Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Lovci na ljudske dushe  (Pročitano 21925 puta)
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« poslato: 27.03.2007. 15:16:01 »

Poshto je ovo podforum i za veru i religiju,mislim da bih ovde mogla da kazhem koju o sektama...

SEKTE-sequi(pratiti,slediti...)

To su grupe koje se mogu prepoznati po svojoj manipulaciji usmerenoj na psiholoshku destabilizaciju svojih sledbenika , s ciljem da se od njih izvuche potpuna potchinjenost,smanjenje kritichkog duha, prekid sa opshteusvojenim porukama i koje sa sobom povlache opasnost
za individualne slobode , zdravlje,obrazovanje,demokratske institucije .

Kriterijumi odredjivanja destruktivnosti sekti-

1.Moc-u chijim se rukama nalazi
2.Vodja-autokratski,ili sklon poshtovanju svachije lichnosti
3.Unutrashnja struktura-pitanje ogranichenja sloboda,pravila obrazovanja,odnos prema brachnoj zajednici,porodici,okruzenju...
4.Finansije-poreklo prihoda,kontrola rashoda...
5.Zivot vernika-postupci vrbovanja novih chlanova,nachin obrazovanja...
6.Frekventnost-slobodno stupanje i napushtanje grupe..

Metode koje se koriste radi kontrole i stvaranja osecaja poslushnosti kod pripadnika sekte-

1.konfuzna doktrina
2.bombardovanje ljubavlju
3.metakomunikacija
4.stalni grupni pritisak
5.odbacivanje vrednosti
6.izolacija
7.osecaj posebnosti
8.zamena odnosa
9.lishavanje korishcenja normalnih nagonskih funkcija
10.deprivacija sna i hronichni zamor
11.beskompromisnost pravila
12.mantranje i pevanje
13.korishcenje droga i opijata
14.profil vodje osnivacha

Dele se na Totalitarne i Destruktivne.

Takodje postoji i podela na:

-satanistichke
-pseudohrishcanske
-sinkretistichke
-pseudohinduistichke

Na teritoriji Srbije deluju sledece verske organizacije:
- Evolucija (udruženje devojčica starosti od 12 do 17 godina)
- Rozenkrojceri (Internacionalna škola zlatnog ružinog krsta)
- Zlatna zora
- Bela gnostička crkva
- Unifikaciona crkva
- Satanina crkva
- Crna ruža (Crna škorpija)
- Satanina braća
- Međunarodno udruženje veštica (WICCA)
- Vrata pakla
- Mistična ruža
- Večiti oganj
- Ordo templi orientis
- Družba božje reči
- Verska zajednica Indusi
- Slobodna braća
- Metodistička crkva
- Novoverska pentakostna zajednica Pokajnici
- Ostea domniliu
- Dom molitve za sve narode
- Pemska crkva
- Udruženje za razvoj tumačenja Biblije i hrišćanske misli ''novi život''
- Ošo Bagvan Radžniš
- Džođken
- Tibetanska škola joge
- Šri Ćimnoj
- Vaišnavska vesrka zajednica ''Veda'' (Hare Krišna)
- Transcedentalna meditacija
- Sanatan
- Sai Baba (Sai centri za univerzalni duhovni razvoj i obrazovanje)
- Biharska škola joge
- Udurženje za izučavanje i primenu puta potpune duhovne
samorealizacije sistemom ''Praksa istrajne molitve''
- Hrišćanska adventistička crkva
- Unija reformskog pokreta adventista sedmog dana
- Hrišćanska baptistička crkva
- Božija deca (familija ljubavi)
- Crkva božija
- Zapadnopravoslavna crkva
- Jehovini svedoci
- Hrisotva pentakostalna crkva
- Novoapostolska crkva
- Univerzalni život,
- Univerzitetski krstaški rat za Hrista
- Hristova crkva malokrštenja
- Hristova crkva
- Mormoni (Crkva Isusa Hritsta poslednjih dana)
- Kreacionisti
- Hrišćanska nazarenska zajednica
- Reč života
- Slobodna crkva
- Hristova crkva jevanđalske braće
- Hrišćanska zajendica Goldota
- Udruženje hrišćanja Gideonita
- Evanđeoska crkva
- Duhovni centar Evanđeoske crkve ''Svetlo''
- Duhovni centar Evanđeoske pentakostne crkve ''Radosna vest''
- Crkva evanđeoskih hrišćana baptista
- Hrišćansko udruženje punog evanđela
- Pokret Hristove ljubavi
- Hristova duhovna zajednica
- Zajednica male sestre
- Zajednica sestara bezgrešnog začeća
- Zajednica Marijino delo

