Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: Ziloti  (Pročitano 31961 puta)
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« poslato: 29.01.2009. 06:08:27 »

Krstena sam kao beba sa mesec dana.
Ono sto mene zanima i sto mi bode oci je post korisnika Teodor..koji tvrdi da se dva puta krstio.
1.Ponovno krstenje je greh
2.Mirise mi da si zilot
3.Sta je tebi bitno..sustina ili forma? smile
Sačuvana
Ugljesa
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Pol: Muškarac
Mesto: Ужице
Poruke: 455




Najforumaš 2008
« Odgovor #1 poslato: 29.01.2009. 06:13:09 »

Зилот је 100%, од скоро на форуму имаш још пар таквих као што је Теодор.
Sačuvana

Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #2 poslato: 29.01.2009. 06:21:14 »


Зилот је 100%, од скоро на форуму имаш још пар таквих као што је Теодор.

On i ovaj lik sto postavlja teme na duhovni filmovi mi lice na takve..Uzas jedan sto niko i ne obraca paznju na ljude koji se predstavljaju kao "istinski pravoslavni".Najpre se odaju sto odmah krenu sa pricom o "ispravnom" krstenju. icon2
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #3 poslato: 29.01.2009. 06:46:17 »

pa zasto bi i obracala paznju?

a na sta mislite kad kazete 'zilot'? Po zargonu to je neko ko je toliko ostrascen nekom verom da vec ne moze da razdvoji logiku i svoje uverenje, konkretno simboliku i istinu...  Poreklo zilota je nesto drugo, iz judaizma.. neka sekta..   Samo me zanima cime ka karakterisete jer, meni ne smeta nijedna vera i vernik, ali kad mi neko toliko vredja inteligenciju time da jedino on zna sta je ispravno, i da je ispravan samo njegov nacin shvatanja...  onda jedino sto mogu je da ne obracam paznju na te ljude ((at)starla)
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #4 poslato: 29.01.2009. 07:42:29 »


pa zasto bi i obracala paznju?

a na sta mislite kad kazete 'zilot'? Po zargonu to je neko ko je toliko ostrascen nekom verom da vec ne moze da razdvoji logiku i svoje uverenje, konkretno simboliku i istinu...  Poreklo zilota je nesto drugo, iz judaizma.. neka sekta..   Samo me zanima cime ka karakterisete jer, meni ne smeta nijedna vera i vernik, ali kad mi neko toliko vredja inteligenciju time da jedino on zna sta je ispravno, i da je ispravan samo njegov nacin shvatanja...  onda jedino sto mogu je da ne obracam paznju na te ljude ((at)starla)


Vidis.postujem pravo coveka na veroispovest.
Moju konstataciju da je covek mozda,verovatno zilot..nisam bas pojasnila dobro,pa si odmah poceo da izvlacis neke zakljucke.
To nisu ti judaisticki sektasi.
Ovo su odpadnici iz SPC koji se protive ekumenistickom pokretu .Imaju ko zna koliko frakcija i sami su podeljeni izmedju sebe.
Propagiraju da su "jedini istiniti pravoslavni" i da je crkva u jeresi!!
Idu tako daleko da ne priznaju krstenje koje se obavlja prskanjem ,vec insistiraju na trokratnom pogruzenju,pa krstavaju ljude u buradima ...uzas...krstavati vec krstene...
Inace oni su nesto kao pravoslavni fanatici i nastupaju pod parolom "pravoslavlje ili smrt"..
Najvise ih ima u Vojvodini na Fruskoj Gori ...
Vodja im je otac Akakije Papas ,bivsi skinhead...
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #5 poslato: 29.01.2009. 07:45:39 »

I samo da dodam...ne znam ko je napravio od ovog novu temu,ali iskreno ne mislim da je pametno da se oni reklamiraju .Ipak je to sekta..odpadnici od zvanicne crkve.
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #6 poslato: 29.01.2009. 07:59:25 »

nisam izvodio nikakve zakljucke, ozbiljno sam pitao sta se podrazumeva zilotom kod nas, imajuci u vidu sta je zilot stvarno.

