Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Glasanje
Pitanje: Vratiti Titovu bistu na Trg ili ne?
Treba je vratiti - 13 (28.3%)
Ne treba je vratiti - 25 (54.3%)
Svejedno mi je - 8 (17.4%)
Ukupno glasova: 42

Stranice: 1 2 [3] 4 5 6
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Vratiti Titovu bistu na Trg ili ne?  (Pročitano 25221 puta)
moockey
provereni korisnici
piskaralo
*****
Poruke: 567




Najforumaš 2006
« Odgovor #50 poslato: 30.06.2005. 05:09:06 »

Ja nisam gimnazoid. Ja sam bio gimnazoid (za one koji ne znaju sta "gimnazoid" znaci: pogrdan naziv za ucenika gimnazije osmisljen od strane onih iz SHUP-a, jer tuzni mogu samo da smisljaju nazive, i nista vise, a nikako i neki originalan da iskoci, ovaj jedan vrte vec dobrih 10-ak godina). A ti se sigurno ne secas perioda kada se Uzice zvalo Titovo. Ti mi znas kako je tad bilo? A Uzice je Uzice stotinama godina. Titovo nikad ne moze biti. Prouci malo istoriju. Prouci malo i bukvar ili poseti ocnog jer izgleda ne razaznajes bas ponajbolje slova. Nije Monkey, nego moockey. A to u vezi pozorista je sigurno aluzija na mog oca nesto. Bolje cuti, jer kad tako pricas o uzickim glumcima, samo potvrdjujes da nikad u pozoristu nisi ni bio. Sigurno me poznajes cim tako slobodno pises, al, veruj mi, ni malo nisi interesantan.
Sačuvana

Practice makes perfect
http://www.myspace.com/komedija
Marco
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Ispod Rakijskog iznad crkve
Država: Srbija,Srbija...
Poruke: 229



« Odgovor #51 poslato: 30.06.2005. 06:08:17 »

Alo Muki!!!!!!!!!!!Sto se uzbudjujes,ja sam tvoj stari anti-komunisticki drugar.A nase pozoriste je super.Nemoj  da se ljutis covece.Znas da se slazemo bar u tom pogledu. Tvoj skolski drug,"gimazoid" Marko!!!!!     Izvini sam te uvredio za pozoriste!!!!!!!!
Sačuvana

Jos jedna pobeda i titula,i opet ti si prvak postala...
Marco
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Ispod Rakijskog iznad crkve
Država: Srbija,Srbija...
Poruke: 229



« Odgovor #52 poslato: 30.06.2005. 06:09:44 »

Ispravka:Izvini ako sam te uvredio...
Sačuvana

Jos jedna pobeda i titula,i opet ti si prvak postala...
jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #53 poslato: 30.06.2005. 07:22:31 »

gimnazoidi ...  roll
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
Драгољуб
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Ужице
Lokacija: Доварје
Država: Србија
Poruke: 1540



« Odgovor #54 poslato: 30.06.2005. 07:49:18 »

Citat: "jelenica_ue"
gimnazoidi ...  roll


Sad mi je sve jasnije odakle ovakvi postovi koji nemaju veze sa vezom..... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Sačuvana
jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #55 poslato: 30.06.2005. 07:52:16 »



to ti kAEm :mrgreen:  nisam mogla da odolim
Sačuvana

٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶                 ♈゚+。☆*゜+。.。:.*.゚ ゚¨゚゚・*:..。o○☆゚+。
Pierre
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Lokacija: White Graveyard
Država: Srbija
Poruke: 885



« Odgovor #56 poslato: 01.07.2005. 01:52:39 »

Svi su rekli sve shto su imali o Titu ovde i ja stvarno apelujem na admin-a da zakljucha temu. Samo se nerviramo bezveze. A i ovi gimnazoidi uleteshe. Katastrofa!
Sačuvana

"Falling is easy, it's getting back up that becomes the problem..."
Marco
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Ispod Rakijskog iznad crkve
Država: Srbija,Srbija...
Poruke: 229



« Odgovor #57 poslato: 01.07.2005. 03:39:56 »

Pero gimnazoid,Pero gimnazoid.... :twisted:
Sačuvana

Jos jedna pobeda i titula,i opet ti si prvak postala...
filler
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #58 poslato: 01.07.2005. 18:08:15 »