Shta vi mislite o svemu ovome?Prochitala sam brdo knjiga o sektama i josh uvek ne mogu da verujem koliko ih ima,na koji nachin ljudi iz sekti dopiru do drugih i povlache ih sa sobom i koliko zhrtava ima...Chitala sam nekoliko istinitih dogadjaja i jedva sam zaspala sinoc...Zhao mi je svih tih ljudi,jer misle da su ''pronashli sebe'' i religiju koja im u potpunosti odgovara,a u stvari sami sebe pokopavaju.Naravno,da ne pricham o satanistima,oni znaju shta rade - odbacuju nasheg Boga,a dushu predaju djavolu - a ipak i dalje nastavljaju sa tim sve dok sami sebe ne dovedu do propasti i smrti.
Evo,na netu sam nashla jedan strashan dogadjaj iz stvarnog zhivota,a i skoro sam ga prochitala u knjizi:
Satanizam medju Srbima
Shokirala sam se kad sam uvidela koliko ljudski mozak mozhe biti ogranichen i koliko je strashno kad nechija dusha i nechije misli odu u sasvim drugom,pogreshnom pravcu...Naravno,ima josh svakakvih sluchajeva,pochevshi od toga da se 913 pripradnika jedne sekte otrovalo zato shto im je to naredio ''onaj koji je na vrhu'',a ima i sluchajeva gde se chlanovi porodice okrecu jedni protiv drugih jer jedni ne prihvataju tu novu ''religiju'',pa chesto dodje i do fizichkog obrachuna,najcheshce sa smrtnim ishodom.
Ako vas zanimaju detalji o nekoj odredjenoj sekti,slobodno trazhite,postavicu ja neki text...
By the way:
Pripadnici sekte '' Crna ruzha''
Uzhasni su icon7
I,zna li neko da li u Uzhicu postoji neka sekta?Ja sam se naslushala dosta nekih pricha,ali ne znam da li je sve to tachno...
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
gorillaz
Just visiting...
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Boris Pjevčević
Mesto: Užice
Lokacija: The Hood
Država: Srbija
Horoskop: Jarac
Poruke: 1558


21-18-19-26-10-7


« Odgovor #1 poslato: 27.03.2007. 17:44:42 »

Pa za pochetak Jehovinih svedoka ima .... shtavishe ako si zainteresovana za upoznavanje kad budesh na chetu recicu i pod kojim nickom se kriju .... sa jednim od tih likova sam uchio 8 godina , sa drugim se druzhio 10-a pa ono ... kad sam posle duuuuuuuuugo vremena saznao da su jehove ... mogu da im prigovaram , al ne kogu da ih mrzim , ako kontash  na shta mislim, druzhim se i dalje sa obojicom samo su zamoljeni da me zaobidju sa nekim temama i drzhe se toga ... ne mogu ih naterati da se okane toga al ne mogu ni da odbacim 10-ogodishnje prijateljstvo zbog necheg shto se tiche samo njih i u shta ne pokushavanju da me uvuku .... poneki komentari su me dovodili do ludila (kao npr kad je jedan od te trojice brace rekao za Badnje veche "Odok kuci da krljam neku kobasicu" ) a jbg .... sve ce doci na svoje jednog dana Wink
Shto se tiche explicitnijih sekti kao shto su Crna Ruzha slushao sam u shkoli o njihovim aktivnostima u Beogradu i Chachku .... imali smo profesora veronauke koji se nije bash drzhao reda i plana rada nego je dolazio svaki chas sa zanimljivim temama i mogu reci da je njegov chas bio jedan od retkih na kojima se dogadjalo da su svi uchenici tu ... imao sam pre neke beleshke iz shkole o Crnoj Ruzhi pa ako nadjem prosledicu ovde Wink
Sačuvana
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #2 poslato: 27.03.2007. 18:37:37 »

