Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?
Oreska - Užice
Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
 
ARHIVA
   Početna   Pomoć Pravila Pretraga Gallery Prijavljivanje Registracija  
IZBORI: NAJFORUMAŠ I NAJFORUMAŠICA GODINE
AKCIJA: SVI UŽIČANI NA JEDNOM MESTU!
Za užičke nekomercijalne organizacije i ustanove besplatno...
Stranice: [1]
  Štampaj  
This topic has not yet been rated!
You have not rated this topic. Select a rating:
Autor Tema: format  (Pročitano 7081 puta)
leptir
Gost
« poslato: 24.12.2002. 14:39:24 »

trebao bih formatirati jedan racunar , pa bih zamolio  ,ako neko ima strpljenja ,da objasni postupak.hvala
Sačuvana
zd
Gost
« Odgovor #1 poslato: 24.12.2002. 16:12:28 »

Nisi rekao koji sistem imas nameru da podizes... Pod pretpostavkom da je win98: butujes racunar sa cd-a, odaberes opciju sa CD-supportom. Zatim otkucas 'fdisk'. Na 4 pregledas postojece particije, na 3 ih brises, na 1 i 2 pravis primarne i sekundarne (ukoliko pravis vise od jedne particije, ne zaboravi da aktiviras prvu). Nakon toga restartujes racunar, opet ga podignes sa CD-supportom, i kucas 'format c: (/s, ako zelis da posle formatiranja disk bude butabilan). Zatim formatiras i ostale particije, ukoliko ih ima. Nakon toga pokreces instalaciju cega-vec-hoces. Kraci put je da odmah nakon fdiska pustis instalaciju, jer ce win sam formatirati radnu particiju. Eto.
Sačuvana
leptir
Gost
« Odgovor #2 poslato: 24.12.2002. 16:21:30 »

Hvala ti . Radi se o jednom starijem racunaru koji sam vec par puta formatirao , ali sam zaboravio kako.
Imao je instaliran Win95 , formatirao sam ga i sada sam u fazi reinstaliranja.
Sačuvana
hiphop
Gost
« Odgovor #3 poslato: 22.09.2004. 21:41:50 »

Ok,
Imam pitanje u vezi rada sa vise OS-a na jednom PC-ju, recimo po formatiranju HDD-s i deljenju na particije kako da
nemestim i gde to mogu da uradim da imam opciju da biram koji operativni sistem ce da se ucita? BIOS ili gde !? Kako stvari
stoje po tom pitanju kada je Linux u pitanju! ? na jednoj particiji recimo je WIN a na drugoj linux  a treca sluzi za podatke??
Pomoc?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #4 poslato: 23.09.2004. 18:05:54 »

Kada instaliras Linux preko Wndows on ce ti ubaciti boot menadzer na bood disk preko koga ces birati sta da podignes.

Mozes takodje da biras sta ce da se podize biranjem boot diska u BIOS-u ali je to manje elegantno.

Najmanje elegantno je da iz FDISK-a podesavas aktivnu particiju.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #5 poslato: 24.09.2004. 01:52:00 »

Fdisk namesta aktivnu particiju samo jednom , to je malo zamorno da ga stalno pokrecem da bi to radio...

Najgore je sto nemam instalacioni Linux kakav treba vec samo bootabilni CD Knopix...na njemu je sve i kada
se CD primarni boot onda se zaleti sve sa CD-a ali radi mnogo sporo...ne znam da li ovde ima gde da mi neko nareze SuSe ili tako nesto ?
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #6 poslato: 24.09.2004. 18:59:35 »

Ja imam jedan set CD-ova, 7 komada, milim da je Suse, a moze da bude i Mandrake...
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #7 poslato: 25.09.2004. 00:41:15 »

....

...za SuSe mislim da je optimum od jedno 4,5 Gb a moj HDD je ceo 4,2...zadrazio bih Win pa dual boot da biram ali tesko ce to moci da se nabije ovde  :?

E Pedja, ne znam da li koristis linux ali koliko znam da postoji neki emulator koji pokrece aplikacije namenjene za windows u linux okruzenju...i tamo ima dosta programa koji rade posao ali me konkretno interesuje rad sa Photoshopom i Dreamviverom ?



