Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Užice na Internetu
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Užice:Petina beba mora u inkubatore  (Pročitano 1508 puta)
losmi
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Država: Cyprus
Horoskop: Škorpija
Poruke: 160



« poslato: 25.09.2011. 20:01:01 »

Užice:Petina beba mora u inkubatore
Izvor: B92

Užice -- Svake godine u užičkom porodilištu rodi se oko 1400 beba, od kojih gotovo petina mora da prve dane, pa i mesece života provede u inkubatorima.

Zdravstveni centar Užice ovu vrstu nege obezbeđuje i za susedne opštine, ali i pogranične delove Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Ipak najveći deo inkubatora na užičkoj neonatologiji je već veoma star. Savet roditelja, đaci i prosvetni radnici Prve osnovne škole „Kralja Petra II“ u Užicu odlučili su da aktivno podrže akciju Fonda B92.

Bitka za bebe simbolično je započela u danima, koji imaju poseban istorijski značaj za Užice, kaže Zoran Milovanović, predsednik saveta roditelja.

"Ja želim da poručim da je naša borba na današnji dan tek počela i borićemo se dok se ne kupi, ne sto ovih koje je Fond B92 planirao, nego čak svih 170 inkubatora, koliko po nekim procenama i standardima je potrebno u ovom momentu u Srbiji“, kaže Milovanović.

Neonatologija Užičkog zdravstvenog centra raspolaže sa 24 inkubatora, od kojih je najveći broj star 30 godina. Nataša Đurković šef intenzivne nege i terapije ovog Odseka kaže da su oni u Srbiji jedinstveni, jer preuzimaju brigu i o bebama iz porodilišta susednih opština, pa čak i susednih država.

"Mi zbrinemo između 300 i 350 novorođene dece, ne samo iz našeg porodilišta, već iz porodilišta Priboj, Prijepolje, Sjenica, kao i novorođenčad od kuće. Možemo se pohvaliti da naše usluge koriste i pojedinci iz Crne Gore i istočne Bosne“, kaže dr Nataša Đurković - šef Odseka intenzivne nege i terapije Neonatologije ZC Užice.

Polovini mladih užičkih volontera, koji učestvuju u akciji Fonda B92, život su spasili upravo inkubatori, kojima je vreme za zamenu.

"Ja sam rođen sa kilo i osamsto, sa sedam meseci sam rođen 1999. i bio sam u inkubatoru dva meseca. Imam isto brata blizanca, on je sa mnom bio u inkubatoru.“

"Ja sam kao mala bila u inkubatoru i moja sestra je zahvaljujući inkubatoru preživela. Rođena je sa manje od kilo i sa oštećenim vidom. Zahvaljujući inkubatorima ona sada vidi i pohađa prvo razred Prve osnovne škole Kralja Petra II.“

Užičani, koji su podržali akciju saveta roditelja, prosvetnih radnika i đaka prve osnovne škole, smatraju da je Fond B92 pokrenuo kampanju, koja osim materijalne, ima veliku edukativnu ulogu.

"Moramo svest da menjamo u odnosu na naraštaje i novo društvo, koje treba da menja sve ovo što nije dobro i što je poprilično u velikom minusu u društvu.“

"I zaista mislim da Užičani i građani Srbije treba da se osveste i treba da pomognu ljudima. Zaista koliko god mogu. Ako ništa, počevši od lepe reči, pa dalje do nekih novčanih sredstava, koliko ko može naravno.“



Kod:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=09&dd=25&nav_id=544461


Sačuvana
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  



Užice na Internetu
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.709 sekundi sa 34 upita.