Citat: "macka mau"
.....jer znas neke ljude prosto vodi unutrasnja inercija,potreba i zelja......to je emocija za vracanje titove biste na trg to je pitanje nekog osecaja u stomaku pitanje srca a ne naucinih i istorijskih paradigmi koje ti hoces da izvuces iz mene
emocija a ne dijabolika znas



Hm. Da. Verovatno ces "emocijama", svom tom unutrasnjom inercijom, potrebom i zeljom - da vratis bistu na trg. Ipak, zakoni, predlozi i odluke se donose pricom i raspravom, kao i izlaganjem a ne tim stvarima...
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #59 poslato: 28.09.2006. 18:01:36 »

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2006/09/27/srpski/R06092603.shtml

SUBNOR Užica traži povratak Josipa Broza na trg

Partizani hoće Tita, a Velja crkvu

Spomenik je sklonjen 1991. godine, na inicijativu užičkih opozicionih prvaka. "Užice nema potrebu za tolikim trgom i tu može da se uklopi crkva", tvrdi ministar

Na svečanoj akademiji, koju je povodom 24. septembra i 65-godišnjice prvog oslobođenja Užica u Drugom svetskom ratu organizovao SUBNOR Užica, saopšteno je da će Republički odbor SUBNOR-a i boračka organizacija Užica uputiti zvaničan zahtev Skupštini opštine Užice da - "bez ikakvog glasanja ili referenduma - vrati Titov spomenik na Trg partizana, gde je bio 30 godina".

- Pre više od godinu dana SUBNOR je pokrenuo akciju da se spomenik maršala Tita i predsednika SFRJ iz Muzeja ustanka vrati na Trg partizana u Užicu, gde je arhitektonski postavljen 1961. godine, a uklonjen 1991. godine - piše u zahtevu koji je na svečanoj akademiji pročitao član Predsedništva republičkog odbora SUBNOR-a publicista Jovan Radovanović. U zahtevu se dodaje da su inicijativu pre godinu dana, pored boračkih organizacija, širom Srbije podržali brojni kulturni i javni radnici, građani peticijama i Udruženje Užičana u Beogradu.

Na akademiji, borci su još zaključili da opština Užice u protekloj godini nije učinila ništa na realizaciji inicijative.

- Povratkom Titovog spomenika na gradski trg opština bi pokazala demokratski duh, učinila pravi kulturni potez i ispravila narušeno arhitektonsko rešenje Trga partizana, što bi doprinelo smirivanju podela u narodu zbog ocenjivanja istorijskih događaja i ličnosti - rečeno je na akademiji.

Titov spomenik, rad zagrebačkog vajara Frana Kršinića, visok pet metara, veći i od onog koji je postavljen u Kumrovcu, na užičkom Trgu partizana otkrio je Aleksandar Ranković, tadašnji potpredsednik republike. Narednih decenija spomenik je bio simbol grada, mesto koje nije mimoišla nijedna đačka ekskurzija, stizali su posetioci iz istočnoevropskih zemalja... S trga je sklonjen 1991. godine, na inicijativu užičkih opozicionih prvaka, a uklonili su ga - socijalisti. Samo uklanjanje trajalo je, uz pomoć mehanizacije, kranova, sajli, kamiona - čitava tri dana. U međuvremenu, propali su pokušaji nekoliko stranih biznismena da spomenik kupe. U vreme protesta 1996/1997. gnevni građani okačili su o Brozov vrat i veliku pištaljku, svojevremeno su ga posetili i članovi ovdašnjeg Otpora, a vrlo često o godišnjicama značajnih događaja iz revolucije ispred spomenika osvane sveže cveće.

Zanimljivo je i da se između dve inicijative SUBNOR-a o povratku spomenika na glavni užički trg ovim prostorom pre skoro godinu dana bavio i ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić, koji je predložio da se na centralnom užičkom trgu podigne - crkva.
Predlog ministra došao je tada usred rasprave pokrenute u gradu da li da se na trg vrati Titov spomenik, demontiran 1991. godine.
- Meni su stručnjaci rekli da je trg u Užicu veliki i glomazan. Užice nema potrebu za tolikim trgom i tu može da se uklopi crkva. Mi smo želeli da raspišemo konkurs, uključimo urbaniste i arhitekte Srbije. Svi smatraju da bi taj trg, koji je prelep, ukrasila jedna predivna crkva, kao što je u svim gradovima u svetu - rekao je ministar Ilić, na sastanku u SO Užice, decembra 2005. godine.

