Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 [2]  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Novi projekat: Termoelektrana u Turici?!?!?!  (Pročitano 16157 puta)
beligavran
provereni korisnici
posetilac
**
Mesto: zemlja
Država: zemlja
Poruke: 24


« Odgovor #25 poslato: 21.11.2007. 01:36:03 »

Cudno da ovaj Hodac proziva tzv. novinare za znanje na nivou treceg razreda srednje skole. Pa i ona deca na kvizu petog razreda OSNOVNE skole znaju kada se pise ne sastavljeno, a kada rastavljeno, a on to ne zna. Ajde da je jednom pogresio, pa da covek pomisli da je slucajno, ali, kako je to ponovio vise puta u samo dvd-tri recenice, ocigledno je da je nepismen kao veverica.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #26 poslato: 21.11.2007. 15:51:34 »

Hodac, ja komentarisem infomaciju iz novinskog clanka, na osnovu svog znanja, a svakako cu verovati onome sto sam procitao u clanku pre nego tebi koji pljujes isti taj clanak (i novinara) a pri tom, svoje tumacenje zasnivas na istom tom clanku.

Uz to , nemam nikakvog razumevanja za pljuvanje po novinarima, eto tako, zato sto je nekome doslo. Ko zeli da napadne novinara, prvo treba da sazna tacnu i proverenu informaciju i onda da ga napadne jer ju je pogresno preneo, a ne ovako, pljuvanje bez ikakve argumentacije. Mozda informacija i nije preneta tacno, ali mi to ne znamo.

Temu sam i pokrenuo zato sto je clanak zbunjujuci i informacija zvuci neverovatno, i nemam pojma kako je tebi nekim cudom iz njega sve kristalno jasno i to bas onako kako u clanku ne pise. smile

Meni je svakako jos manje verovatno da ce neko da cevovodoom vuce vodu na toliko rastojanje sa Vrutaka da bi napajao elektranu u Turici, ne zato sto to nije moguce, cak naprotiv, koliko znam u planu je skora rekonstrukcija cevovoda koji pijacu vodu iz Vrutaka vodi u Uzice, nego zato sto taj vodovodni cevovod ne moze da se iskoristi za hidroelektranu, jer se on spusta ispod potrebnog nivoa (ide dnom kanjona), a i premalog je kapaciteta da bi bio ekonomican za proizvodnju elektricne enegije.

Da bi se voda iz Vrutaka koristila za hidroelektranu u Turici, a da se pri tom iskoristi njena energija, trebalo bi praviti cevovod velikog promera, koji ide visoko po brdima, tako da se ne gubi visina. Koliko se to isplati praviti ne znam, ali ne verujem da se isplati. Male hidroelektrane se isplate samo ako postoje odgovarajuci prirodni uslovi, tako da se trosak njene izgradnje i eksploatacije svodi na najmanju mogucu meru.

Brana za hidroelektranu sa prvi tamo gde se postize najvece iskoriscenje, a to po pravilu treba da bude tamo gde je i sama elekrana (odnosno, bolje reci, elektrana se pravi tamo gde je moguce napraviti branu).

Ako je cilj hidroelektrana, onda ja vidim samo dva logicna poteza: ili da se elektrana pravi na Vrutcima gde vec postoji visoka brana, ili da se Veliak brna nadogradi tako da se na njoj dobije visi nivo vode, pa da se elektrana odatle napaja.

Ono sto je svakako nelogicno to je pravljenje bilo kakvog jezera u Turici za potrebe hidroelektrane jer tu ne moze da se dobije potrebna energija vode, osim da se ne potopi cela dolina Turice i to debelo potopi.

Uz to, kolicina vode koju donosi Djetinja nije bas neki ohrabrujuci parametar.

S druge strane, termoelektrani je potrebna voda, ali joj nije potrena energija vode. To se uklapa u podatak iz clanka da su predvidjena dva kompenzaciona jezera, cije funkcija bi verovatno bila upravo ta da obezbede potrebnu kolicinu vode, ali one koja je mirna, bez kineticke energije.
Sačuvana

klackalica
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Lepa Brena
Država: SRB
FaceBook: ima
Horoskop: Devica
Poruke: 631



« Odgovor #27 poslato: 21.11.2007. 16:05:08 »


termoelektrana radi na principu sagorevanja uglja na primer, koje pravi paru pa pritisak pa okretanje istih turbina... nigde ne postoji porteba za vodom. cak ni za hladjenje.