nisam znao bas za tu "frakciju" kako kazes, ali se vidi da postoji glasan pokret u crkvi koji uz optuzbu da se crkva okrece katolicanstvu (sto je totalna glupost i besmislica i politicka demagogija) pokusava da postigne nesto. A ni na "visokom nivou" u crkvi stvari nisu ciste. Ustvari sve je dosta mistifikovano, pa i ne iznenadjuje cinjenica da od svih institucija u zemlji crkva i vojska imaju najvece poverenje, za razliku od skupstine koja je na dnu. Kako i ne bi bilo kad se skupstina gleda svaki dan, a niko nema pojma sta se dogadja u crkvi...
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #7 poslato: 29.01.2009. 08:12:31 »

Slazem se da je pitanje unije sa katolickom crkvom cista politicka demagogija i glupost.Medjutim ,neki to pitanje vesto koriste za urusavanje crkve.Primer za to su upravo ziloti.
I oni nisu jedna frakcija kako kazes ,vec njih ima na desetine frakcija..florinaca,matejevaca,...
U crkvu idem kad osetim potrebu..vernik sam..pricestim se na Uskrs.Medjutim neke stvari ni tamo ne stimaju..uglavnom borba za vlast je u pitanju i razne podmetacine.
Cudno je da sam i sa tom drugom institucijom od poverenja povezana Tongue
I tamo ne stima bas sve..
To nam je odraz drzave u kojoj zivimo..haos i nered Sad
Uglavnom..najveci problem i nedoumica je sporazum iz Ravene na koji se svi pozivaju,gde je nasa delegacija SPC potpisala neki dokument koji je sporan po mnogim pitanjima.
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 29.01.2009. 16:39:21 »

Kako ljudi lako padnu uvatru kada nisu doivoljno obavesteni. Nemojte to gledati tako crno-belo. Sa stanovista vere nema razlike u jednima i drugima, samo su jedni "zvanicni" a drugi nisu. Sama insititucija crkve predstavlja otudjenje od vere a to da li je neko tudjen ovako ili onako, nebitno je.

Cela ta podela se vrti oko nebitnih, protokolarnih pitanja, koja ionako nisu potekla od zacetnika religije, nego su posledica kasnije poiticke organizacije hriscanstva.

Sto se tice Akakija, izgleda da dolazi do neke zabuine, jer postoje dvojica (u stvari trojica). Akakije Papas je umro 1963. "Nas" Akakije je, ako se ne varam jos uvek ziv, i znatno je mladji.
Sačuvana

Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #9 poslato: 30.01.2009. 00:13:19 »

Ko je Pedja pao u vatru?Bas me zivo zanima...
Sto se tice tvoje konstatacije da je sve to isto,samo da su jedni zvanicni,a drugi ne..mogu samo da kazem da je eto to bas primer neznanja ,jer nezvanicna crkva ne postoji i to je sekta!
Sto se tice njih ,vidis da sam solidno obavestena ,jer sam imala priliku da razgovaram sa jednim.Imao je neodoljivu zelju da me strpa u bure po svaku cenu hahaha..
Ne bih se slozila da je pitanje krstenja ,nebitno i protokolarno.Krstavati ljude po dva puta,tezak je greh po kanonima.
Sto se naseg Akakija tice,on je mlad i svetovno ime mu je Nemanja cini mi se..Postali su popularni u Srbiji posle one tuce sa hipicima koji su dolazili goli pred manastir.
Sačuvana
knezofil
Mel
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Poruke: 571


srednji je prednji ako ispred njega ima pozadi


« Odgovor #10 poslato: 30.01.2009. 00:43:34 »