- Da crkvu postavimo tamo gde je bio Tito, pa da izginemo sa borcima - uzvratio je tada ministru jedan od Užičana prisutnih na sastanku.

- Ne treba da ginemo, ali ambijent na trgu je predivan, jer je bio predviđen spomenik i ceo kompleks, ali spomenik je demontiran. Radi nekog pomirenja i četnika i partizana i svega ostalog ne bi bilo loše da se tu namontira jedna prelepa crkva, koja bi se uradila od specijalnog kamena, kako bi se uklopila u ambijent trga. Vi treba da razmislite o tome - rekao je tada ministar, dodajući da bi na taj način "trg bio jedna ogromna crkvena porta".

Zoran Šaponjić
   
Sačuvana

Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #60 poslato: 28.09.2006. 18:04:09 »

http://www.danas.co.yu/20060927/hronika1.html#5

Republički odbor SUBNOR zatražio od Skupštine opštine Užice

Vratiti Titov spomenik na Trg partizana



Užice - Republički i užički odbor SUBNOR zatražili su od SO Užice da "bez ikakvog glasanja i referenduma vrati Titov spomenik na Trg partizana, gde je bio punih 30 godina". Ovaj zahtev upućen je užičkoj opštini s preksinoćnje svečane akademije koju su organizovali užički borci povodom 24. septembra, dana kada je 1941. godine Užice prvi put oslobođeno u Drugom svetskom ratu.

- Pre više od godinu dana SUBNOR je pokrenuo akciju da se spomenik maršala Tita i predsednika SFRJ iz Muzeja ustanka vrati na Trg partizana u Užicu, gde je arhitektonski postavljen 1961. godine, a uklonjen 1991. godine, poručio je sa ovog skupa Jovan Radovanović, publicista i član Republičkog odbora SUBNOR kazao je da su ovu inicijativu peticijama "podržali brojni kulturni i javni radnici, akademici, narodni heroji, građani, među kojima je i Udruženje Užičana u Beogradu", ali da užička opština još uvek ništa nije učinila".

Ponovnim zahtevom boraca, aktuelizovana je prošlogodišnja priča o povratku na glavni gradski trg bronzanog spomenika Josipa Broza Tita koji se trenutno nalazi u dvorištu užičkog Narodnog muzeja. Spomenik je rad zagrebačkog vajara Frana Kršinića, visok je pet metara i decenijama je bio zaštitni znak grada. Uz pomoć mehanizacije, tri dana je uklanjan 1991, a odluku o tome doneli su ovdašnji socijalisti. Kasnije su biznismeni iz zemlje i sveta bezuspešno pokušavali da kupe spomenik ispred kojeg su povremeno osvitali buketi cveća povodom nekih važnih datuma iz partizanske istorije.

Doprinos raspravi gde s "bronzanim Titom" pre godinu dana ponudio je ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić.

- Trg u Užicu je veliki i glomazan. Spomenik je demontiran, a radi nekog pomirenja četnika i partizana i svega ostalog ne bi bilo loše da se tu namontira jedna prelepa crkva koja bi se uradila od specijalnog kamena, kako bi se uklopila u ambijent trga - rekao je tada ministar Ilić na opšte zaprepašćenje prisutnih na sastanku u SO Užice, a potom poentirao da bi time ovaj trg postao "ogromna crkvena porta".

N. Kovačević
Sačuvana

Kenny
if ya run..U only die tired..
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Kenny
Mesto: Uzice\Chuklin
Lokacija: Chuklin hood
Država: c:\Srbija
Horoskop: Ovan
Poruke: 1459


What we love to do we find time to do..


WWW
« Odgovor #61 poslato: 29.09.2006. 03:01:34 »

ma kaakvi.. neka ga kod muzeja, samo nek bude malo uocljiviji, a ja nikako nisam da se vrati na trg, bolje onda da nam veljo digne crkvu..
Sačuvana

Doreta
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Horoskop: Škorpija
Poruke: 758




« Odgovor #62 poslato: 29.09.2006. 06:12:47 »

 Nema poterbe, kada su ga vec uklonili.
 Zashto se opet i po ko zna koji put, vracati na staro.
 Bice novih ispada kako od strane omladine, koja je definitivno nezadovoljna, tako i od  strane onih koji nisu za povratak spomenika.

