od chistog akcenta...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #7 poslato: 09.06.2006. 16:54:13 »

Brate, jeste to sve, ali kad sam pre mesec dana na trgu sa Topom sreo neku njegovu drugaricu shto je sad negde na faxu, boga pitaj gde, riba oteze kao da nikad nije zivela ovde... Znachiiii bteeeee jbteeeee, to kad chujem, najezim se, pogotovo kad to chujem iz usta novokomponovanih beogradjana... FUJ !
Sačuvana

Poseti Limundo, aukciju br1 na balkanu :

LIMUNDO
DJ_Uro_UE
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Dovarje
Država: State of Serbia
Horoskop: Jarac
Poruke: 3437

Master of disaster


« Odgovor #8 poslato: 09.06.2006. 16:54:39 »

Brate, jeste to sve, ali kad sam pre mesec dana na trgu sa Topom sreo neku njegovu drugaricu shto je sad negde na faxu, boga pitaj gde, riba oteze kao da nikad nije zivela ovde... Znachiiii bteeeee jbteeeee, to kad chujem, najezim se, pogotovo kad to chujem iz usta novokomponovanih beogradjana... FUJ !
Sačuvana

Poseti Limundo, aukciju br1 na balkanu :

LIMUNDO
velika
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Horoskop: Ovan
Poruke: 2093




Najforumaš 2006
« Odgovor #9 poslato: 09.06.2006. 16:59:14 »

Naravno da uvek ima onih isfoliranih, ali njih ne rachunam u normalan narod...
Shto se tiche beogradskog otezanja... Imala sam priliku da skoro svaki dan sedim sa babom (nekih 70-80 godina, baba moje drugarice) chiji su baba i deda rodjeni u Beogradu i bili "neko i neshto" (dakle, stara Beogradska porodica), koja mi je prichala zanimljive priche o Beogradjanima pre rata, o naseljavanju Beograda posle rata, o... Uglavnom, ona nema akcenat! Ona ne zavija kada pricha! Ona tvrdi da su to doneli ovi koji su doseljeni ko zna od kuda, pa da bi zaboravili praziluk i proju koju su jeli svaki dan, pocheli da zavijaju u govoru...
Sačuvana

Carpe Diem!
Ignorance is still a bliss!
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #10 poslato: 09.06.2006. 18:09:30 »

NE, nisam primetio toliko razliku u govoru medju Uzichanima.
Za mene smo vechito imali ruzan naglasak. Da ne kazem seljachki. Da neko ne pomisli da prosipam mrznju ovuda i da se gnusham na moj grad. Daleko od toga ... Dobro znate shta mislim o svom gradu i ljudima .. Obozavam ga ..
Ali, jednostavno, kada chujem npr. vesti nashe, uzichke i vesti na nekom drugom kanalu .. prosto ne mogu da verujem kako ruzan naglasak imamo. Mogu onda misliti kako prichaju ostali gradjani kada nam voditelji imaju ovakav naglasak.

Ne znam... Trudim se da pricham polako, ne beogradski..ali ipak nekako normalno...
Sačuvana
PSY-GIRL
provereni korisnici
piskaralo
*****
Mesto: Uzice
Lokacija: centar
Država: Srbija
Horoskop: Blizanci
Poruke: 1289



« Odgovor #11 poslato: 09.06.2006. 18:18:38 »

Razmumem ja da covek promeni okruzenje i naglasak i sve...ali kada pochnu da otezu i da razvlache i josh vidish da to rade iz nekog "fazona",
odmah mi se smuchi zivot.... :evil:  Cheesy
Sačuvana
Doreta
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Škorpija
Poruke: 758




« Odgovor #12 poslato: 09.06.2006. 19:38:09 »

Citat: "velika"

Shto se tiche beogradskog otezanja... Imala sam priliku da skoro svaki dan sedim sa babom (nekih 70-80 godina, baba moje drugarice) chiji su baba i deda rodjeni u Beogradu i bili "neko i neshto" (dakle, stara Beogradska porodica), koja mi je prichala zanimljive priche o Beogradjanima pre rata, o naseljavanju Beograda posle rata, o... Uglavnom, ona nema akcenat! Ona ne zavija kada pricha! Ona tvrdi da su to doneli ovi koji su doseljeni ko zna od kuda, pa da bi zaboravili praziluk i proju koju su jeli svaki dan, pocheli da zavijaju u govoru...



 E, Velika, bash sam htela istu stvar da kazem.... jer mog oca mama, tj. moja baka je iz stare beogradske jevrejske porodice, i ona je imala istu prichu o nepostojanju nekog tamo akcenta... stari beogradjani prichaju sasvim "noramlno"...to je tako bilo pre rata i za vreme rata, ali kada je Bg pocheo masovno da se naseljava stvari su se promenile... Moja baka je zivela dobar deo svog zivota u Ue, i svi su mislili da pricha pravilno kao Uzichanka, ne, nego ona nikad nije menjala nachin govora, a uotalom nije ni rodjena u Ue....
 Na zalost, ovdashnje prilike su grozne shto se tiche izgovora i pismenosti....
Sačuvana
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #13 poslato: 09.06.2006. 23:34:11 »

Ne znam kako i zasto na sve ovo tako gledate. Zar nije lepo da se po necemu razlikujemo?