Ma,Jehovini svedoci su prsli...oni ce proganjati neke ljude ako treba i godinu dana,samo da im se pridruzhe.Josh imaju onaj chasopis ''Kula strazhara'' koji se shtampa u 160 000 primeraka,a niko nishta ne radi po tom pitanju.Najdebilnije mi je kad chujem da su neke sekte registrovane i da se zna za njih,a kad neko izvrshi samoubistvo ili dodje do masovnog samoubistva,onda su sekte krive i trazhe se neki krivci.Ma daj...nismo ni mi sisali vesla.Ne razumem zbog chega se ljudi ne trude da iskorene sekte!Ona Transcendentalna meditacija je bash opasna,koliko sam chitala o njoj...i razlichite vrste joge...nishta to nije bezazleno Sad
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« Odgovor #3 poslato: 27.03.2007. 20:53:22 »

destrukcija drusta postoji u svim segmentima zivota,to su ljudske slabosti kojima je lako manipulisati a na kraju i kontrolisati.sekte su samo jedan vid rusenja drustva a najcesce porodice.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #4 poslato: 28.03.2007. 13:11:57 »

Devojcice draga hajde zamolicu te da jos jednom procitas sve to sto si procitala samo ovaj put pokusaj da iskljucis sva ta "servirana" osecanja koja autori istih knjiga nude i kazes mi iskeno sta TI osecas i mislis!

Dakle za tebe je verovanje u nesto sto nije Isus Hrist ili sin Boziji nije verovanje vec je sekta.. naime Pravoslavnu crku u istom slucaju mozes da nazoves jednom velikom sektom! I ona isto ima kriterijume za odredjivanje destruktivnosti sekti kao sto su moc, vodju, unutrasnju podelu, finasije itd. takodje ima i metode koje se koriste radi kontrole i stvaranja osecaja poslushnosti kod pripadnika sekte kao sto su doktrina, bombardovanje ljubavlju, stalni grupni pritisak, osecaj posebnosti itd. da ne brojim dalje nadam se da vidis o cemu pricam.. Polako sada nemoj me pogresno shvatiti ovde, ja sam Pravoslavni hriscanin i to cu i ostati jer je to moj izbor, a svak ima svoj da ga izabere po njegovoj/njenoj volji! Nemojte zaboraviti da to sto je nama sveto njima nije i obratno - komentar o Badnjoj veceri i kobasicama..

Da se vratim temi - u tvojoj listi vidim neke protestantske hriscanske crkve koje su u SAD i nekim Evropskim drzavama prhivacene kao priznate religije.. to sto ti ne verujes u isto ne mora automatski da znaci da je nesto destruktivno - naravno da se slazem da postoje razne organizacije i razna drustva ali covek mora da shvati da je zdrav razum iznad bilo kakve dogme!!! Znaci ako mi moj svestenik kaze da skacem u bunar ja bih trebao skociti jer je to ono sto bi dobar vernik uradio?!? Ja cu tako nesto odbiti bez obzira na cenu tako bi trebalo da bude generalno i onda ne bismo krivili razne manipulatore za postojanje sekti vec nas same jer smo bili dovoljni glupi/ludi ili nesto trece da poverujemo u sve sto procitamo ili sve cujemo!!!

Manipulacija masama je strasno interesantna tema sama po sebi i veoma me je interesovala u godinama koje su iza mene - prosto je neverovatno kako danasnji svet pokusava da nas ubedi u nesto, a sve je to lepo Jozef Gebels, otac moderne propagande i indoktrinacije, rekao "Vise puta ponovljena laz postaje istina.."

Dakle, ne padaj na sve sto procitas ali citaj sto vise da bi uspela da napravis razliku dobrog i loseg onako kako to stoji smo u tvojoj glavi! Ovo se odnosi na svakoga i naravno to je moj stav i moje misljenje koje ja imam cime odbraniti!
« Poslednja izmena: 28.03.2007. 13:32:27 Vlad Dracul, Reason: Naglasavanje bitnih delova u tekstu.. » Sačuvana
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #5 poslato: 28.03.2007. 16:34:54 »