    Angry
 
Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #63 poslato: 29.09.2006. 07:20:57 »

Ma po meni nije trebalo ni uklanjati spomenik... Sve je to deo nase istorije... Uostalom, nije taj Tito gori od Franka, a Frankov spomenik je do pre par meseci bio u jednoj od najprometnijih ulica Madrida.
Sačuvana

Top
provereni korisnici
skriboman
*****
Poruke: 3516



Najforumaš 2006
« Odgovor #64 poslato: 29.09.2006. 07:36:49 »

a Frankov spomenik je do pre par meseci bio u jednoj od najprometnijih ulica Madrida.

Lepo si rekla, "a Frankov spomenik je do pre par meseci bio u jednoj od najprometnijih ulica Madrida" ... BIO! Zashto bi mi nash sada vracali .. ?
Jednostavno spomenik nema nikakvu svrhu tu. Idealno mu je mesto kod muzeja. Tu se nalazi istorija, proshlost i sve vezano za to doba! Ne znam zashto bi ga sklanjali iz muzeja ?! Ako nishta, mogu ga staviti na neko vidno mesto izmedju muzejskih zgrada .. pa neka ga gledaju i dive mu se ko hoce! Spomenik se ne uklapa vishe u celokupni ambijent. Nema razloga da stoji na trgu  i da ga babe i dede kite vencima i kojekakvim cvIJecem! Na ovu temu smo vec diskutovali X puta. Zashto je sada ponovo potezemo. Najgluplji korak koji bi bio napravljen ..bio bi vracanje spomenika na trg!

« Poslednja izmena: 29.09.2006. 07:40:37 Top » Sačuvana
Ainhoa
Contra la corriente hasta el fin!
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: where R.P-yatz meets Tzareenah
Država: Srbija
Horoskop: Strelac
Poruke: 551



« Odgovor #65 poslato: 29.09.2006. 07:54:56 »

Daaa, stim sto je taj Franko bi saveznik Hitlera i Musolinija, sto je pobio nekoliko miliona Katalonaca i Baskijaca, i sto je Spanija zemlja clanica EU od samog osnivanja, i , ma koliko ja ne odobravala Titovu politiku prema Srbima, istorijska cinjenica je da je taj Tito u Drugom svetskom ratu bio na celu vojske koja je bila na strani saveznika i koja se borila i izborila protiv Nemaca, te da je nekoliko decenija bio na celu jedne od tada najmocnijih drzava ne samo Balkana, vec i Evrope, kao i da su jedino tokom njegove "vladavine" svi Srbi bili u jednoj drzavi, a da su nasi roditelji ziveli prilicno fino i ugodno.

Uklanjanje spomenika, menjanje imena ulica i trgova... to se zove preuzimanje njihove metode. Ne kapiram, jel je u pitanju pokusaj da se sve te decenije izbrisu, kao da nikada nisu ni postojale?

Taj spomenik je parce metala, koje nit' smrdi, nit' mirise, a koga niko nije postavio silom i na protivljenje gradjana. Meni licno nikada nije smetao, niti bi mi smetalo da ga neko ponovo vrati.

Mini edit: nije neuobicajeno da se u svim vecim svetskim gradovima na trgove postavljaju spomenici istorijskih licnosti.
« Poslednja izmena: 29.09.2006. 18:44:16 Ainhoa » Sačuvana

IvaN
Serbian Shooting Team
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Ivan Pečeničić
Mesto: Uzice
Lokacija: Njegoseva
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Rak
Poruke: 1370



« Odgovor #66 poslato: 30.09.2006. 18:38:10 »

Nije mu mesto tamo.. i ne treba da stoji na trgu..  Roll Eyes
Sačuvana
hodac
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Poruke: 393



WWW
« Odgovor #67 poslato: 08.10.2006. 03:28:18 »

Koji nebulozni komentari .

Jedino shto je istorijski brand uzichkog kraja koji ga izdvaja od bilo koga dela na Balkanu je taj Gerilska borba u drugom svetskom ratu .Nijedna opshtina nema toliko spomenika koliko uzichki kraj . Da li treba vratiti TITA . Naravno . To moze da bude turistichki brand uzica
Sačuvana

looking for the splendidness
Iva_smiley
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Mesto: Užice
Lokacija: Qka
Država: SER
Horoskop: Vaga
Poruke: 1697


Yes, you have to keep smiling


« Odgovor #68 poslato: 08.10.2006. 03:45:52 »

Zashto karakterishesh komentare nebulozno ...

