Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: 1 2 [3]  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Regionalizacija: Užice za centar zapadne Srbije  (Pročitano 23987 puta)
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #50 poslato: 08.04.2010. 23:16:39 »

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/hronika/potpisima_protiv_izmena_zakona_.73.html?news_id=187619

Ne jenjava politička bitka protiv nove regionalizacije Srbije

Potpisima protiv izmena zakona

Užice - Pozivamo sve političke stranke da zajedno, pod zastavom Užica, bez stranačkih obeležja, pokrenemo akciju prikupljanja potpisa radi raspisivanja referenduma.

Njime će Užičani jasno pokazati nezadovoljstvo odlukom o podeli Srbije na pet regiona i staviti do znanja Vladi i Narodnoj skupštini da se neće miriti sa činjenicom da Užice nije regionalni centar - poručio je Tihomir Petković, predsednik Gradskog odbora DSS-a Užica, a potom izrazio nadu da će tom akcijom biti prikupljeno 30.000 potpisa građana što, kako je dodao, daje ustavom zagarantovanu mogućnost da se Narodnoj skupštini uputi novi predlog izmena Zakona o regionalnom razvoju.

Prema važećem zakonu iz jula prošle godine, Srbija je trebalo da bude podeljena na sedam statističkih regiona, ali njegovim izmenama, koje je 11. marta usvojila Vlada Srbije i o njima bi ovih dana trebalo da se izjasni Narodna skupština, predviđena je podela na pet regiona, od kojih bi jedan trebalo da bude Šumadija i zapadna Srbija, u čijem sastavu bi bio i Zlatiborski okrug.

- Uvereni smo da su predložene izmene i dopune Zakona o regionalnom razvoju, kao i to da će Kragujevac biti centar regiona kome će pripasti Užice, pre svega u interesu G17 plus, jer su se o tome dogovorili predsednik te stranke i gradonačelnik Kragujevca. To je u interesu i DS, koja sve to podržava radi višeg interesa, tako da su dva poslanika iz Užica iz G17 plus i DS, nažalost, odlučili da svoj uskopartijski interes stave iznad interesa grada - ocenio je Petković, a potom dodao da čelnici tih stranaka tvrde da se neće menjati granice Zlatiborskog okruga, ali su, kako je istakao, „građane već obmanuli, jer su ih ubeđivali da Vlada Srbije neće podržati podelu na pet regiona“.

Petković je rekao da je podela na pet statističkih regiona za DSS i građane Užica i Zlatiborskog okruga „potpuno neprihvatljiva, jer, pored toga što ne garantuje ravnomerni regionalni razvoj i što će regionalne institucije biti van Užica, znači i da će grad dobijati manje novca iz evropskih fondova“.

- To nije stranačko ni političko putanje, već pitanje opstanka Užica i zbog toga niko nema pravo da posmatra kako Užice gubi istorijski, društveni, kulturni i regionalni značaj - poručio je Petković, čestitajući Dušanu Novakoviću zbog toga što je podneo ostavku na mesto načelnika Zlatiborskog okruga i napustio G17 plus, jer smatra da podela na pet regiona nije u interesu građana Užica i tog okruga.

 

Stara Raška

Humanitarna organizacija „Stara Raška“, čije je sedište u Beogradu, saopštila je da je „za samo dva dana peticiju protiv predloga o podeli Srbije na pet statističkih regiona, potpisalo 10.300 građana Zlatiborskog okruga. „Organizatori potpisivanja peticije, brojne organizacije i udruženja, među kojima su opozicione partije i političari, najavili su više mitinga u znak protesta protiv predloga i planova da se cepa Zlatiborski okrug“, navodi se u tom saopštenju i pored toga što zvaničnici centralne vlasti tvrde da neće biti prekrajanja granica postojećih okruga.


Deklaracija iz Čajetine

I čajetinski Odbor DSS pokrenuo je akciju prikupljanja potpisa građana, a lokalna skupština usvojila je Deklaraciju o protivljenju najavljenoj izmeni Zakona o regionalnom razvoju i uputila je Vladi Srbije, Narodnoj skupštini i načelniku Zlatiborskog okruga. U njoj se navodi da će ta opština i njeni građani „iskoristiti sva zakonska sredstva da spreče izmene postoječih granica okruga“.


N. KOVAČEVIĆ
Sačuvana

Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #51 poslato: 09.04.2010. 07:23:59 »

Ovo se zaista otelo svakoj kontroli... ja sumnjam da ce se ista postici eventualno oduziti proces "krojenja" :/ decentralizacija je preko potrebna ali ne vidim cemu izmene vec postojecih administrativno-geografskih celina? Ima ih mnogo... time se gubi pokrajina Vojvodina i ostaju tri okruga u tom kraju. Cemu zapravo nekakvo deljenje na sam bog zna kakve celine?

Kako decentralizaciju smatram bitnom pitam se da li je bolje i ovako nego nikako ili pak bolje nikako nego ovako?!?
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #52 poslato: 09.04.2010. 21:07:25 »

Citat
Ima ih mnogo... time se gubi pokrajina Vojvodina


A, na osnovu čega zasnivaš tezu da se ''gubi pokrajina Vojvodina?