Kada sam bio u Kragujevcu, jednostavno svi su se cudili kakav to mi naglasak imamo i zasto tako otezemo ili kako vec. Nikada se nisam trudio niti pokusavao to da izmenim jer jednostavno to sam JA. Kome se ne svidja, neka me zaobidje - ja ne menjam Uzchki naglasak i .
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Doreta
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Škorpija
Poruke: 758




« Odgovor #14 poslato: 09.06.2006. 23:55:05 »

Citat: "filler"
Ne znam kako i zasto na sve ovo tako gledate. Zar nije lepo da se po necemu razlikujemo?

Kada sam bio u Kragujevcu, jednostavno svi su se cudili kakav to mi naglasak imamo i zasto tako otezemo ili kako vec. Nikada se nisam trudio niti pokusavao to da izmenim jer jednostavno to sam JA. Kome se ne svidja, neka me zaobidje - ja ne menjam Uzchki naglasak i .


 Taj uzichki naglasak koji nas je uvek odlikovao nije vishe isti.... Ja se lichno ne stidim iako pricham tipichno "uzichki", ali pogledajmo istini u ochi pa recimo da to zvuchi onako kako bi trebalo.... iskvarili smo govor... Pogledaj primera radi dnevnik RTS-a i chuj kako zaista treba da se pricha.... Nekad se jesmo razlikovali, a sada nam se na zalost rugaju....
Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #15 poslato: 10.06.2006. 01:31:26 »

Пфффф... сад...

Једно је онај традиционални ужички нагласак, који свакако сви имамо, неко мање, неко више, а друго је она, да извините на изразу, "брђанска спика" које се огледа у гутању слова и отезању самогласника.

Е, сад, када погледамо у којој се мери изменила "демографска" слика Ужица, све је јасно.
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #16 poslato: 10.06.2006. 01:34:20 »

Pa nije ni čudo obzirom da većina sela u okolini lagano izumire i za par godina u većini istih neće biti 2-3 žive osobe roll ali takodje i provincijski gradovi gube svoju omladinu na drugoj strani jer dosta ih ide u BGd na studije i nikada se ne vrati :cry:
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #17 poslato: 10.06.2006. 02:11:51 »

...word outta my mouth.

Негативна миграција, барем за Ужице. Млади одлазе у Београд, а у Ужице долазе они са села... наравно, нема ништа лоше у томе (поред чињенице да села одумиру), и немам неке предрасуде према придошлицама, нити на њих гледам са неке висине, али проблем је у томе што, придошлице, уместо да прихвате неки другачији, урбани амбијент, они се и даље слепо држе руралног...

Укратко: уместо да их град урбанизује, они рурализују град. Начин говора је само један од видова тога.
Sačuvana

bBrankica
keep smilin'
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Lokacija: peta ulica od pumpe, peta kuca od kraja, levo :p
Poruke: 949


zambaladumbica


« Odgovor #18 poslato: 10.06.2006. 04:45:30 »

Citat: "Top_Gun"
Za mene smo vechito imali ruzan naglasak. Da ne kazem seljachki.........
Ali, jednostavno, kada chujem npr. vesti nashe, uzichke i vesti na nekom drugom kanalu .. prosto ne mogu da verujem kako ruzan naglasak imamo.

Opaaaaa....pa to je sad vec nesto novo za mene....sto bih mogla da cujem (procitam) od tebe Tope Tongue  :mrgreen: A sta se bre onda meni vecito rugas za naglasak, kad god se vidimo. Ali uveeek, bas bas uvek Tongue Tongue

Citat: "Top_Gun"
Ne znam... Trudim se da pricham polako, ne beogradski..ali ipak nekako normalno...

....drugim recima.... n o v o s a d s k i   :mrgreen:  :mrgreen:   Tongue

A evo da ne bude bas OFF Topic u potpunosti..... Meni se bas svidja vas naglasak Cheesy hihi tako mi nekako simpaticno Cheesy
Sačuvana

"Ljubav dugo trpi,malokrvna je; ljubav ne zavidi; ne veliča se,ne nadima se,ne čini ono što ne valja,ne traži svoje,ne srdi se,ne misli o zlu,ne raduje se nepravdi,a raduje se istini. Sve snosi,sve veruje,svemu se nada,sve trpi. Ljubav nikad ne prestaje."
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #19 poslato: 10.06.2006. 07:34:35 »

Citat: "doreta"
Taj uzichki naglasak koji nas je uvek odlikovao nije vishe isti.... Ja se lichno ne stidim iako pricham tipichno "uzichki", ali pogledajmo istini u ochi pa recimo da to zvuchi onako kako bi trebalo.... iskvarili smo govor... Pogledaj primera radi dnevnik RTS-a i chuj kako zaista treba da se pricha.... Nekad se jesmo razlikovali, a sada nam se na zalost rugaju....