http://www.danas.co.yu/20050217/terazije1.html

ZILOTI: Pravoslavlje po cenu smrti

Sremska Mitrovica - U poslednjih nekoliko godina sve češće se govori o zilotima. Zapravo sa njihovim dolaskom u Srbiju o njima se najčešće priča kao o ekstremnim i ostrašćenim sveštenicima, koji kao najveći greh pravoslavaca uzimaju opštenje sa drugim crkvama. Upućeni tvrde da nekoliko godina unazad zilota ima i u Sremu. Prvo se govorilo o njhovom naseljavanju u šume po Fruškoj gori. Drugi su, opet, tvrdili da žive u zemunicama, ali ono što je pouzdano jeste da ziloti žive u jednoj vikendici na Fruškoj gori u blizini Vrdnika.
Teoretičar hrišćanstva, publicista i prevodilac Mirko Đorđević pravi je sagovornik za razgovor o zilotima - malim ali agresivnim hrišćanskim skupinama. Ime zilota veže se za starozavetnu braću Makaveje koji su odbijali da prihvate bilo kakve strane uticaje - oni su čuvajući veru od uticaja sa strane, živi pred majkom goreli. Postali su simbol onih koji preterano revnosni u svojoj veri ne prihvataju dijalog sa drugim religijama, mišljenjima ili stavovima. Mirka Đorđevića pitamo najpre ko su zapravo ziloti, i zašto se o njima toliko govori? Da li su zaista toliko moćni i opasni?

- Male skupine zilota dobijaju na značaju zahvaljujući medijima koji im značaj pridaju. To i nije čudno, s obzirom da ziloti nastupaju skandalozno i agresivno, što je za medije uvek interesantno. Ima ih uglavnom u Beogradu i na Fruškoj gori i uopšte nisu tako uticajni kao što se to katkad čini. Tome u prilog ide i činjenica da ne deluju u nekom od fruškogorskih manastira nego im je "radno mesto" zapravo u iznajmljenim vikendicama, a u Beogradu se okupljaju po stanovima. Nastupaju pod parolom "Pravoslavlje ili smrt", a njihova osnovna karakteristika je što smatraju da je najveći greh pravoslavaca opštenje sa drugim verama. U tom smislu oni osuđuju patrijarha Pavla, jer komunicira i sa katolicima i sa muslimanima. O toleranciji kod zilota nema ni govora, i to je njihova osnovna karakteristika - kaže Mirko Đorđević.