Ne znam da li si pratio dešavanja oko ovog zakona, ali zašto se nekima daju ustupci, a nekima ne? Prvo, sandžačkim političkim strankama se izašlo u susret (zbog glasova u parlamentu, naravno) tako što je izmenjen prvobitni predlog zakona, pa umesto sedam regiona, formirano je pet. Onda, na dan rasprave u parlamentu, izlazi se u susret mađarskim političkim predstavnicima, tako što se opštine Ada, Kanjiža i Senta pripajaju severno-bačkom, umesto predviđeno severno-banatskom okrugu (u okviru regiona Vojvodine), a opet zbog glasova. Mene, kao građanina, ne vređa ovakva podela jer regioni sami po sebi osim statističkog neće imati decentralizovani status i pitanje Užica kao centra regiona nije suština. Zakon, kao zakon i ne određuje centre, već regione. Ali me vređa vređanje inteligencije nas, građana, obrazloženje gospodina ministra koji se poziva na neke standarde EU u pogledu broj stanovnika, pa je kao zato ''napravljena promena zakona''. Onda se postavlja logičko pitanje: ako su znali za taj standard, zašto onda nisu odmah napravili predlog zakona sa pet regiona, a ne sa sedam? I onda, jedino jedan poslanik iz Užica (ne pominjem imena jer ovo nije politička propaganda) daje na znanje da ovaj predlog je na štetu građana Užica i okoline, a ostali ''užički'' poslanici mislim nisu ni u sali. E, to je ono što meni takođe smeta: mi na izborima treba da glasamo za ime, a ne za stranku, ali to kod nas nije slučaj.

Ne kažem ja da Užice po svaku cenu mora da bude centar. Ali ja jesam za to da region, prvobitno zamišljen, bude takav da gradovi koji prirodno, kultuloroški, geografski i privredno ''naginju'' jedan na drugi budu u jednom regionu. A, samim tim se privredni resursi takvog jednog regiona mogu iskorišćavati na najbolji mogući način.



Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #53 poslato: 10.04.2010. 06:29:08 »

Izletelo mi smile salim se omasio sam zaista kada je broj okruga u Vojvodini ima ih 7, a ne 3 tu se mesa moje znanje geografije, istorije i politicko-administrativne podele nase Drzave. Ja i dalje smatram da upravni okruzi kako im je puno ime (Zlatiborski, Moravicki itd.) treba da budu osnov decentralizacije no ja se tu nista ne pitam. Uvodjenje novog termina statisticki regioni pored nekakvih geografskih odrednica tj. do sada poznatih geografskih regiona je za moj mozak previse komplikovano smile kako sam ja shvatio ovde se sada menjaju upravo ovi do sada poznati geografski regioni cime se dosadasnji region centralne Srbije deli na 2 poslednjim predlogom tj. Sumadiju i zapadnu Srbiju kao jednim i Juznu i istocnu Srbiju kao drugim. Ono sto sam ja gore hteo reci jeste da ako bi se to lepo podelilo prema dosadasnjoj podeli na upravne okruge onda se gubi Vojvodina i sve ovo ostalo (centralna Srbija i Kosovo i Metohija) ali to bi dovelo do toga da drzava Srbija ima cini mi se 29 regiona sa Kosovom kome se zvanicno jos uvek ne zna status ili 24 bez njega. Dodatne podele su meni licno besmislene koliko to podela treba da bude?!? Znaci Republika Srbija pa statisticka podela pa upravna podela pa opstinska podela.. jedna mi se cini visak ili gresim?

Uzice je i u prvom predlogu pored Sapca bilo bez sansi da bude centar tog novog statistickog regiona zapadne Srbije tako opet Kragujevac bude bolji izbor nekako je blizi Tongue salim se ponovo, ali mi je iskreno muka od ovakvog igranja sa narodom! Kao sto Aleks rece doce vreme kada cemo glasati za ime, a ne za stranku!!!
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #54 poslato: 10.04.2010. 20:50:34 »

Citat
bi se to lepo podelilo prema dosadasnjoj podeli na upravne okruge


Jedino se ne slažemo u tome. Po mom mišljenju, upravni okruzi nisu imali, niti imaju, nikakav efekat u smislu neke političko-socijalne uloge. Praktično, oni su samo ''link'' između lokalne zajednice i Republike. Jedan od argumenata u prilog tome jeste i činjenica da je naš okrug teritorijalno najveći u Srbiji, pa opet smo ''slepo crevo''. Ali, regionalizacija po prvobitnom predlogu zakona, po mom mišljenju je bila dobra za naš kraj i zapadnu Srbiju. Dakle, region Zapadne Srbije (Šabac, Valjevo, Užice, Priboj, Prijepolje, Sjenica) bez obzira koji grad bi bio centar bi imao mnogo veće šanse da se ''nametne'' u privrednom smislu prevashodno. Ovako, postojeći region (Šumadija i zapadna Srbija) je prevelik da bi se manja mesta razvijala, u odnosu na ''potencirane'' (KV i KG). I opet se ponavljam, često se teza regiona zasniva na ''Užice-centar regiona'', što nije bitno, jer ovo je statistička podela države, a ne administrativna.

Pa i Vojvodina ima okruge, ali sama po sebi ona je već autonomna i bilo je za logično da sada bude jedan region. Ne grešiš kada kažeš da Srbija sad ima: statističku podelu (koja osim naziva nije ništa ''zvanično''), podelu na upravne okruge (kao zvanična administrativna podela zemlje, ali u kojoj su ti okruzi praktično bez efekta) i podela na gradove i opštine. Mada, ja smatram da bez obzira na ovu podelu na statističke regione u nekoj bliskoj budućnosti nas očekuje neka nova administrativna podela.