....
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #8 poslato: 25.09.2004. 02:22:24 »

Meni Linux interesuje samo kao server, a ne razvojno okruzenje. Nisam se nikad naesto posebno interesovao kao rade Win emulatori.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #9 poslato: 14.10.2004. 02:57:16 »

kako da prebacim ntfs particiju u fat 32 Huh? iz fdiksa??
kako se pise komanda iz prompta??
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #10 poslato: 14.10.2004. 03:09:23 »

fdiskom mozes sam da obrises particiju pa da je pravis ponovo ali time gubis sve podatke

probaj sa partition magic-om...

ili svrati nekom prilikom do mene da prekopiramo sadrzaj diska kod mene, preformatiramo pa vratimo... mada kako god okrenes... moraces preinstalirati windows smile

uostalom sta ce ti takomali disk, daj to da ugradimo u ruter smile
Sačuvana

milorad
provereni korisnici
iskusan korisnik
****
Poruke: 373



« Odgovor #11 poslato: 14.10.2004. 03:13:30 »

Pa ne znam zasto ne koristis PartitionMagic 8 sve ti sam uradi ...ti samo gledas..
Sačuvana
hiphop
Gost
« Odgovor #12 poslato: 14.10.2004. 03:44:56 »

ma nije toliko to bila informacija za mene...vec za jednog mog druga koji je zapo sa tim prebacivanjem...pa sam ga i ja okreno na Partition Magic...ali mene je interesovalo moze li sta FDISK... ...  ...

eee...a sta ja da stavim u masinu kada dam tebi za ruter... smile ako imas neko resenje sto da ne...smile ma dobro je dok radi ...skino sam neki programcic My Drivers koji vrsi buckup svih drajvera ....mnogo me mrzi kada moram posebno da ih namestam pa cu mozda probati oko ovog formatiranja i tako nekih stvari ...ako mi bude dosadno...smile

by the way dobro te je televizija uslikala  lol  lol
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #13 poslato: 14.10.2004. 06:51:30 »

Citat: "hiphop"
eee...a sta ja da stavim u masinu kada dam tebi za ruter... smile ako imas neko resenje sto da ne...smile


Pa stavis novi disk smile


ma dobro je dok radi ...skino sam neki programcic My Drivers koji vrsi buckup svih drajvera ....mnogo me mrzi kada moram posebno da ih namestam pa cu mozda probati oko ovog formatiranja i tako nekih stvari ...ako mi bude dosadno...smile

Citat
by the way dobro te je televizija uslikala  lol  lol


Ma jes', fotogenican sam ko ... da ne kazem sta smile
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #14 poslato: 20.11.2004. 02:17:21 »

...

ok huston,
We gatta problem here smile
Da se nadovezem o ovom malopre o formatiranju...


Radi se o HDD koji je ( za interne poznavaoce kod Jovana smile bio definisan na 4 Gb ali kada smo ga formatili on je bio 8 Gb. Medjutim otkrili smo sto je tako bio podeljen...jedan deo je izgleda ostecen...fdisk nije mogo da se izbori sa file allocation unitis'ima smile Pa je sada taj deo ostao neformatiran....win ga prepoznaje kao d particiju koje je kao i 50 % diska...

Interesuje me ako neko zna za neki program koji bi mozda mogao da nam pomogne...mislim da sam o ako necemu citao negde u novinama samo pitanje je kako da pronadjem to sada...nesto u fazonu da skenira ostecene delove HDD'a pa vrsi popravke magnetisanjem tih clustera koji su pukli ili tako nesto...ali nisam siguran kako se to radi...ako neko ima neki savet ili predloga da probamo da ozimimo ovu jednu particiju...mada...PC je prodat tako da je ona bila tu i nije se videla...da moze da radi verovatno bi i prodavci to napravili a ovako nije nam ni skrenuta paznja na tako nesto...

poz


....
Sačuvana
Pedja
provereni korisnici
stara kajla
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Peđa Supurović
Mesto: Užice
Lokacija: Crna dama
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Strelac
Poruke: 12963



WWW
« Odgovor #15 poslato: 20.11.2004. 02:36:37 »

Program je SPinRite ali ti nece mnogo pomoci. Samo ce naizgled da sredi disk ali ce ovaj vrlo brzo opet da pukne. Ostavi tako kako je.

Najbolje je da reklamirate disk.
Sačuvana

hiphop
Gost
« Odgovor #16 poslato: 20.11.2004. 02:42:04 »

..


ima dosta delova za reklamaciju....kabl koji daje monitoru roze boju...Flopy uopste ne radi....
a nama je u specifikaciji pisalo da dobijamo HDD od 4 Gb , a mi dobili od 8 koji nije ok....mislim....bas cemo da vidimo sta da radimo....