Ja stvarno ne znam koji je tvoj problem,pa se svaki chas neshto istresash na mene... icon7
Nisam ja pravila podelu ovih verskih zajednica,i toliko ih ima da ne znam sve da ih nabrojim,ali situacija je takva i shta da se radi?A sad,shta je tebe toliko potreslo,ja stvarno ne znam...Zamolicu te da ubuduce malo smanjish dozhivljaj kad prichash o nechemu jer ja ne trpim nikakve izlive besa i sl.
Strashno... icon7
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #6 poslato: 29.03.2007. 00:10:18 »

mislim da Vlad nije besneo vec je jednostavno izneo drugaciji stav od tvog stava "seek&destroy" ( mada sam primetio da ljudi na forumu se obavezno ljute ako im neko suprostavi miljenje, sto je meni licno bas bezveze).

nije sve sto je nepoznato destruktivno a tu glavnu ulogu igra tvoja, moja , bilo cija, sposonost pravilnog rasudjivanja i zdravog razuma, obicno su zrtve sekte osobe koje su u jednom specificnom trenutku izgubile "kompas", ili tesko povredjene od strane voljenih ljudi, znaci osobe koje trenutno nisu u sposobnosti da zdravo i realno rasudju i padaju pod uticaj obicno destrutivnih sekti (mada je i ovo postalo poprilicno stereotipno tako da mi je glupo i da ponavljam, ali istrazivanj pokazuju da je stvarno tako) Moj jedini kontak, i to cak ne bih ni nazvao kontaktom, je sa sektom jehovinih svedoka, ali stavrno nisma upucen u njihoveidej i to me totalno ne znima, ali bih rekoa osim sto smaraju ne znam kako bi oni mogli biti opasni...takodje od svih tih dole pobrojanih sekti poprilicno mi deluje nestavrno da sve one deluju na teritoriji srbije...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #7 poslato: 29.03.2007. 01:05:01 »

Hvala Fon.

Nemam preteranu potrebu da se branim samo te molim da procitas moj tekst jos jednom i vratis se na svoj i razmislis.. nisam besneo lepo sam izneo svoje misljenje koje se ne odnosi samo na tebe. Zao mi je ako si stekla utisak da se istresam na tebe ili da besnim ja sam veoma mirna osoba - to sto nam se misljenja o "muskim svinjama" i "sektama" razlikuju ne vidim razlog da mislis da imam nesto protiv tebe apsurdno je.. ja i Fon npr. imamo razlicito misljenje o zaposljavanju ali on ne misli da ja imam nesto protiv njega Grin (nadam se da je tako Tongue) salim se naravno.. nemoj stvari shvatati licno zelim svakome dobro, ne samo dobro - najbolje! Tekst koji si napisala cini mi se da si najvecim delom preuzela sa nekakvog ekstremno Hriscanskog web sajta ili pak autora koji napada sve sto nije blisko njemu! Zelim da ti ukazem na vaznost svopstvenog misljenja o bilo kojoj temi - veoma je bitno da covek ima svoje misljenje o svemu, a ne da jednostavno prihvati necije zato sto mu je tako lakse ili zato sto vecina tako misli.. ne branim sekte u bilo kom slucaju sam protiv manipulacija ljudima ali tekst preuvelicava sam problem.. ako zelis jos nekakvo objasnjenje pitaj zaista zelim zdrav razgovor jer uvek nesto novo mogu da naucim od drugih, a nadam se i drugi od mene!
« Poslednja izmena: 29.03.2007. 01:44:15 Vlad Dracul » Sačuvana
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« Odgovor #8 poslato: 29.03.2007. 01:40:19 »

Koliko sam razumeo,stvar je u prihvacanju tih ljudi, po meni sa slabostima.ja sam za prihvacanje svih ljudi i korist ljudskog napredka i nauke.Ako neko to sputava nemoze da bude ravnoprani clan.i jos nesto.Vec sam naveo da su oni lovci na ljudske slabosti jer udaraju tamo gde su ljudi najranjiviji.Prema tome treba pomoci tim ljudima a ne onima koji nece sami da tonu nego traze opravdanje pozivajuci i druge u,ja cu nazvati,mrak. I to pravdajuci kao sigurnost.Jedina prava sigurnost je u napredku i samo je to opravdavajuce.Sve drugo je laz.