Pa, da. Suština jeste što mi glasamo za stranke, a ne za ljude. To jest, glasamo za imena na listi, ali ti ljudi (izabrani) onda ne zastupaju narod kojih je birao (u pravom smislu te reči), nego ''kako stranka kaže, tako i glasam''. Na primer, pokušajmo, kao građani da dođemo do izabranih poslanika i predočimo im neku inicijativu? Nemoguća misija, skoro...
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #55 poslato: 10.04.2010. 22:17:47 »

Malo sam se informisao o EU standardu za statisticku regionalizaciju ali on je iskljucivo jedan statisticki standard nema nikakve, ali bas nikakve veze sa nekom geografskom podelom. Naime NUTS standard (nomenclature des unités territoriales statistiques - Nomenklatura teritorijalnih jedinica za statisticke potrebe, izvor Wikipedia) je statisticki metod pracenja nekih oblasti i njihovo obelezavanje u skladu sa istim (nomenklatura - "zbirka tehnickih izraza, skup uobicajenih imena i naziva u nekoj naucnoj oblasti..", izvor Vokabular). Znaci prica je iskljucivo o statistici koju nasa Vlada zeli da primeni u nesto drugacijem kontekstu jer koliko sam se uspeo informisati u pitanju je zakon o regionalnom razvoju. Koliko Evropski statisticki standard kojim se u osnovi odredjuje imenovanje i kategorizacija oblasti treba da bude osnov podele Republike Srbije na regione. Mislim da tu treba da bude socio-geografski elemenat od presudnog znacaja kao i ono zbog cega se ovo inace radi, a to je ekonomski razvoj tj. ekonomski aspekt.

Nisam bas siguran da postojeci upravni okruzi nemaju bas nikakav znacaj. Uzice kao centar Zlatiborskog okruga imalo je i jos uvek ima najveci Zdravstveni centar u regionu, sudove specijalne namene kao i vise sudove, regionalne kancelarije agencija npr. APR, NSZ, PKS itd. e sad politicki nemaju nikavu snagu, ali socio-ekonomski nisu zanemarljivi jer su uglavnom vezani geografski, a bogme malo i istorijski.

Vojvodina je upravo korak ka decentralizaciji.. Vojvodjani su uspeli da se izbore da svojim novcem sami upravljaju, a ne da im se deli na kasicicu kao ostatku Srbije. To je potrebno i ostatku Srbije. Centralna Srbije je zaista previse velika da bi bila jedna celina - gde je Vranje, a gde Sabac? Glup primer ali mislim da oslikava ono sto sam zeleo reci.

Stranka-covek je posebna tema koja ima veze sa trenutnim problemom oko statisticke podele regiona u Republici. Kada bi ljudi, a ne stranke ciji su centri 95% svi u Beogradu osim eventualno stranki nacionalnih manjina, odlucivali onda bi mi imali nesto drugaciju pricu gde bi narod prvenstveno bio informisan o svrsi zakona koji se donosi, a eventualno bila organizovana i javna rasprava gde bi i ja kao obican mali covek ali drzavljanin Srbije mogao da pitam ili eventualno kazem sta imam.. to samo u snovima jos ja zivim u Srbiji :/
Sačuvana

Proud son of Svarog!!!
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #56 poslato: 11.04.2010. 17:43:24 »

Statisticka podela nema ama bas nikakvog smisla ako ne prati regionalnu, ondno stvarni zivot. Zato ovi nasi i hoce da poistovete statisticku i regionalni podelu. Problem je samo sto oni prednost daju statistici i politickim dogovorima umesto da gledaju kako stvari stvarno stoje.
Sačuvana

alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #57 poslato: 12.04.2010. 21:02:09 »

NUTS jeste predviđen da definiše statističke standarde praćenja ekonomskih kretanja neke regije i ovaj zakon i donosimo iz razloga što je to predviđeno i Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Međutim, Peđa je u pravu kada kaže da ukoliko statistička podela ne prati administrativnu da to nema nekog efekta. Uostalom, kod nas se NUTS primenjuje obrnuto nego u zemljama EU (najrazvijenijim). Naime, oni su NUTS primenili na već postojeće administrativne jedinice, dakle one koje su već kao takve formirane i funkcionišu (savezne pokrajine u Nemačkoj, prefekture u Francuskoj, vojvodstva u Poljskoj, županije u Mađarskoj, itd, itd...). A, kod nas ne. Država je praktično centralizovana, sada se formiraju neki statistički regioni, a onda verovatno sledi kasnije neka i administrativna podela. Ne mora da znači da će u budućnosti ta administrativna podela biti ista kao regioni po ovom zakonu, ali iskreno, ne verujem da će biti nekih odstupanja.

Ne kažem ja da okrug nema nikakvog značaja. Neke od inspekcija su pod patronatom okruga, ali nisam siguran da ZC Užice, APR, NSZ i ostale insititucije koje si naveo imaju neke veze sa okrugom?! Jer, ako povezuješ činjenicu da je sedište našeg okruga u Užicu, a samim tim i regionalne filijale NSZ, APR ili ZC Užice, onda po toj logici i ostale regionalne institucije ili filijale javnih preduzeća bi trebale da budu u Užicu (regionalna poreska je u Kragujevcu, do juče carina je bila u KV, Telekom i EPS u Kraljevu). Sve mi to govori da pitanje regionalne filijale ili odeljenja tih republičkih institucija je pitanje njihove sistematizacije i odluka, a ne što je sedište okruga u Užicu. Ali, niko ne spori da je ovaj okrug (kao administrativni deo države) jedan od privredno najjačih, kako po industrijskom razvoju, tako i po turizmu. Ali...bez obzira na sve to svi smo svedoci da dan za danom ova regija postaje ''slepo crevo'', a nemoguće da su Užičani, kao građani, doprineli tome.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #58 poslato: 13.04.2010. 21:55:35 »

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/hronika/regione_skrojila_politicka_trgovina.73.html?news_id=187936

Užička buna protiv nove regionalizacije

Regione skrojila politička trgovina

Užice - Predlog izmena i dopuna Zakona o regionalnom razvoju, u Užicu i užičkom kraju izazvao je negativne reakcije javnosti i podelio narodne poslanike iz tog grada. Predloženim izmenama predviđeno je da se, umesto sedam, Srbija podeli na pet statističkih regiona i da u jednom od njih (zapadna Srbija i Šumadija), bude i Zlatiborski okrug sa deset opština. Iako zvaničnici ukazuju na to da je u pitanju samo statistička, a ne i suštinska podela na regione, što će, kako tvrde, omogućiti budućim regionima da efikasnije koriste novac iz fondova EU, ali i ravnomeran regionalni razvoj, građani su podozrivi, a užički opozicioni političari u tome prepoznaju stranačku trgovinu.