Inače, ziloti su se u Srbiji pojavili pre tri godine, ima ih stotinak prema tvrdnjama Mirka Đorđevića, a naročito su se istakli prošle godine kada je patrijarh Pavle dozvolio Anglikanskoj crkvi da slavi Božić u Sabornoj crkvi. Na čelu zilota u Srbiji bio je monah David.
- Oni su uspeli da pridobiju izvestan broj laika, pa čak i poznatih ličnosti. Zilot je čak i jedan izuzetno dobar hirurg u bolnici u Sremskoj Kamenici. Međutim, njihov uticaj nije velik i oni nemaju nikakvu šansu da postanu ozbiljna struja u okviru Srpske pravoslavne crkve. Inače, njih neopravdano zovu "starokalendarci", jer se drže julijanskog kalendara - tog kalendara se drži i ruska i srpska pravoslavna crkva, kao i jerusalimska i manji deo grčke pravoslavne crkve. Ziloti izdaju i svoj bilten, ali sve u svemu nemaju veliki uticaj - smatra Mirko Đorđević.
Prema tvrdnjama jeromonaha Antonija, starešine manastira Kuveždin, jedinog manastira u zemlji posvećenog sv. Savi, ziloti krstare Fruškom gorom, žive u privatnoj vikendici. Kako nisu pod jurisdikcijom patrijarha, pa ni ovdašnjeg vladike sremskog Vasilija, SPC im ne može ništa. Zapravo, ne može im niko ništa, jer žive na privatnom posedu. Ovu grupu čini desetak sveštenika koje predvodi izvesni Akakije, poreklom Srbin, koji su se pre nekoliko godina iznebuha iz Grčke obreli na Fruškoj gori, i za pet-šest godina uspeli da se prošire na teritoriju cele Srbije. Borave u vikendici Akakijevog oca, koju je krstio kao metoh manastira Esfigmen.
- Akakije vodi ovu grupu koju čini nekoliko jeremonaha, kaluđera, kao i pet-šest iskušenika koje su uspeli da "vrbuju". Oni pravoslavlje pogrešno tumače, stavljajući formu ispred suštine. Odlaze u suprotnu krajnost, tvrdnjama da pravoslavni vernici nisu čak ni kršteni "ispravno", pa se po njima svi vernici moraju ponovo krstiti. Tvrde za sebe da su jedini pravi pravoslavci - navodi otac Antonije.
On takođe kaže da ova skupina zabludelih sveštenika forsira farisejske propise, da između njih i drugih sekti koje rade na ovim prostorima nema razlike. Čak su izmislili i svog episkopa, izvesnog Hrizostoma iz Grčke, priča starešina manastira Kuveždin, koji im je navodno dao blagoslov da zabludele ovčice u Srbiji izvedu na pravi put pravoslavlja.
- Bože me oprosti, bolje je biti nevernik nego zilot. Oni se uopšte ne peru, ne šišaju i ne briju. Možeš ih na kilometar prepoznati tako što zaudaraju. Sa njima se ne da razgovarati ni polemisati. Kada sam jednog od tih lažnih mesija sreo u Vrdniku i porazgovarao sa njim, on je tvrdio da je izdaja pravoslavlja to ako pri krštenju vernik nije potpuno potopljen u vodu. Kada sam mu rekao da je to samo spoljašnja forma, ali da je suština krštenja blagodet duha svetoga nad krštenim, a ne to da li neko mora biti potopljen skroz u vodu, zilot nije imao pravi odgovor. Mada tvrde da su ravnopravni i jednaki i među njima postoji hijerarhija, tako da njihov vođa Akakije dane provodi u Novom Sadu deleći brošure narodu u želji da ih prevede u svoju zilotsku sektu. Kada sam mu prijateljski predložio da "ne luduje" i da ne zaluđuje ni sebe ni druge i pozvao ga na prijateljski razgovor u manastir Kuveždin, on se momentano povukao ne želeći više da razgovara sa mnom. Stalno je ponavljao da je SPC u poslednjih pola veka komunistička, da je od 1945. godine izdato pravoslavlje i da istinsku SPC predstavljaju jedino oni - kaže otac Antonije i dodaje da je Akakije verovatno proteran iz grčkog sveštenstva, ali da ga čudi ko ga finanisira, jer štampanje i izdavanje brošura nije nimalo jeftino. Pita se i šta je njihov cilj u Srbiji.
Otac Antonije nije previše zabrinut zbog mogućeg uticaja šačice zilota.- Slušao sam od naroda da "špartaju" Srbijom. Skoro mi je pričala jedna žena iz Šida da su joj nudili literaturu o svojoj veri. Krste narod po Sremu na svoj način, uz tvrdnje da je samo to ispravno. Agresivni su i nepristupačni - smatra Antonije.
Po njegovom ubeđenju, Fruška gora nije slučajno odabrana, jer je na Fruškoj gori podignuto čak 18 manastira, a time je ona i centar duhovnosti. Ziloti bi želeli da upravo ovde na Fruškoj gori, u centru duhovnosti i pravoslavlja, koju porede sa Svetom gorom zadaju prvi udarac pravoslavlju, a da se potom prošire i na druge pravoslavne zemlje. Još uvek se ne eksponiraju javno u Rusiji, Rumuniji, Bugarskoj, Egiptu, Japanu, gde takođe ima pravoslavnih vernika i svetinja.
Sačuvana
Rašo
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Muškarac
Horoskop: Škorpija
Poruke: 3321


« Odgovor #11 poslato: 30.01.2009. 01:23:08 »

Mali info, da ne tučete u prazno... Grin

Znam čoveka, Teodor nije zilot.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #12 poslato: 30.01.2009. 02:23:58 »


Mali info, da ne tučete u prazno... Grin

Znam čoveka, Teodor nije zilot.