  Covek jos kao beba ima instikt da stvara,bude radoznao i mnoge bitne stvari bez kojih covek ne bi postojao.Samo je on civilizovano bice i samo je on stvoren da stvara i napreduje.Nijedno bice na nasoj planeti to nemoze.To treba shvatiti kao privilegiju majke PRIRODE.  Sad
Sačuvana
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #9 poslato: 29.03.2007. 02:25:33 »

Ja sam ovaj tekst samo prekopirala,nemam bash vremena da sedim 10 sati ispred kompjutera i kucam celu prichu o sektama... icon7 Jbt,sad sam zazhalila shto sam uopshte i otvarala ovu temu...bolje da sam drzhala jezik za zubima.
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #10 poslato: 29.03.2007. 03:34:37 »

Ja imam previse svog posla pored kojeg pronadjem malo vremena da cujem misljenje drugih i podelim svoje misljenje ovde na forumu.. nije problem sto si tekst prekopirala vec to sto nemas svoj stav na odredjenu temu! Na kraju nije ni to problem sto nemas stav to je tvoja stvar nemam potrebu ni razloga da se mesam!!!
Sačuvana
Prti bee gee
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Nikolić
Mesto: Užice
Lokacija: Somewhere over the rainbow...
Horoskop: Rak
Poruke: 1293


I miss you...


« Odgovor #11 poslato: 29.03.2007. 05:42:45 »

Ko je rekao da nemam svoj stav?Posle texta sam napravila razmak i napisala sam svoje mishljenje o sektama...a to shto ti ne umesh da razumesh neke stvari,to je tvoj problem.I stvarno necu vishe da se raspravljam na ovu temu!Ako imash neshto pametno da kazhesh,reci,a ako nemash,onda drzhi jezik za zubima i svadjaj se sa nekim drugim.
Sačuvana

"You have to enjoy your job;you should wake up every day and love what you do...I honestly do...From the bottom of my heart to the depths of my soul.I'm truly happy."
Aaliyah Dana Haughton (1979-2001)
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #12 poslato: 29.03.2007. 06:38:58 »

bee gee mislim da preterujes smile , kao kada smo bili mali pa kada se klinjo naljuti on ode kuci i jos poneses svoju loptu ( do duse mi ga usput prebijemo  smile zbog toga a on vise nikad ne dodje na teren pa mi moramo opet da trazimo neku drugu loptu  slap ali klinci kao klinci, vremenom se odraste ) hocu da kazem: da procitas zamerku  stavis repliku i to je zdarv odnos prema diskusiji...ne bih sad da ovo protumacis kao da se stavlajm na vladovu stranu samo zbog toga sto navodno i ja imam nesto protiv tebe, vec smatram da u ovom slujacaju preterujes...elem, udaljili smo se od teme, ali nije prvi put...takodje  ne treba da zalis sto si otvorila temu jer ljudi treba da se upoznaju sto vise sa ovim, jos bi bilo bolje kada bi se svi ukljicili sa nekim pricam iz licnog iskustav, hocu da kazem preko prica koje su culi a koje su recimo istinite..

off: pa ja se stalno raspravljam sa knezofilom i doretom na polticki orjentisanim temama  smile i volim sukobe i razmene milsljenja jer to je i poenta foruma ( ovde cu ponovo istaci vise puta ponovljeno misljenje da se gnusam dela forma "trenutno" osim teme trenutno slusam jer to je eto kao nesto...)
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 29.03.2007. 15:11:34 »


Covek jos kao beba ima instikt da stvara,bude radoznao i mnoge bitne stvari bez kojih covek ne bi postojao.Samo je on civilizovano bice i samo je on stvoren da stvara i napreduje.Nijedno bice na nasoj planeti to nemoze.To treba shvatiti kao privilegiju majke PRIRODE.  Sad


Ne slazem se sa ovim. Vise puta sam se u kontaktu sa zivotinjama uverio da one itekako umeju da misle i stvaraju, samo su u tome intelektualno ogranicenje od coveka. To je jedina razlika.
Sačuvana
Lina
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Lina
Mesto: ue
Lokacija: centar
Država: srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 175



« Odgovor #14 poslato: 29.03.2007. 21:38:16 »