I ti ga lupi, pa ostade živ! smile  Kako misliš da proizvedu paru bez vode? Možda od žive?  Čuo sam ja i za tu živinu paru Wink  A kako radnici ruke da peru? Mislim, ako nema vode?  hahaha
Mnogo smo smešni. To je neko pustio neku buvu, a mi se uhvatili u raspravu i tupimo li tupimo. Oni (gradske vlasti, država ili ko već) nisu u stanju da dreniraju močvaru i pobiju komarce u Turici, a ne li da naprave termoelektranu!!! Ili bilo kakvu drugu elektranu, ma bre, vodenicu oni nisu sposobni da naprave!
Sačuvana

我不能帮助我们的印象是一个总理哑的人
Uruk-Hai
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Pantelija Topalovic
Mesto: Užice
Lokacija: Kameno Korito
Država: Srbija
Horoskop: Ribe
Poruke: 52



« Odgovor #28 poslato: 21.11.2007. 16:42:09 »

Meni je na ovu vest ukazao komsija V. Kremic (elektroinzenjer u penziji) i covek iz profesionalne radoznalosti pozvao direktora Direkcije, odnosno osobu koja je plasirala informaciju u novine. Kaze da su od Vlade dobili odobrenje za projekat termoelektrane na toj lokaciji!!!  idiot2
Medjutim, posto se tu nista nece graditi iluzorno je i raspravljati koja i kakva elektrana je primerena.
Da bi Hodac bio zadovoljan lokalnim novinarima i novinama, oni izgleda moraju da pisu ovako:
- "Iz knezinoig posta sve se videlo a i moga"
- "Prva je pojam hidrocentrale , druga je pojam da hidrocentrale ,a treche moze i biti pojam tih jezera"
- "ima i nekih informacija koji je covek nizeg obrazovanja uspeo da zapamtii memorishe pravilno"
- "ne iskorishen vodeni potencijal"  
- "ne zaintresovanih nastavnika"
- "Sad ja nevidim logiku neku ovde"
- "isti ne obrazovani novinar"
- "Od fonda reci , konstrukcija , medologije izlaganje"

U koju li si ti Hodac skolu isao!? Posto ovako genijalno vladas recenicom, greota je da se negde ne zaposlis kao novinar da prosvetlis citavu naciju svojim briljantnim talentom...   seljak-wink
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #29 poslato: 21.11.2007. 18:38:39 »



termoelektrana radi na principu sagorevanja uglja na primer, koje pravi paru pa pritisak pa okretanje istih turbina... nigde ne postoji porteba za vodom. cak ni za hladjenje.


I ti ga lupi, pa ostade živ! smile  Kako misliš da proizvedu paru bez vode? Možda od žive?  Čuo sam ja i za tu živinu paru Wink  A kako radnici ruke da peru? Mislim, ako nema vode?  hahaha



ne postoji veca potreba za vodom koja bi se dobijala iz akumulacija, znas dobro na sta sam mislio smile
(nadji negde odnos zapremine vode i pare pod pritiskom, videces da ne treba tolika mera o kojoj se prica)

a i tesko da bi im pomoglo pranje ruku, kad bi tu bilo termoelektrane Wink
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #30 poslato: 21.11.2007. 18:42:32 »

Nigde u clanku se i ne pominje akumulacija vec kompenzaciona jezera.
Sačuvana

knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #31 poslato: 21.11.2007. 18:43:57 »

ali se prica o dovodjenju vode na turbine

svejedno, nije bitan termin vec velicina tog jezera, a i ti si pricao o tome (eventualnom potapanju) pa nisam samo na clanak odgovarao
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #32 poslato: 21.11.2007. 19:35:45 »

a sta bi to bilo kompezaciono jezero? kao neko protocno jezero ili sta vec...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #33 poslato: 21.11.2007. 20:04:40 »


svejedno, nije bitan termin vec velicina tog jezera, a i ti si pricao o tome (eventualnom potapanju) pa nisam samo na clanak odgovarao


Pricao sam o potapanju Turice jer je to navedeno u tekstu, samo sam pomenuo da bi za hidroelektranu trebala akumulacija, koja bi potopila celu Turicu.


a sta bi to bilo kompezaciono jezero? kao neko protocno jezero ili sta vec...


Ja to razumem kao rezervoar u kome se skladisti voda za termoelektranu. Verovatno bi trebalo da ima dvojaku namenu: 1) da sluzi kao rezervoar vode za periode ka aopadne vodostaj, i 2) da umiri vodu iz reke tako da moze da se koristi u postrojenju, jer za razliku od hidroelektranekoju pogoni tekuca voda, termoelektrani treba mirna voda koja ce biti zagrejana i pretovrena u paru kja pokrece turbine.
Sačuvana
klackalica
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Lepa Brena
Država: SRB
FaceBook: ima
Horoskop: Devica
Poruke: 631



« Odgovor #34 poslato: 21.11.2007. 20:11:33 »


a sta bi to bilo kompezaciono jezero? kao neko protocno jezero ili sta vec...


E, nemate pojma koliko se dobro ovde zabavljam smile. Prvo gore oni citati Hodaca, suze su mi posle na oci, a onda me je ovo protocno jezero dokusurilo. Kad bi mi neko upao u kancelariju, mislio bi da sam poludeo, sve mi suze na oci udaraju  Grin
Sačuvana

我不能帮助我们的印象是一个总理哑的人
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #35 poslato: 21.11.2007. 20:29:31 »


Pricao sam o potapanju Turice jer je to navedeno u tekstu, samo sam pomenuo da bi za hidroelektranu trebala akumulacija, koja bi potopila celu Turicu.

nisam se ja zakacio za akumulacije, pa ja sam vec pisao da nije neophodna akumulacija za manju hidroelektranu (pogledaj po netu kakve sve vrste istih postoje).

uglavnom, bar se slazem da ako je u pitanju termoelektrana, opravdan je izlazak na ulice.

Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #36 poslato: 21.11.2007. 20:55:04 »

Citat
E, nemate pojma koliko se dobro ovde zabavljam . Prvo gore oni citati Hodaca, suze su mi posle na oci, a onda me je ovo protocno jezero dokusurilo. Kad bi mi neko upao u kancelariju, mislio bi da sam poludeo, sve mi suze na oci udaraju  


ajde kada se smiris od smejanja udostoji me odgovora jer sam zarad  odgovora i postavio pitanje...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #37 poslato: 21.11.2007. 22:35:47 »


nisam se ja zakacio za akumulacije, pa ja sam vec pisao da nije neophodna akumulacija za manju hidroelektranu


Hidroelektrana pretace energiju vode u elekricnu energiju. Da bi to imalo smisla potrebn je da ima dovoljno energije. Dva us nacina da s do nje: ili da s eima mnooogo tekuce vode tako da energija sledi iz kineticke energijekja sledi iz te ogomne vodene mase, ili da imas veliki pad vode tako da se koristi kineticka energija pada vode. Naavno, ponajolja je kombinacija i jednog i drugog. Ali ako imas malo vode koja nema veliki pad, to jest sporo tece, nema tu dovoljno energije da se eksploatacija isplati.
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #38 poslato: 22.11.2007. 00:07:42 »

prvo, u planiskim rekama, dovoljan pad moze da se izvede i bez akumulacije (ne mislim na konkretan slucaj, i ne mislm na konkretnu izvedbu u nasem slucaju)
drugo, pa sam si rekao da pad vode vec moze da postoji od velike brane.

zato mislim da je ta prica o akumulaciji pogresno protumacena i da nema smisla da bude velika, i da nema smisla prica da ce potopiti veci deo turice oko reke.

ali, ja se ni ne bavim time kakva ce hidroelektrana biti. sva moja ideja je da je u tekstu receno da ce voda direktno dolaziti na turbine i da to nema veze sa termoelektranom.

mada, vise ne verujem ni u to jer je i to mozda izvuceno iz konteksta, i dok ne vidim negde formalniju verziju plana, necu ni ovde vise nista pisati o tome jer je prica skrenula u bezsmisao.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #39 poslato: 22.11.2007. 01:16:11 »

Nemam nista rotiv za tebe, ali ja pricam o konkretnom slucaju, konkrektnoj lokaciji, konkretnoj konfiguraciji terena, konkretnoj reci, konkretnom gradu i konkretnoj informaciji koja je tim povodom dosla u javnost.

Meni je sada zanimljivijekako to da ovakva inforamciajnije nestoobiljnije zainteresovala medije i javnost uopste i da nema nikakvih pouzdanijih podataka o cemu se radi.

Sačuvana

klackalica
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Lepa Brena
Država: SRB
FaceBook: ima
Horoskop: Devica
Poruke: 631



« Odgovor #40 poslato: 22.11.2007. 16:27:45 »

Bas sam sinoc na slavi pitao Panta (Milomira Pantovica), on je stalno neki faktor u opstini, je l cuo sta za termoelektranu u Turici, on se krstio i levom i desnom. Niko nema pojma o tome.


ajde kada se smiris od smejanja udostoji me odgovora jer sam zarad  odgovora i postavio pitanje...



Ne mogu da se smirim, u tome je problem. A i nemam pojma o tome sta su kompenzaciona jezera. Samo znam da mi "protocno jezero" zvuci ludo zabavno smile
Sačuvana
milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #41 poslato: 23.11.2007. 02:04:57 »

A ja sam bas sad trazio objasnjenje od UN emailom i ne znam da li je fer da objavim njihov odgovor al u principu greskom je napisana termoelektrana i sve je ovo nesta zamrseno   slap kao nasi dali prijekat ovi u Vladi odobrili pare da se nekad pravi elektrana   Sad al koja pojma nemaju ...ma mnogo pitanja... a nikakvih odgovora
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #42 poslato: 23.11.2007. 07:04:06 »

kako nije fer???A fer je da oni lupetaju gluposti,neistine,i budalastine.
I lepo ja rekoh NEKAD ce napraviti...isto kao sto ce NEKAD napraviti i one sportske objekte Tongue.
Sačuvana
hodac
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Poruke: 393



WWW
« Odgovor #43 poslato: 26.11.2007. 22:58:43 »

Haha  , sve ovo je bespotrebno gubljenje vremena kao i citanje tog lista.

A moj post moze da bude napisan i za 15 sekundi , bez da gledam kako sam ga napisao . Neko ko zivi od pisanja treba da poseduje bar osnovna znanja .Mada je sve ovo bilo besmisleno
Sačuvana
Stranice: 1 [2]  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.638 sekundi sa 35 upita.