Ipak, lokalni političari i njihove kolege iz beogradskih centrala Užičanima bi trebalo da objasne zbog čega nisu ispunili obećanje o Užicu kao centru zapadne Srbije?

Ta vruća tema dobila je i svoju prvu žrtvu. Zbog protivljenja novoj podeli na pet regiona, Dušan Novakovićje podneo neopozivu ostavku na mesto načelnika Zlatiborskog okruga i iščlanio se iz stranke G17 plus. Zanimljivo je da su centralna i lokalne vlasti u okrugu, kao i G17 plus i druge vladajuće stranke o tome sve vreme ćutali, a Vlada Srbije još nije imenovala novog načelnika.

Iskazujući protivljenje tom predlogu, omladina DSS, NS i SNS organizovala je protest ispred zgrade Skupštine grada, uputivši apel narodnim poslanicima iz Užica Miroslavu Martiću (DS), Branislavu Mitroviću (G17 plus) i Nataši Mićić(LDP) da ne glasaju za izmene tog zakona, koje je Vlada Srbije usvojila još 11. marta, a uskoro će se o njemu izjasniti i Narodna skupština. Usledilo je i izjašnjavanje užičkih poslanika. Tako je Nataša Mićić, inače i potpredsednica LDP, saopštila da narodni poslanici te stranke nisu glasali za prethodni zakon iz jula prošle godine, niti će glasati za njegove izmene, rekavši da one ne predstavljaju suštinsku regionalizaciju. Ona je procenila da se iza toga krije želja vrha G17 plus da dobije nove birače, a dokaz za to je, kako je navela, najavljeno formiranje Unije regionalnih stranaka, preko koje G17 plus, kako je ocenila, želi da ucenjuje regione.

Na suprotnoj poziciji je Branislav Mitrović, koji smatra da su o predloženim izmenama Zakona u javnosti iznete poluistine i neistine, poručivši da je u pitanju „dobro zakonsko rešenje koje će zemlju vratiti sa političkog na privredni teren“, te da je dobar i zato što će „Užice moći da stekne uslove da u budućoj administrativnoj podeli postane regionalni centar“.

Na pitanje Danasa da li će u republičkom parlamentu glasati za izmene i dopune tog zakona Mitrovićje odgovorio da će „o tome odlučiti nakon plenarne sednice i podnetih amandmana na taj zakonski predlog“.

Njegova stranačka koleginica i ministarka za NIP Verica Kalanović, prilikom nedavnog boravka u Užicu, rekla je da će Kragujevac najverovatnije biti centar regiona zapadna Srbija i Šumadija, ali da Užice ostaje ekonomski centar Zlatiborskog okruga.

Miroslav Martić, narodni poslanik DS, ali i bivši predsednik opštine, pokušava takođe da ubedi sugrađane da Užice ništa neće izgubiti novom podelom. Kada su ga novinari pitali da li će u republičkom parlamentu glasati za taj zakon, on je odgovorio da će „glasati tako da ne ugrozi opstanak Vlade Srbije“. I njegov stranački kolega Dušan Petrović, potpredsednik DS, takođe je nedavno bio u Užicu i tada poručio da „neće biti prekrajanja granica postojećih okruga“, dodavši da „bez promene ustava nije moguće ustanoviti regione“. - U ovom trenutku niko nije otvorio pitanje promene Ustava i potpuno sam uveren da se u mandatu ove skupštine i vlade to neće desiti - kazao je on, poručivši da „podelom zemlje na statističke regione Užice suštinski neće ništa izgubiti“, te da „za DS i Vladu Srbije Užice i dalje ima strateški značaj“.

Nakon svega, priliku za politički nastup iskoristio je Tihomir Petković, predsednik Gradskog odbora DSS, inače predsednik opštine u vreme prinudne uprave, i pre par dana pozvao sve stranke u gradu da se pridruže akciji prikupljanja potpisa protiv izmena Zakona o regionalnom razvoju, poručivši da to nije stranačko pitanje, većpitanje od sudbonosne važnosti za građane Užica i Zlatiborskog okruga“.

On je izrazio nadu da će biti prikupljeno 30.000 potpisa, što je, kako objašnjava, dovoljno da se pokrene ustavna procedura koja bi omogućila, kako je rekao, „izmenu izmena Zakona o regionalnom razvoju“.

- Nismo obavili kontakte sa svim strankama, ali predstavnik DS je odbio da ta stranka učestvuje u akciji prikupljanja potpisa, dok ostali predstavnici vladajuće koalicije u gradu (SPS, G17 plus, SPS i LDP) nisu došli na sastanak - rekao je Danasu Petkovići dodao da DSS i PUPS očekuju podršku NS, SNS, SRS, ali i „razočaranih članova vladajućih stranaka“.

- Bez obzira na to, DSS i PUPS počeće akciju u četvrtak u 12 časova na nekoliko punktova u gradu, a slične akcije su veću toku ili bi trebalo da započnu u Prijepolju, Priboju, Novoj Varoši i Čajetini“, rekao je Petković.