Ja licno ne znam da se neko krstava dva puta,osim zilota..
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 30.01.2009. 02:45:57 »


Sto se tice tvoje konstatacije da je sve to isto,samo da su jedni zvanicni,a drugi ne..mogu samo da kazem da je eto to bas primer neznanja ,jer nezvanicna crkva ne postoji i to je sekta!


To je previse pausalna i gruba ocena.

Citat
Ne bih se slozila da je pitanje krstenja ,nebitno i protokolarno.Krstavati ljude po dva puta,tezak je greh po kanonima.


Kanoni su ustanovljeni tek koju stotinu godina posle Hrista....

Sačuvana

Teodor
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
B.P.
Mesto: Užice
Lokacija: iznad pozorišta
Država: ova preostala
Poruke: 35


« Odgovor #14 poslato: 30.01.2009. 03:17:44 »

Moram vam reći da sam se dobro nasmejao ovoj temi, naročito što sam ja glavni "junak".
Za neupućene, ovo je klasičan primer kako može da se putem medija upravlja glasačkom mašinom.
Jedan pogrešno protumačen i izvrnut post, po Starli, i ja mogu još i u zatvoru završiti. ha ha ha

Ja sam izabrao da se ponovo krstim, jer prvo krštenje (nasilno) za koje nisam bio svestan šta mi rade, ne  priznajem.

Pitanja za Starlu:

1. Zašto je greh krstiti se dva puta?

2. Šta predstavlja čin krštenja, odnosno zašto se ljudi krštavaju?
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #15 poslato: 30.01.2009. 03:49:31 »

Teodore nemoj da me zasmejavas ...Ko si bre ti da priznajes ili ne priznajes krstenje?Otkud tebi petlja za tako nesto?
Ti sebi dajes za pravo da kazes da priznajes ili ne priznajes svetu tajnu...covece..
Niti sam imala nameru da otvaram "temu o tebi" niti o zilotima..Nekome se ucinilo da moj post na temi krstenje moze da bude pocetak ove teme..Ni meni se nije to svidelo iskreno.
Sto se tice manipulisanja ,stvarno si smesan smile
I da je neko nekad pokusao da manipulise sa mnom-nije u tome uspeo Tongue
Sale su ti urnebesno smesne smile
Odgovori na tvoja pitanja:'
1.Krstenje i miropomazanje su jedine svete tajne koje se ne mogu ponavljati!!Ti nisi ni svestan sta pricas Sad
2.Ako ne znas zasto se ljudi krstavaju i da se to NE SME ponavljati ,ja ti stvarno ne mogu pomoci...Samo mi jos reci ko je to iz SPC tebe krstio a da je znao da si vec krsten :smajlikojisesokirao:
Inace krstenjem se postaje clan crkve Hrista.Ko nije krsten ne moze da preuzme ni druge svete tajne (valjda znas koje su ).Krstenjem se dobija blagodat svetog duha ,a odrice se sotone.
Eto to je ukratko to,a da nije copy-paste smile
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #16 poslato: 30.01.2009. 16:49:26 »

Starla, osnovno ljudsko pravo je pravo na slobodno misljenje. Ko si ti da nekome pridikujes zato sto misli drugacije od tebe? Odakle tebi pravo da radis tako nesto?

Za razliku od tebe on bar misli. Ti si stvari prihvatila zdravo za gotovo, nekriticki, slepo verujuci u nesto sto su ti rekli da je tako i bez ikakvog objasnjenja.
Sačuvana

jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #17 poslato: 30.01.2009. 20:20:47 »

Uh sad ... ne vidim problem ako se neko krsti dva puta ...

Evo i zasto ... Nekada su deca krstavana krisom,mnogo puta to roditelji nisu ni znali,odvede baba i ksti dete.Niti znaju roditelji niti se dete seca ... i onda se lako moze desiti da neko bude krsten ponovo ...