Ti imash svoje mishljenje, kao i oni svoje, tako cu i ja reci neko svoje mishljenje.

Ja sam da ostane gde jeste (u muzeju), da se malo sredi, postavi na neko vidljivije mesto.....

Ako se vrati na trg , neka nam onda vrate i staro ime Titovo Uzice ,
Nebulozno skroz  slap


Sačuvana

* life is music , music is progressive *
klackalica
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Uzice
Lokacija: Lepa Brena
Država: SRB
FaceBook: ima
Horoskop: Devica
Poruke: 631



« Odgovor #69 poslato: 11.10.2006. 07:35:34 »

Ja sam apsolutno za vraćanje Tilovog spomenika na Trg, ja sam odrastao tu oko tog spomenika i Trg mi je i dan danas nekako ćelav bez njega. Tito je deo naše istorije, dobar ili loš - nebitno. Ako je dobar, neka mu se dive, ako nije - neka bude opomena. Sećam se da sam se jednom čak i popiškio uz njega, sa gornje strane, baš mi bilo zgodno da me niko ne vidi. Ćale kad me uvatio 'mal me ne ubi od batina, tako da mogu reći da sam ga i krvlju zalio smile  A Velja neka sređuje Čačak, ima tamo dosta posla, kad god odem tamo razvalim auto od rupetina.
Sačuvana

我不能帮助我们的印象是一个总理哑的人
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #70 poslato: 30.03.2007. 17:28:32 »

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=23885

Бронзани Броз поделио Ужичане

Да ли Титов споменик вратити на Трг партизана, видно поставити између две музејске зграде, или урадити нешто треће

Ужице – Мада се одавно у вечност преселио, Јосип Броз „свом” Ужицу и данас ствара недоумице. Разбијају овде главу шта ће са његовим великим спомеником, уклоњеним пре 16 година са Трга партизана у двориште ужичког Народног музеја. Мишљења су подељена: за једне, то је итекако важно, други су равнодушни, док трећи сматрају да се, у време много пречих животних проблема, само докони том темом баве.

Тито је обележио дуг период ужичке послератне историје, када је град његовим именом назван. Стога, као миљеник тадашње власти, град је и највише напредовао. Зато су Ере на свој главни градски простор, Трг партизана, 1961. године велики бронзани споменик Титу поставили. Али у нека смутна времена, кад се Брозова држава распадала, љути противници његовог лика и дела, уз аминовање ондашњег Милошевићевог режима, склонили су 1991. године тај споменик с градског трга. Пренета је ова четири метра висока статуа, рад вајара Франа Кршинића, у двориште музеја, иза музејских зграда, сасвим склоњена од очију пролазника.

И стоји ту бронзани Тито годинама, ево и сада. У међувремену, било је заинтересованих, и странаца и наших, да откупе овај споменик. Падале су ту занимљиве понуде, нудили људи паре, али продаје није било.– Овде се о продаји овог споменика није ни размишљало – каже за „Политику” заменик директора ужичког музеја Никола Гогић, годинама задужен у овој установи за споменике овог краја. – Не само зато што Ужице не жели да се те статуе одрекне, већ што је реч о уметничком делу које музеј без дозволе државе, односно владе, не може да прода.

А кад је тако, један добростојећи Ужичанин се досетио како да покуша да дође до ове атракције. Тражио је од музеја да му на извесно време изнајме, дају у закуп Титов споменик, који би он поставио пред један свој мотел на оближњој Белој Земљи. Рачунао је да ће, ако ту стоји бронзани Броз, више аутобуса са путницима застајати пред мотелом, па ће имати бољи промет. Добра рачуница, међутим, музеј није дозволио закуп.

Последњих година кренуле су, све гласније, иницијативе да се споменик врати на Трг партизана, са кога је почетком деведесетих уклоњен. Томе је званичну форму дао захтев ужичког и републичког одбора Субнора. Бивши партизански борци хоће свог врховног команданта опет да виде тамо где су га ставили 1961.– Том захтеву придружило се и Удружење Ужичана у Београду – објашњава Гогић. – Уследио је и званични акт Завода за заштиту споменика културе из Краљева, који, са стручне стране, нема ништа против да се споменик врати у урбанистичку целину у којој је био. Али, постоји још једна иницијатива. Познат је предлог појединаца из овог музеја да се споменик, сада заклоњен иза једне музејске зграде, помери двадесетак метара на слободан простор. Ту би био видљив свима који овом прометном раскрсницом пролазе. Посетиоци, нарочито они са стране, вероватно би чешће онда долазили у музеј.