U pravu si. Rugaju nam se ljudi koji su bili kod "Vlade" i "Pere" kao i ostalim biserima. Ali, ti isti ljudi koji nam se rugaju - mogli bi da preispitaju korene pa da vide odakle su zaista.

Ako Uzice cini 40% - mozda i vise ljudi koji su dosli sa sela, koliki je procenat u vecim gradovima? Toliko se ljudi iz unutrasnjosti trude da promene naglasak i izgovor i da prilagode tom velegradskom da je to nesto neverovatno.

Ono sto cujemo na tv kanalima tipa "IzUzhca" cemo isto tako cuti i za ostala mesta, sve zavisi od porekla tog koji tako nesto izgovara. Kao sto napomenuh - mogu i ja da se rugam ostalima iz drugih gradova na izgovoru, ali dok je to jedna ista rec - meni razlika ne postoji. Jedino taj koji je svoje vreme izdvojio na promeni izgovora ce i da se ruga - jer je ta osoba uspela da postane kao ostalih milion, a mi, zamislite -ne.
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Doreta
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Škorpija
Poruke: 758




« Odgovor #20 poslato: 10.06.2006. 18:27:52 »

Citat: "filler"


U pravu si. Rugaju nam se ljudi koji su bili kod "Vlade" i "Pere" kao i ostalim biserima. Ali, ti isti ljudi koji nam se rugaju - mogli bi da preispitaju korene pa da vide odakle su zaista.




 Ovde nije sushtina u ruganju, jer ja to i sama ne chinim ( mada su mi Charapani katastrofa).... Ne volim kada se mi toboze hvalimo nekim nashim pravilnim uzichkim akcentom, koga vishe NEMA....  Koliko taj Pera i Vlada gnjave kada prichaju, toliko i mi imamo "ispada" pri izrazavanju... Danasnja deca bre u shkolama ne uche elementarne stvari shto se pravopisa tiche.... mislim i na uzichku dechicu....
Sačuvana
Iva_smiley
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Qka
Država: SER
Horoskop: Vaga
Poruke: 1697


Yes, you have to keep smiling


« Odgovor #21 poslato: 10.06.2006. 22:55:47 »

Ova tema mi je skroz zanimljiva  smile

Bash sam sinoc prichala sa Topom u vezi ove teme,
I skontali smo da veoma mali procenat nashih sugradjana pricha chist Uzichki, i bash smo se skapirali lol

Ja sam studirala u Krushevcu i primila sam malo njihovog naglaska (shta cu kada je smeshan), koji je brzo nestao

Trudim se da govorim pravim uzichkim.
Trudicu se da ne primim brdjasnkog uzichkog.
Sačuvana

* life is music , music is progressive *
Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #22 poslato: 10.06.2006. 23:00:55 »

Hajde sada malo objashnjenje shta ljudi podrazumevaju pod brdjanski a shta pod pravi uzichki jezik.
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #23 poslato: 10.06.2006. 23:40:56 »

Uzicki akcenat nije bio "ovakav", kakvim ga vi opisujete pre 1990 god.To pouzdano tvrdim.Nije bilo nikakvoga "zapevanja", vec je to bilo izgovaranje sa  recimo, "ravnim" akcentom.Na casovima srpskog jezika (tada srpsko-hrvatskog) , u uzickoj gimnaziji, bili biste odmah ispravljeni , ako bi doslo cudnog"akcentovanja"reci, pri usmenom izlaganju.Medjutim , cinjenica je da se on jezivo promenio ( u negativnom smislu), u posljednjih 7-8 god.Dali je on "brdjanski", "seljacki"(kako sam imao priliku da procitam), ne znam.Takodje veliki, broj Uzicana, posle izvesnog vremena provedenog u sredinama sa drugacijim akcentom, bi prihvatao taj akcenat, pa bi patetika u tim slucajevima bila na vrhuncu.Mislim da je to zavrsena prica.
Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #24 poslato: 11.06.2006. 00:11:39 »

Citat: "Top_Gun"
Hajde sada malo objashnjenje shta ljudi podrazumevaju pod brdjanski a shta pod pravi uzichki jezik.


Није то ствар језика, пошто сви говоримо српски језик. Ствар је нагласка и акцента.

Штешта што сад немам неки .wav да илуструје разлику, али рецимо да би то изгледало овако...

Дакле, овако прича "hill billy":

"Ја сам дошо из'уужица. Када сам ишао у'граааад, да купим слан'ну, моро сам да изађем на'улицу..."
Sačuvana

Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 4.667 sekundi sa 35 upita.