Covek treba da se krsti onda kada je svestan cina krstenja.
Sačuvana
Teodor
provereni korisnici
posetilac
**
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
B.P.
Mesto: Užice
Lokacija: iznad pozorišta
Država: ova preostala
Poruke: 35


« Odgovor #18 poslato: 30.01.2009. 20:51:29 »

Citat
Covek treba da se krsti onda kada je svestan cina krstenja.


Ja u potpunosti podupirem ovo mišljenje.

Treba znati šta predstavlja krštenje i kakva je to obaveza prema Bogu, a ne biti još jedan na broju po principu, kud svi turci tu imali Mujo.

A Petar im reče: Pokajte se, i da se krstite svaki od vas u ime Isusa Hrista za oproštenje greha; i primićete dar Svetog Duha. (Dela apostola 2,38)

Cilj krštenja, kako tvrdi apostol Petar, je oproštenje greha koje je čovek do tada učinio u životu, a oproštenja nema bez pokajanja.  Tek tad čovek može računati da će dobiti Duha Svetoga.

Krštenje treba da bude ozbiljan čin u životu svakog vernika, jer tim činom on javno priznaje da je Isus Hrist zauzeo mesto u njegovom srcu.

Krštenje radi običaja Bog ne računa, i ja u potpunosti razumem što Jelena napisa ovde

Citat
I iskreno nema razlike izmedju mene nekrštene i mene krštene.


To znači da joj niko nije objasno šta znači krštenje. Nećemo ulaziti ko je kriv zbog toga, ali je moja želja da svi razmislite o pravom značenju krštenja.

Ništa drugo.

 
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #19 poslato: 30.01.2009. 23:25:44 »


Starla, osnovno ljudsko pravo je pravo na slobodno misljenje. Ko si ti da nekome pridikujes zato sto misli drugacije od tebe? Odakle tebi pravo da radis tako nesto?

Za razliku od tebe on bar misli. Ti si stvari prihvatila zdravo za gotovo, nekriticki, slepo verujuci u nesto sto su ti rekli da je tako i bez ikakvog objasnjenja.


Ne znam odakle tebi pravo da ti meni spocitavas nesto sto nije tvoj posao?
Ti meni kazes da ne mislim to je vec uvreda ...
Znas ,to sto sam rekla coveku NIJE moje misljenje ,vec stav srpske pravoslavne crkve!To je nesto sto je stav svih hriscana ..ne samo SPC..I ti dajes sebi za pravo da me kritikujes zbog toga sto sam napisala zvanican stav crkve po tom pitanju.. icon2
Pa,ako ti se ne svidja taj stav ,ti se obrati svom duhovniku,ako ga imas..ili uputi neki protest...sta ja znam..
Ako si vernik,ne mozes ti da tu izmisljas toplu vodu...i razmisljas mnogo smile
Kazi ti meni...sta sam ja netacno i tendenciozno napisala?Uopse mi nije jasan ovaj tvoj komentar na moj post
Sačuvana
wolf
provereni korisnici
posetilac
**
Poruke: 27



« Odgovor #20 poslato: 31.01.2009. 01:01:04 »


... Ako si vernik,ne mozes ti da tu izmisljas toplu vodu...i razmisljas mnogo smile ...


rofl rofl rofl
Sačuvana

Kad' bi izbori vodili ka promenama, bili bi ilegalni.

Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #21 poslato: 31.01.2009. 01:52:51 »

Posto me Pedja optuzio da sam "uskih pogleda" i da nemam pravo da ljudima uskracujem pravo na misljenje,prinudjena sam da mu postavim copy paste ovde..da procita sta je krstenje.
Inace u porodici imam svestenika ,tako da dosta znam o veri.
U veri nema "imam svoj stav o tome"...
Ili prihvatas ono sto ti vera nalaze ili ne...nema tu filozofije.