- Krajnje je vreme da se pobunimo, jer ako ne budemo branili svoje interese i stavove, niko nas neće čuti. Užice je veliki i važan grad u Srbiji da bi se vlast oglušila o interese i stavove njegovih građana - zaključio je Petković.

Paradoks

Oni sa dužim pamćenjem možda se sećaju da je Mlađen Dinkić, ministar za ekonomiju i regionalni razvoj, upravo odabrao Užice da početkom decembra 2008. godine predstavi Nacrt zakona o regionalnom razvoju, koji je predviđao sedam regiona, najavivši tada da će Užice biti jedan od regionalnih centara.

Premešteno i sedište „Jugopetrola“

Tezu o brižljivom planiranju budućih regiona moguće je sagledati i u činjenici da su sedišta najvažnijih republičkih preduzeća i ustanova većizmeštena iz Užica u Kragujevac i Kraljevo. Međutim, ono što Užičani ne znaju, niti im vlast time maše, jeste činjenica da su ostali bez još jednog državnog javnog preduzeća. Naime, pre neki dan, odlukom generalnog direktora NIS-a, sedište „Jugopetrola“ za zapadnu Srbiju iz Užica je izmešteno u Čačak. Tako će od 1. juna direktor tog preduzeća sa oko dvadesetak zaposlenih preći u Čačak, a to je valjda i dovoljan dokaz koliko Užice ima šansu da postane regionalni centar.
 

NENAD KOVAČEVIĆ
Sačuvana

Borica
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Borica
Mesto: Uzice
Lokacija: Belo Groblje
Država: Srbija
Horoskop: Lav
Poruke: 66


« Odgovor #59 poslato: 14.04.2010. 02:15:31 »

Inventar i zaposleni preduzeća "Jugopetrol " iz Poslovne zgrade u Nikole Pašića su preseljeni za čuveni Čačak od 06.04.2010.
Izvesno je da će od
30.06.2010.god. i Stovarište u Banjičkih žrtava u Krčagovu biti zatvoreno.
Tako je nečujno Preduzeće  "Jugopetrol"otišlo za Čačak, a već je tamo blizu i drugi centar Kragujevac.
Tu sudbinu su doživeli i zaposleni  u "Jugopetrolu"Šabac,čije zgrade su zakjučane ,a oni putuju u Valjevo.Toliko o borbi za Region Zapadna Srbija.
Zaposleni će putovati dok budu mogli da izdrže.
Kako će izgledati prijem novih zaposlenih na benzinskim stanicama i odakle će ti zaposleni biti,kada se bude odlučivalo u Čačku?
Najverovatnije, da o svemu nije odlučivao, upotpunosti, partner iz Rusije.
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #60 poslato: 14.04.2010. 21:16:05 »

Citat
Najverovatnije, da o svemu nije odlučivao, upotpunosti, partner iz Rusije.


Pa, ne verujem da nije odlučivao u potpunosti partner iz Rusije (tačnije, to nije partner, nego većinski vlasnik) jer ako piše da je odlukom generalnog direktora NIS-a izmešteno sedište NIS-a iz Užica za Čačak, generalni direktor NIS-a je Rus.

No, svejedno ko je odlučio, suština je u činjenici da sve brže i brže postajemo zapećak...
Sačuvana
Borica
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Borica
Mesto: Uzice
Lokacija: Belo Groblje
Država: Srbija
Horoskop: Lav
Poruke: 66


« Odgovor #61 poslato: 15.04.2010. 00:06:25 »


 Структура акционарског капитала НИС а.д. Нови Сад на дан 06.01.2010. године

Основни капитал НИС а.д. Нови Сад износи 81.530.200.000,00 динара. НИС а.д. Нови Сад има укупно 163 060 400 акција номиналне вредности од 500,00 динара.

Структура акционарског капитала НИС а.д. Нови Сад на дан 06.01.2010. године



Власничка структура

Власничка структура НИС а.д. Нови Сад, исказана по евиденцији коју води Централни регистар, депо и клиринг хартија од вредности, на дан 06.01.2010. године

Власници акција
 Број акција
 Учешће у акцијском капиталу, %
 
"Гаспром њефт" а.д.
 83.160.800
 51
 
Влада Републике Србије
 48.782.989
 29,92
 
Мањински акционари
 31.116.611
 19,08
 
Укупно
 163.060.400
 100
 


На дан 06.01. 2010. године je у Централном регистру  било уписано 4 831 121 акционара НИС-а.
 
   Užice je prvobitno bilo određno za centar,ali nije imalo kadrove koji će omogućiti da "Jugopetrol" bude centar.
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #62 poslato: 20.04.2010. 07:30:07 »

Citat
Zbog protivljenja novoj podeli na pet regiona, Dušan Novakovićje podneo neopozivu ostavku na mesto načelnika Zlatiborskog okruga


A, u jednim dnevnim novinama čitam da je već imenovan novi načelnik okruga. Pošto to nije tema, neću o tome, ali simptomatično je to što smo na (sada već bivšeg) načelnika regiona čekali nekoliko meseci, a sada imenuju novog za par nedelja. Sve pohvale za ekspeditivnost...  smile

Citat
Užice je prvobitno bilo određno za centar,ali nije imalo kadrove koji će omogućiti da "Jugopetrol" bude centar.


