Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 [2]  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Dominirajuchi akcenat grada nije vishe onaj stari akcenat  (Pročitano 9042 puta)
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #25 poslato: 11.06.2006. 01:27:45 »

Ova prethodna imitacija akcenta predstavlja nekakvu bosansku varijantu.Pa nije valjda , toliko izopacen?!
Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #26 poslato: 11.06.2006. 02:55:15 »

Хех, нисам баш експерт за фонетику, фонологију и те керефеке, али има понеке сличности са неком босанском варијантом, али је ипак "мелодика" другачија. Истини за вољу, ако кренемо да прекопавамо по историји, чињеница је да је Ужице географски помало оријентисано и ка Босни, као и да доста старих ужичких породица порекло води из Херцеговине, као и Црне Горе. Можда у том миксу лежи тајна ужичког нагласка.

У сваком случају, горенаведени пример је екстрем, који полако постаје свакодневица у Ужицу. Ипак то треба чути својим ушима.
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #27 poslato: 11.06.2006. 03:00:34 »

Ovaj. Da li ste skoro bili na selu? Najcistiji srpski jezik sam cuo po najzabacenijim selima id to od vrlo staih ljudi.

Svog dedu Desimira koji je ziveo u Rogacici, na samoj obali Drine i preko puta imao najvise pamtim po cistom i pravilnom jeziku kojim je govorio.

Opet, zaista, poreklo preovladjujuceg nacina govora izgleda da takodje potice iz ruralnih sredina a dobrim delom je govor iskvaren nakon prevelikog priliva izbeglica iz Bosne (mada, moram primetiti da sam izgovor izUzica cuo jos kao klinac i da to uopste nije novina u nasem jeziku i iako verovatno ima iste korene kao izraz izBosne, nije povezan sa skorasnjim prilicom ljudi iz tog kraja).

Milsim da je fenomen promene izgovora u Uzickom kraju prilicno interesantan i da bi to trebalo da postane predmet istrazivanja jezikoslovaca.
Sačuvana

Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #28 poslato: 11.06.2006. 03:12:00 »

А можда добар део одговорности сносе и учитељи, наставници и професори српског језика, који тај веома битан сегмент језика и опште културе занемарују, придајући значај другим стварима из градива.

 :?
Sačuvana

immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #29 poslato: 11.06.2006. 04:24:16 »

Sigurno da su profesori vrlo odgovorni , ali i porodica.Voditi racuna da se deca sto pravilnije izrazavaju.Jer uzicki akcenat(onaj od ranije) je odlicna osnova da se dodje do knjizeve varijante akcenta.Cesto sam bio u prilici da cujem podsmesljive komentare u vezi uzickoga akcenta.Na zalost!
Sačuvana
immigré
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 250


« Odgovor #30 poslato: 11.06.2006. 04:36:47 »

Postavio bih jednostano pitanje: ko  su to "stari" ili "pravi " Uzicani ?
Sačuvana
Sophistifunk
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Goran Magdic
Mesto: Ios Island
Lokacija: prvi red, treca palma
Država: state of EXIT
Horoskop: Jarac
Poruke: 1173


Everybody makes mistakes...


WWW
« Odgovor #31 poslato: 11.06.2006. 06:35:13 »

Nash naglasak mi je odvratan...al pricham njim....navikao sam...inache,najvishe volim Novosadski,nekako mi je simpatichan... Cheesy  :mrgreen:
Sačuvana

Pesimist vidi teškocu u svakoj prilici. Optimist vidi priliku u svakoj poteškoci.

Sir Winston Churchil
Stranice: 1 [2]  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.177 sekundi sa 35 upita.