Evo ga tekst

Svete tajne krštenje, miropomazanje i sveštenstvo ne mogu se ponoviti, ostale Svete tajne se ponavljaju.

 

KRŠTENJE

Prvi ljudski greh nastao je još u Raju, kada prvi ljudi pogaziše Božju zapovest. Uzrok prvoga greha bila je gordost, a posledica progon prvih ljudi iz Raja. Od tada se taj prvi, praroditeljski greh prenosi sa generacije na generaciju.Zbog toga se još naziva i nasledni greh. Jedini način da se očistimo od ovoga greha jeste kroz Svetu tajnu krštenja, jer u ovoj svetoj tajni dobijamo Blagodat od duha Svetoga, koja čisti dušu od svih grehova i osvećuje je. Ovo znači da se kroz ovu Svetu tajnu čistimo i od ličnih grehova koje smo načinili od rođenja do dana krštenja (ovo važi samo za odrasle osobe jer novorođenčad i mala deca, izuzev naslednog, nemaju drugih grehova) i duhovno ponovo rađamo za Boga, za život večni.

Krštenjem se postaje član Crkve Hristove, hrišćanin, a ne rođenjem. Ko se ne krsti nije dostojan da primi ni ostale Svete tajne. Osnovni preduslov za krštenje je, naravno, vera u Isusa Hrista, da je On Sin Božiji, i da je postradao i vaskrsao iz mrtvih, i da će opet doći da sudi živima i mrtvima. Takođe da bismo bili kršteni moramo znati osnovne istine hrišćanske vere, i naravno, koliko je to nama moguće, po njima živeti.

Krštenje se ne može obaviti bez kuma, ili kume. Kum može biti svaka krštena i punoletna osoba koja vodi život primeren jednom hrišćaninu. On je garancija da smo ispunili duhovne preduslove za krštenje. Činom krštenja kum postaje naš duhovni otac koji nas do kraja života vodi i usmerava na put istine i Bogopoznanja. On postaje odgovoran za naš duhovni život. Ovo treba imati na umu prilikom izbora osobe koja će nam biti kum.

Svetu tajnu krštenja obavlja sveštenik ili vladika. U izuzetnim slučajevima npr. kod teških bolesnika, kada nisu prisutni ni sveštenik ni vladika, da bolesnik ne bi umro nekršten, krštenje može obaviti i đakon, odnosno bilo koja krštena osoba koja zna formulu krštenja (I krštava se sluga Božiji (ime) u ime Oca, Amin i Sina, Amin, i Svetoga Duha Amin.), ako ni đakona nije moguće naći. Ako bolesnik prezdravi sveštenik dopunjuje krštenje, ali bez formule krštenja.

Sam čin krštenja izgleda tako što sveštenik lice koje se krsti tri puta zagnjuruje u osvećenu vodu, u ime Oca i Sina i Svetog Duha. Takođe sveštenik od lica koje se krsti zahteva odricanje od satane, pokajanje i pravo veroispovedanje, sadržano u Simvolu Vere. Ovo sve obavlja kum u slučajevim kada je lice koje se krsti dete.

Za krštenje je potrebno:

1) izvod iz matične knjige rođenih,

2) kum,

3) belo platno - krsnica,

4) sveća i

5) kao što smo već rekli osnovno znanje o hrišćanskoj veri.

 

Ako i dalje sumnjas..konsultuj google i wikipediu  Cheesy
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #22 poslato: 01.02.2009. 06:53:50 »

Nisam mislio da se upustam u rasprau s obzirom da je sasvim jasno sta sam rekao, no, kad si navalila evo...

Smatram da je covek samosvesno bice i da prema tome mora da ima sklonost ka tome da samo misli, a ne da slepo prihvata tudje ideje.