Hm, kako nije imalo kadrove kada je u Užicu bilo sedište PJ Zlatibor (u okviru NIS Petrol), ako se ne varam i kao takvo, to sedište, je administriralo je poslovanje na teritoriji celog okruga?! Uostalom, šta se onda dešava s zaposlenima u dosadašnjoj direkciji (koja je do sada radila kao sedište poslovne jedinice)? Nije valjda da ljudi putuju za Čačak...
Sačuvana
Borica
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Borica
Mesto: Uzice
Lokacija: Belo Groblje
Država: Srbija
Horoskop: Lav
Poruke: 66


« Odgovor #63 poslato: 20.04.2010. 08:08:25 »

Da,putuju.Pet puta  je više  faktura kupcma UE od faktura ČA.
To je i u srazmeri sa veličinom teritorije koje je pokrivalo UE tržište.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #64 poslato: 26.04.2010. 20:23:03 »

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/hronika/price_o_regionima_politicki_naduvane.73.html?news_id=188821

Radovan Ristović, novi načelnik Zlatiborskog okruga

Priče o regionima politički naduvane

Užice - Radovan Ristović (G17 plus), profesor matematike i dosadašnji član Gradskog veća zadužen za kulturu, obrazovanje, sport i omladinu, novi je načelnik Zlatiborskog okruga. Na to mesto imenovala ga je Vlada Srbije 8. aprila, nakon što je njegov prethodnik i stranački kolega Dušan Novaković podneo ostavku i napustio G17 plus. Novaković se usprotivio predloženim izmenama Zakona o regionalnom razvoju, smatrajući ih štetnim za Užice i Zlatiborski okrug. Tim izmenama, umesto ranijih sedam, predviđena je podela Srbije na pet statističkih regiona, a jedan od njih trebalo bi da bude Zapadna Srbija i Šumadija, u čijem bi sastavu trebalo da bude i Zlatiborski okrug.

- Imam mnogo poverenje u Vladu Srbije i Narodnu skupštinu da usvajaju zakone koji su u interesu svih građana Srbije, a time i građana Užica i Zlatiborskog okruga, a priče u zapadnoj Srbiji o podeli na statističke regione su politički naduvane - kaže za Danas Ristović, koji je krajem 2007. godine bio i zamenik predsednika opštine, u vreme prinudne uprave u Užicu, u kojoj su, osim DSS i NS, učestvovale DS i G17plus.

Navodeći da su u budućem statističkom regionu Zapadna Srbija i Šumadija, osim Užica i Kragujevca, i gradovi poput Šapca, Valjeva, Kraljeva, Čačka, Novog Pazara i Loznice, on kaže da se "politička prašina podigla samo u Užicu".

- Istina je malo drugačija od one koja se u javnosti predstavlja. Ne sporim pravo političkim strankama da deluju, organizuju akcije i iznose stavove. To je politika borba, a svemu tome ima i nečeg drugog. Čini mi se da svi pomalo patimo da budemo Beograd, a sve vreme se borimo protiv toga da sve bude u Beogradu, ali sutra bismo pristali da mi postanemo Beograd - dodaje novi načelnik.

- Užice će postati centar ako budemo uspeli da otvorimo još dva fakulteta o čemu smo ranije započeli razgovore sa predstavnicima Univerziteta u Kragujevcu. Užice je i sada centar, zbog Valjaonice bakra, "Impol Sevala", Namenske proizvodnje, "Jedinstva", "Puteva"... Centar se ne postaje zato što to piše na papiru i mislim da su to prazne priče - smatra Ristović, a potom objašnjava da je cilj statističke podele na regione u zajedničkim projektima koje će podržati EU i ravnomernom razvoju zemlje.

- Osim koordinisanja radom službi i poboljšanja njihovog rada, načelnik okruga trebalo bi da pomogne prvenstveno manjim opštinama, koje nemaju uticaj kao veliki gradovi poput Užica, da realizuju projekte za koje su dobili sredstva, ali i da im pruži i političku podršku, jer načelnik koji ima politički kredibilitet može da im otvori neka vrata u Beogradu - zaključio je Ristović.

Novi član Gradskog veća

Zbog nove dužnosti, Skupština grada je razrešila Ristovića funkcije plaćenog člana Gradskog veća zaduženog za obrazovanje, kulturu, omladinu i sport. Na njegovo mesto, kao nestranačku ličnost, a napredlog G17 plus, izabran je Ilija Mićević, koji je završio Učiteljski fakultet u Užicu, bio dugogodišnji košarkaš i sportski radnik, a kratko je bio angažovan u Udruženju građana Forum Užice.

N. KOVAČEVIĆ
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #65 poslato: 26.04.2010. 20:24:52 »

http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Potpisi-protiv-regionalizacije.lt.html

Potpisi protiv regionalizacije


U Užicu, gde je 6.000 građana potpisalo inicijativu, traže da ovaj grad bude centar regiona

Užice – U poslednjih sedam dana na štandovima postavljenim po ulicama Užica, kraj ispisanih poruka „Užice centar regiona i tačka“, „Tvoj potpis odlučuje“, „Pusti glas za Užice“, prikupljaju se potpisi građana protiv Predloga zakona o regionalizaciji.

Užičani su nezadovoljni što taj zakon zapadnu Srbiju pripaja Šumadiji zbog čega ovaj grad neće biti centar regiona, uprkos ranije datim obećanjima ministra Mlađana Dinkića. Nezadovoljstva predlogom ima i u drugim opštinama Zlatiborskog okruga. Inicijativu stoga mnogi potpisuju, a potrebno je 30.000 potpisa da bi moglo da se krene u postupak za izmenu zakona.

Užička opozicija, prepoznavši priliku da se građanima nametne, organizuje ovo potpisivanje. To za sada ovde radi odbornički klub DSS–PUPS, a priključenje akciji najavili su i ovdašnji odbori SNS-a i Nove Srbije.