Mislim da u Srbiji potoji velika zabluda i opste neznanje u narodu u pogledu vere, posebno hriscanstva i stoga sve trpaju u jedan kos. Treba praviti razliki izmedju "sekti' opasnih po drustvo i okolinu i one koje to nisu. Jednostavno svako ima pravo da veruje onako kako to misli da je najbolje i naravno da svoju veru ispoveda javno. Naravno postoji granica koja kada se prekoraci vlast treba da uzme stvar u svoje ruke.
Kao drugo mislim da imamo problem u definisanju reci sekte? Dali je to grupa koja se izdvaja od vecine ili sta? Sama cinjenica da neko veruje na razlicit nacin od drugih ga ne pravi opasnim po drustvo (naravno treba uzeti u obzir sta veruje). Ne kazem da nisu opasni oni koji veruju da se ratom protiv hriscana postize mesto u raju ili druga slicna verovanja. Ali sta ako neko ne veruje da je bas sve onako kako Pravoslavna ckva uci? Ili Rimokatolicka? Ili Protestantska? Ili bilo koja druga? kako postaviti granicu sta je pravo a sta ne? To je veoma tesko. Stoga verujem da se svako treba prvo informisati dobro o ucenju te verske grupe ili organizacije i tek onda donositi sud a ne sve trpati u jedan kos, i sataniste i jehoviste i protestante i budiste i td. Ko moze dokazati da Pravoslavna Crkva nije sekta? Odvojili su se od Rimo-Katolicke zar ne? Neko ce reci da su se samo podelile sa podelom Rimskog Carstva( tako su nas ucili komunisti u skoli) ali mislim da je razlog podele bio duhovne prirode i neslaganje u verovanju.
Sto se tice Jehovista (posto su se oni najvise spominjali u prethodnim komentarima) ja mislim da su bezazleni i nisu stetni za okolinu. Isto tako poznajuci Bibliju a poznajuci i njihovo ucenje mogu dokazati da nisu u pravu u pogledu vere bazirane na Bibliji. Jednostavno iskrivljuju Bibliju (ali to rade i druge Crkve, Pravoslavna, Rimokatolicka i neke Protestantske denominacije). Jehovisti su otisli malo dalje od prethodno pomenutih time sto tvrde da Isus nije Bog. Nesto sto sve tri najvece crkve prihvataju kao cinjenicu i osnovu svoje vere.Stoga mislim da ih ne mozemo nazvati hriscanima, kako oni vole da sebe nazivaju.
Satanisti su nesto sasvim drugo i njima se vlast treba zabaviti.


Sta mislite o Protestantskim Crkvama u Srbiji? Jesu i oni sekta?
Sačuvana

"kapetan esid kaze maloj lini"
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #15 poslato: 29.03.2007. 21:58:40 »

Mislim da ne. Hrišćanska adventistička crkva  u Srbiji ima svoj fakultet.
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #16 poslato: 29.03.2007. 22:16:18 »

adventisti su "subotari", nisu protestanti... Na zlatiboru (na palisadu) imaju neko veliko svoje odmaraliste, uglavnom dolaze skupim kolima, ali su kulturniji od turista koji nalaze okolo... posto nisam vernik, ne ulazim ispravnost njihovog verovanja. Jedino sto mogu da kazem je da nikog ne ometaju, niti ulaze u neke sukobe. Zatvoreni su u sebe, kao grupa... ne dosadjuju verskim "glupostima" kao jehovisti koji non stop prodaju i dele neke knjige

kad cujem da nude velike pare da pokupuju jos kuca okolo, kola koja se nalaze medju njima.. pomislim da je to ustvari jedna velika organizacija u kojoj profitira nekoliko ljudi... Onda se setim, pa i SPC ima ogromnu imovinu, luksiz...svi (ni)su isti..   toliko o subotarima

sta je tu cudno?

Sačuvana
lakshmi mital
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
ivan veselinovic
Mesto: uzice
Lokacija: senjak
Država: srbija
Horoskop: Vaga
Poruke: 192


« Odgovor #17 poslato: 29.03.2007. 22:46:38 »

Zanimljiva tema. Sad je videh i pročitah ,pa da malo prozborim.
Kao prvo , treba da znate da ovo nije konačan spisak sekti koje deluju kod nas, ne raspolažem preciznim informacijama, ali  u Vojvodini i Beogradu  je frapantna situacija ,a da se o tome ćuti, i da od 2000 pa na ovamo ne postoji deo u  MUP-u koji se bavi sektama, a pre je postojao.

Drugo, kako ti Vlad  kao PRAVOSLAVNI HRIŠĆANIN , možeš da kažeš da Pravoslavnu crkvu možemo porediti sa sektom (kakve li notorne GLUPOSTI), pa po tome ispade da si sektaš!
Pri tom, ne želim da neko pomisli da mislim je svaki hrišćanin a priori bolji kao čovek  od nekog budiste, muslimana itd.
 Btw, nešto nisam video da popovi idu od stana do stana kao sektaši dele neke knjige, vrše toliki pritisak da postaneš član neke crkve.!