Svako iole obrazovan trebalo bi da je doovljno upucen u istoriju religije uopste a na nasem podneblju istoriju hriscanstva posebno, a ako jeste, onda vrlo dobro zna da sadasnaj verzija hriscanstva nije bogom data nego je usvojena od strane ljudi kao jedno od mnogih tumacenja dela Isusa Hrista uz prethodno prilagodjavanje potrebama tih istih ljudi. Odlukom da se ova verzija usvoji, doneta je jos jedna, a to je da se na sve moguce nacine zatru sve ostale varijante, cemu je sledilo zversko unistavanje ne samo zapisa i svedocanstava nego i ljudi koji su prihvatali ili promovisali neko drugo tumacenje.

Takodje svako iole obrazovan treba da zna za raskolu takvoj, jedinstvenoj crkvi koji je doveo do toga da se tadasnja evropska civilizacija podeli na dva dela, i da ta podela jos uvek traje, a razlog podeli je opet, bila razlicitost tumacenja Svete Istine, naravno zbog razlicitih sopstvenih potreba ljudi koji su je tumacili, sto je naravno, opet dovelo do zverskog unistavanja ne samo kulturnih dobara i vrednosti, nego su cele nacije zverski unistavane zbog te podele.

Eto, takvoj ti ideji slepo verujes.


Krštenjem se postaje član Crkve Hristove, hrišćanin, a ne rođenjem. Ko se ne krsti nije dostojan da primi ni ostale Svete tajne. Osnovni preduslov za krštenje je, naravno, vera u Isusa Hrista, da je On Sin Božiji, i da je postradao i vaskrsao iz mrtvih, i da će opet doći da sudi živima i mrtvima. Takođe da bismo bili kršteni moramo znati osnovne istine hrišćanske vere, i naravno, koliko je to nama moguće, po njima živeti.


Vrlo je lepo sto si ti sama citirala stajaliste koje zastupas. Ja se slazem, da je ovo ucenje crkve. E sad, ima tu jedan problem.

Ako je preduslov za krstenje vera u Isusa hrista, da je on sin bozji, da je umro pa vaskraso, i da ce opet da vaskrsne jednog dana, a i da bi neko mogao biti krsten mora da zna osnovne istine hriscanske vere i dapo njiam zivi, hajde ti meni objasni zasto onda nasa crkva dozvoljava krstavanje beba i male dece koji ne ispunajvaju ama bas nijedan uslov?

U Isusovo vreme nije mogao biti krsten niko ko nije imao 30 godina, jer se tada smatralo da su to godine zrelosti u kojima neko moze sa sigurnoscu da donese jednu takvu odluku kao sto je pristupanje crkvi.
Sačuvana

jelenica_ue
provereni korisnici
skriboman
*****
Pol: Žena
Ime i prezime:
Jelena Hlubek Supurović
Lokacija: centar
Država: Srbija
FaceBook: ima
Horoskop: Ovan
Poruke: 2278




Najforumaš 2008
« Odgovor #23 poslato: 01.02.2009. 07:32:54 »

Krstavanje dece je uvedeno kao vid "borbe" protiv drugih vera.Navodno su na taj nacin pokusali da omasove pravoslavlje,i pokusaju da sprece da neko primi drugu veru.

Sto uopste ne smatram pametnim potezom,jer se sve lose jako brzo i lako "zapati" u nasem narodu.
Sačuvana
Starla
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Žena
Poruke: 1537




Najforumaš 2007
« Odgovor #24 poslato: 01.02.2009. 08:07:06 »

Ja kao "iole obrazovana" reci su samo sledece.
Mozes da se krstis sa koliko god hoces godina .
Sustina je da ne mozes da se krstis dva puta!
O tome zasto se krstavaju mala deca ,pricano je milion puta i nije razlog taj koji navodite ,vec velika smrtnost beba u proslosti ,pa se tako izbegavalo da nekrsteni odu na "onaj svet"
Vera nije prisila ..niko te nista ne tera..to je nesto intimno i licno.
Kome se ne svidja ..ne mora da bude ni vernik ,ni pravoslavac..sve je stvar licnog  izbora.
I to bi bio moj zadnji post na ovu temu.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3  Sve
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.163 sekundi sa 35 upita.