...
Sačuvana
Umpak
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 119



« Odgovor #17 poslato: 13.12.2004. 18:45:28 »

ok

imamo pitanje oko HDD'a...
zapravo imamo problem posto nasa ploca je PII koja kapira diskove ja mislim do 8 ili 10 Gb, da li je nekako moguce naterati veliki diks od recimo 120 gb da ga ploca prepozna ako se izdeli na particije od recimo 8 ili 10 Gb...
ili mozsa moze preko fioke da ga prepozna kao zaseban drajv Huh?
verovatno moze da se izdeli sa partition magikom pa onda ga ga prepozna ploca Huh?


moze li se nekako prekonekog adaptera hdd zakciti eksterno na plocu pa da ga onda tako prepozna....

ok...
Sačuvana
hiphop
Gost
« Odgovor #18 poslato: 22.12.2004. 05:14:16 »

bez veze kada smo pricali o knopixu mislim da moze to da se izvede ako pustimo knopix pa ce on da ga prepozna...jer linuxi malo drugacije rade u odnosu na windowzze...ali videcemo...ako knopix ide sa cd'a onda nemoramo da instalirmo i da sve petljamo...mislim da ce to da radi...

a vi ?? hardverasi forumasi ?
 smile  smile
Sačuvana
zderavko
provereni korisnici
odomaceni korisnik
***
Poruke: 54


« Odgovor #19 poslato: 10.02.2005. 05:43:53 »

Pa nece ti pomoci ni deljenje diska na particije jer bios prepoznaje ceo hdd, a ne particije, odnosnu nema veze ni sa linuxom ni sa windowsom koliko ja "mislim", a mozhda bi ti pomoglu da stavish jumper na hdd-u  na  Limit capacity ili tako neshto ako pishe smile ako vec imash tako staru makinu
Sačuvana

emu ovo sluzi , a uz to i ne radi?!
hiphop
Gost
« Odgovor #20 poslato: 11.02.2005. 06:28:10 »

ne znam za takav jamper , ''mislim'' nije mi poznat smile , ma moze da se flashuje bios pa da konta diskove ploca do 80 Gb , ali taj HDD nam nije ni stigo tako da nije ni bilo potrebe...
nego treba mi neki polovan HDD...ono ok 10'ak Gb...pa ako neko ima neka javi...

poz
Sačuvana
pega
provereni korisnici
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Mesto: Užice
Poruke: 531



« Odgovor #21 poslato: 22.06.2005. 08:44:23 »

a ovi programi sa rad sa particijama , jel moze da se prosiri jedna particiju na drugu ako na drugoj ima slobodnog mesta ? ja sa tim nisam mnogo eksperimentisao pa ako neko zna ... znaci ako je C: primarna D: extended moze li d: malo da se prosiri na C a da se ne formatira disk , ili vec.. Djuro ! Help!  lol  Tongue
Sačuvana

Weil eigentlich ist dieses Leben etwas Hässliches.
Ich hasse es, also nehme ich und zerbreche ich es.
filler
urednik
piskaralo
*****
Pol: Muškarac
Ime i prezime:
Filipos Domesticus
Mesto: Ispred Ekrana
Lokacija: Ni na nebu ni na zamlji
Država: Srbija
FaceBook: ima
Blog: ima
Horoskop: Bik
Poruke: 1431


..::Hackintosh 10.5.6::..



WWW
« Odgovor #22 poslato: 22.06.2005. 16:23:18 »

Naravno da moze i najbezbolnije ti je preko PartitionMagic-a opcijom "resize" smile

S' tim sto imaj u vidu - 80% operacija se bez problema zavrse. Znaci, kad se opredelis za tako nesto preuzimas na sebe rizik da ti sa ciljne particije fajlovi postanu necitljivi i nepristupacni.

Iz mog licnog iskustva ti mogu reci da sam to radio par desetina puta i da je to sve radilo super... smile
Sačuvana

Dell Inspiron 531
Hackintosh iDeneb 10.5.6
Voodoo kernel 9.5.0
AMD X2 4000+
4GB Kingstone 800MHz
Stranice: [1]
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media | Imprint Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 2.607 sekundi sa 36 upita.