– Za kratko vreme sakupljeno je oko 6.000 potpisa u Užicu (na štandovima, po kućama, na terenu), kao i skoro 14.000 potpisa u četiri opštine Zlatiborskog okruga: Priboju, Prijepolju, Novoj Varoši i Čajetini.

Potpisi se sakupljaju i u Beogradu, organizuje to Udruženje Užičana u glavnom gradu, a s tim se kreće i u Arilju, Kosjeriću i Bajinoj Bašti. Nadamo se da će do 1. maja 30.000 potpisa protiv tog zakona biti prikupljeno, jer je budućnost ovog kraja, ne samo Užica nego i cele zapadne Srbije, ovakvim zakonskim rešenjem dovedena u pitanje – rekao je juče novinarima u Užicu Tihomir Petković, predsednik Gradskog odbora DSS-a.

Petković naglašava da na štandovima za prikupljanje potpisa i na flajerima koji se dele nema stranačkih obeležja: „Ovo smo pokrenuli kao građansku inicijativu, ne da bismo mi politički zaradili, nego da svi ovde shvate, posebno predstavnici vladajućih stranaka, da je užički interes bitniji od interesa njihovih partijskih centrala u Beogradu“. A potpredsednik omladine DSS-a u Užicu Vladan Virijević ističe da je zakon za ovaj kraj nepravedan i da mladi Užičani neće sedeti skrštenih ruku, čekati da grad izgubi svaku šansu za razvoj.

U opštini Nova Varoš, čija je skupština nedavno jednoglasno izglasala deklaraciju da usvojeni Zakon o regionalizaciji koji sadrži sedam regiona ne treba menjati, smatraju da je životni interes i novovaroškog kraja da Užice bude centar regiona. Predsednik ove opštine Slaviša Purić (DS) kaže da je sada, kad su izmene zakona izvesne, važno da se postojeći upravni okruzi ne menjaju, te da je apsolutni interes Nove Varoši da Užice kome gravitira, pošto nije središte regiona, bude centar buduće oblasti.

– Mislim da je to i stav Prijepolja i Priboja. A dobili smo garancije da se postojeći upravni okruzi neće menjati – napominje Purić.

Podsećamo, odmah po najavi mogućeg usvajanja izmena Zakona o regionalizaciji, ostavku na svoju funkciju i članstvo u G17 plus, nezadovoljan što Užice neće biti sedište regiona na čemu su mnogi razvojni planovi ovde zasnivani, dao je Dušan Novaković, dotadašnji načelnik Zlatiborskog okruga. Vlada Srbije je brzo reagovala, pa umesto Novakovića na načelničko mesto postavila profesora matematike Radovana Ristovića (G17), koji je bio član Gradskog veća Užica.

B. Pejović
Sačuvana

Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #66 poslato: 27.04.2010. 04:53:27 »

Gradjani Uzica su ocigledno resili da  uzmu stvar u svoje ruke,videci da je vlast ocigledno nesposobna,sto se odrazilio preseljenjem raznih firmi i predstavnistava iz grada,a samim tim donelo i ogromne gubitke gradu.Bravo za Uzicane!Ovakve inicijative su neophodne da bi se pokazalo da je ljudima stalo do napretka okruzenja u kom zive.
Kragujevac posle Dinkicevog fijaska sa zastavom,jedini svoj spas vidi da postane centar nekog od regiona.
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #67 poslato: 28.04.2010. 19:11:50 »

Citat
A dobili smo garancije da se postojeći upravni okruzi neće menjati – napominje Purić.


Nema tu šta ko da ''garantuje'' da će se ili neće menjati granice upravnih okruga. Okruzi su administrativna podela države utvrđena Ustavom i svaka promena istih iziskivala bi promenu Ustava, a dobro je poznato koliko je to kod nas komplikovana procedura. Niko nije ni najavio da će se menjati postojeći okruzi, ali je već zato najavljeno da postoji ''mogućnost da se u okviru pet formiranih regiona formiraju tzv. sub-regioni'', a to je već, da kažem, ''namenjeno'' sandžačkim opštinama koje bi se spojile u jedan sub-region (u okviru regiona Zapadne i Centralne Srbije). Dakle, kako kod okrenemo, zakon je napravljen na ustupcima.

Strala, slažem se sa tobom da je jako lepo da su građani Užica se odazvali na inicijativu (iako, na žalost, smatram da će to biti kao i sa Nikolićevim potpisima za izbore). No, ovu inicijativu nisu pokrenuli građani (u smislu nekog udruženja i slično) već opozicione stranke u Skupštini grada. Dakle, na neki način ovo je i prikupljanje političkih poena, ali svakako da je primarni cilj da se jasno iskaže volja Užičana da ovo nije ono što su oni očekivali (i što im je na neki način obećano). Ja, kao građanin, sam šokiran izjavom poslanika iz Užica (a koji su vladajuća garnitura) da kažu da je ''ovaj zakon koristan za Užičane'', a ubeđen sam da znaju da građani misle drugačije. Sa druge strane, koliko sam ja upoznat, na sednici parlamenta, jedino je poslanica Mićić argumentovala protiv zakona, u smislu štetnosti po interese građana Užica.