Treće Vlad, rekao si da je  ZDRAV RAZUM IZNAD BILO KAKVE DOGME.  Ja ne znam , da li ti uzimaš u obzir da postoje ljudi koji u nekim trenutcima ne mogu da zdravorazumski razmišljaju.
Možda su izgubili nekog bliskog, možda su teško bolesni , ko zna kakvi još razlozi mogu tu da se nađu. A, znamo da se ljudi u takvim trenutcima hvataju za bilo kakvu slamku.
 I sekte baš u tom momentu nastupaju, kada je čovek NAJRANJIVIJI.
 
Četvrto, Jednom prilikom sam pričao sa sestrićem (čovek je vojnik) svojih  bivših gazdi koji se prilično razume u ovu tematiku (nažalost ,žena mu je pristupila nekoj sekti dok je on zbog vojnih obaveza jedan duži period bio odsutan od  kuće), tako da je mnogo toga pročitao.
Dok mi je pričao koje sve sekte postoje i šta se  kod njih radi unutar četiri zida(ne zna se ko koga j...) , nisam mogao da verujem.
Kada sam uveče legao , verujte mi pola noći nisam mogao da zaspim razmišljlajući o tome.

Još jednom sve pohvale za ovu temu.
 

Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #18 poslato: 29.03.2007. 22:58:07 »

Adventisti jesu protestanti, kao i anglikanci,jevandjelisti itd.
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #19 poslato: 30.03.2007. 01:32:16 »

Btw, nešto nisam video da popovi idu od stana do stana kao sektaši dele neke knjige, vrše toliki pritisak da postaneš član neke crkve.!

zato sto su to uradili pre 1500 godina a u medjuvremneu postali institucija, a da ne spominjem inkviziciju i pokatolicavanje juzne amerike i afrike ognjem i macem...ali to je druga prica...

kao sto je lina rekla treba shvatiti sta se smatra pod terminom sekta i sta tacno odredjena sekta propagira i kavu oragnizaciju ima unutar nje same, naravno pod uslov da nekoga to u opste i interesuje...oduvek mi je bilo zanimljivo sta jednog coveka privuce nekoj sekti? na stranu prica o ranjivosti, jer po tome ispada da su clanovi sekte sve jadnik do jadnika...

Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
neo
ex Munjica
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Dusan Gujanicic
Mesto: Uzice
Lokacija: Vuka Karadzica
Horoskop: Rak
Poruke: 220


oslobodicu vas


« Odgovor #20 poslato: 30.03.2007. 05:11:24 »

Stvarati svoj svet,umesto pripadati onom koji napreduje.Zar to nije jadno?Sada ce neko malo drustvo da stvara kao nesto bolje mimo vecine.To je tpliko jadno i bedno da nemam reci.Bezati od stvarnosti tako sto ces izmisljati neka svoja pravila mimo sveta.To je jadno da jadnoje nemoze biti. Grin
Sačuvana
Lina
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Pol: Žena
Ime i prezime:
Lina
Mesto: ue
Lokacija: centar
Država: srbija
Horoskop: Rak
Poruke: 175



« Odgovor #21 poslato: 30.03.2007. 07:17:56 »

Nikad ne bih bila clan sekte, pre bih ja osnovala neku  smile
ma salim se...
ali jeste dosta profitabilno sve to...
Sačuvana

"kapetan esid kaze maloj lini"
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #22 poslato: 30.03.2007. 15:40:17 »


Stvarati svoj svet,umesto pripadati onom koji napreduje.Zar to nije jadno?Sada ce neko malo drustvo da stvara kao nesto bolje mimo vecine.To je tpliko jadno i bedno da nemam reci.Bezati od stvarnosti tako sto ces izmisljati neka svoja pravila mimo sveta.To je jadno da jadnoje nemoze biti. Grin


Sav civilizacijski napredak u svojoj istoriji je posledica toga sto su ljudi hteli nesto bolje i drugacije...