У тим размишљањима куда са спомеником, нису без значаја и ставови Ужичана објављени минулих година у анкетама на ово питање у локалним новинама. Док неки грађани подржавају да се врати на трг, има и сасвим супротних мишљења. Многи се том повратку противе, сматрајући да се ради о симболу прошлости, који треба да стоји тамо где је историја, дакле у музеју. Памти се и то да је, пре неку годину, свој став о будућности ужичког трга исказао и министар за капиталне инвестиције Велимир Илић. Он је, у званичном разговору са тадашњим председником ужичке општине, предложио да се на овом култном градском простору направи – црква. Тиме је свако евентуално враћање Титовог споменика искључио.

Било како било, судбина Брозове статуе ливене у бронзи, и даље ће привлачити пажњу Ужичана, и не само њих. Коначна одлука о томе, кажу у ужичком музеју, у рукама је оснивача ове установе, Скупштине општине Ужице. Кад она својом одлуком реши питање споменика, тада је његово премештање могуће. Дотле, и даље ће, полусакривен, чамити крај једног од зидова који су опасали музејско двориште.

Б. Пејовић
[објављено: 30.03.2007.]
Sačuvana

fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #71 poslato: 30.03.2007. 18:03:48 »

kao da je Branko Pejovic, dopisnik "politike" za uzice, ciato nasu temu "bio jednom jedan muzej"

moj stav je da uz dodatno uredjenje i osvetljenje moze da ostane tamo gde jeste savkako ne na trgu...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« Odgovor #72 poslato: 30.03.2007. 19:07:44 »

Moze li mi ko reci koga su pobedili cetnici ili taj vec kako se zove ravnogorski pokret? Sad kad imaju priliku da sprovedu svoju dobrotu i poprave izdajnistvo nad svojim narodom oni cute i pluju po borcima i narodu koju su dali svoje zivote na celu sa drugom TITOM.NAROD U RATU JE VODJEN POD kOMUNISTICKOM PARTIJOM KOJA JE JEDINA IMALA SRCE DA SE SUPROSTAVI FASIZMU I izdejsvuje pobedu.Svaka manipulacija i cinjenica da pobednik pise istoriju je pitanje zasto neko drugi nije pobedio pa napisao krvave sranice istorije.I tako krvlju ovekoveco slavu celog naroda.Priznat od strane SVETA kao plemenit i hrabar narod na pravednoj strani.Ja vas pitam da li je to mala stvar da se sada po tim ljudima,borcima i narodu pljuje?

Srbizam kao srbizam nije cetnistvo.To je samo izgovor i opravdanje za ucinjene greske u istoriji.Ja nisam ponovo za neki medjusobni rat partizani i cetnici.Ja sam za to da to dvoje nikada nece moci zajedno u isti kos odnosno istoriju.


Jos nesto da kazem.Nisu svi koji su bili u partizanima bili komunisti.Oni su vodjeni pod KP.To su bili narodi svih vera i nacionalnosti koji su hteli samo jednu stvar  a to je Sloboda.I zato se kaze:

SMRT FASIZMU SLOBODA NARODU.
BILJE GROB NEGO ROB.
 Cheesy

Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #73 poslato: 30.03.2007. 20:48:18 »

Fon u pravu si.Titov spomenik ima svoje mesto kod muzeja.Nekako je budalasto vratiti ga na trg,jer stvarno neshvatam cime je on zaduzio grad da bi uopste imao svoj spomenik ovde,ali ajde...
Sačuvana
hodac
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Poruke: 393



WWW
« Odgovor #74 poslato: 04.04.2007. 03:41:57 »

Mnogo cime. Fabrika Valjonica Bakra i Aluminujuma je u Uzicu. I ako je Leskovac imao istorijske podloge da bude centar tekstilne industrije to je posle rata posalo Uzice.

To shto su tvoji roditelji ziveli do jaja , ako su rodjeni u Uzicu pa su nas klince sj**ali svojim debilnim nacionalistichkim zaostalim stavovima je druga stvar.


Koje smo mi pokondirene tikve, dok je bilo cool imati tita na trgu do tada je bio, potom kad su cetnici in , odmah u Muzej
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 6
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.563 sekundi sa 37 upita.