I da, ne znam, kako misliš ''fijasko sa Zastavom''?
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #68 poslato: 29.04.2010. 05:04:42 »

Cudno je to alex kako se ljudi koji su u vladajucoj garnituri,a predstavnici Uzica ,uvek nekako ..nepreduzimljivi.Podsecaju na evnuhe u haremu ,majke mi..Zamisli kada jedan Velja,Palma,samo gledaju kako da dok su na vlasti nesto ucine za one koji su im glasove dali,ne cute kada su interesi tih ljudi ugrozeni.Pitam se zasto gospodja Micic dok je bila vd predsednika i uopste bitan (haha..joj kad je ona bila bitna Tongue )politicki igrac na politickoj sceni,ama bas nista nije uradila za grad?
Kada kazem " fijasko sa Zastavom" prvenstvaeno mislim na to koliko su ovi iz Fijata Dinkica zavlacili.Ugovor je potpisan cini mi se u minut do dvanaest da se spase Dinkicevo dup e i time dobiju neki izbori..
Dalje..koliko su obecali da ce uloziti,ovi iz Fijata,a ulozili su tek simbolicnu sumu od onoga cime su se ugovorom obavezali.Sve im gradimo mi poreski obveznici pocevsi od subvencije od 2000 Evra koje se isplacuju za svakog Fiat Punta, pa do direktnih sredstava koja im odobrava Ministarstvo Mladjana Dinkica kao i opstina Kragujevac.
Sad ce nekad novi izbori..pa se Dinkic eto dosetio "unije regiona" .Urnebesan covek,cak mu se i divim kakve sve ideje dobija da zamlati vec zamlacen narod.Da je neke pravde ,on bi vec bio u zatvoru.
Pitam se kud se dede Miloseviceva lova koju su trazili on i jos neki na Kipru ,Malti? :S
Sta se desilo sa ekstraprofitom,i zasto je od svih tajkuna delimicno pojurio samo  Karica?
Otkud Miskovicu onolika imperija?
Ne znam cemu regionalizacija kada smo vec transformisani u Deltalend ?
Sačuvana
Pierre
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Lokacija: White Graveyard
Država: Srbija
Poruke: 885



« Odgovor #69 poslato: 29.04.2010. 17:08:51 »

29.04.2010. u 19:00h u čitalištu Narodne biblioteke održaće se predavanje "Regionalna decentralizacija i lokalna samouprava - Osvrt na Užice".

Predavači: mr Milija Cvijović i mr Veran Stančetić.

Aktuelna tema u nestranačkoj režiji dva magistra - ovo ne smete propustiti!
Sačuvana

"Falling is easy, it's getting back up that becomes the problem..."
Borica
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Borica
Mesto: Uzice
Lokacija: Belo Groblje
Država: Srbija
Horoskop: Lav
Poruke: 66


« Odgovor #70 poslato: 29.04.2010. 22:09:20 »

23/04/2010 22:00

Centralizovana Srbija nije poželjan član evropske porodice
POVRATAK U BUDUĆNOST
Autor: Veran Stančetić
http://www.danas.rs/dodaci/vikend/plave_strane/centralizovana_srbija_nije_pozeljan_clan_evropske_porodice.45.html?news_id=188873
Trebalo je malo opširnije napisati o dva magistra.
Sačuvana
Borica
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Borica
Mesto: Uzice
Lokacija: Belo Groblje
Država: Srbija
Horoskop: Lav
Poruke: 66


« Odgovor #71 poslato: 29.04.2010. 22:27:06 »

http://www.aik.rs/predavaci.html
http://www.aik.rs/Veran%20Stancetic.htmlMagistrirao na fakultetu Političkih nauka,rdi doktorat.
Rođen 1981,godine.
Sačuvana
alexg
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
AlexG
Mesto: Užice
Država: Srbija
Horoskop: Škorpija
Poruke: 143


Amicitia Vera Rara Avis In Terra!



« Odgovor #72 poslato: 30.04.2010. 00:29:45 »

Ne bih ja rekao da su ''nepreduzimljivi''. Naprotiv. Ali, politika u Srbiji funkcioniše centralistički i to je problem. Već smo ovde se i složili da kada dođe vreme da glasamo za ime, a ne za stranku, smatram da će biti drugačije. Ovako, pozicioni poslanici glasaju onako kako im centrala kaže, opozicioni kritikuju (ali oni kao opozicija su uvek tu da kritikuju, ne?). U potpunosti se slažem oko toga da jako zameram Mićićki što za vreme svog mandata predsednice Skupštine (a i biti predsednik države, pa i VD nije mala stvar) nije neke stvari ''namakla'' Užicu. Tačno je da su Velja i Palma dosta toga uradili za svoje sredine i da se ne ustručavaju da kažu kad su interesi njihove lokalne zajednice ugroženi. Ali, ako se vratimo malo u prošlost isto se dešavalo (kad je Velja bio vlast, politika je bila centralistička, uz jedinu razliku što je on iz unutrašnjosti, a ne iz Beograda).

Što se tiče Dinkića, moram da priznam da do pre nekoliko godina sam jako cenio njegovo zalaganje i ideje. Nekako, činjenica da je prvo se predstavljao kao stručnjak, pa tek kao političar, davao je neku nadu. Međutim, posle nekoliko zaludnih obećanja, apsolutno nisam za njegove političke ideje. Da ne idemo dalje, nego da ostanemo u Užicu: prvi je gospodin Dinkić najavio da će Užice biti regionalni centar i to pre svega par meseci. Sad, zbog ustupaka, opet priča priču o korisnosti ovog drugog rešenja. A da o onim famoznim ''akcijama od hiljadu evra'' i da ne govorimo.  

Što se tiče ''Deltalenda'', novca na Kipru, Karića... sve su to stvari o kojima mi, obični građani, znamo ono što objave na TV ili novinama. A, u Srbiji je generalan problem ''Svi znamo, sve se to radi (ovo ili ono), ali eto neko drugi je kriv''...tako da nama ne vredi da lupamo glavu o tome (bar, to je moj stav).
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3]  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.287 sekundi sa 35 upita.