Nije problem u sektama to sto ne propagiraju hriscanstvo, vec ono sta rade ljudima, kako ih iskoriscavaju i zloupotrebljavaju.
Sačuvana
Vlad Dracul
Experimental Period
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Milic Filipovic
Mesto: Pozega
Lokacija: Bakionica
Država: Srbija
Horoskop: Bik
Poruke: 1876




« Odgovor #23 poslato: 30.03.2007. 23:54:46 »

Drugo, kako ti Vlad  kao PRAVOSLAVNI HRIŠĆANIN , možeš da kažeš da Pravoslavnu crkvu možemo porediti sa sektom (kakve li notorne GLUPOSTI), pa po tome ispade da si sektaš!
Pri tom, ne želim da neko pomisli da mislim je svaki hrišćanin a priori bolji kao čovek  od nekog budiste, muslimana itd.
Btw, nešto nisam video da popovi idu od stana do stana kao sektaši dele neke knjige, vrše toliki pritisak da postaneš član neke crkve.!

Treće Vlad, rekao si da je  ZDRAV RAZUM IZNAD BILO KAKVE DOGME.  Ja ne znam , da li ti uzimaš u obzir da postoje ljudi koji u nekim trenutcima ne mogu da zdravorazumski razmišljaju.
Možda su izgubili nekog bliskog, možda su teško bolesni , ko zna kakvi još razlozi mogu tu da se nađu. A, znamo da se ljudi u takvim trenutcima hvataju za bilo kakvu slamku.
I sekte baš u tom momentu nastupaju, kada je čovek NAJRANJIVIJI.

Još jednom sve pohvale za ovu temu.

Ok da pocnem - kao sto sam vec rekao Prti procitaj tekst pre nego sto komentarises!!! Dakle pod "dva" nisam ja nazvao Pravoslavnu crkvu sektom vec sam prema definiciji koju je ona iznela - prekopirala ili sta god vec od nekog drugog - video iste karakteristike.. kao sto rekoh procitaj ponovo pa uporedi.. A kao sto ti je Fon vec objasnio oni su ognjem i macem uveli Hriscanstv i sve sto je bilo Slovensko i sveto nasim pretcima - zasto ne postoji ni jedan jedini hram Slovenskih pagasnskih bogova sacuvan na nasim prostoima?!? Oni nisu delili knjige vec su klali, palili i rusili sve sto nije hriscansko - ma koliko se oni zalagali za nekakav mir i ljubav danas imaju veoma mutnu istoriju!!!

Kad je "trece" u pitnaju naravno da se slazem sa tom tvrdnjom ali prijatelji, ako postoje uopste, treba da uticu na osobe koje u nekom trenutku nisu u stanju da rasudjuju i da im pomognu da prevazidju svoje probleme i da gledaju racionalnije i izvan dogmi bilokakve vrste! Prica o manipulacijama je interesantna jer manipulator uspeva da kontrolise mase ugavnom nesvesno i cak ako ljudi u istoj masi mogu da razmisljaju racionalno ali to je tzv. psihologija mase.. potpuno druga tema!!! Pod ovim se podrazumevalo uglavnom da se ne prihvataju svacije ideje "zdravo za gotovo" ne samo kad je vera u pitanju vec bilo sta!

A za pohvale se svakako slazemo tema je veoma interesantna i veoma bitna jer kod nas ljudi bas i ne razlikuju sekte od legitimnih verskih organizacija.. a veruju svemu i svacemu!
Sačuvana
fon Manštajn
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Vaga
Poruke: 2726


we only come out at night


« Odgovor #24 poslato: 31.03.2007. 00:21:26 »

A za pohvale se svakako slazemo tema je veoma interesantna i veoma bitna jer kod nas ljudi bas i ne razlikuju sekte od legitimnih verskih organizacija.. a veruju svemu i svacemu!

ja prvi, sem kalsicnih osnovnih ucenja zvanicne pravoslavne crkve kojoj sam naklonjen tradicionalno vise nego iz nekih ubedjena, nemam pojam o sektama, pa cak ne znam ni sta propovedaju ti toliko spominjani jehovi svedoci...tako da svaka informacija ovde je dobro dosla, mada onaj spisak od preko trisdeset i vise sekti koji deluju na teritoriji srbije, sa pocetka temem, mi deluje nestvarno...
Sačuvana

Stand by me my apprentice
Be brave, clench fists.
Stranice: [1] 2  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.491 sekundi sa 35 upita.